ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6
м. Київ
22.09.2008 р. № 13/86
Окружний адміністративний суд міста Києва
у складі головуючого -судді Степанюка А.Г.
при секретарі Федоровій О.В.
розглянувши справу за адміністративним позовом Державної податкової інспекції в Оболонському районі м.Києва до Приватного підприємства «Клік»про стягнення 334,76 грн.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 22.09.2008 року в 11 год 45 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Державна податкова інспекція в Оболонському районі м.Києва звернулась до суду з позовом про стягнення заборгованості з приватного підприємства «Клік».
Свої позовні вимоги обгрунтовує тим, що приватне підприємство «Клік»зареєстроване Оболонською районною державною адміністрацією м.Києва. Відповідно до заяви про застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності від 16.12.2005 року відповідач обрав способом оподаткування -сплату єдиного податку. Позивач провів перевірки щодо своєчасності подання податкової звітності по єдиому податку, в результаті яких складено акти перевірки: №4182/15-7/32529344 від 03.10.2006 року, №4183/15-7/32529344 від 03.10.2006 року, №4981/15-721/32529344 від 15.11.2006 року, №44/15-521/32529344 від 07.02.2007 року. На підставі актів було винесено податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій до відповідача, які він не сплатив. У зв'язку із несвоєчасним поданням податкової звітності по єдиному податку у відповідача виникла заборгованість в розмірі 1187,00 грн. та пеня в розмірі 0,09 грн..
У суді представник позивача зменшив позовні вимоги та просив стягнути з відповідача 334,67 грн. заборгованості перед бюджетом (334,76 грн. -пені та 0,09 грн. -недоїмки).
Відповідач своїми процесуальними правами не скористався -письмового заперечення проти позову не надав, явку своїх представників у судове засідання не забезпечив.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне.
Приватне підприємство «Клік»зареєстроване в Оболонській районній у місті Києві державній адміністрації 23.07.2003 року, ідентифікаційний код 32529344, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) та свідоцтвом про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності -юридичної особи.
Згідно Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства" від 03.07.1998 року № 727/98 на підставі заяви відповідача від 16.12.2005 року про право застосування спрощеної системи оподаткування за ставкою єдиного податку 10%, ПП «Клік»було видано свідоцтво про сплату єдиного податку, про отримання якого свідчить корінець свідоцтва серії А №808334.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Спрощена система оподаткування, обліку та звітності, запроваджена Указом Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва” (в редакції Указу від 28.06.1999 № 746/99), передбачає особливий порядок оподаткування суб'єктів малого підприємництва шляхом сплати єдиного податку. Крім того єдиний податок не включено до переліку видів податків і зборів (обов'язкових платежів), що справляються на території України, передбачених Законом України “Про систему оподаткування” від 25.06.1999 № 1251-ХІІ. Таким чином, терміни подачі розрахунку про сплату єдиного податку суб'єктом малого підприємництва встановлені саме вищевказаним Указом.
За результатами господарської діяльності за звітний (податковий) період (квартал) суб'єкти малого підприємництва -юридичні особи подають до органу державної податкової служби до 20 числа місяця, що наступає за звітним (податковим) періодом, розрахунки про сплату єдиного податку, акцизного збору і, в разі обрання ними єдиного податку за ставкою 6 відсотків, розрахунок про сплату податку на додану вартість, а також платіжні доручення на сплату єдиного податку за звітний період з позначкою банку про зарахування коштів (ч.9 п.4 Указу Президента України "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємства").
У матеріалах справи наявні акти перевірок, проведених позивачем своєчасності подання відповідачем податкової звітності по єдиному податку.
Зокрема, акти: №4182/15-7/32529344 від 03.10.2006 року, №4183/15-7/32529344 від 03.10.2006 року, №4981/15-721/32529344 від 15.11.2006 року, №44/15-521/32529344 від 07.02.2007 року (про те , що відповідачем не подавався розрахунок сплати єдиного податку у 2006 року, даним актом встановлено 4 випадки несвоєчасного подання ПП «Клік»розрахунку про сплату єдиного податку).
На підставі актів були винесені відповідні податкові повідомлення-рішення: №0001091507/0 від 11.10.2006 року, № 0001101507/0 від 11.10.2006 року, №0001891507/0 від 24.11.2006 року, №0000551505/0 від 16.02.2007 року. Суми податкового зобов'язання за штрафними (фінансовими) санкціями -визначені в розмірі 170 грн. у кожному повідомленні-рішенні.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач повідомлявся про згадані вище повідомлення-рішення в порядку та строки, передбачені законодавством.
Відомості про оскарження їх оскарження в адміністратвиному чи судовому порядку у суду відсутні.
Станом на час звернення позивача з позовом до суду за відповідачем обліковувалась заборгованість по сплаті єдиного податку в сумі 1187 грн., що підтверджується даними облікової картки платника ПП «Клік».
Представник позивача в судовому засіданні зазначив, що 23.07.2008 року відповідач частково сплатив суму податкового зобов'язання у розмірі 1187 грн.. Станом на 16.09.2008 року заборгованість ПП «Клік»перед бюджетом становить 334,79 грн. ( 334,67 грн. -пеня, 0,09 грн. -недоїмка).
Відповідно до п. 16.1. ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року з наступними змінами і доповненнями, після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Нарахування пені розпочинається:а) при самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом; б) при нарахуванні суми податкового зобов'язання контролюючими органами -від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного у податковому повідомленні згідно з нормами цього Закону.
Приписом п.п.16.4.1. згаданого вище Закону передбачено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті. Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством (п.п.16.4.2.).
Як вбачається з облікової картки платна єдиного податку на підприємницьку діяльність з юридичних осіб -ПП «Клік»станом на 01.09.2998 року розмір пені складає 334,67 грн., недоїмки -0,09 грн..
Судом встановлено, що відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податкове зобов'язання відповідача зі сплати єдиного податку є зобов'язанням платника податків сплатити до бюджету відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені Указом Президента України “Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва”.
Пунктом 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” податковий борг (недоїмка) визначається як податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Як вбачається з вищенаведеного, податкове зобов'язання відповідача не було сплачене в установлені строки, а тому таке зобов'язання визнається судом податковим боргом.
А тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно з пп. 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені статтею 5 вказаного Закону, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Враховуючи вищевикладене, факт наявності у відповідача податкового боргу у визначеній податковим органом сумі суд вважає встановленим.
Відповідачем не спростовано привильність розрахунку його податкової заборгованості з єдиного податку, несплата податку у розмірі заявленому до стягнення підтверджується даними облікової картки платника податків -відповідача.
Підпунктом 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” встановлено, що підставою для примусового стягнення активів платників податків в рахунок погашення його податкового боргу є виключно рішення суду.
З урахуванням наведеного суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог щодо стягнення з відповідача заборгованості відповідно до пп. 3.1.1 п. 3.1 ст. 3 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 69, 70, 71, 158-163 КАС України, адміністративний суд, -
1. Позов Державної податкової інспекції в Оболонському районі м.Києва задовольнити повністю.
2. Стягнути з Приватного підприємства «Клік»(04074 м.Київ, вул. Озерна, 12, кв.57, код ЄДРПОУ 32529344) податкову заборгованість у розмірі 334,76 грн. (триста тридцять чотири гривні 76 коп.) на р/р 34213379700006, код платежу 16050200, одержувач УДК у Оболонському районі ГУ ДКУ м.Києва, банк одержувача ГУ УДК у м.Києві код 26077916, МФО 820019.
Згідно ст.ст. 185-186 КАС України сторони та інші особи, які беруть участь у справі мають право оскаржити в апеляційному порядку Постанову повністю або частково. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня проголошення, апеляційна скарга подається протягом 20 днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Дані заяви подаються до апеляційного суду через суд першої інстанції.
Згідно ст. 254 КАС України Постанова, якщо інше не встановлено КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя А.Степанюк
Дата складення та підписання постанови в повному обсязі -26.09.2008 року.