м. Черкаси
16 листопада 2012 року Справа № 2а/2370/4010/2012
11 год. 30 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого -судді Бабич А.М.,
при секретарі -Сидорець І.С.,
за участю сторін:
представника позивача -Передрія А.С. (за довіреністю),
відповідача -не прибув,
розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні суду в м. Черкаси адміністративну справу за позовом Черкаського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, виплачених як допомога з безробіття,
19.10.2012 Черкаський міський центр зайнятості звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_2 кошти, виплачені як допомога з безробіття, в сумі 337 грн. 40 коп. на користь Черкаського міського центру зайнятості.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що відповідачем, в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" було незаконно отримано допомогу з безробіття у період з 01.01.2011 до 14.01.2011 в сумі 337 грн. 40 коп.
Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.
Відповідач не прибув в судове засідання з невідомих причин, хоча повідомлявся про дату, час і місце розгляду справи в установленому законом порядку.
Відповідно до ч.6 ст.128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин суд вирішив розглянути справу без участі відповідача на підставі наявних матеріалів справи.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Суд встановив, що ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1) звернувся до Черкаського міського центру зайнятості із заявою від 28.10.2010 про отримання статусу безробітного, який отримав з 04.11.2010. В документах, доданих до заяви про отримання статусу безробітного, відповідач надав інформацію про те, що не зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності, трудовою діяльністю не займається, пенсію не отримує.
Законом УРСР "Про зайнятість населення" від 01.03.1991 № 803-XII (далі -Закон № 803-XII) встановлено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Відповідно до пп. "а" п. 3 ст. 1 Закону № 803-XII в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, працюючі за наймом на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.
Ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 № 1533-III (далі -Закон № 1533-III ) встановлює, що Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття створюється для управління страхуванням на випадок безробіття, провадження збору та акумуляції страхових внесків, контролю за використанням коштів, виплати забезпечення та надання соціальних послуг, здійснення інших функцій згідно із цим Законом і статутом Фонду. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
Відповідно до ст. 12 Закону № 1533-III виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду.
Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Із письмових доказів суд встановив, що за період перебування на обліку в Черкаському міському центрі зайнятості з 04.11.2010 до 01.04.2011 ОСОБА_2 було виплачено допомогу з безробіття на загальну суму 3572 грн. 89 коп. відповідно до статті 2 Закону України "Про зайнятість населення", ст.ст. 22, 23 Закону № 1533-III.
Статтею 23 Закону № 1533-III визначено, що застрахованим особам, зазначеним у ч. 1 ст. 22 Закону, розмір допомоги з безробіття визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу.
Під час звірки Черкаського міського центру зайнятості з ДПА в Черкаській області, за наслідками чого був складений акт № 266 від 24.10.2011 щодо достовірності даних безробітних, які є підставою для надання особам статусу безробітного та призначення їм матеріального забезпечення на випадок безробіття, позивач дізнався, що ОСОБА_2 у період з 01.01.2011 до 14.01.2011 отримував дохід за договором надання послуг від 01.01.2011 б/н, укладеним між відповідачем та ТОВ «Черкаські телекомунікаційні системи».
Під час здійснення трудової діяльності відповідач до 01.04.2011 продовжував відвідувати Черкаський міський центр зайнятості, про що свідчать відповідні відмітки та підписи ОСОБА_2 в журналі про відвідування центру зайнятості.
Таким чином за період часу з 01.01.2011 до 14.01.2011 ОСОБА_2 незаконно отримував допомогу з безробіття, яка складала 337 грн. 40 коп.
24.10.2011 позивач видав наказ № 708 про повернення коштів виплачених ОСОБА_2, як допомога з безробіття в сумі 337 грн. 40 коп. Вказаний наказ 05.11.2011 направлений відповідачу рекомендованим листом з повідомленням. Станом на час розгляду справи вказані кошти відповідач не сплатив.
У відповідності до ст. 30 Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, пп. "б" ч. 3 ст. 1 Закону № 803-XII та п. 6.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 307 від 20.11.2000 року - застраховані особи зобов'язані у повному обсязі та у встановлені законодавством України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування строки сплачувати внески страховикам, повідомляти страховиків про обставини, що спричиняють зміни розміру матеріального забезпечення із загальнообов'язкового державного соціального страхування та порядку його надання (зміни стану непрацездатності, в складі сім'ї, звільнення з роботи, працевлаштування, виїзд за межі держави тощо). Сума вартості матеріального забезпечення та соціальних послуг, наданих застрахованій особі внаслідок зловживання або невиконання нею своїх обов'язків, стягується з цієї особи в судовому порядку.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.11,14,70,71,89,94,159 -163 КАС України, суд
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1; ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Черкаського міського центру зайнятості (18005, Черкаська область, м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 330; код ЄДРПОУ 21367756) кошти, виплачені як допомога з безробіття в сумі 337 (триста тридцять сім) грн. 40 коп.
3.Копію постанови направити сторонам.
4.Постанова набирає законної сили в порядку, передбаченому ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з моменту отримання виготовленої у повному обсязі постанови в порядку і строки, передбачені ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя А.М. Бабич