Постанова від 19.10.2012 по справі 2а-3577/12/1470

Миколаївський окружний адміністративний суд вул. Заводська, 11, м. Миколаїв, 54002

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.10.2012 р. 11:15 № 2а-3577/12/1470

м. Миколаїв

Колегія суддів Миколаївського окружного адміністративного суду у складі головуючого судді Брагар В. С., суддів Малих О.В., Лісовської Н. В., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовомОСОБА_1, АДРЕСА_1, 56401

доКомісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України, вул. Еспланадна, 8/10, м. Київ, 01601

третя особаГоловне управління праці та соціального захисту населення Миколаївської обласної державної адміністрації, вул. Акіма, 2, м. Миколаїв, 54003

провизнання протиправним та скасування рішення від 15.05.2012р.,

ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України з вимогою визнати протиправним і скасувати рішення від 15 травня 2012 року, яким не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження та вирішено вилучити у позивача посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції (далі - ЧАЕС).

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначає, що висновок відповідача про безпідставну видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС не ґрунтується на дійсних обставинах.

Відповідач позов не визнав, подав суду заперечення, в яких зазначив, що у позивача відсутні документи, які б підтверджували виконання робіт у зоні відчуження, зокрема відсутні документи на підтвердження нарахування підвищеної оплати праці.

Під час розгляду справи, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача залучено Головне управління праці та соціального захисту населення Миколаївської області. Третя особа також заперечила проти позовних вимог, пославшись на ті ж доводи, що й відповідач.

Представники сторін подали клопотання про розгляд справи за їх відсутності в порядку письмового провадження. Відповідно до ст. 122 ч. 4 КАС України, особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами. Враховуючи те, що клопотання про розгляд справи за їх відсутності подали всі сторони, справа розглядається в порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні в них фактичні дані, суд, -

ВСТАНОВИВ:

28 грудня 2011 року КРУ в Миколаївській області проведена зустрічна звірка в Трудовому архіві Доманівського району з метою документального підтвердження виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювались з управлінням Пенсійного фонду України у Доманіському районі за період з 01.01.1986 по 01.12.2011 рр., якою встановлено, що в архіві мається наказ керуючого Доманівським РТП від 5 травня 1986 року № 19 про відрядження водіїв, у тому числі позивача, в період з 4 по 14 травня 1986 року в розпорядження Чорнобильського міського виконавчого комітету, але не встановлено підвищеної оплати праці за період перебування у відрядженні.

ДФІ в Миколаївській області на адресу третьої особи були направлені подання, в яких порушувалось питання про перегляд обґрунтованості видачі посвідчень постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, в тому числі і позивачу, які обґрунтовані не встановленням документарного підтвердження виконання робіт у зоні відчуження, у зв'язку з відсутністю підвищеної оплати.

15 травня 2012 року відбулося засідання Комісії, на якій відповідач не підтвердив факт виконання позивачем робіт у зоні відчуження, а також вказано на те, що посвідчення позивача підлягає вилученню.

Колегія суддів знаходить рішення відповідача безпідставним і таким, що прийнято без врахування всіх обставин, які мають суттєве значення.

Так, у 1992 році позивач отримав статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії.

Підставою для прийняття вказаного рішення слугували документи, надані позивачем до комісії, яка встановлювала такий статус, а саме витяг з наказу про відрядження, довідка при виплату заробітної плати і копія посвідчення про відрядження.

В 1997 році тимчасовою комісією при Миколаївській облдержадміністрації по перевірці правильності видачі посвідчень, позивачу підтверджено правильність видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Відповідно до ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі -Закон), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження в 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 14 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені для виконання робіт у зазначеній зоні, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ та організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ст. 10 Закону, видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами), а про період проживання на територіях радіоактивного забруднення - місцевими Радами народних депутатів на цих територіях.

Частиною 1 статті 15 Закону передбачені підстави для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а саме період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.

Пунктом 10 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 501 від 25 серпня 1992 року (далі - Порядок), посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС на підставі одного з таких документів: зокрема, посвідчення про відрядження в зону відчуження, довідка про підвищену оплату праці в зоні відчуження, військовий квиток і довідка командира військової частини про участь в ліквідації наслідків аварії в зоні відчуження та ін.

Як слідує з наказу від 5 травня 1986 року № 19 Доманівського районного виробничого об'єднання для виконання перевезення вантажів в розпорядження Чорнобильського міськвиконкому відряджено 10 автомашин та водії, серед яких позивач.

Згідно довідки Доманівської Райагропромтехніки, позивач на підставі посвідчення про відрядження від 4 травня 1986 року в період з 4 до 14 травня 1986 року знаходився на роботах з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

Безпідставність видачі позивачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС встановлена Комісією, оскільки не підтверджено факт виконання робіт у зоні відчуження. Первинно посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС надане позивачу на підставі довідки про перебування у відрядженні в м. Чорнобиль. Загальна кількість відпрацьованого часу складає 66 годин, заробітна плата нарахована в трикратному розмірі. Перевіркою встановлено, що подорожні листи та посвідчення на відрядження не збереглися в зв'язку з реорганізацією підприємства. Зустрічною перевіркою трудового архіву не підтверджено нарахування підвищеної оплати праці позивачу за період перебування у відрядженні в м. Чорнобиль.

Колегія суддів враховує, що факт перебування позивача в зоні аварії на ЧАЕС не заперечується відповідачем. На момент присвоєння статусу ліквідатора, необхідні для цього документи були в наявності, однак зі спливом часу та реорганізацією підприємства не всі вони збереглися, що не може означати безпідставність видачі позивачу посвідчення ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС.

У відповідності до ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

За таких обставин колегія суддів вважає позовні вимоги обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати по справі присудити на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11, 69, 71, 86, 159-163, КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС Міністерства соціальної політики України від 15 травня 2012 року про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС категорії 2 ОСОБА_1.

3. Присудити на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 32,19 грн. з Державного бюджету України.

4. Роз'яснити сторонам строк і порядок набрання цією постановою законної сили та її оскарження.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня проголошення/отримання її копії. Апеляційна скарга подаються Одеському апеляційному адміністративному суду через Миколаївський окружний адміністративний суд.

Головуючий суддя Брагар В. С.

Судді Малих О. В.

Лісовська Н. В.