ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2
про залишення позовної заяви без розгляду
13 грудня 2012 р. р. № 2а-10424/12/1370
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Журомська М.В., перевіривши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, третіх осіб Сокільницької сільської ради, ОСОБА_2, Львівського ОДК МБТІ та експертної оцінки, приватного нотаріуса ОСОБА_3 про визнання незаконним розпорядження від 26.10.2007 року № 703 та незаконним акта № 256 від 23.01.2007 року, -
12 грудня 2012 року на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, третіх осіб Сокільницької сільської ради, ОСОБА_2, Львівського ОДК МБТІ та експертної оцінки, приватного нотаріуса ОСОБА_3, у якій позивач просить визнати незаконним розпорядження Голови Пустомитівської районної державної адміністрації від 26.10.2007 року № 703 «Про затвердження актів державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів на території Пустомитівського району»та незаконним акта № 256 від 23.01.2007 року Державної приймальної комісії про прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем поданий позов з пропущенням строку звернення до адміністративного суду. У позовній заяві та поданій заяві позивач просить поновити строк звернення до суду у зв'язку з поважністю причин його пропуску, обгрунтовуючи, що про оскаржувані розпорядження та акт, йому стало відомо з листа Пустомитівської районної державної адміністрації від 15.11.2012 року.
При вирішенні питання про залишення позовної заяви без розгляду у зв'язку з пропуском строку звернення до суду, суд виходить з наступного.
Право на звернення до адміністративного суду з позовом є складовою права на судовий захист, яке передбачено статтею 55 Конституції України, відповідно до якої, права і свободи людини і громадянина захищаються судом і кожному гарантується право на оскарження в суді рішень дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. При цьому у відповідності до ч.2 ст. 2 КАС України, до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Адміністративний позов, відповідно до ст.99 КАС України, може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Статтею 100 КАС України передбачено можливість визнання судом причин пропуску строку звернення до суду поважними.
При цьому, поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов'язані з дійсно істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного вчинення процесуальних дій та підтверджені належним чином.
Встановлення процесуальних строків законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними передбачених КАС України певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов'язків. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними; після їх завершення, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Згідно з імперативною нормою ч.1 статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Позовна заява відповідно до ч.2 ст. 100 КАС України може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно з п.9 ч.1 ст. 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Перевіряючи доводи позивача щодо поважності причин пропуску строку звернення до суду, суд встановив, що ОСОБА_1, звернувся 16.09.2011 року до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Сокільницької сільської ради у якій окрім іншого просив визнати недійсним в частині п.1.3 Розпорядження голови Пустомитівської районної державної адміністрації за № 703 від 26 жовтня 2007 року «Про затвердження актів про прийняття в експлуатацію житлового будинку в АДРЕСА_1 за ОСОБА_4, та акт державної комісії від 23 січня 2007 року за № 256. Ухвалою від 19.09.2011 року у справі № 2а-10214/11/1370 позовну заяву повернено позивачу. Зважаючи на такі обставини суд встановив, що про оскаржувані розпорядження та акт ОСОБА_1 дізнався значно раніше, ніж з листа Пустомитівської районної державної адміністрації від 15.11.2012 року
Отже, строк звернення до суду пропущено з причин, які виникли з волі позивача, та не є поважними. Тому суд приходить до переконання про те, що позивач мав можливість у встановлені законом строки звернутися з позовом до суду.
Враховуючи те, що позовну заяву подано з пропущенням установленого законом строку звернення до адміністративного суду і підстав для визнання причин такого пропуску поважними в даному випадку немає, позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Керуючись ст.ст. 11, 69, 99, 100, 155, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Пустомитівської районної державної адміністрації Львівської області, третіх осіб Сокільницької сільської ради, ОСОБА_2, Львівського ОДК МБТІ та експертної оцінки, приватного нотаріуса ОСОБА_3 про визнання незаконним розпорядження від 26.10.2007 року № 703 та визнання незаконним акта № 256 від 23.01.2007 року -залишити без розгляду.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подала, до суду апеляційної інстанції.
Ухвала набирає законної сили в строк та в порядку передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя Журомська М.В.