"20" грудня 2012 р. м. Київ К/9991/94745/11
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
Головуючого-судді Заїки М.М.,
суддів Стародуба О.П.,
Штульман І.В.
розглянувши в попередньому судовому засіданні касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.01.2009 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про перерахунок пенсії,
У жовтні 2008 року ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про перерахунок пенсії з 01.03.2008 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.01.2009 позовні вимоги задоволено частково. Визнано дії посадових осіб управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області щодо нарахування та виплати пенсії ОСОБА_2 з 22 травня 2008 року у розмірі меншому, ніж встановлено законом, незаконними. Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_2 пенсії у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком та додаткової пенсії за шкоду заподіяну здоров'ю у розмірі 75% мінімальної пенсії за віком з 22 травня 2008 року. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
У касаційній скарзі управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області просить постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.01.2009 скасувати та прийняти нове рішення, яким в задоволені позовних вимог ОСОБА_2 відмовити.
Заслухавши доповідь судді - доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1-ї категорії, інвалідом 2 групи.
Статтями 50 та 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначені підстави та умови призначення державних пенсій та додаткових пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю.
Вихідним критерієм обрахунку державної та додаткової пенсії виступає мінімальна пенсія за віком. Мінімальний розмір пенсії за віком, згідно статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Будь-яких інших нормативно-правових актів, які б визначали механізм вирахування мінімальної пенсії за віком або встановлювали її розмір, немає.
За таких обставин, положення частини третьої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо застосування мінімального розміру пенсії за віком, встановленого частиною першою цієї статті тільки стосовно визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою цієї статті мінімального розміру пенсії за віком.
Відповідно до частини сьомої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами при розрахунку державної та додаткової пенсії, передбачених статтями 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», застосуванню підлягає розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений в законі про Державний бюджет України на відповідний рік, із якого визначається мінімальний розмір пенсії за віком.
Підпунктом 12, 15 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»»встановлені обмеження щодо дії статті 50, 54 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зміни, внесені підпунктом 12, 15 пункту 28 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 визнані такими, що не відповідають Конституції України.
Відповідно до частини 2 статті 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.
Таким чином, суди першої та апеляційної інстанції дійшли правильного висновку, стосовно вимог щодо проведення перерахунку пенсій передбачених статтями 50, 54 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а також правильно встановили дату з якої необхідно провести перерахунок пенсії.
На підставі викладеного, колегія суддів приходить до висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.01.2009 необхідно залишити без змін, так як вони є законними і обґрунтованими та постановлені з дотриманням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст.ст. 220, 2201, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
ухвалила:
Касаційну скаргу управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 10.11.2008 та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30.01.2009 у справі за позовом ОСОБА_2 до управління Пенсійного фонду України в місті Свердловську Луганської області про перерахунок пенсії залишити без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий-суддя М.М. Заїка
судді: О.П. Стародуб
І.В. Штульман