Постанова від 02.10.2012 по справі 2а-10147/12/0170/7

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

м. Сімферополь

02 жовтня 2012 р. 10:22 Справа №2а-10147/12/0170/7

Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Маргарітова М.В., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Парк розваг"

до Державної інспекції сільського господарства АР Крим

про визнання протиправними дій та скасування припису

за участю:

від позивача - представник за довіреністю Попов Є.В.

від відповідача - представник за довіреністю Гарібян Ю.С.

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю «Парк розваг» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної інспекції сільського господарства в АР Крим та, з урахуванням уточнень позовних вимог, просить визнати протиправними дії відповідача щодо встановлення порушення цільового використання ТОВ «Парк розваг» земельної ділянки площею 3,2171 га, розташованої по вул. Кірова, 34-42 в м. Євпаторія для обслуговування парку місцевого значення «Євпаторійський дендрологічний парк», що знайшло своє відображення в акті перевірки від 04.09.2012 року; визнати протиправними дії відповідача щодо визначення суми збитків, завданих внаслідок використання земельної ділянки площею 3,2171 га, розташованої по вул. Кірова, 34-42 в м. Євпаторія для обслуговування парку місцевого значення «Євпаторійський дендрологічний парк», не за її цільовим призначенням ТОВ «Парк розваг», а також визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим від 17.09.2012р. №000165.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що в ході проведеної відповідачем перевірки були встановлені порушення позивачем земельного законодавства, які не відповідають дійсним обставинам, є необґрунтованими та суперечать вимогам діючого законодавства. Позивач вважає, що ним не було допущено порушень закону при здійсненні діяльності на земельній ділянці, яка перебуває у нього в користуванні, а саме використання її не за цільовим призначенням.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач заперечує щодо позовних вимог, просить відмовити у їх задоволенні, вважає, що висновки проведеної перевірки є обґрунтованими, а прийнятий на їх підставі припис є законним і не підлягає скасуванню, правова позиція відповідача викладена у письмових запереченнях на адміністративний позов (а.с.51).

Розглянувши матеріали справи, дослідивши надані докази, заслухавши пояснення сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

04.09.2012 року Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим здійснена перевірка дотримання вимог земельного законодавства ТОВ «Парк розваг» на земельній ділянці площею 3,2171га, що розташована по вул. Кірова. 34-42 в м. Євпаторія.

За результатом проведеної перевірки 04.09.2012р. були складені акти перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства та акт обстеження земельної ділянки, якими встановлено, що позивачем порушені вимоги земельного законодавства (а.с.8-12).

В акті обстеження земельної ділянки відповідачем здійснено розрахунок розміру збитків, нанесених внаслідок використання земельної ділянки не за цільовим призначенням, розмір якого складає 63781,75 грн.

17.09.2012р. Державною інспекцією сільського господарства в АР Крим прийнятий припис №000165 (а.с.50), яким позивача зобов'язано усунути встановлене порушення у тридцятиденний термін.

Позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин 1,3 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З акту перевірки дотримання суб'єктами господарювання вимог земельного законодавства та акту обстеження земельної ділянки, а також припису від 17.09.2012р. №000165 вбачається, що порушення земельного законодавства полягають у наступному.

29.12.2001р. між міською радою народних депутатів м Євпаторія та ТОВ «Парк розваг» укладений договір про тимчасове користування землею. Того ж дня даний договір зареєстровано за №325.

Згідно вказаного договору Євпаторійська міська рада передає, а ТОВ «Парк розваг» приймає у тимчасове користування на 15 років земельну ділянку площею 3,2171га, розташовану по вул. Кірова, 34 - 42 в м. Євпаторія для обслуговування парку місцевого значення «Євпаторійський дендрологічний парк».

Згідно довідки 6-зем, наданої міським управлінням земельних ресурсів у м. Євпаторія, земельна ділянка належить до земель природоохоронного значення.

Згідно до «Положення про Євпаторійський дендрологічний парк місцевого значення», затвердженого керівником Республіканського комітету екології та природних ресурсів АР Крим від 21.12.2001р., дендрологічний парк місцевого значення «Євпаторійський дендрологічний парк» віднесено до мережі територій природно - заповідного фонду місцевого значення; на території Дендропарку забороняється будь - яка господарська та інша діяльність, що суперечить завданням, передбаченим природоохоронним законодавством.

Всупереч вищевказаному, лише 2,5538 га, з переданої у тимчасове користування 3,2171 га, використовується ТОВ «Парк розваг» відповідно до договору про тимчасове користування землею та відповідно до чинного земельного законодавства. На даній площі дійсно розташовані різноманітні насадження (дерева, кущі, квіти і т.д.).

Згідно результатів геодезичної зйомки решта території дендропарку площею 0,6633 га використовується під розміщення та обслуговування атракціонів, тобто не за цільовим призначенням.

Виходячи з викладеного відповідач зробив висновок, що ТОВ «Парк розваг» по вул.. Кірова, 34-42 в м. Євпаторія лише 2,5538 га використовує відповідно до умов договору про тимчасове користування землею та відповідно до чинного законодавства; решта території - 0,6633 га використовується під розміщення та обслуговування атракціонів, тобто не за цільовим призначенням, що є порушенням ст.ст. 91, 96 Земельного кодексу України.

Позивач не заперечує факту розташування та обслуговуванням ним атракціонів на земельній ділянці площею 0,6633га, з наданої йому в оренду земельної ділянки площею 3,2171га.

Статтею 14 Конституції України встановлено, що земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави. Право на землю набувається і реалізується громадянами і суб'єктами господарської діяльності (юридичними і фізичними особами) виключно відповідно до закону.

Частиною 1 Земельного кодексу України (в редакції на час прийняття оскаржуваного припису) (далі ЗК України) встановлено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Статтею 44 ЗК України встановлено, що до земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об'єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам'ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об'єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва).

Частиною 2 ст. 45 ЗК України встановлено, що порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.

Закон України «Про природно-заповідний фонд України» визначає правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів.

Частиною 1 ст. 9 Закон України «Про природно-заповідний фонд України» встановлено, що території та об'єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися, у тому числі, в оздоровчих та інших рекреаційних цілях.

Частиною 1 ст. 33 вказаного Закону встановлено, що дендрологічні парки створюються з метою збереження і вивчення у спеціально створених умовах різноманітних видів дерев і чагарників та їх композицій для найбільш ефективного наукового, культурного, рекреаційного та іншого використання.

Статтею 50 ЗК України встановлено, що до земель рекреаційного призначення належать землі, які використовуються для організації відпочинку населення, туризму та проведення спортивних заходів.

Статтею 51 ЗК України встановлено, що до земель рекреаційного призначення належать земельні ділянки зелених зон і зелених насаджень міст та інших населених пунктів, навчально-туристських та екологічних стежок, маркованих трас, земельні ділянки, зайняті територіями будинків відпочинку, пансіонатів, об'єктів фізичної культури і спорту, туристичних баз, кемпінгів, яхт-клубів, стаціонарних і наметових туристично-оздоровчих таборів, будинків рибалок і мисливців, дитячих туристичних станцій, дитячих та спортивних таборів, інших аналогічних об'єктів, а також земельні ділянки, надані для дачного будівництва і спорудження інших об'єктів стаціонарної рекреації.

Відповідно до положень ст. 34 Закону України «Про природно-заповідний фонд України» на території дендрологічних парків забороняється діяльність, що не пов'язана з виконанням покладених на них завдань і загрожує збереженню дендрологічних колекцій.

На території дендрологічних парків може бути проведено зонування відповідно до вимог, встановлених для ботанічних садів.

Проект організації території дендрологічного парку розробляється спеціалізованими науковими та проектними установами і затверджується органом, у підпорядкуванні якого перебуває дендрологічний парк, за погодженням з:

Центральним органом виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища - щодо дендрологічних парків загальнодержавного значення;

органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях, а на території Автономної Республіки Крим - органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища - щодо дендрологічних парків місцевого значення.

Матеріали справи свідчать, що у 2003 році розроблений та погоджений Рескомекоресурсів Криму проект організації території, охорони та використання Євпаторійського дендрологічного парку на території ТОВ «Парк розваг» на період 2003-2012 років (а.с.15-26).

З вказаного проекту, який було розроблено Кримською філією державного підприємства «Науковий центр досліджень з проблем заповідної справи» при Міністерстві охорони навколишнього природного середовища України визначено, що за для більшої привабливості дендропарку по підношенню до відпочинку на природі, ТОВ «Парк розваг» запропоновано розвиток в останньому різноманітних видів рекреаційної діяльності, у тому числі, поміж пасивних видів відпочинку, інтенсивні рекреаційні-заняття (атракціони, спортивні комплекси, т.і.). Організація ТОВ «Парк розваг» на території Євпаторійського дендропарку зони інтенсивної рекреації (рекреаційної - атрактивної зони) не суперечить Положенню про об'єкт, прийнятому Рескомприроди Криму №913-2/2000 від 16.02.2000 р.

Також, Проектом визначені назви, кількість та місце розташування атракціонів, а також займані ними площі земельної ділянки.

Положенням про Євпаторійський дендрологічний парк місцевого значення, що затверджений 21.12.2001р. Республіканським комітетом екології і природних ресурсів АР Крим (а.с.64-67) встановлено, що територія Дендрапарку повинна використовуватися у першу чергу, крім іншого, в рекреаційних цілях.

Положенням про Євпаторійський дендрологічний парк місцевого значення, що затверджений 30.10.2005р. Республіканським комітетом з охорони навколишнього природного середовища АР Крим (а.с.68-71) встановлено, що територія Дендрапарку повинна використовуватися у першу чергу, крім іншого, в рекреаційних цілях. Також встановлено, що Євпаторійський дендрологічний парк організований з метою, зокрема, проведення освітньо - виховної та культурно - рекреаційної діяльності. територія дендропарку розділена на зони, до яких також віднесена зона, в яку входить рекреаційно - атрактивні споруди та зоокуток.

На підставі викладеного суд дійшов висновку, що позивач використовує надану в оренду земельну ділянку, відповідно до Проекту організації території дендрологічного парку, який відповідає відповідно до положень ст. 34 Закону України «Про природно-заповідний фонд України».

Вказаний проект передбачає використання зазначеної земельної ділянки у тому числі за рекреаційним призначенням та передбачає розташування атракціонів.

Позивач використовував та використовує земельну ділянку за її цільовим призначенням, відповідно до діючого законодавства України, договору тимчасовою користування та Проекту організації території, охорони та використання Євпаторійського дендрологічного парку, Положення про Євпаторійський дендрологічний парк.

За таких обставин висновки відповідача про використання позивачем земельної ділянки в межах земельної ділянки площею 3,2171 га не за цільовим призначенням є необґрунтованими, в зв'язку з чим припис Державної інспекції сільського господарства в АР Крим від 17.09.2012р. №000165, яким позивача зобов'язано усунути встановлене порушення у тридцяти денний термін, є протиправним та підлягає скасуванню.

На підставі викладеного суд вважає неспроможними доводи відповідача, по яких він просить відмовити у задоволенні позову у цій частині.

Отже, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Позовні вимоги про визнання протиправними дій відповідача щодо встановлення порушення цільового використання ТОВ «Парк розваг» земельної ділянки площею 3,2171 га, розташованої по вул. Кірова, 34-42 в м. Євпаторії для обслуговування парку місцевого значення «Євпаторійський дендрологічний парк», що знайшло своє відображення в акті перевірки від 04.09.2012 року та вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо визначення суми збитків, завданих внаслідок використання земельної ділянки площею 3,2171 га, розташованої по вул. Кірова, 34-42 в м. Євпаторія для обслуговування парку місцевого значення «Євпаторійський дендрологічний парк», не за її цільовим призначенням ТОВ «Парк розваг» невірно задоволенню, оскільки в даному випадку позивачем не правильно обраний спосіб захисту порушеного права.

Таким чином, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Під час судового засідання оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Постанову складено у повному обсязі 08.10.2012р.

Керуючись ст.ст. 94, 160-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити частково.

2. Визнати протиправним та скасувати припис Державної інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим від 17.09.2012р. №000165.

3. В іншій частині позову відмовити.

4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «парк розваг» 32,19грн. судового збору шляхом списання із рахунку суб'єкта владних повноважень - Державної інспекції сільського господарства в Автономній Республіці Крим.

Постанова може бути оскаржена в Севастопольський апеляційний адміністративний суд через Окружний адміністративний суд АР Крим шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду в десятиденний строк з дня її проголошення.

У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Маргарітов М.В.