Ухвала від 06.02.2013 по справі К/9991/13866/12-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" лютого 2013 р. м. Київ К/9991/13866/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

головуючої: суддів:Блажівської Н.Є., Кравцова О.В., Масло І.В.,

розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Сумського районного суду Сумської області від 27 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Сумської області від 8 лютого 2012 року

у справі № 2-а-2557/2009

за позовом ОСОБА_4

до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,

Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_4 (надалі також -«Позивач»або «ОСОБА_4») 13 жовтня 2009 року звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (надалі також -«Відповідач 1»або «ГУПФ України у Сумській області»), Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області (надалі також -«Відповідач 2»або «УМВС України в Сумській області») та просив: постановити рішення, яким зобов'язати: УМВС України в Сумській області визначити в повному обсязі грошове забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням його складових частин на час звільнення та надати для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії до ГУПФ України у Сумській області; ГУПФ України у Сумській області провести перерахунок призначеної пенсії за останні 12 місяців з дня прийняття рішення суду з урахуванням усіх складових грошового забезпечення на час звільнення з органів внутрішніх справ.

Позовні вимоги обґрунтовував тим, що з 1977 року по 1998 року він знаходився на службі в органах внутрішніх справ МВС України на різних керівних посадах. 30 травня 1998 року йому була призначена пенсія за вислугою років відповідно до положень Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». При визначені розміру пенсії до складу грошового забезпечення увійшли: посадовий оклад - 120 грн., оклад за військове звання - 125 грн., процентна надбавка за вислугу років 35 % -85,75 грн., грошове забезпечення збільшено на 100 % - 330,75 грн., надбавка для осіб, які працюють в умовах режимних обмежень 10 % -12 грн., надбавка 50% з ОУС (ПО+ВЗ+50%) - 122,50 грн., за умови служби в УБОЗ 50% - 60 грн., надбавка за очікувану пенсію -300,67 грн., за безперервну службу - 70 % - 809,67 грн., премія 33,3% - 654,79 грн., а всього - 2621,13 грн. Основний розмір пенсії - 71% від зазначеного грошового забезпечення, склав 1861 грн. З 1 січня 2008 року Позивачу проведено перерахунок пенсії, в результаті чого розмір пенсії зменшився на 179,6 грн. і склав 1681,4 грн. При перерахунку пенсії враховано посадовий оклад - 750 грн., підвищення посадового окладу (особливі умови служби) - 112,50 грн., оклад за військове звання -125 грн., процентна надбавка за вислугу років 35% - 345,63 грн., особи, які працюють в умовах режимних обмежень 10% - 86,25 грн., надбавка за особливо важливі завдання 48% - 639,90 грн., премія 15% - 308,80 грн., а всього - 2368,17 грн. Таким чином у зв'язку з перерахунком пенсії розмір пенсії ОСОБА_4 зменшився та став складати 1648,4 грн. Так, як зазначив Позивач, до складу грошового забезпечення повинні були включатись ті складові, які він отримував на час звільнення, проте протиправно не включені Відповідачем 1.

Постановою Сумського районного суду Сумської області від 27 листопада 2009 року в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_4 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Головного управління МВС України в Сумській області про перерахунок призначеної пенсії відмовлено за безпідставністю позовних вимог.

Ухвалою Апеляційного суду Сумської області від 8 лютого 2012 року апеляційну скаргу ОСОБА_4 залишено без задоволення, а постанову Сумського районного суду Сумської області від 27 листопада 2009 року - без змін.

Вказуючи на допущене судами першої та апеляційної інстанцій неповне з'ясування обставин, які мають значення у справі, та порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення даного спору, ОСОБА_4 просить скасувати постанову Сумського районного суду Сумської області від 27 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Сумської області від 8 лютого 2012 року і ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

Заслухавши суддю-доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги та перевіривши за матеріалами справи правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вірно встановлено судами першої та апеляційної інстанції, відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»від 9 квітня 1992 pоку (надалі також -«Закон №2262») усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу» (надалі також -«Постанова №1294») затверджено нові схеми посадових окладів та додаткові види грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 (надалі також -«Порядок»).

Відповідно до пункту 5 Порядку для перерахунку пенсій враховуються: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений»чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Відповідно до Указу Президента України від №1234 від 18 грудня 2007 року скасовані, а отже для перерахунку пенсії не враховуються, наступні додаткові види грошового забезпечення військовослужбовців: підвищення посадового окладу на 50% за оперативно-розшукову діяльність та інформаційно-аналітичне забезпечення; 100 відсоткова надбавка; надбавка за безперервну службу; доплата від суми пенсії; щомісячна додаткова винагорода особам рядового та молодшого начальницького складу; надбавки за службу на посадах слідчих та дільничних, що встановлювалися залежно від вислуги років; надбавка за роботу в ревізійних службах.

Розмір вказаних видів грошового забезпечення відповідно до пункту 5 Порядку визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що при здійсненні перерахунку пенсії Позивачу ГУПФ України у Сумській області та УМВС України в Сумській області діяли у межах повноважень та в спосіб, що визначенні чинним на час перерахунку пенсії законодавства та правильно виходили з того, що перерахунок пенсії Позивачу було проведено відповідно з нормами законодавства, яким змінено розмір видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців. Крім того, розмір пенсії, яку Позивач отримує без урахування в грошове забезпечення, з якого обраховується пенсія, спірних видів грошового забезпечення, не зменшився.

Відтак, доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права. Таким чином, ухвалені по справі рішення судів першої та апеляційної інстанції є законними і обґрунтованими

За правилами статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанції не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Таким чином, колегія суддів, перевіривши у межах касаційної скарги правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, приходить до висновку, що касаційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а оскаржувані судові рішення - без змін.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу ОСОБА_4 залишити без задоволення, а постанову Сумського районного суду Сумської області від 27 листопада 2009 року та ухвалу Апеляційного суду Сумської області від 8 лютого 2012 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області про зобов'язання вчинити дії -без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії сторонам у справі та оскарженню не підлягає.

Головуюча: Н. Є. Блажівська

Судді: О. В. Кравцов

І. В. Масло