11.07.2008 рокум. Одеса
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
головуючого -Димерлія О.О.
суддів -Яковлева Ю.В., Стас Л.В.
при секретарі -Вихренко К.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси на постанову господарського суду м. Одеси від 18.07.2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Невада" до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення щодо застосування штрафних фінансових санкцій,
В травні 2007 року позивач звернувся до суду з вказаним вище адміністративним позовом та просив: рішення ДПІ у Приморському районі м. Одеси №0001102360 від 12.02.2007 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій до товариства з обмеженою відповідальністю "Невада" скасувати.
Постановою господарського суду Одеської області від 18.07.2007 р. позов ТОВ "Невада" задоволено повністю.
Судовим рішенням скасовано рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси від 12.02.2007 р. №0001102360 про застосування штрафних (фінансових) санкцій на підставі п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі. Громадського харчування та послуг" від 06.07.1995 р. (із змінами та доповненнями) на загальну суму 1250 грн. стягнуто з Державного бюджету України на користь ТОВ "Невада" судовий збір в сумі 3 грн. 40 коп.
Постановляючи рішення суд першої інстанції виходив з такого: ДПА у Дніпропетровській області не мало законних підстав для проведення перевірки виконання законодавства, пов'язаного з застосуванням реєстраторів розрахункових операцій без належним чином оформлених повноважень на перевірку Дніпропетровської філії ТОВ "Невада", оскільки такими повноваженнями наділено ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська. Саме в Бабушкінському ДПІ м. Дніпропетровська зареєстрована Дніпропетровська філія ТОВ "Невада". ДПІ не видавало направлення на перевірку діяльності позивача працівникам ДПА; суд вважає неправомірним здійснене відповідачем застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на суму 1250 на підставі п.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі. Громадського харчування та послуг виходячи з того, що господарська діяльність ТОВ "Невада" не підпадає під дію цього Закону, оскільки за суб'єктним складом суб'єкт підприємницької діяльності, що організує діяльність з проведення азартних ігор, не входить до переліку суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а тому на нього не розповсюджуються норми означеного вище Закону. При цьому, як на підтвердження вказаного, суд послався на Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності" затверджений наказом Держкомстандарту України від 26.12.2005 року №375, статтю 11 Закону України "Про стандартизацію", що він є нормативним документом із стандартизації та згідно до ст. 15 ГК України застосовується у сфері господарювання, не відносить діяльність з організації азартних ігор (код за КВЕД 92.71.0) до сфери послуг.
У поданій апеляційній скарзі ДПІ у Приморському районі м. Одеси, з посиланням на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, неповне з'ясування обставин справи, що мають значення для вирішення питання, просить скасувати оскаржуване судове рішення та постановити нове - про відмову у задоволенні позову.
Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що за результатами проведеної ДПА у Дніпропетровській області перевірки господарської одиниці залу гральних автоматів, розташованого за адресою: м. Дніпропетровськ, пров. Вольний, 3, що належить Дніпропетровській філії ТОВ "Невада", щодо контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, відповідачем складений акт перевірки № 001019 від 09.01.2007 р., в якому вказано про порушення позивачем п.1 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" внаслідок проведення розрахункових операцій без застосування РРО (КОРО,РК) та без видачі розрахункового документа на суму 250 грн. На підставі зазначеного акту перевірки ДПІ у Приморському районі м. Одеси було прийнято рішення № 0001102360 від 12.02.2007 р. про застосування до ТОВ "Невада" штрафних (фінансових) санкцій на суму 1250 грн. згідно п.1 ст.17 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Закон України "Про державну податкову службу в Україні" визначає статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності.
Згідно ч.1 ст. 9 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" державні податкової адміністрації в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, державних податкових інспекцій в містах з районним поділом (крім міст Києва та Севастополя" віднесено виконання функцій, передбачених статтею 8 цього Закону, крім функцій, зазначених у пунктах 2,3,8,11,12,13,16, а також пункті 15 цієї статті у частині забезпечення виготовлення марок акцизного збору. Пунктом 1 статті 8 указаного закону встановлено, що державна податкова адміністрація Україні виконує функції по здійсненню контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Отже Законом України "Про державну податкову службу в Україні" державним податковим адміністраціям в областях надані повноваження щодо здійснення контролю за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкових розрахунків за товари (послуги).
Таким чином, висновки суду першої інстанції про те, що органом, уповноваженим здійснювати контроль за здійсненням розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності, у даному випадку, є ДПІ у Бабушкінському районі м. Дніпропетровська, у якій Дніпропетровська філія ТОВ "Невада" зареєстрована як платник податків - не відповідають вимогам закону.
Колегія суддів не може погодитись з доводами ТОВ "Невада" і про те, що контроль правильності проведення розрахункових операцій у сфері готівкового та безготівкового обігу суб'єктами підприємницької діяльності здійснюється лише шляхом проведення позапланової перевірки на підставі відповідного рішення суду, наказу керівника податкового органу та направлення на перевірку.
Статтею 11 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що органи державної податкової служби мають право:
1) здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків);
2) здійснювати контроль за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку.
Отже статтею 11 Закону України "Про податок на додану вартість" передбачено, що контроль за додержання порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), продані (надані) суб'єктами підприємницької діяльності здійснюється шляхом проведення окремого виду перевірок, які не віднесені указаним Законом до документальних невиїзних перевірок або планових та позапланових виїзних перевірок.
Крім того, судова колегія не погоджується з висновками господарського суду Одеської області про те, що ТОВ "Невада" як суб'єкт підприємницької діяльності, який організує діяльність з проведення азартних ігор, не входить до переліку суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють операції у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, і як наслідок, на нього не розповсюджуються норми Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".
Статтею 2 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" містить визначення терміну "розрахункова операція", а саме: "приймання від покупця готівкових коштів, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг)". Місцем реалізації послуг, у даному випадку, є Дніпропетровська філія ТОВ "Невада".
Відповідно до п.1 ст.3 вказаного Закону суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цім Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Статтею 9 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлений перелік проведення діяльності у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.
Діяльність з проведення азартних ігор не входить до зазначеного переліку, тому ТОВ "Невада" не звільняється від обов'язку проведення розрахункових операцій через реєстратор розрахункових операцій.
Посилання суду першої інстанції на те, що Національний класифікатор України "Класифікація видів економічної діяльності", затверджений наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, не відносить діяльність з організації азартних ігор (код за КВЕД 92.71.0) до сфери послуг, тому дія Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" не розповсюджується на господарську діяльність ТОВ "Невада" не є переконливими виходячи з наступного.
Відповідно до положень Національного класифікатора України "Класифікація видів економічної діяльності", затвердженого наказом Держкомстату України від 26.12.2005 року №375, за методологічними засадами, принципами побудови та призначенням класифікація видів економічної діяльності (КВЕД) є статистичною класифікацією, створеною як інструментарій для систематизації та групування економічної та соціальної інформації у стандартний формат, який дає змогу обробляти та аналізувати значні обсяги інформації.
Код виду діяльності є одним з основних показників стратифікації статистичної сукупності для організації суцільних та вибіркових статистичних спостережень і основним його призначенням є забезпечення: статистичного обліку підприємств і організацій за видами економічної діяльності у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України; проведення статистичних обстежень економічної діяльності та аналізу статистичної інформації на макрорівні (складання міжгалузевого балансу виробництва і розподілу товарів та послуг відповідно до системи національних рахунків), тощо.
З аналізу викладених положень Національного класифікатора можна зробити висновок, що код виду діяльності підприємства використовується виключно для статистичних спостережень. Отже здійснення суб'єктом підприємницької діяльності того чи іншого виду діяльності згідно коду за КВЕД, не звільняє та й не може звільняти його від обов'язку проводити розрахункові операції у встановленому Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" порядку, оскільки саме цей Закон визначає правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, та встановлює перелік проведення діяльності у цієї сфері, коли реєстратори розрахункових операцій та розрахункові книжки не застосовуються.
Згідно з п. 29 ст.9 Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", ліцензуванню підлягає організацій та утримання тоталізаторів, гральних закладів, випуск та проведення лотерей, організація діяльності з проведення азартних ігор.
Відповідно постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення внутрішнього фінансового моніторингу суб'єктами господарювання", що провадять господарську діяльність з організації та утримання казино, інших гральних закладів, і ломбардами" від 20.11.2003 року, азартна гра - це гра, участь в якій дає змогу набувати гроші, інше майно або майнові права, результат якої визначається діями, цілком або частково залежними від випадку, умовою участі в якій є внесення гравцем ставки. Визначення азартних ігор містять ліцензійні умови провадження організації діяльності з проведення азартних ігор, затверджені спільним наказом Державного комітету України з питань регуляторної політики та підприємництва та Міністерства фінансів України від 18 квітня 2006 року № 40/374 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України З0 травня 2006 року за № 622/12496. Відповідно до зазначеного нормативного акту азартна гра - гра, участь в якій дає змогу отримати приз (виграш), результат якої визначається діями (подіями), цілком або частково залежними від випадковості, й умовою участі в якій є внесення гравцем ставки.
Основними визначальними ознаками азартних ігор є :
- оплатність азартної гри. Обов'язковою умовою участі у грі є внесення гравцем ставки.
- визначення переможця гри за принципом повної або часткової випадковості. Відмежування азартної гри від інших видів ігор здійснюється в залежності, чи є принцип випадковості визначальним у визначенні переможця.
- за результатом гри переможець одержує приз (виграш). Приз чи виграш може розігруватись у грошовій або майновій формі, а також у вигляді майнових прав.
Отже, проводячи діяльність з організації та проведенні азартних ігор, орендуючи гральні машини та устаткування, позивач, як суб'єкт підприємницької діяльності, діяльність якого спрямована на отримання прибутку, приймає ставку від гравця і, тим самим, надає послуги в отримані призу (виграшу).
Зважаючи на все вище викладене, судова колегія приходить до висновку, що господарським судом Одеської області при прийнятті оспорюванного рішення було допущено невірне застосування положень Закону України "Про державну податкову службу в Україні", Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", Закону України "Про ліцензування певних видів господарської діяльності", Закону України "Про податок на додану вартість", Національного класифікатора України "Класифікація видів економічної діяльності".
За таких підстав судова колегія вважає, що Одеський окружний адміністративний суд дійшов до помилкового и такого, що не відповідає фактичним обставинам справи та нормам матеріального права висновку щодо обґрунтованості позовних вимог ТОВ "Невада" та неправомірності рішення державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про застосування штрафних санкцій до позивача.
З огляду на викладене, і згідно до ст..198, 202 КАС України постанова господарського суду Одеської області від 18.07.2007 р. підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про відмову в задоволенні позову.
Керуючись: ст.. ст. 185, 195, 198, 202, 205, 207 КАС України, судова колегія,
Апеляційну скаргу державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси - задовольнити повністю.
Постанову господарського суду м. Одеси від 18.07.2007 року за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Невада" до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення щодо застосування штрафних фінансових санкцій - скасувати.
В задоволенні адміністративного позову товариства з обмеженою відповідальністю "Невада" до державної податкової інспекції у Приморському районі м. Одеси про скасування рішення щодо застосування штрафних фінансових санкцій - відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили негайно після її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця.
Головуючий суддя:
Судді: