Постанова від 28.10.2010 по справі 13051/10

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"28" жовтня 2010 р. справа № 2а-69/10

Колегія суддів Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Суховарова А.В.

суддів: Нагорної Л.М. Божко Л.А.

при секретарі судового засідання: Мациборко Т.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Дніпропетровську апеляційні скарги прокурора Добровеличківського району Кіровоградської області та Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області на постанову Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 20.01.2010 у справі за адміністративним позовом прокурора Добровеличківського району в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі про перерахунок пенсії

ВСТАНОВИЛА:

Прокурор Добровеличківського району Кіровоградської області 05.01.2010 звернувся до Добровеличківського районного суду Кіровоградської області з адміністративним позовом в інтересах ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі, в якому вказує що позивач є інвалідом 2 групи і особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Він має право на пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та на додаткову пенсію в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком за шкоду здоров'ю відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Прокурор просить визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду щодо невиплати пенсії в повному обсязі та зобов'язати здійснити перерахунок з 18.02.2009, виходячи з розмірів мінімальної пенсії за віком (ас1).

Постановою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 20.01.2010 позов задоволений частково. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 пенсію відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», починаючи з 01.12.2009. В решті позову відмовлено (ас33).

В апеляційній скарзі прокурор просить постанову суду скасувати та позовні вимоги задовольнити в повному обсязі. Вважає що суд безпідставно відмовив у перерахунку пенсії по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з дня її призначення з 18.02.2009 (ас43).

В апеляційній скарзі Управління Пенсійного фонду просить постанову суду скасувати та повністю відмовити в задоволені позовних вимог. Посилається на те, що пенсія виплачується відповідно до постанов Кабінету Міністрів України та бюджетом не передбачена виплата в іншому розмірі. Крім того, мінімальний розмір пенсії за віком, визначений відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», застосовується виключно для нарахування пенсій, призначених згідно з цим Законом (ас41).

Сторони про час та місце апеляційного перегляду повідомлялись належним чином, просили розглядати справу без них (ас42,52-56). Відповідно до частини 1 статті 41 КАС України, фіксування судового засідання не проводилось.

Переглядаючи справу, колегія суддів виходить з наступного:

Згідно наданих сторонами доказів, ОСОБА_1 є постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Йому з 18.02.2009 по 01.03.2010 встановлена 2 група інвалідності, яка пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі та з 18.02.2009 отримує пенсію по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (ас6-13,28).

Відповідно до статті 49 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»(далі Закон), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді державної пенсії та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до статті 50 Закону в редакції від 06.06.1996, інвалідам 2 групи, віднесеним до категорії 1, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 4 статті 54 цього ж Закону в редакції від 06.06.1996, розмір пенсії для інвалідів 2 групи щодо яких встановлений зв'язок з Чорнобильською катастрофою не може бути нижчим 8 мінімальних пенсій за віком.

Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України»вносились зміни до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Зокрема інвалідам 2 групи, віднесеним до категорії 1, щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, передбачалась в розмірі 20 процентів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність; та для інвалідів 2 групи учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС мінімальний розмір пенсії визначався в залежності від часу перебування в зоні аварії.

Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008 визнані неконституційними положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік і про внесення змін до деяких законодавчих актів України»стосовно внесення змін до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Відповідно до статті 73 Закону України «Про Конституційний Суд України», в разі якщо акти або їх окремі положення визнаються такими, що не відповідають Конституції України, вони оголошуються нечинними і втрачають чинність від дня прийняття Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність.

Відповідно до статті 69 Закону України «Про Конституційний Суд України», рішення і висновки Конституційного Суду України рівною мірою є обов'язковими до виконання.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, районний суд при вирішенні справи правильно керувався положеннями статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»в редакції від 06.06.1996. Управління Пенсійного фонду необгрунтовано посилається на Постанови Кабінету Міністрів України при наявності спеціального закону. На сьогоднішній день зміни до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»не вносились.

Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України, в разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховної Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.

Таким чином Управління Пенсійного фонду в Добровеличківському районі зобов'язано виплачувати ОСОБА_1 пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком. Це право в нього виникло з дня призначення пенсії по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС з 18.02.2009. Суд першої інстанції неправильно визначив початкову дату перерахунку з 01.12.2009. Відтак, апеляційна скарга прокурора підлягає задоволенню, а рішення районного суду зміні. Основна та додаткова пенсія у вищезазначеному розмірі повинна виплачуватись з 18.02.2009 з дня призначення до 01.03.2010 -терміну встановлення інвалідності.

В свою чергу доводи Управління Пенсійного фонду про відсутність бюджетних коштів є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у справі «Кечко проти України»вказав, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Відповідно до статті 32 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, юрисдикція Європейського Суду з прав людини поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї. Відповідно до пункту 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції», Україна повністю визнає на своїй території юрисдикцію Європейського Суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Також відповідач помилково вважає неможливим застосування мінімального розміру пенсії, визначеного відповідно до статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсії, встановленого законом, не є приводом для відмови в реалізації позивачем конституційних гарантій права на пенсію в розмірі, встановленому законом. Виходячи з положень частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної заробітної плати та мінімальної пенсії за віком.

Відповідно до частини 7 статті 9 КАС України, в разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).

Відповідно до частини 3 статті 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, визначений відповідно до статті 54 цього Закону, а також розмір додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 1, 2, 3, 4, розмір щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи. Перерахунок пенсії здійснюється з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

Таким чином місцевий суд правильно зазначив, що при визначені розміру пенсії, Управління Пенсійного фонду зобов'язано застосовувати розмір мінімальної пенсії за віком, який дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Апеляційна скарга Управління Пенсійного фонду не підлягає задоволенню.

Суд першої інстанції правильно по суті вирішив справу, але допустив помилку у визначені періоду для перерахунку.

Керуючись пунктом 2 статті 198, статтями 201, 205, 207 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу прокурора Добровеличківського району Кіровоградської області задовольнити.

Постанову Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 20.01.2010 змінити, виклавши резолютивну частину постанови в наступній редакції:

Адміністративний позов прокурора Добровеличківського району Кіровоградської області в інтересах ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії в розмірі, меншому ніж передбачено статтею 50, частиною 4 статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»за період з 18.02.2009 по 01.03.2010.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області здійснити перерахунок і виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі не нижче 8 мінімальних пенсій за віком та додаткову пенсію в розмірі 75 процентів мінімальної пенсії за віком за період з 18.02.2009 по 01.03.2010, виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, визначеного залежно від розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

В задоволенні апеляційної скарги Управління Пенсійного фонду України в Добровеличківському районі Кіровоградської області відмовити.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів.

Головуючий: А.В. Суховаров

Суддя: Л.М. Нагорна

Суддя: Л.А. Божко