Постанова від 10.01.2013 по справі 5008/480/2012

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" січня 2013 р. Справа № 5008/480/2012

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя : Ходаківська І.П.

судді: Данилова Т.Б., Костенко Т.Ф.

розглянувши матеріали касаційної скаргиУправління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації

на постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 05.11.2012р.

у справі господарського суду№ 5008/480/2012 Закарпатської області

за позовомУправління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації

до третя особа1) Кам'яницької сільської ради Ужгородського району Закарпатської області 2) виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради Закарпатської області 3) Ужгородського районного комунального підприємства (бюро) технічної інвентаризації та реєстрації права власності нерухомого майна Закарпатська обласна рада

про за участю представників сторін: позивача - відповідача 1- відповідача 2- відповідача 3- третьої особи - визнання недійсним рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради та визнання права власності на аварійно-рятувальну станцію не з'явився не з'явився не з'явився не з'явився не з'явився

Розпорядженням від 10.01.2013 № 03-05/6 змінено склад колегії суддів у справі №5008/480/2012, призначеної до розгляду колегією у складі головуючого судді Першикова Є.В., суддів Данилової Т.Б., Ходаківської І.П., утворено колегію суддів у складі: головуючий суддя Ходаківська І.П., судді Данилова Т.Б., Костенко Т.Ф.

ВСТАНОВИВ:

В червні 2012 року Управління з питань майна комунальної власності облдержадміністрації звернулось до господарського суду Закарпатської області з позовом до відповідачів: Кам'яницької сільської ради, виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради та Ужгородського районного комунального підприємства (бюро) технічної інвентаризації та реєстрації права власності нерухомого майна, в якому просило визнати незаконним та скасувати Рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради № 16 від 15.12.2010 "Про визнання безхазяйним нерухомого майна" та Рішення № 338-1Х-У1 9 сесії 6 скликання Кам'яницької сільської ради від 07.09.2011"Про розгляд листа Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації" і визнати право власності на рятувальну станцію, що знаходиться за адресою Ужгородський район, с. Кам'яниця, вул. Ужанська б/н за Закарпатською обласною радою.

Рішенням господарського суду Закарпатської області від 10.07.2012 (суддя Швед С.Б.) позов задоволено: визнано недійсним рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.12.2010 № 16 "Про визнання безхазяйним нерухомим майном" в частині визнання безхазяйним нерухомого майна рятувальної станції в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, №88 "б", та визнано за Закарпатською обласною радою право управління на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області - аварійно-рятувальну станцію, що знаходиться за адресою: с. Кам'яниця Ужгородського району, вул. Ужанська, № 88 "б", стягнуто з Виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради на користь Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської облдержадміністрації 1073,00 грн. судового збору.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 15.10.2012 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, - Закарпатську обласну раду.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 05.11.2012 ( головуючого судді Кузя В.Л., суддів Желіка М.Б., Малех І.Б.) за апеляційною скаргою Кам'яницької сільської ради рішення господарського суду Закарпатської області від 10.07.2012 в частині визнання недійсним рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.12.2010р. №16 "Про визнання безхазяйним нерухомим майном" в частині визнання безхазяйним нерухомого майна рятувальної станції в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, №88 "б" змінено, визнавши недійсним п.1 та п.3 цього рішення; визнано недійсним рішення Кам'яницької сільської ради №338-ІХ-VІ від 07.09.2011р. "Про розгляд листа управління з питань майна комунальної власності Закарпатської ОДА".

Рішення господарського суду Закарпатської області від 10.07.2012 в частині визнання за Закарпатською обласною радою права управління на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області - аварійно-рятувальну станцію, що знаходиться за адресою: с. Кам'яниця, Ужгородського району, вул. Ужанська, №88 "б" скасовано, в цій частині прийнято нове рішення, яким в позові відмовлено. Витрати по сплаті судового збору за розгляд справи в суді першої та апеляційної інстанції покладено на сторони порівно.

Не погоджуючись із пунктом 3 постанови Львівського апеляційного господарського суду, Управління з питань майна комунальної власності облдержадміністрації звернулось до Вищого господарського суду України з касаційною скаргою, в якій посилається на порушення апеляційним судом норм матеріального і процесуального права, вважає, що Управління з питань майна комунальної власності має повноваження звертатись до суду з вимогою про визнання права власності за Закарпатською обласною радою, а суд має право виходити за межі позовних вимог та визнати за Закарпатською обласною радою право оперативного управління на об'єкт - аварійно-рятувальну станцію в с. Кам'яниця, і просить скасувати пункт 3 Постанови Львівського апеляційного господарського суду від 05.11.2012 та прийняти в цій частині нове рішення.

Кам'яницька сільська рада та виконком Кам'яницької сільської ради електронною поштою надіслали Вищому господарському суду заяву, в якій просять касаційну скаргу розглянути без участі представника, та постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.11.2012 залишити в силі.

Перевіривши наявні матеріали справи на предмет правильності юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в рішенні і постанові та доводи касаційної скарги, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню.

Переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Як встановлено судами попередніх інстанцій та вбачається з матеріалів справи, що виконавчим комітетом Кам'яницької сільської ради було прийнято рішення від 15.12.2010р. №16 "Про визнання безхазяйним нерухомим майном", згідно з яким будівлю рятувальної станції в с. Кам'яниця урочище "Підзамок" визнано безхазяйним нерухомим майном.

За інформаційною довідкою з Реєстру прав власності на нерухоме майно за №475/01-16 від 19.04.2011 за заявою Кам'яницької сільської ради від 19.04.2011 № 525 на підставі вищезазначеного рішення рятувальна станція, що знаходиться за адресою:Закарпатська обл., Ужгородський район, с. Кам'яниця, вул. Ужанська, буд. 88 "б" була взята на облік як безхазяйне нерухоме майно.

Позивач Управління з питань майна комунальної власності листом від 30.08.2011 №475/01-14 звертався до Кам'яницької сільської ради з проханням скасувати рішення Кам'яницької сільської ради № 16 від 15.12.2010р., оскільки зазначене нерухоме майно не є безхазяйним.

Листом від 19.09.2011р. за № 1836/01-02а Кам'яницька сільська рада надала позивачу витяг з рішення №338-ІХ-VІ від 07.09.2011 "Про розгляд листа управління з питань майна комунальної власності Закарпатської ОДА", яким рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради №16 від 15.12.2010р. "Про визнання безхазяйним нерухомим майном" було залишено без змін.

Судами попередніх інстанцій з витягу з рішення Закарпатської обласної ради від 23.12.1992р. "Про комунальну власність області та програму її приватизації", встановлено, що підприємства та майно водолазно-рятувальної служби Закарпатської області перебували в управлінні Закарпатської обласної ради як об'єкти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області. У даному рішенні зазначені адреси підприємств, а не місцезнаходження майна, що перебувало в їхньому віданні.

На виконання рішення Закарпатської обласної ради від 16.03.2000р. №210 та розпорядження голови облдержадміністрації від 04.04.2000р. №124 рятувальна станція була прийнята на баланс управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення облдержадміністрації, яке у взяло на себе функції із утримання станції.

В подальшому рішенням 23 сесії V скликання Закарпатської обласної ради від 27.02.2009 № 812 "Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст і області" майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області (рятувальна станція) закріплена на правах оперативного управління з правами балансоутримувача за Річковим координаційним аварійно - рятувальним центром МНС України в порядку, передбаченому Законом України "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.09.1998 №1482 "Про передачу об'єктів права державної та комунальної власності" .

Як встановлено судами з виписки із рішення Кам'яницької сільської ради 11 сесії V скликання від 16.02.2007 та із рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 16.11.2007 №87 відповідачі вирішили надати дозвіл Закарпатському зведеному воєнізованому гірничорятувальному (аварійно-рятувальному) загону постійної готовності Закарпатської ОДА на збір матеріалів погодження місця розташування земельної ділянки загальною площею 0,18 га для обслуговування аварійно-рятувальної станції, розміщеної в с. Кам'яниця, урочище "Підзамок" на умовах оренди, та рішення оформити право державної власності на цей об'єкт нерухомості за державою в особі Верховної ради України, балансоутримувач Закарпатський зведений воєнізований гірничорятувальний (аварійно-рятувальний) загін постійної готовності. В подальшому ці рішення Кам'яницької сільської ради та виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради були скасовані сільрадою.

На цих підставах суди дійшли висновку про те, що Кам'яницька сільська рада була обізнана щодо відсутності у спірного нерухомого майна ознак безхазяйності, тобто відповідачу було відомо про власника нерухомого майна.

Разом з цим, без врахування зазначених обставин виконавчий комітет Кам'яницької сільської ради прийняв 15.12.2010 рішення №16 "Про визнання безхазяйним нерухомим майном" будівлю рятувальної станції в с. Кам'яниця.

Вирішуючи справу по суті, суди керувались ст.335 Цивільного кодексу України, відповідно до якої безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність.

Оскільки будівля рятувальної станції в с.Кам'яниця Ужгородського району не мала ознак безхазяйності, а Кам'яницька сільська рада була обізнана щодо власника та балансоутримувача зазначеного нерухомого майна рятувальної станції в с. Кам'яниця, суди попередніх інстанцій підставно визнали недійсним рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.12.2010 № 16 "Про визнання безхазяйним нерухомим майном" в частині визнання безхазяйним нерухомого майна рятувальної станції в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, №88 "б" та в редакції Постанови Львівського апеляційного господарського суду від 05.11.2012, а саме п.1 та п.3 рішення виконкому, яким зобов'язано сільського голову звернутись до КП БТІ про взяття на облік безхазяйного майна та проведення технічної інвентаризації.

Разом з цим суд апеляційної інстанції повторно розглянув справу в повному обсязі в порядку ст.101 ГПК і встановив, що приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції не розглянув та не прийняв рішення щодо позовної вимоги про визнання недійсним рішення №338-ІХ-VІ від 07.09.2011 "Про розгляд листа управління з питань майна комунальної власності Закарпатської ОДА". При цьому апеляційний суд виходив з того, що оскільки рішення виконавчого комітету Кам'яницької сільської ради від 15.12.2010р. №16 є незаконним, то таким є і рішення Кам'яницької сільської ради від 07.09.2011 №338-ІХ-VІ, яким залишено без змін рішення виконкому № 16 від 15.12.2010.

На цих підставах Львівський апеляційний господарський суд прийняв обґрунтоване рішення, яким визнав недійсним і рішення Кам'яницької сільської ради №338-ІХ-VІ від 07.09.2011 "Про розгляд листа управління з питань майна комунальної власності Закарпатської ОДА"

Також суд першої інстанції визнав за Закарпатською обласною радою право управління на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області - аварійно-рятувальну станцію, що знаходиться за адресою: с.Кам'яниця, Ужгородського району, вул. Ужанська, № 88 "б", яке не було зазначено в позовній заяві, з чим підставно не погодився Львівський апеляційний господарський суд.

Предметом позову Управління з питань комунальної власності Закарпатської облдержадміністрації в даній справі, окрім іншого, є визнання права власності на рятувальну станцію в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, б/н в урочище "Підзамок" за Закарпатською обласною радою.

Вирішуючи спір у даній справі та приймаючи рішення про визнання за Закарпатською обласною радою право управління на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області -аварійно-рятувальну станцію, суд першої інстанції не з'ясував, чи є позивач особою, що має право звертатися до суду за захистом свого порушеного чи оспорюваного права або охоронюваного законом інтересу (належний позивач), а також вийшов за межі позовних вимог за відсутності клопотання про це заінтересованої сторони.

Так, у позовній заяві позивач вказує на те, що спірне майно - рятувальна станція в с. Кам'яниця, вул. Ужанська, №88 "б", належить до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області на підставі рішення сесії Закарпатської обласної ради від 23.12.1992р. "Про комунальну власність області та програму її приватизації" та рішення сесії Закарпатської обласної ради від 27.02.2009р. №812 "Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області".

Обґрунтовуючи право Управління з питань комунальної власності звертатись до господарського суду із вказаними позовними вимогами, позивач посилається на рішення Закарпатської обласної ради від 10.06.1998р. №29 "Про повноваження щодо управління майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області", яким Управління визначено уповноваженим органом по оперативному управлінню майном спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області, що перебуває в управлінні обласної ради; Положення про управління з питань майна комунальної власності облдержадміністрації, затвердженого розпорядженням голови державної адміністрації від 17.05.2005р. №272; Положення про основні засади управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Закарпатської області (обласної комунальної власності), затвердженого рішенням Закарпатської обласної ради від 04.11.2011р. №326, відповідно до якого майно, передане до комунальної власності області, а також набуте на інших законних підставах є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" здійснює обласна рада або уповноважені нею органи. Відчуження нерухомого майна здійснюється лише за рішенням сесії обласної ради.

З врахуванням наведених правових актів Управлінню з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації надано право оперативного управління майном спільної власності територіальних громад та здійснення контролю за збереженням такого майна, а тому судами попередніх інстанцій визнано, що позов про визнання недійсними рішень відповідачів у справі в частині визнання майна безхазяйним заявлений позивачем правомірно.

Щодо позовної вимоги визнати право власності, то відповідно до ч.4 ст.60 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", районні та обласні ради від імені територіальних громад сіл, селищ, міст здійснюють управління об'єктами їхньої спільної власності, що задовольняють спільні потреби територіальних громад.

Статтею 392 Цивільного кодексу України встановлено, що саме власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою.

Таким чином, Закарпатська обласна рада в силу вимог Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" може виступати суб'єктом набуття права власності на об'єкт спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області - аварійно-рятувальну станцію. Закарпатська обласна рада з вимогою визнати за нею право власності як позивач по даній справі не виступила.

Крім того, Львівський апеляційний господарський суд виходив з того, що суд першої інстанції в порушення п.2 ч.1 ст.83 ГПК України без клопотання заінтересованої сторони вийшов за межі позовних вимог, адже позивач заявляв позовну вимогу про визнання за Закарпатською обласною радою права власності на спірне майно, натомість, суд першої інстанції визнав за Закарпатською обласною радою право управління на цей об'єкт спільної власності територіальних громад.

Право оперативного управління у статті 137 Господарського кодексу України визначається як речове право суб'єкта господарювання, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом) для здійснення некомерційної господарської діяльності у межах, встановлених власником майна (уповноваженим ним органом).

Судами встановлено, що Рішенням 23 сесії V скликання Закарпатської обласної ради від 27.02.2009 № 812 "Про закріплення майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст і області" майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст, області (рятувальна станція) закріплена на правах оперативного управління з правами балансоутримувача за Річковим координаційним аварійно - рятувальним центром МНС України.

Статтею 1117 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.

Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Заявлена в касаційній скарзі Управління з питань майна комунальної власності облдержадміністрації вимога скасувати пункт 3 Постанови Львівського апеляційного господарського суду від 05.11.2012 та прийняти в цій частині нове рішення, яким визнати за Закарпатською обласною радою право управління на об'єкт спільної власності - аварійно-рятувальну станцію, що знаходиться в с.Кам'яниця Ужгородського району, - було предметом розгляду в судах попередніх інстанцій.

Крім того, колегія суддів Вищого господарського суду України зазначає, що Закарпатська обласна рада у справі є третьою особою без самостійних вимог, а судове рішення господарського суду не може бути прийняте на користь третьої особи без самостійних вимог.

З огляду на викладене, колегія суддів Вищого господарського суду України дійшла висновку про відсутність підстав для задоволення касаційної скарги Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації, оскільки судом апеляційної інстанції було повно та всебічно з'ясовано обставини, що мають значення для даної справи, їм надано належну правову оцінку та прийнято постанову з дотриманням норм матеріального та процесуального права, що дає підстави залишити її без змін.

Судові витрати, сплачені касатором до бюджету за подання касаційної скарги, у зв'язку з відмовою в задоволенні касаційної скарги на підставі ст.49 ГПК України залишаються на касаторі.

Враховуючи наведене, та керуючись ст.ст.1115, 1117, 1119, 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України, -

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу Управління з питань майна комунальної власності Закарпатської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.

Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 05.11.2012р. у справі №5008/480/2012 господарського суду Закарпатської області залишити без змін.

Головуючий І. Ходаківська

Судді Т. Данилова

Т. Костенко