Ухвала від 27.12.2012 по справі 2а/0570/17604/2012

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

27 грудня 2012 р. Справа № 2а/0570/17604/2012

приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивизії, 17

Суддя Донецького окружного адміністративного суду Бабіч С.І., ознайомившись з матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до державного нотаріуса Торезької державної нотаріальної контори ОСОБА_2 про визнання неправомірною постанови нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії та про зобов'язання нотаріуса видати запит до БТІ,

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до державного нотаріуса Торезької державної нотаріальної контори ОСОБА_2.

Позивач просить визнати неправомірною постанову державного нотаріуса Торезької державної нотаріальної контори ОСОБА_2 про відмову у видачі запиту до БТІ м. Тореза для оформлення нерухомого майна, що залишилось після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3, неправомірним та просить зобов'язати державного нотаріуса Торезької державної нотаріальної контори ОСОБА_2 видати позивачу запиту до БТІ м. Тореза для оформлення нерухомого майна, що залишилось після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.

Вивчивши подані матеріали, суд приходить до висновку, що у відкритті провадження у справі необхідно відмовити з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Стаття З КАС України встановлює, що відповідачем по адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень.

Згідно з ч. 3 ст. 50 КАС України, відповідачем в адміністративній справі є суб'єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Пункт 7 частини 1 статті 3 КАС України вказує на те, що суб'єкт владних повноважень, це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень;

У відповідності до ст. 1 Закону України «Про нотаріат», нотаріат - це система органів і посадових осіб, на які покладено обов'язок посвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені цим законом, з метою надання їм юридичної вірогідності.

З аналізу норм Закону України «Про нотаріат» випливає, що нотаріат, його органи та посадові особи не входять до системи органів виконавчої влади чи місцевого самоврядування. В діях нотаріуса відсутні як адміністративний примус, так і управлінські повноваження. Нотаріуси не входять до штату державних органів чи органів місцевого самоврядування.

Нотаріуси не є посадовими особами в розумінні ч.2 ст. 2 Закону України «Про державну службу», оскільки не здійснюють здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій та не є службовими особами в розумінні приміток до ст. 364 Кримінального кодексу України, оскільки вчинення нотаріусами нотаріальних дій не є виконанням ними функцій представників влади або організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій.

Оскаржена позивачем дія щодо відмови в наданні запиту до БТІ не є реалізацію нотаріусом делегованих повноважень чи здійсненням владних управлінських функцій.

Таким чином, з огляду на п.1. ч.1 ст. 109 КАС України, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі, оскільки надану позивачем заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Враховуючи, що стаття 50 Закону України „Про нотаріат" передбачає можливість оскарження неправильно вчиненої нотаріальної дії та відмову у вчиненні нотаріальної дії до суду і така позовна заява не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, така позовна заява має розглядатись місцевим загальним судом за загальними правилами, тобто в порядку позовного провадження.

Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 7 Закону України «Про судовий збір», суд вважає за необхідне повернути позивачу сплачену суму судового збору в розмірі 107,30 гривень.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про нотаріат», ст.ст. 2-4, 17, п.1 ч. 1 ст. 109, ст. ст. 160, 165 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до державного нотаріуса Торезької державної нотаріальної контори ОСОБА_2 про визнання неправомірною постанови державного нотаріуса Торезької державної нотаріальної контори ОСОБА_2 про відмову у видачі запиту до БТІ м. Тореза для оформлення нерухомого майна, що залишилось після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4, неправомірним та зобов'язання державного нотаріуса Торезької державної нотаріальної контори ОСОБА_2 видати позивачу запиту до БТІ м. Тореза для оформлення нерухомого майна, що залишилось після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4.

Роз'яснити ОСОБА_1, що розгляд його позовної заяви віднесено до юрисдикції Торезького міського суду Донецької області.

Роз'яснити ОСОБА_1, що повторне звернення тієї ж особи до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом, щодо якого постановлена ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Повернути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 суму сплаченого державного мита у розмірі 107 (сто сім) гривень 30 копійок.

Ухвалу може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративний справі невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.

Суддя Бабіч С.І.