Справа № 0549/5450/2012
"05" грудня 2012 р. Торезький міський суд Донецької області у складі:
Головуючої-судді Чапланової О.М.
при секретарі Семенцовій І.В.
за участю: позивача ОСОБА_2
представників відповідачів Зайцева Р.Б.
Щукіної С.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -
02.10.2012 р. позивач звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в місті Торезі Донецької області (далі-УПФУ) про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити перерахунок пенсії. Свої вимоги мотивував тим, що він знаходиться на обліку в УПФУ м. Тореза, як отримувач пенсії. З 1995 року до 03.12.2012 року він отримував пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва. Ніколи на інший вид пенсії не переходив. 03.01.2012 року він звернувся до УПФУ в м. Торезі із заявою про переведення з пенсії по інвалідності на пенсію за віком пільгову відповідно до ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до ч.3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»при переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії. Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії. Згідно абз. 1 ч.1 ст.40 зазначеного Закону для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв. У повній відповідності до зазначеної норми фахівці УПФУ врахували його заробітну плату за 60 місяців з 01.10.1992 року по 30.09.1997 року та з 01.07.2000 року по 30.09.2005 року, що забезпечило його індивідуальний коефіцієнт заробітку 2,41449. Згідно абз.4 ч.2 ст. 40 указаного Закону для розрахунку пенсії застосовується показник Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Оскільки він звернувся до УПФУ за переведенням його з пенсії по інвалідності на пенсію за віком вперше у 2012 році, маючи «нового»страхового стажу понад 10 років з 1995 року по 2005 рік, то для розрахунку його пенсії за віком має бути застосований показник середньої заробітної плати по країні за 2009-2011 роки, який був затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України у розмірі 2001,20 грн. Однак, у порушення зазначених норм Закону №1058, фахівці УПФУ застосували показник середньої заробітної плати за 2006 рік -928,81 грн., а з 01.05.2012 року -показник середньої заробітної плати за 2007 рік -1197,91 грн., що спричинило зменшення розміру його пенсії за віком відповідно на 1400 грн. та 1333 грн. В листах УПФУ та ГУПФУ, які надійшли у відповідь на його вимоги провести розрахунок його пенсії у відповідності до норм Закону №1058, зазначено, що для розрахунку його пенсії не застосовано показник середньої заробітної плати по країні за 2009-2011 роки 2011,20 грн., тому, що він не набув 24 місяці страхового стажу після 01.01.2004 року. Але вимоги про наявність 24 страхового стажу після 01.01.2004 року не міститься в жодному нормативно-правовому акті. Відповідно до ч.4 ст. 24 Закону №1058 періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Позивач просить визнати дії УПФУ в м.Торезі при переведенні його у 2012 році з пенсії по інвалідності на пенсію за віком вперше відповідно до ч.3 ст. 45, ч.ч.1,2 ст.40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»щодо протизаконного застосування показника середньої заробітної плати за 2007 календарний рік 1197,91 грн. неправомірними та такими, що порушують його право на соціальний захист у законних розмірах. Зобов'язати відповідача провести розрахунок розміру його пенсії за віком у повній відповідальності до норм ч.3 ст. 45, ч.ч.1,2 ст. 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2009-2011 роки, тобто 2001,20 грн. з дня переведення його на пенсію за віком 03.01.2012 року.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі, дав пояснення, аналогічні викладеним у позові. Просив позовні вимоги задовольнити.
Представник відповідача - УПФУ в м.Торезі Зайцев Р.Б., позовні вимоги не визнав та пояснив суду, що з 24.05.1995 року позивач одержував пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, обчислену за нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення». 03.01.2012 року позивач звернувся із заявою про призначення пенсії за віком. Відповідно до ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 року, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою ст.. 40 цього Закону для призначення пенсії, застосовується тільки якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії. Позивач працював у ВП «Шахта «Прогрес»по 23.09.2005 року і набув 1 рік 10 місяців страхового стажу (після 01.01.2004 року), тому при призначенні пенсії за віком не було застосовано показник середньої заробітної плати за 3 календарні роки, що передують року звернення за пенсією, а застосовано показник середньої заробітної плати за 2006 рік (928,81 грн.) відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік». Оскільки розмір пенсії позивача, обчисленої відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нижче трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії позивача обчислюється за нормами ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»в розмірі трьох прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність. З 01.05.2012 року позивачу перераховано пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік (1197,91) відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.04.2012 року за № 327. При переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за віком позивачу помилково було застосовано показник середньої заробітної плати за 3 календарні роки, що передують року звернення за пенсією. Матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 приведені у відповідність до норм чинного законодавства з 01.08.2012 року. Вважає, що перерахунок пенсії позивачу проведено відповідно до норм діючого законодавства і просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Представник відповідача - УПФУ в м.Торезі Щукіна С.Г., позовні вимоги не визнала, пояснила суду, що дії УПФУ в м.Торезі при переведенні позивача з одного виду пенсії на інший ґрунтуються на вимогах діючого законодавства і є правомірними. Просить у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що з 24.05.1995 р. позивач отримував пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, обчислену за нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення». За матеріалами пенсійної справи загальний стаж роботи ОСОБА_2 був врахований по 26.07.1995 року і становив 15 років 8 місяців і 6 днів, з них на підземних роботах з повним робочим днем під землею -8 років 11 місяців 20 днів (а.с.38-40).
03.01.2012 року позивач звернувся із заявою про переведення на пенсію незалежно від віку згідно ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»(а.с.45).
Відповідно до ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення»працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.
Відповідно до розпорядження від 11.01.2012 року позивач був переведений на пенсію незалежно від віку з 03.01.2012 року (а.с.41).
Дослідивши добуті докази суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 2 розділу 15 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», який набрав чинності з 01.01.2004 року, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
Відповідно до частини 1 ст. 24 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Час перебування на інвалідності у зв'язку з нещасним випадком на виробництві або професійним захворюванням зараховується до страхового стажу для призначення пенсії за віком, а також до страхового стажу роботи із шкідливими умовами, який дає право на призначення пенсії на пільгових умовах і у пільгових розмірах. Зазначене також передбачено ст. 56 ЗУ «Про пенсійне забезпечення».
Після призначення пенсії за віком страховий стаж ОСОБА_2 врахований по 03.01.2012 року і становив 32 роки 1 місяць 19 днів, з них на підземних роботах з повним робочим днем під землею -13 років 20 днів, період перебування на інвалідності внаслідок трудового каліцтва -11 років 11 місяців 11 днів. Коефіцієнт стажу -0,45083, збільшений на 1,35%, становить 0,60863.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 40 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»(в редакції Закону N 3668-VI ( 3668-17 ) від 08.07.2011 року) для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами у період до 1 січня 2016 року або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року незалежно від перерв.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 зазначеного Закону заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К).
Відповідно до абзацу четвертого ч.2 цієї статті (в редакції Закону N 3668-VI ( 3668-17 ) від 08.07.2011 року) Зс - середня заробітна плата (дохід) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузі статистики, економіки, соціальної політики і фінансів.
Відповідно до частини 3 ст. 45 указаного Закону переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі, при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії.
Відповідно до ч.1 ст. 58 Конституції України закони та нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі.
Згідно рішення Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99 за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, за якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, форми і види пенсійного забезпечення. Такими законами є Закон України «Про пенсійне забезпечення»№ 1788-12 від 5 листопада 1991 року та Закон України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»№ 1058 від 9 липня 2003 року.
Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»нормами якого визначено поняття страхового стажу та передбачено, що при переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком застосовується середня заробітна плата (дохід), визначена частиною другою статті 40 цього Закону для призначення пенсії, тільки якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати та набула не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, набрав чинності з 01.01.2004 року.
Згідно із трудовою книжкою (а.с.53-56) та матеріалами пенсійної справи ОСОБА_2 працював на ВП «Шахта «Прогрес»по13.09.2005 року. Відповідно до наказу №665/к звільнений з підприємства за станом здоров'я, ст. 40 ч.2 КЗпП України.
З урахуванням наведеного, після набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- 01.01.2004 року, ОСОБА_2 набув 1 рік 10 місяців страхового стажу, тому при його переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідачем, відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік», було застосовано показник середньої заробітної плати за 2006 рік (928,81 грн.) (а.с.41, 43-44).
Заробітна плата позивача за період з 01.10.1992 року по 30.09.1997 року і за даними персоніфікованого обліку з 01.07.2000 року по 30.09.2005 року становила 2242,60 грн., коефіцієнт заробітку -2,41449 (928,81 грн. х 2,41449=2242,60 грн.).
Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», який набрав чинності 16.09.2008 року, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Оскільки, розмір пенсії ОСОБА_2, обчисленої відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», нижче зазначеного, розмір пенсії позивача обчислений за нормами ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»- в розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Розмір пенсії ОСОБА_2 з 03.01.2012 року становив - 2466 грн., а саме: основний розмір пенсії -1364,91 грн. (2242,60 грн. х 0,60863); доплата за понаднормовий стаж роботи 10 років -82,20 грн. (822,00 х 10%); доплата шахтарям до мінімального розміру пенсії -1018,89 грн.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення»від 23.04.2012 року № 327, яка набрала чинності 01.05.2012 року, установлено, що пенсії, призначені (перераховані) до 2008 року із застосуванням показників середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2005-2006 роки відповідно до Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", перераховуються із застосуванням показників відповідно середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік та середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, у тому числі в сільському господарстві, за 2007 рік.
Після перерахунку з 01.05.2012 року заробітна плата для обчислення пенсії позивача становить 2892,34 грн. (1197,91 х 2,41449) (а.с.65).
Оскільки, розмір пенсії ОСОБА_2, обчисленої відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після перерахунку з 01.05.2012 року, нижче ніж розмір пенсії, обчисленої за нормами ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», розмір пенсії позивача з 01.05.2012 року обчислений за нормами ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»- в розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Розмір пенсії ОСОБА_2 після перерахунку з 01.05.2012 року складав -2614 грн., а саме: основний розмір пенсії -1760,36 грн. (2892,34 грн. х 0,60863); доплата за понаднормовий стаж роботи 10 років -83,80 грн. (838,00 х 10%); доплата шахтарям до мінімального розміру пенсії -669,84 грн., доплата згідно ПКМУ №327 -100 грн.
Судом встановлено, що, не погодившись з роз'ясненнями УПФУ в м. Торезі щодо правильності переведення його на пенсію за віком, позивач звернувся до Головного УПФУ в Донецькій області, яким було рекомендовано УПФУ в м. Торезі застосувати при переведенні позивача на пенсію за віком показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією (2001,20 грн.), з моменту призначення пенсії за віком -з 03.01.2012 року (а.с. 10,12-13).
Після проведення зазначеного перерахунку (а.с.46-49) пенсійну справу ОСОБА_2 в порядку контролю було направлено до Головного УПФУ в Донецькій області (а.с.50).
Листом від 13.07.2012 року Головне УПФУ в Донецькій області повідомило, що при переведенні ОСОБА_2 з пенсії по інвалідності на пенсію за віком, УПФУ в м. Торезі, в порушення ч. 3 ст. 45 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», безпідставно застосовано показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення за пенсією (а.с. 51).
У зв'язку із вказаним, матеріали пенсійної справи ОСОБА_2 з 01.08.2012 року приведені у відповідність до норм чинного законодавства (а.с.66-68).
Судом встановлено, що з 24.05.1995 р. позивач отримував пенсію по інвалідності внаслідок трудового каліцтва, обчислену за нормами ЗУ «Про пенсійне забезпечення». 03.01.2012 року позивач звернувся із заявою про переведення на пенсію незалежно від віку згідно ст. 14 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Відповідно до розпорядження від 11.01.2012 року позивач був переведений на пенсію незалежно від віку з 03.01.2012 року. У зв'язку із тим, що після набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»- 01.01.2004 року, ОСОБА_2 набув 1 рік 10 місяців страхового стажу, при його переведенні вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком відповідачем, відповідно до ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік», було застосовано показник середньої заробітної плати за 2006 рік (928,81 грн.). Після набрання чинності - 01.05.2012 року, Постанови Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту населення»від 23.04.2012 року № 327, пенсія позивача була перерахована із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2007 рік. Оскільки, розмір пенсії ОСОБА_2, обчисленої відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», після перерахунку з 01.05.2012 року, нижче ніж розмір пенсії, обчисленої за нормами ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», розмір пенсії позивача з 01.05.2012 року обчислений за нормами ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»- в розмірі трьох прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що при переведенні позивача з пенсії по інвалідності на пенсію за віком розрахунок розміру пенсії проведено відповідачем відповідно до вимог діючого законодавства, підстав для задоволення позовних вимог немає і у задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Керуючись: ч.2 ст.19, ст.ст. 92, 116, 117 Конституції України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Законом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік», постановою Кабінету Міністрів України № 327 від 23 квітня 2012 року «Про підвищення рівня соціального захисту населення»,ст. ст.9, 158 , 159, 160, 161, 162, 163 КАС України,-
У задоволенні позовних вимог ОСОБА_2 до Управляння Пенсійного Фонду України в м. Торезі Донецької області про визнання дій протиправними, зобов'язання провести перерахунок пенсії - відмовити.
Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 05 грудня 2012 року.
Постанова буде виготовлена в повному обсязі 07 грудня 2012 року.
На постанову може бути подана апеляційна скарга у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її надає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя: О. М. Чапланова