Постанова від 29.02.2012 по справі 2-а-64/11/0212

ВІННИЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 2-а-64/11/0212

Головуючий у 1-й інстанції: Овсюк Є.М.

Суддя-доповідач: Матохнюк Д.Б.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 лютого 2012 року

м. Вінниця

Вінницький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого-судді: Матохнюка Д.Б.

суддів: Мельник-Томенко Ж. М. Совгири Д. І.

при секретарі: Грищук С.Д.

за участю представників сторін:

Позивача: ОСОБА_2

Представника позивача: ОСОБА_3

Представника відповідача: Соломахи Максима Володимировича

Представника відповідача: Пилипенко Світлани Василівни

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 02 лютого 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління внутрішніх справ України у Вінницькій області про перерахунок пенсії , -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління внутрішніх справ України в Вінницькій області про визнання дій відповідачів протиправними та зобов'язання Головного управління МВС України у Вінницькій області встановити надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% окладів грошового забезпечення з 01.01.2008 року, премію в розмірі 33,3% за особливий вклад в загальні результати роботи з 01.01.2008 року; зобов'язання головного управління пенсійного фонду України провести доплату пенсії з 2006 року з застосуванням надбавки в розмірі 30% відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; та з 01.01.2008 року з застосуванням надбавки 50% окладів грошового забезпечення за виконання особливо важливих завдань відповідно до п «а» ст. 3 Указу Президента України від 04.10.1996 року № 926/96 «Про умови грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу, та оплати праці працівників органів внутрішніх справ», постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу»; та з 01.01.2008 року застосуванням премії в розмірі 33,3% за особливий вклад в загальні результати роботи відповідно до п. «б» ст.. 3 Указу Президента України від 04.10.1996 року № 926/96 «Про умови грошового забезпечення осіб начальницького і рядового складу, та оплати праці працівників органів внутрішніх справ» та постанови КМУ від 07.11.2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу».

Рішенням Ленінського районного суду м. Вінниці від 02 лютого 2011 року в позові ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного Фонду України у Вінницькій області, Головного управління внутрішніх справ України у Вінницькій області про визнання дій неправомірними та зобов»язання провести перерахунок пенсії - відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги позивача задовольнити.

В судовому засіданні позивач та його представник свою апеляційну скаргу підтримали та просили її задовольнити.

Представники відповідачів в судовому засіданні про задоволення апеляційної скарги заперечили, посилаючись на її безпідставність та необґрунтованість.

Заслухавши суддю-доповідача, учасників процесу, перевіривши доводи апеляційної скарги, наявними в матеріалах справи письмовими доказами, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, встановлено судом першої інстанції та знайшло своє підтвердження при апеляційному розгляді справи, позивач має статус дитини війни та відповідно до ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" має право на отримання підвищення до пенсії в розмірі 30% мінімальної пенсії за віком.

Ст. 7 вказаного Закону передбачено, що фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України.

За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.

З огляду на викладене колегія суддів не приймає до уваги положень ч. 3 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої випливає, що мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений абз. 1 ч. 1 цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій призначених згідно з цим законом, оскільки наявність такої норми за відсутності іншого мінімального розміру пенсій за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачем конституційної гарантії та права на отримання щомісячної державної соціальної 30 % доплати до пенсії, як дитині війни.

Відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється, у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Таким чином, новий мінімальний розмір пенсії за віком залежить від нового розміру прожиткового мінімуму.

Право позивача на отримання підвищення до пенсії відповідно до вимог ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" не залежить від наявності чи відсутності грошових коштів та належного фінансування, таке право надане державою і закріплено Законом України "Про соціальний захист дітей війни".

Оскільки таке право декларовано державою, то відповідно держава, через створені нею органи, в даному випадку органи Пенсійного фонду України, і несе обов'язок по своєчасній та повній виплаті підвищення до пенсії саме у розмірах, які нею ж визначені та закріплені в Законі.

Як вбачається з матеріалів справи, на момент звернення позивача до суду, нарахування доплати до його пенсії в розмірі 30% від мінімальної пенсії за віком, відповідно до положень ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" відповідачем не здійснено. Всупереч положенням вищенаведеної норми права позивачу щомісячне підвищення до пенсії виплачувалось відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530.

З огляду на загальні засади пріоритетності законів над підзаконними актами, Закон України "Про соціальний захист дітей війни" має вищу юридичну силу в порівняні з Постановою Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року №530. Отже, відповідач не правомірно виплачував щомісячне підвищення до пенсії в меншому розмірі ніж це передбачено ст. 6 зазначеного Закону.

Таким чином, колегія суддів не погоджується із висновком суду першої інстанції про незадоволення позовної вимоги позивача про проведення доплати до пенсії як дитині війни з підстав пропуску строку звернення до суду.

Згідно ч. 2 ст. 99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про пропущення своїх прав, свобод чи інтересів.

Суд першої інстанції мав би на стадії відкриття провадження у справі винести ухвалу про залишення адміністративного позову в частині стягнення недоплаченої пенсії за період з 2006 року по 16 травня 2010 року без розгляду, та продовжувати розгляд справи по суті щодо вимог, заявлених в межах шестимісячного строку.

Згідно ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу і не може виходити за межі позовних вимог.

Пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого Законами пенсійного віку. Таким чином, пенсія є періодичним платежем, виплата якої, за загальним правилом, не обмежена у часі. Отже вирішуючи питання про зобов'язання нарахувати та виплатити позивачу пенсії, не має підстав обмежувати відповідача за здійснення її нарахування і виплати, певним часовим проміжком.

Таким чином, враховуючи вищезазначене, право позивача на отримання щомісячного підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» підлягає захисту з 17 травня 2010 року по день припинення права.

Окрім того, як вбачається з матеріалів справи, позивач є пенсіонером МВС України відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби».

Відповідно до частини 3 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що УМВС України у Вінницькій області дійсно перерахувало позивачу розмір премії з 33% до 19% і розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань з 50% до 38%. При проведенні зазначеного перерахунку зменшено, відповідно до листа МВС України від 28.03.2008 р. № 15/5-1116 Кв, середні розміри надбавок та премії, що фактично виплачені за січень 2008 року особам начальницького складу ОВС для навчальних закладів за відповідними посадами. Дане уточнення цих доплат не суперечить закону. Так, премія в розмірі 33.3% була передбачена п.б ч.3 Указу Президента України № 926/96 від 4.10.1996 року.

Відповідно до п. 5 постанови КМУ "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", № 45 від 13.02.2008 року -для перерахунку пенсії враховуються інші щомісячні надбавки, доплати, підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою/ посадами/ у тому державному органу, звідки особа звільнилась на пенсію. З цих же позицій закону зменшена премія за особливі умови служби з 50% до 38%.

Поскільки позивач звільнився на пенсію з навчального закладу МВС України з посади начальника курса Вінницького училища профпідготовки робітників охорони -розміри зазначених надбавок були приведені у відповідність до середніх розмірів надбавок та премій, що фактично виплачені за січень 2008 року для навчальних закладів МВС за відповідними посадами/ у відсотках./. Зазначені довідки про грошове забезпечення пенсіонерів МВС передані до Головного управління пенсійного фонду України у Вінницькій області.

Указом Президента України „Про внесення зміни до Указу Президента України від 14 квітня 1999 року № 379 та визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України" від 18 грудня 2007 року № 1234 було визнано такими, що втратили чинність, деякі укази Президента України, якими встановлювались додаткові види грошового забезпечення, зокрема, Указ Президента України „Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ" від 4 жовтня 1996 року № 926 та Указ Президента України „Про надбавки військовослужбовцям Служби безпеки України та працівникам органів внутрішніх справ України за безперервну службу" від 24 квітня 2003 року № 370.

Таким чином було скасовано Указ Президента України №926 від 4 жовтня 1996 року «Про умови грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників органів внутрішніх справ», який передбачав премію в розмірі 33, 3 %.

Відповідно до пункту 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України „Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45, якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Підстав стверджувати, що відповідачі в результаті перерахунку пенсії зменшили розмір пенсії немає, поскільки основний його розмір пенсії збільшився з 1918,142 грн. до 2441,62 грн.

Відтак, підстави для перерахунку пенсії позивачу з урахуванням премій в розмірі 33,3 % та 50% відсутні.

В силу пункту 3 частини 1 статті 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.

Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.

Враховуючи викладене, беручи до уваги положення ст. 195 КАС України, яким суду апеляційної інстанції надано право перегляду рішень суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія вважає, що постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню з ухваленням нової постанови про часткове задоволення позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 задовольнити.

Постанову Ленінського районного суду м. Вінниці від 02 лютого 2011 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, Головного управління внутрішніх справ України у Вінницькій області про перерахунок пенсії, - скасувати.

Позовні вимоги ОСОБА_2 в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління внутрішніх справ України в Вінницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 щомісячне підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни"; встановлення надбавки за виконання особливо важливих завдань в розмірі 50% окладів грошового забезпечення та премії в розмірі 33,3% за особливий вклад в загальні результати роботи за період з 01.01.2008 року по 16.05.2010 року - залишити без розгляду .

Прийняти нову постанову.

Адміністартивний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління внутрішніх справ України у Вінницькій області про перерахунок пенсії задовольнити частково.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_2 підвищення до пенсії в розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" з 17 травня 2010 року протиправною.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_2 підвищення до пенсії у розмірі, передбаченому ст. 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни", тобто 30 відсотків мінімальної пенсії за віком, визначеної відповідно до ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з 17 травня 2010 року по день припинення права з урахуванням виплачених сум.

В решті позову відмовити.

Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно ст 212 КАС України.

Постанова суду складена в повному обсязі "05" березня 2012 р. .

Головуючий Матохнюк Д.Б.

Судді Мельник-Томенко Ж. М.

Совгира Д. І.