"13" грудня 2012 р. м. Київ К-24551/10
К-24551/10
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
головуючого судді-доповідача:Усенко Є.А.
суддів: Костенка М.І., Рибченка А.О.,
при секретарі Луцак А.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні
касаційну скаргу Сквирської міжрайонної державної податкової інспекції у Київській області
на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.06.2009
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2010
у справі № 10/35 Окружного адміністративного суду м. Києва
за позовом Дочірнього підприємства (ДП) «Київське обласне дорожнє управління»Відкритого акціонерного товариства (ВАТ) «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України»»
до Сквирської міжрайонної державної податкової інспекції (МДПІ) у Київській області
про скасування податкового повідомлення-рішення,
Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.06.2009, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2010, позов задоволено: скасовано податкове повідомлення-рішення від 17.04.2008 № 0010661701/0.
Висновок судів вмотивований тим, що великовантажні автомобілі марки «БезАЗ»не відносяться до коду 87.04 Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності - автомобілі вантажні, а є товаром коду 87.09 - транспортні засоби вантажні, самохідні, що використовуються на заводах, складах, у портах та аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані, а отже такі автомобілі, у силу норми ст.2 Закону України «Про податок з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів»(далі -Закон № 1963-XII, втратив чинність з 01.01.2011 згідно з Податковим кодексом України від 02.12.2010 № 2755-VI) не є об'єктом оподаткування з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів .
У касаційній скарзі Сквирська МДПІ просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій з підстав неправильного застосування судами норм матеріального та процесуального права та прийняти нове судове рішення, яким відмовити у задоволенні позову.
Позивач не скористався своїм правом надати заперечення на касаційну скаргу.
Перевіривши правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України приходить до висновку, що касаційна скарга підлягають задоволенню.
Фактичною підставою для донарахування у податковому обліку позивача податкових зобов'язань з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів та застосування штрафних (фінансових) санкцій згідно з податковим повідомленням-рішенням, з приводу правомірності якого виник спір, стали висновки контролюючого органу, викладені в акті перевірки від 14.04.2008 за № 11/38-111/33096517, про порушення норм статей 2, 5 та 6 Закону № 1963-ХІІ, що мало наслідком заниження податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на 11100,00 грн. у зв'язку з не включенням у розрахунок податку за 2007 рік двох автомобілів марки «БелАЗ»модель 7253.
За наслідками перевірки відповідачем прийняте податкове повідомлення-рішення 17.04.2008 № 0010661701/0 про визначення позивачу суми податкового зобов'язання з податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів у сумі 16650,00 грн.( у т.ч. 11100,00 грн. - основний платіж та 5550,00 грн. - штрафні (фінансові) санкції).
У судовому процесі встановлено, що у позивача у власності перебуває 2 автомобілі марки «БелАЗ»модель 7253, які знаходяться на балансі філії «Володарське районне дорожне управління»та використовуються у кар'єрі для перевезення гірничої маси з подальшою її переробкою у щебінь.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1963-XII платниками податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів є підприємства, установи, організації, які є юридичними особами, іноземні юридичні особи, а також громадяни України, іноземні громадяни та особи без громадянства, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні транспортні засоби, що відповідно до статті 2 цього Закону є об'єктами оподаткування.
Згідно зі статтею 2 зазначеного Закону (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) об'єктом оподаткування, зокрема, є: автомобілі вантажні - код 8704; автомобілі спеціального призначення, крім тих, що використовуються для перевезення пасажирів і вантажів, - код 8705 (крім автомобілів спеціального призначення швидкої допомоги та пожежних).
У пункті 1.6 статті 1 Методики товарознавчої експертизи та оцінки дорожніх транспортних засобів, затвердженої наказом Міністерства юстиції України та Фонду державного майна України від 24 листопада 2003 року N 142/5/2092, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 24 листопада 2003 року за N 1074/8395, вантажним є автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів.
Для визначення об'єкта оподаткування податком з власників транспортних засобів згідно зі статтею 2 Закону № 1963-XII до внесення в неї змін Законом від 25 березня 2005 року N 2505-IV, який набрав чинності 31 березня 2005 року, використовувалася Гармонізована система опису та кодування товарів, а після цієї дати - Українська класифікація товарів зовнішньоекономічної діяльності.
Згідно з УКТЗЕД до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні», зокрема, відносяться самоскиди, призначені для використання на бездоріжжі, а до товарної позиції 8709 - транспортні засоби вантажні, самохідні без підйомників або навантажувальних пристроїв, які використовуються на заводах, складах, у портах або в аеропортах для перевезення вантажів на короткі відстані.
Статтею 312 Митного кодексу України від 11.07.2002 № 92-IV (втратив чинність згідно з Митним кодексом України від 13.03.2012 № 4495-VI) передбачено, що ведення УКТЗЕД передбачає розроблення пояснень та рекомендацій з метою забезпечення однакового тлумачення і застосування УКТЗЕД спеціально уповноваженим центральним орган виконавчої влади в галузі митної справи.
Відповідно до листа Державної митної служби України від 11 квітня 2000 року N 11/3-3273 до товарної позиції 8704 «Автомобілі вантажні»включаються, зокрема, самоскиди, тобто транспортні засоби міцної конструкції з перекидним кузовом або з днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи або інших матеріалів. Ці автомашини, що можуть мати жорстке або шарнірне шасі, як правило, обладнані колесами для руху по бездоріжжю і можуть пересуватися по м'якому ґрунту. До цієї товарної позиції входять як важкі, так і легкі самоскиди; останні можуть відрізнятися наявністю сидіння на два положення, двома сидіннями, спрямованими в протилежні боки, або двома кермами керування, для того щоб цими транспортними засобами можна було управляти водію, що дивиться у напрямку до кузова під час розвантаження.
Таким чином, МДПІ з урахуванням інформації, наведеної в листі Державної митної служби України, та технічних характеристик транспортних засобів, обґрунтовано дійшла висновку, що автомобілі марки «БелАЗ»модель 7253 належать до товарної позиції 8704 -«Автомобілі вантажні», оскільки є самоскидами, призначеними для використання на бездоріжжі, транспортними засобами міцної конструкції з перекидним кузовом чи днищем, що відкривається вниз, призначеним для перевезення ґрунту, породи чи інших матеріалів.
Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.
На підставі викладеного та відповідно до статті 229 КАС України ухвалені у справі судові рішення підлягають скасуванню з прийняттям нового рішення про задоволення позову з наведених вище мотивів.
Керуючись ст.ст. 220, 221, 223, 229, 230, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, Вищий адміністративний суд України
Касаційну скаргу Сквирської міжрайонної державної податкової інспекції у Київській області задовольнити, скасувати ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 22.06.2010 та постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 18.06.2009; у задоволенні позову відмовити.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав та в порядку, передбачених статтями 236-238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя:Є.А. Усенко
Судді: М.І. Костенко
А.О. Рибченко