ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32 ____________________________________
21.01.13 Справа № 913/77/13-г
Провадження № 14/913/77/13-г
За позовом
Державного підприємства «Придніпровська залізниця», м. Дніпропетровськ
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит»,
м. Свердловськ Луганської області
про стягнення 17 095 грн. 00 коп.
Суддя Василенко Т.А.
за участю представників сторін:
від позивача - Хлабистін Д.М., дов. № 27 від 01.01.13;
від відповідача - Будянський О.Ю., дов. № 23-28д від 26.01.12;
Відповідно до повторного автоматичного розподілу справ від 18.01.2013 за допомогою автоматизованої системи документообігу суду згідно ст. 2-1 Господарського процесуального кодексу України справу № 913/77/13-г передано на розгляд судді Василенко Т.А.
Обставини справи: позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача штрафу в сумі 17 095 грн. 00 коп., згідно ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць за невірне зазначення маси вантажу в залізничній накладній.
Суд приступив до розгляду справи по суті.
Відповідач за відзивом на позовну заяву від 10.01.2013 проти позову заперечує та, зокрема зазначає, що розбіжності, які виникли між даними, внесеними у накладну, та фактичною вагою вантажу могли утворитися внаслідок розкрадання (незбереження) при перевезенні прийнятого залізницею вантажу.
Залізниця не понесла жодних збитків, а навпаки отримала прибуток, перевізши вантаж меншою вагою та отримала від відправника провізну плату у повному розмірі.
В той же час представником відповідача подано заяву про зменшення розміру штрафу в десять разів. В обґрунтування поданої заяви відповідач зазначає, що підприємство є основним працевлаштуючим підприємством в м. Свердловську. В ТОВ «ДТЕК Свердловантрацит» працевлаштовані близько 16 тисяч осіб. На теперішній час підприємство знаходиться у тяжкому фінансовому стані та має збитки у сумі 264 043 тис. грн. До заяви відповідачем додано копії звітів про фінансові результати за 1 півріччя 2012 року і баланс станом на 30.06.2012.
Представник позивача проти доводів відповідача за відзивом та клопотанням заперечив.
Розглянувши матеріали справи, суд
11.09.2012 зі станції Должанська Донецької залізниці ТОВ «ДТЕК Сведловантрацит» здійснило відправлення вагону № 66378183 згідно накладної № 51751493 на станцію призначення Бердянськ (експорт) Придніпровської залізниці вантажоодержувачу «Бердянський морський торговий порт».
15.09.2012 при прибутті вагону на станцію Чаплине Придніпровської залізниці було проведено переважування маси вантажу у вказаному вагоні.
За результатами переважування встановлено, що фактична вага вантажу у вагоні № 66378183 не відповідає заявленій у супровідній накладній, а саме виявлено, що маса нетто складає 64 000 кг, замість 69 000 кг, що на 5 000 кг менше, ніж визначено у накладній.
Переважування здійснено за участю представників станції і за результатами складено акт загальної форми № 7044 від 15.09.2012 і комерційний акт АА № 044150/307 від 15.09.2012.
Крім цього, невідповідність маси вантажу була підтверджена при повторному переважуванні на станції призначення Бердянськ (експорт) Придніпровської залізниці, що зафіксовано в комерційному акті АА № 044150/307/484 від 15.09.2012 і в розділі «Є» зазначено, що при переважуванні вагону № 66378183 вантаж антрацит - різниці проти цього акту не виявилось.
Оскільки відповідачем був припущений факт невірного зазначення у накладній маси вантажу, позивач нарахував штраф відповідно до положень ст. ст. 118, 122 Статуту залізниць у сумі 17 095 грн. 00 коп., який просить стягнути на свою користь.
Відповідач проти позовних вимог заперечив та просить зменшити суму штрафу.
Оцінивши матеріали справи та доводи представників сторін у їх сукупності, суд прийшов до наступного.
Відповідно до ст. 908 ЦК України перевезення вантажу здійснюється за договором перевезення; загальні умови визначаються цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них, умови перевезення вантажу окремими видами транспорту, а також відповідальність сторін щодо цих перевезень встановлюються договором, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами), іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.
Як встановлено ч. 3 ст. 909 ЦК України, укладення договору перевезення вантажу підтверджується складанням транспортної накладної.
Згідно ч. 5 ст. 307 ГК України, умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями встановлюються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно - правовими актами.
Як зазначено в ст. 6 глави 1 Статуту залізниць України (далі - Статут), накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил перевезення вантажів і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої особи - одержувача і супроводжує вантаж до місця призначення.
Статут залізниць України визначає обов'язки, права і відповідальність залізниць, а також підприємств, які користуються залізничним транспортом (ст. 2 Статуту). На підставі цього Статуту Мінтрансом затверджені Правила перевезень вантажів, які є обов'язковими для всіх юридичних осіб (ст. 5 Статуту).
В даному випадку, відповідач за накладною № 51751493 від 11.09.2012 зі станції Должанвська Донецької залізниці відправив вугілля - антрацит у вологому стані вантажоодержувачу Бердянський морський торгівельний порт на станцію призначення - Бердянськ (експорт) Придніпровської залізниці.
Відповідно до статті 24 Статуту залізниць України, залізниця має право перевірити правильність відомостей про вантаж, зазначений відправником у накладній на станції відправлення, під час перевезення та на станції призначення.
При прибутті вказаного вагону на станцію Чаплине Придніпровської залізниці було здійснено контрольне переважування зазначеного вагону, в результаті чого встановлена невідповідність фактичної маси вугілля даним, зазначеним у накладній.
Так, у вагоні № 66378183 виявлено, що маса нетто вантажу складає 64 000 кг, замість 69 000, що на 5 000 кг менше, ніж визначено у накладній.
За вказаним вище фактом працівниками станції складено акт загальної форми № 7044 від 15.09.2012 і комерційний акт АА № 044150/307 від 15.09.2012, які відповідач не оскаржив та не оспорив.
Переважування здійснювалося на справних 150 - тоних вагонних вагах.
В той же час, в комерційному акті АА № 044150/307 від 15.09.2012 зазначено, що навантаження рівномірне, нижче бортів на 40-50 см, поверхня вантажу маркована вапном, маркування не порушене. Двері люка закриті, течі вантажу не має
Правилами перевезень вантажів, а саме п. 1.1. розділу 4 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (z0861-00) (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138) (z0763-11), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), а також ст. 23 Статуту передбачено, що відправник повинен надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). У відповідності до цих Правил, а саме п. 2.1 та п. 2.2, відправник заповнює відповідні графи накладної згідно з додатком 3 до цих правил. Маса вантажу згідно ст. 37 Статуту та п. 5 "Правил приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082, визначається відправником.
Правильність внесених у накладну відомостей, як це передбачено п. 2.3 "Правил оформлення перевізних документів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503, своїм підписом підтверджує представник відправника. Так, правильність внесених відомостей до вищевказаної накладної підтвердив своїм підписом представник відправника.
Згідно п. 28 "Правил приймання вантажів до перевезення", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 861/5082, вантажі, завантажені відправником у вагони відкритого типу (платформи, напіввагони тощо), а у даному випадку вагон № 66378183 є напіввагоном, приймаються залізницею до перевезення шляхом візуального огляду вагона, вантажу, його маркування (у т.ч. захисного) та кріплення у вагоні без перевірки маси та кількості вантажу.
Пунктом 22 "Правил видачі вантажів", зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 за № 862/5083, передбачено, що перевірка маси вантажу на станції призначення провадиться, як правило, таким самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
Так, згідно Правил перевезення вантажів, пункту 4, розділу 28 "Правил складання актів" (зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 08.07.2002 за № 567/6855), комерційного акту АА 044150/307 від 15.09.2012 контрольне переважування вагону № 66378183 проводилось на 150 - тонних вагонних вагах, тобто таким же самим способом, яким цю масу було визначено на станції відправлення.
При цьому, невідповідність маси вантажу у вказаному вагоні була підтверджена при повторному переважуванні на станції призначення - Бердянськ (експорт) Придніпровської залізниці, що зафіксовано в комерційному акті АА № 044150/307/484 від 15.09.2012 і в розділі «Є» зазначено, що при переважуванні вагону № 66378183 вантаж антрацит - різниці проти цього акту не виявилось.
Підставою для покладання на відправника відповідальності, згідно ст. 122 Статуту, за неправильне зазначення ним відомостей про масу вантажу, є комерційний акт, складений у випадках передбачених ст. 129 Статуту (п. 3.23 Роз'яснення Президії Вищого господарського суду України від 29.05.2002 за № 04-5/601 "Про деякі питання практики вирішення спорів, що виникають з перевезення вантажів залізницею" (зі змінами та доповненнями).
Згідно ст. 24 Статуту, вантажовідправник несе відповідальність за всі наслідки невірності, неточності або неповноту відомостей, зазначених ним у накладній.
Згідно із п. 5.5 розділу 5 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 № 644 (у редакції наказу Міністерства інфраструктури України від 08.06.2011 № 138), зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.06.2011 за № 765/19503 (далі - Правила 24.06.2011 за № 765/19503), якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній маси, кількості місць вантажу, його назви, коду та адреси одержувача з відправника, порта стягується штраф у розмірі згідно зі статтею 118 Статуту залізниць України.
Як було наведено вище, факт невірного зазначення відомостей в накладній зафіксований комерційним актом АА № 044150/307 від 15.09.2012.
В той же час, стаття 118 Статуту залізниць України передбачає відповідальність для вантажовідправника не за ту чи іншу кількість вантажу, невідповідність якого виявлено між даними супровідних документів та даними, отриманими при фактичному переважуванні цього вантажу, а лише за сам факт виявлення такої невідповідності.
Разом з цим, статтею 122 Статуту визначено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.
Згідно накладної № 51751493 провізна плата на вагон становить 3 419 грн. 00 коп., у зв'язку з чим сума штрафу складає 17 095 грн. 00 коп. (3 419 Х 5 = 17 095).
Посилання відповідача у відзиві на те, що невідповідність даним щодо маси вантажу могла статися внаслідок розкрадання або незбереження на шляху судом відхиляються, оскільки ці доводи ніяким чином не доведені. Також решта доводів за відзивом судом відхиляються як необґрунтовані.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного суд вважає, що позивач належним чином довів законність та обґрунтованість своїх позовних вимог, у зв'язку з чим позовні вимоги є обґрунтованими.
Щодо клопотання відповідача щодо зменшення розміру штрафу слід зазначити наступне.
У застосуванні статей 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за сам факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.
Але, відповідно до частини 1 статті 230 ГК України, штрафними санкціями у цьому Кодексі визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.
Згідно ч. 1 ст. 550 ЦК України встановлюється загальне правило про те, що кредитор має право на стягнення неустойки у всіх випадках порушення боржником зобов'язання, незалежно від того, виникли чи ні у зв'язку з цим порушенням збитки на стороні кредитора. Проте, частина 3 статті 551 ЦК України передбачає можливість зменшення за рішенням суду розмір неустойки, що стягується з боржника за порушення зобов'язання, якщо розмір неустойки значно перевищує розмір збитків. При цьому відсутність чи невисокий розмір збитків може бути підставою для зменшення судом розміру неустойки, що стягується з боржника.
Так, пунктом 1 ст. 233 ГК України закріплено, що суд має право зменшити розмір санкцій, якщо належні до сплати штрафні санкції надмірно великі порівняно зі збитками кредитора. При цьому повинно бути взято до уваги: ступінь виконання зобов'язання боржником; майновий стан сторін, які беруть участь у зобов'язанні; не лише майнові, але й інші інтереси сторін, що заслуговують на увагу.
Але в даному випадку, відповідачем не доведений суду факт наявності будь-яких обставин, з якими закон пов'язує можливість зменшення розміру відповідних штрафних санкцій. Також доводи за заявою відповідача щодо зменшення розміру штрафу в десять разів не підтверджені документально. При цьому, звіт про фінансові результати за 1 півріччя 2012 року і баланс на 30 червня 2012 року, які додані до заяви не підтверджують збитковості підприємства станом на січень 2013 року. Наявність фінансових труднощів і поточних зобов'язань не є підставами для розміру штрафу.
В той же час, слід визначити, що зменшення розміру штрафних санкцій є саме правом, а не обов'язком суду.
Виходячи з наведеного, підстав для зменшення розміру штрафних санкцій не має у зв'язку з чим клопотання відповідача судом відхиляється.
За таких обставин, позов слід задовольнити в повному обсязі та стягнути з відповідача на користь позивача штраф у сумі 17 095 грн. 00 коп.
Відповідно до ст. 49 ГПК України витрати зі сплати судового збору покладаються на відповідача як на сторону, яка порушила вимоги чинного цивільного законодавства в повному обсязі.
На підставі викладеного, ст. ст. 118 та 122 Статуту залізниць України, керуючись ст. ст. 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, суд
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ДТЕК Свердловантрацит», м.Свердловськ Луганської області, кв. 50 років Жовтня, буд. 21, код 37596090, на користь:
- Державного підприємства «Придніпровська залізниця», м. Дніпропетровськ, пр. Карла Маркса, буд. 108, ідентифікаційний код 01073828, штраф у сумі 17 095 грн. 00 коп., витрати зі сплати судового збору у сумі 1609 грн. 50 коп., видати наказ позивачу після набрання рішенням законної сили.
Відповідно до ст. 85 Господарського процесуального кодексу України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Відповідно до ст. 92 Господарського процесуального кодексу України рішення може бути оскаржено до апеляційної інстанції протягом десятиденного строку.
Дата виготовлення повного тексту та підписання рішення - 24.01.2013.
Суддя Т.А. Василенко