про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
04 грудня 2012 року Справа № 2а/2370/4603/2012
Суддя Черкаського окружного адміністративного суду Гаращенко В.В., перевіривши матеріали позовної заяви, поданої ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до держави України про визнання дій незаконними та зобов'язання відшкодувати матеріальну шкоду,
ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом та вимогами визнати незаконними дії та зобов'язати державу Україна відшкодувати позивачам матеріальну та моральну шкоду за наслідками вчиненого злочину.
15.08.2012 року в справі №2а/2370/3107/2012 вказаний позов залишено без руху та ухвалою суду від 27.08.2012 року позовну заяву повернуто позивачам.
Разом з тим, не погоджуючись з прийнятим рішенням позивачі оскаржили судові рішення і суд апеляційної інстанції частково задовольнивши апеляційну скаргу, скасував ухвали від 15.08.2012 та від 27.08.2012 року, направивши справу до суду першої інстанції.
Ознайомившись з позовною заявою та наявними документами, суд приходить до наступного.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових та службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Згідно до п. 6 ч. 1 ст. 3 КАС України адміністративний позов -це звернення до адміністративного суду про захист прав, свобод та інтересів у публічно-правових відносинах.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Згідно п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач просить визнати дії держави Україна незаконними з приводу невідшкодування їм шкоди, що передбачено ст. 1177 ЦК України, стягнути з держави Україна матеріальну шкоду в сумі 16000 грн. та моральну шкоду в сумі 12000 грн.
Виходячи з системного аналізу вищевказаних норм юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори фізичних та юридичних осіб з суб'єктом владних повноважень, держава Україна ж не є суб'єктом владних повноважень в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України, так як держава -це найвища форма організації суспільства, яка забезпечує захист та погодження індивідуальних, групових та загальнодоступних інтересів за допомогою права на певній території. Вказане підтверджується також п. 9 ч. 1 ст. 3 КАС України, де вказано, що відповідач -суб'єкт владних повноважень.
Відповідно до ст. 6 Конституції України державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. Владні управлінські функції насамперед притаманні органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування.
Враховуючи те, що відповідач по справі, держава Україна, не являється суб'єктом владних повноважень і відповідно не може бути відповідачем по справі - даний спір не підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Позовну заяву з усіма доданими до неї матеріалами повернуто позивачам на підставі ухвали суду від 27.08.2012 року в справі №2а/2370/3107/2012.
На підставі вищевикладеного, суддя приходить до висновку, що у відкритті провадження в адміністративній справі слід відмовити, оскільки справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 109, 160, 165 КАС України, суддя -
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до держави України про визнання дій незаконними та зобов'язання відшкодувати матеріальну шкоду.
Роз'яснити позивачам, що повторне звернення до адміністративного суду з таким самим адміністративним позовом не допускається.
Копію ухвали направити позивачам.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.
Суддя В.В. Гаращенко