04.12.12р. Справа № 10/5005/9505/2012
За позовом Синельниківської міської ради (м. Синельникове Дніпропетровської області)
до Публічного акціонерного товариства "Синельниківський ресорний завод"
про внесення змін до договору оренди землі
Суддя Кощеєв І.М.
Представники:
від позивача: Зімодро А.С. - представник ( дов.№6/25 від 03.01.2012р.)
від відповідача: не з"явився
Позивач звернувся до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відповідача про внесення змін до пунктів 5, 9, 10, договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 б/н зареєстрованого у Синельниківському структурному підрозділі центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.02.2006 № 040611500010, виклавши їх в наступній редакції:
Пункт 5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 29 200 500 гривень 00 копійок/ двадцять дев'ять мільйонів двісті тисяч п'ятсот гривень 00 копійок/.
Пункт 9: Орендна плата складає 876 015 грн.00 коп. /вісімсот сімдесят шість тисяч п'ятнадцять гривень 00 копійок/ за рік та становить 3 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення міської ради від 27.04.2012 № 337-20/УІ "Про Порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Синельниківської міської ради".
Пункт 10: Орендна плата вноситься Орендарем щомісяця до 30 числа місяця, наступного за звітним місяцем у грошовій формі в розмірі 73 001 грн.25 коп. / сімдесят три тисячі одна гривня 25 копійок/ на розрахунковий рахунок № 33218812700034, код бюджетної класифікації - 13050200, Банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська, МФО 805012, код ОКПО 37916468, одержувач - УДКСУ у м. Синельникове Дніпропетровської області.
Свої вимоги Позивач обґрунтовує змінами чинного законодавства щодо розмірів орендної плати.
Представник Відповідача вдруге на виклик суду у судове засідання не з'явився, витребувані судом документи не надав.
Від Відповідача до суду надійшло друге клопотання про чергове відкладення розгляду справи у зв"язку з тим, що його представник знов перебуває у іншому судовому засіданні.
Представник Позивача проти чергового відкладення розгляду справи заперечує, зазначаючи на тому, що таким чином Відповідач намагається затяти вирішення спору.
В п. 3.9.2. постанови Пленуму ВГСУ від 26.12.2011 р. № 18 „Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" зазначається, що у випадку нез'явлення в засідання господарського суду представника однієї із сторін справа може бути розглянута без її
участі, якщо неявка таких представників не перешкоджає вирішенню спору. Господарський суд з урахуванням обставин конкретної справи може відхилити доводи учасника судового процесу - підприємства, установи, організації, іншої юридичної особи, державного чи іншого органу щодо відкладення розгляду справи у зв'язку з відсутністю його представника (з причин, пов'язаних з відпусткою, хворобою, службовим відрядженням, участю в іншому судовому засіданні і т. п.). При цьому господарський суд виходить з того, що у відповідних випадках такий учасник судового процесу не позбавлений права і можливості забезпечити за необхідності участь у судовому засіданні іншого представника згідно з частинами першою - п'ятою статті 28 ГПК, з числа як своїх працівників, так і осіб, не пов'язаних з ним трудовими відносинами. Неможливість такої заміни представника і неможливість розгляду справи без участі представника підлягає доведенню учасником судового процесу на загальних підставах (статті 32 - 34 ГПК), причому відсутність коштів для оплати послуг представника не може свідчити про поважність причини його відсутності в судовому засіданні.
Враховуючи наведене, господарський суд відхиляє клопотання Відповідача про чергове відкладення розгляду справи, та розглядає спір за наявними матеріалами.
Клопотання про застосування засобів технічної фіксації судового процесу ( аудіо запис ) представниками сторін не заявлялося.
В судовому засіданні було оголошено судом вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника Позивача, господарський суд, -
17.02.2006 р. між Синельниківською міською радою ( Орендодавець ) та ПАТ "Синельниківський ресорний завод" ( Орендар ) укладений Договір оренди земельної ділянки загальною площею 45,0625 га, яка розташована по вул. Леніна, 130 міста Синельникового Дніпропетровської області для обслуговування будівель ресорного заводу корпусу № 2 ( в межах населеного пункту ). Договір оренди зареєстровано у Синельниківському структурному підрозділі центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.02.2006 р. за № 040611500010.
Відповідно до п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 16 488 368 гривень 75 копійок.
Пункт 9: Орендна плата складає 164 883 грн. 69 коп. за рік та становить 5 % від грошової вартості земельної ділянки з урахуванням понижуючого коефіцієнту 5,0 відповідно до рішення Синельниківської міської ради від 26.10.05 р. №491-28/ІV.
Пункт 10: Орендна плата вноситься Орендарем щомісяця до 30 числа місяця, наступного за місяцем, за який проводиться оплата, у грошовій формі в розмірі 13740 грн.31 коп. на розрахунковий рахунок № 33214812500034, код бюджетної класифікації - 13050200, Банк УДКУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська, МФО 805012, код ОКПО 23929833, одержувач - відділення Державного казначейства у м. Синельниковому.
Закон України "Про плату за землю" втратив чинність 01.01.2011 р. разом із набранням чинності Податковим кодексом України
Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" у зв'язку із прийняттям Податкового кодексу України" були внесені зміни до ст. 21 Закону України "Про оренду землі", а саме: у частині другій слова "до Закону України "Про плату за землю" замінено словами "до Податкового кодексу України", а частину четверту, п'яту і сьому, якими встановлювався розмір орендної плати для різних категорій земель, виключено.
Відповідно до статті 274 Податкового кодексу України, "Ставка податку, за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Згідно зі ст. 288 Податкового кодексу України річна сума платежу за орендну плату не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом України. Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній та комунальній власності, не може перевищувати 12 відсотків їх нормативної грошової оцінки.
Відповідно до статті 18 Закону України "Про оцінку земель", нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до державних стандартів, норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Зазначеною статтею передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж одного разу на 5-7 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою. Стаття 20 зазначеного Закону передбачає, що за результатами бонітування грунтів, економічної оцінки земель та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт.
Технічна документація з нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною міською радою ( стаття 23 Закону України "Про оцінку земель" ).
На виконання зазначених вимог, рішенням Синельниківської міської ради від 10.02.2012 р. № 287-18/УІ "Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Синельникового" було затверджено нормативну грошову оцінку земель м. Синельникового, з урахуванням висновку державної експертизи землевпорядної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Синельникового від 13.10.2011 р. № 152-11, та затверджено базову вартість землі, яка становить 69,77 грн. за 1 м. кв.
Пунктом 35 частини 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", до виключних повноважень міських рад належить затвердження ставок земельного податку відповідно до Податкового кодексу України.
Синельниківською міською радою було прийнято рішення від 27.04.2012 р. № 337-20/УІ "Про Порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Синельниківської міської ради", згідно з підпунктом 2.4.3 пункту 2.4 якого, встановлено: що на земельні ділянки для виробничих цілей встановлено розмір річної орендної плати - 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Відповідно до ст. 144 Конституції України та ст. 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, прийняті в межах наданих їй повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Нормативна грошова оцінка земельної ділянки площею 45,0625 га, яка розташована по вул. Леніна, 130 міста Синельникового підтверджується витягом з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельних ділянок та складає 29 200 500 грн.
За твердженням Позивача, 13.07.2012 р. виконавчим комітетом Синельниківської міської ради, на адресу Відповідача, був направлений лист від 12.07.2012 р. № 2770/15 з пропозицією внесення змін до договору оренди від 17.02.2006 р. та направлено проект додаткової угоди від 09.07.2012 р. щодо зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки та орендної ставки, що підтверджується описом вкладення до листа від 13.07.2012 р. Відповіді на зазначений лист та розглянутий проект додаткової угоди до договору оренди землі міська рада не отримала.
Відповідно до ст. 654 ЦК України: зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту. Тобто, правочин, спрямований на зміну або розірвання договору, здійснюється в тій самій формі, що й сам договір. Здійснюється він у вигляді додаткової угоди до договору або угоди про розірвання договору.
В свою чергу ст. 11 ГПК України визначає, що підприємство чи організація, які вважають за необхідне змінити чи розірвати договір, надсилають пропозиції про це другій стороні за договором. Підприємство, організація, які одержали пропозицію про зміну чи розірвання договору, відповідають на неї не пізніше 20 днів після одержання пропозиції. Якщо "Підприємства і організації не досягли згоди щодо зміни чирозірвання договору, а також у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення господарського суду.
Тобто, не отримання відповіді від орендаря земельної ділянки з урахуванням часу поштового обігу свідчить про те, що сторони договору не досягли згоди щодо зміниумов договору оренди, а тому такий спір підлягає вирішенню господарським судом за місцем знаходження об'єкту земельних відносин.
У відповідності з п. 3 статті 653 ЦК України, якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Як вбачається з матеріалів справи, сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору ( постанова Верховного Суду України від 27.12.2010 року у справі № 27/15-10 ).
За таких обставин, господарський суд зазначає, що встановивши підстави для зміни розміру орендної плати у договорі через його невідповідність встановленому законом розміру, Орендодавець вправі вимагати від Орендаря приведення цього договору у відповідність до вимог законодавства шляхом внесення відповідних змін ( постанови Вищого господарського суду України у справах № 11/14-ПД-10 від 28.09.2010 року, № 1/125 пд від 15.11.2010 року, № 19/132 пд від 17.11.2010 року, № 54/91-10 від 25.11.2010 року, № 11/171-10 від 23.12.2010 року).
Крім того, внесення змін до договору здійснюється судом не за умови з'ясування додержання стороною процедурного порядку запропонування змін, а в разі наявності відповідних підстав, передбачених законодавством ( постанова Вищого господарського суду України від 02.02.2010 року у справі № 32/175-09).
Враховуючи вищевикладене, господарський суд знаходить достатньо підстав для задоволення позовних вимог у повному обсязі.
Судові витрати, відповідно до ст. 49 ГПК України, суд покладає на Відповідача.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 22, 33, 44, 49, 75, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
Позовні вимоги задовольнити.
Змінити пункти 5, 9, 10, договору оренди земельної ділянки від 17.02.2006 б/н зареєстрованого у Синельниківському структурному підрозділі центру Державного земельного кадастру, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 17.02.2006 № 040611500010, виклавши їх в наступній редакції:
Пункт 5: Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 29 200 500 гривень 00 копійок/ двадцять дев'ять мільйонів двісті тисяч п'ятсот гривень 00 копійок/.
Пункт 9: Орендна плата складає 876 015 грн.00 коп. /вісімсот сімдесят шість тисяч п'ятнадцять гривень 00 копійок/ за рік та становить 3% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки відповідно до рішення міської ради від 27.04.2012 № 337-20/УІ "Про Порядок встановлення розмірів орендної плати за земельні ділянки, розташовані на території Синельниківської міської ради".
Пункт 10: Орендна плата вноситься Орендарем щомісяця до 30 числа місяця, наступного за звітним місяцем у грошовій формі в розмірі 73001 грн.25 коп. / сімдесят три тисячі одна гривня 25 копійок/ на розрахунковий рахунок № 33218812700034, код бюджетної класифікації - 13050200, Банк ГУ ДКСУ у Дніпропетровській області м. Дніпропетровська, МФО 805012, код ОКПО 37916468, одержувач - УДКСУ у м. Синельникове Дніпропетровської області.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Синельниківський ресорний завод" на користь Синельниківської міської ради витрати по сплаті судового збору у розмірі 1073 грн., про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення суду може бути оскаржене протягом десяти днів з дня підписання рішення шляхом подання апеляційної скарги до Дніпропетровського апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 04.12.2012 р.
Суддя І.М. Кощеєв