Справа № 2-a-6405/2011
Номер провадження
09.11.2012 року м. Сімферополь
Київський районний суд м. Сімферополя у складі головуючого судді Тонкоголосюка О.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя про стягнення недоотриманої соціальної допомоги,
Позивач 19.09.2012 року звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя про зобов'язання зробити перерахунок, виплату недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення, мотивуючи свої вимоги тим, що на підставі ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи» має право на щорічну допомогу на оздоровлення у 2007-2011 році.
На підставі ухвали суду від 19.09.2012 року та у відповідності до ч. 4 ст. 122 КАС України, справа розглядається в порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 19 вересня 2012 року позовні вимоги в частині стягнення недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2007-2010 роки залишено без розгляду.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Судом встановлено, що позивач є особою, що отримала інвалідність другої групи пов'язану з наслідками аварії на ЧАЕС та належить до першої категорії як особа, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується посвідченням серії НОМЕР_1 від 07.11.2007 року, у зв'язку з чим має право на пільги, встановлені статтею 48 Закону України ''Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в тому числі на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Відповідачем позивачу здійснена виплата щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік в розмірі 120.00 грн. - 28.01.2012 року.
Правовідносини сторін регулюються статтями 1, 3, 6, 8, 19, 21, 22, 46. 56, 58, 64, 68, 75, 92, 95. 96, 152 Конституції України, Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофу" №796-ХІ1 від 28.02.1991 (зі змінами та доповненнями), в редакції, що діяла в спірний період, Постанови Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 №562 «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 №3491-УІ, Постанови Кабінету Міністрів України від 19.07.2011 №745.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій. умов проживання і трудової діяльності на них. соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Відповідно до статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, що діяла в спірний період. позивач має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат (частина четверта). Розмір мінімальної заробітної плати. відповідно до частини сьомої цієї статті, визначається "на момент виплати.
Підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України №107-УІ від 28.12.2007 "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" текст статті 48 викладено в такій редакції: "Одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській ЛЕС. які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України".
Зміни, внесені підпунктом 11 пункту 28 розділу II Закону України від 28.12.2007 №107-УІ, визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 №10-рп/2008
Статтею 152 Конституції України передбачено, що закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
18.06.2011 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14.06.2011 №3491-VI, яким передбачено нарахування та призначення пенсій та допомоги у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік, згідно з яким:
Прикінцеві Положення Закону України «Про Державний бюджет на 2011 рік» доповнено пунктом 4, яким встановлено, що у 2011 році норми і положення, зокрема, статей 39, 50, 51, 52. 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік".
На виконання пункту 7 Закону України від 14 червня 2011 р. N 3491-VI "Про внесення
змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" Кабінетом Міністрів
України, прийнято Постанову №745, відповідно до якої встановлені інші розміри допомоги
чим встановлено в Законі.
В Постанову Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильській катастрофи» від 12.07.2005 №562, будь яких змін стосовно розміру зазначених виплат, Постановою КМУ №745 не внесено.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 №20-рп/2011 "У справі за конституційними поданнями 49 народних депутатів України, 53 народних депутатів України і 56 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 4 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" ці норми не визнані неконституційними.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012, №3-рп/2012 "У справі за конституційним поданням правління Пенсійного фонду України щодо офіційного тлумачення положень статті 1, частин першої, другої, третьої статті 95, частини другої статті 96, пунктів 2, 3, 6 статті 116. частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України, пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з окремими положеннями Конституції України", в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 95, частини другої статті 124, частини першої статті 129 Конституції України, пункту 5 частини першої статті 4 Бюджетного кодексу України та пункту 2 частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України в системному зв'язку з положеннями статті 6, частини другої статті 19, частини першої статті 117 Конституції України треба розуміти так. що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
Відповідно до частини першої Постанови Кабінету Міністрів України №562 від 12.07.2005, розмір щорічної допомоги на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, встановлений, зокрема:
- інвалідам I і II групи - 120 гривень.
Враховуючи наведені обставини та норми, суд вважає, що на користь позивача підлягає стягненню щорічна одноразова допомога на оздоровлення, передбачена статтею 48 закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період 2011 рік, в розмірі, встановленому Постановою Кабінету Міністрів України «Про щорічну допомогу на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 12.07.2005 №562.
Таким чином, дії відповідача по виплаті позивачу щорічної одноразової грошової допомоги на оздоровлення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за 2011 рік в розмірі 120.00 грн. є правомірними та такими, що здійснені в межах повноважень та на підставі діючого законодавства, а отже підстав для задоволення позову немає.
Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 99, 158, 160, 161 - 163, 167, 256 КАС України, суд
В позові ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Київської районної ради м. Сімферополя про стягнення недоотриманої суми щорічної допомоги на оздоровлення відмовити в повному обсязі.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Севастопольського апеляційного адміністративного суду шляхом подання через Київський районний суд м.Сімферополя АР Крим протягом десяти днів з дня її проголошення апеляційної скарги.
Суддя Тонкоголосюк Олександр Володимирович