10002, м.Житомир, майдан Путятинський, 3/65 тел.(8-0412) 48-16-02
"23" листопада 2006 р. Справа № 10/214 "НМ"
Житомирський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Черпака Ю.К.
суддів: Веденяпіна О.А.
Іоннікової І.А.
при секретарі Войцешуку В.В. ,
за участю представників сторін:
від позивача: Бородін Д. В. (довіреність від 21.09.2005 року), від відповідача: Шарий С. В. (довіреність №21/ш/10 від 05.04.2006 року),
Усова Т. М. (довіреність № 20/У/10 від 05.04.2006 року),
від третьої особи: Біляк З. П. (довіреність №26/143 від 23.11.2006 року),
розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі (м.Житомир) та заяву Житомирської міської ради про приєднання до апеляційної скарги
на постанову господарського суду Житомирської області
від "14" серпня 2006 р. у справі
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Ринок" (м.Житомир)
до Державної податкової інспекції у м. Житомирі (м.Житомир)
за участю третьої особи на стороні відповідача без самостійних вимог на предмет спору - Житомирської міської ради (м.Житомир)
про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення,
У березні 2006 року товариство з обмеженою відповідальністю "Ринок"пред'явило до Житомирської об'єднаної державної податкової інспекції, правонаступником якої в процесі розгляду справи стала Державна податкова інспекція у м. Житомирі (далі "ДПІ у м. Житомирі"), позов про визнання нечинним податкового повідомлення-рішення від 31.12.2005р. №001121/15-03/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 1298,80 грн. за порушення граничних строків сплати узгодженої суми податкового зобов'язання із збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі.
Постановою господарського суду Житомирської області від 14.08.2006р. позов задоволено.
Визнано протиправним і скасовано податкове повідомлення-рішення Житомирської ОДПІ від 31.12.2005р. №001121/15-03/0.
В апеляційній скарзі ДПІ у м. Житомирі просить скасувати постанову господарського суду і прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позову.
Посилається на те, що суд неповно з'ясував обставини справи, не взяв до уваги пояснення третьої особи у справі та неправильно застосував норми матеріального права, зокрема, ст.71 Закону України від 25.03.2005р. "Про Державний бюджет України на 2005 рік", ст.17 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори", п.п.17.1.7 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Третя особа - Житомирська міська рада подала заяву про приєднання до апеляційної скарги та просить її задовольнити.
Зазначає, що ТОВ "Ринок" здійснювало справляння збору за видачу дозволів на розміщення об'єктів торгівлі - на тимчасові торгівельні місця і зобов'язане було перераховувати до міського бюджету зібрані кошти щомісячно до 15 числа наступного місяця.
В запереченні на апеляційну скаргу товариство з обмеженою відповідальністю "Ринок" вважає її доводи безпідставними. На думку позивача, чинним законодавством не передбачений такий вид податку чи обов'язкового платежу як збір за видачу дозволу на тимчасове торгове місце, а підприємство "Ринок" не є платником такого збору.
Заслухавши пояснення представників сторін, третьої особи, дослідивши матеріали справи, апеляційний господарський суд дійшов висновку про задоволення апеляційної скарги та заяви про приєднання до апеляційної скарги з наступних підстав.
Спірні правовідносини виникли стосовно строку справляння до місцевого бюджету збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі, який відповідно до ст.15 Закону України "Про систему оподаткування" та ст.1 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" (далі "Декрет Кабінету Міністрів України") належить до виду місцевих зборів (обов'язкових платежів).
Визначення збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі дається в ст.17 Декрету Кабінету Міністрів України як плати за оформлення та видачу дозволів на торгівлю у спеціально відведених для цього місцях. Цей збір справляється з юридичних осіб і громадян, які реалізують сільськогосподарську, промислову продукцію та інші товари залежно від площі торгового місця, його територіального розміщення та виду продукції. Граничний розмір збору за видачу дозволу на торгівлю не повинен перевищувати 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян для суб'єктів, що постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях, і одного неоподатковуваного мінімуму доходів громадян в день - за одноразову торгівлю. Збір справляється уповноваженими організаціями, яким надано таке право.
Статтями 18 і 19 Декрету Кабінету Міністрів України та частинами 3 і 4 статті 15 Закону України "Про систему оподаткування" передбачено, що органи місцевого самоврядування самостійно встановлюють і визначають порядок сплати місцевих податків і зборів відповідно до переліку і в межах установлених граничних розмірів ставок. Місцеві податки і збори перераховуються до бюджетів місцевого самоврядування в порядку, визначеному сільськими, селищними, міськими радами, якщо інше не встановлено законами України. Стягнення не внесених в установлений термін місцевих податків і зборів здійснюється згідно з чинним законодавством.
Рішенням другої сесії двадцять четвертого скликання Житомирської міської ради від 29.05.2002р. №27 встановлено на території міста перелік місцевих податків і зборів та затверджено Положення про порядок обчислення і сплати збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі (далі "Положення") як додаток №6 до цього рішення (а.с.8-11, 64-70). Рішення міської ради і Положення опубліковані в Житомирській газеті "Місто" за 01.08.2002р. (а.с.56).
Положенням диференційовано збір за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі на одне торгове місце із періодичністю сплати кожен день і один раз в 6 місяців (пункт 2) та збір за видачу дозволу на тимчасове торговельне місце (пункти 9 і10). Пунктами 11 і 12 Положення передбачено, що видача дозволу на розміщення об'єктів торгівлі здійснюється відділом торгівлі, громадського харчування та побутового обслуговування населення міської ради, крім об'єктів тимчасової торгівлі. Видача дозволу на тимчасове торговельне місце здійснюється ДКП "Інспекція з благоустрою м.Житомира" та ТОВ "Ринок" відповідно територіальності. Кошти збору зараховуються на спеціальний рахунок, відкритий підприємствами для цих цілей. Щомісячно до 15 числа наступного місяця кошти переказуються на рахунок міського бюджету.
Згідно із ст.71 Закону України від 25.03.2005р. "Про Державний бюджету України на 2005 рік" платежі, які відповідно до цього Закону зараховуються до Державного бюджету України та місцевих бюджетів і для яких законодавчо не визначені терміни їх сплати, сплачуються щомісячно в порядку, визначеному Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" для платежів, що мають базовий (звітний) період - календарний місяць. Такі платники надають щомісячні розрахунки про належні до сплати суми обов'язкових платежів у порядку, визначеному законодавством для обов'язкових платежів з базовим (звітним) періодом - календарний місяць. Своєчасно не внесені до бюджетів суми цих платежів вважаються податковим боргом та стягуються до бюджету в порядку, визначеному законодавством.
Житомирська ОДПІ провела документальну невиїзну перевірку ТОВ "Ринок" по питанню своєчасності сплати узгоджених сум податкових зобов'язань із збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі за серпень і вересень 2005 року, про що склала акт від 28.12.2005р. №15-3-40/3194.
В акті перевірки записано, що податкові зобов'язання з цього збору самостійно визначені ТОВ "Ринок" в розрахунках від 13.09.2005р. за №01-86-4 за серпень 2005 року в сумі 9702,75 грн., від 12.10.2005р. за №05-86-2 за вересень 2005 року в сумі 9104,95 грн. і вважаються узгодженими по термінах їх подання відповідно 20 вересня і 20 жовтня 2005 року та граничний строк сплати відповідно 30 вересня і 30 жовтня 2005 року.
В порушення вимог п.п.5.3.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" узгоджені суми податкових зобов'язань були погашені платником:
- за серпень за рахунок переплати в сумі 5055,00 грн., залишок у розмірі 4647,75 грн. сплачений 14.10.2005р. платіжним дорученням №230;
- за вересень за рахунок переплати в сумі 764,78 грн., залишок у розмірі 8340,17 грн. сплачений 09.11.2005р. платіжним дорученням №250.
Затримка в розрахунках з бюджетом допущена в межах до 30 календарних днів в сумі 12987,92 грн. (а.с.14-15).
На підставі акта перевірки від 28.12.2005р. Житомирська ОДПІ прийняла податкове повідомлення-рішення від 31.12.2005р. №001121/15-03/0, яким з посиланням на п.п.17.1.7 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" нарахувала ТОВ "Ринок" за затримку на 14 календарних днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання в сумі 12987,92 грн. штрафну санкцію в розмірі 10% у сумі 1298,80 грн. (а.с.5).
Вирішуючи спір, суд 1-ї інстанції виходив з того, що Закон України від 25.03.2005р. "Про Державний бюджет України на 2005 рік", Закон України "Про систему оподаткування" та Декрет Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" не передбачають сплату такого виду місцевого збору як збору за видачу дозволу на тимчасове торговельне місце, а в разі коли Закон України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" не визначає строки сплати податкового зобов'язання, то штрафні санкції за п.п.17.1.7 цього Закону не можуть бути застосовані.
Апеляційний господарський суд не погоджується з такими висновками.
Під податком і збором (обов'язковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обов'язковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування (ст.2 Закону України "Про систему оподаткування").
Відповідно до п.1.1 ст.1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" платники податків - це зокрема, юридичні особи, на яких згідно з законами покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), пеню та штрафні санкції.
З врахуванням диспозиції ч.4 ст.17 Декрету Кабінету Міністрів України "Про місцеві податки і збори" та п.12 Положення, затвердженого рішенням Житомирської міської ради від 29.05.2002р. №27, ТОВ "Ринок" є платником збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі.
Найменування в Положенні про порядок обчислення і сплати збору за видачу дозволу на розміщення об'єкту торгівлі "збір за видачу дозволу на тимчасове торгове місце" не міняє його юридичної суті як збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі, оскільки в ч.3 ст.17 Декрету Кабінету Міністрів України теж йдеться про розмір збору в залежності від того, чи суб'єкти постійно здійснюють торгівлю у спеціально відведених для цього місцях чи одноразову торгівлю.
Як вбачається із змісту пунктів 11 і 12 Положення, саме в такому значенні Житомирською міською радою застосовано поняття збору за видачу дозволу на тимчасове торгове місце.
Про це також свідчать подані позивачем до податкової інспекції розрахунки збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі за січень-грудень 2005 року (а.с.28-39, 130-141).
Стаття 71 Закону України від 25.03.2005р. "Про Державний бюджет України на 2005 рік" в частині строку сплати обов'язкових платежів відсилає до норм Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Підпунктом 5.3.1 ст.5 цього Закону встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Згідно з п.п.4.1.4 ст.4 Закону податкові декларації за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює одному місяцю, подаються протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Отже, Законом України "Про Державний бюджет України на 2005 рік" встановлено більш пільговий строк для сплати збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі (30 днів після закінчення звітного місяця), ніж рішенням Житомирського міськвиконкому від 29.05.2002р. №27 (15 днів після закінчення звітного місяця).
Розрахунки збору за видачу дозволу на розміщення об'єктів торгівлі щомісяця подавалися підприємством до Житомирської ОДПІ та у строк до 20 числа наступного за звітним місяцем.
Тобто ТОВ "Ринок" дотримувалось вимог ст.71 Закону України від 25.03.2005р. "Про Державний бюджет України на 2005 рік" щодо подання розрахунків про належні до сплати суми обов'язкових платежів, однак несвоєчасно погасило податкові зобов'язання за серпень і вересень 2005 року.
Факт перерахування залишків вказаного збору за серпень і вересень з порушенням граничного строку сплати підтверджується розрахунками позивача, обліковими картками платника, платіжними дорученнями підприємства від 14.10.2005р. №230, від 09.11.2005р. №250 та підписаним сторонами актом звірки розрахунків з бюджетом по збору за видачу дозволів на розміщення об'єктів торгівлі (а.с.71, 72-77, 78-84, 86, 88, 94).
Відповідно до п.п.17.1.7 ст.17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податку зобов'язаний сплатити штраф у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу при затримці сплати до 30 календарних днів.
Граничні строк сплати встановлені п.п.5.3.1 ст.5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Таким чином, податкова інспекція обгрунтовано нарахувала підприємству штрафну санкцію у розмірі 1298,80 грн.
Оскільки суд першої інстанції порушив норми матеріального права, а його висновки не відповідають обставинам справи, то оскаржена постанова підлягає скасуванню з прийняттям апеляційним господарським судом нового судового рішення.
Керуючись ст.ст.160, 195,196,198,200, 205, 206, 212, 254, п.п.6,7 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський апеляційний господарський суд
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Житомирі та заяву Житомирської міської ради про приєднання до апеляційної скарги задовольнити.
Постанову господарського суду Житомирської області від 14 серпня 2006 року - скасувати.
Прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту проголошення.
Касаційну скаргу може бути подано безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції протягом одного місяця з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий суддя Черпак Ю.К.
судді:
Веденяпін О.А.
Іоннікова І. А.
віддрук. 2 прим.
1-до справи
2-в наряд
друк. Кравчук Н.В.