ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
20 листопада 2012 року 15:22 № 2а-13500/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Кобилянського К.М. при секретарі судового засідання Голод А.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Приватного акціонерного товариства «Автокапітал»
доОкружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби у м. Києві
про скасування податкового повідомлення-рішення,
за участю:
представника позивача: Гайдучика О.Д.
представника відповідача: Манікало І.М.
На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 20 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Приватне акціонерне товариство «Автокапітал»(далі -ПрАТ «Автокапітал») звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовною заявою про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби у м. Києві форми «Ш»від 23 серпня 2012 року № 0000944230.
В обгрунтування заявлених вимог позивач посилається на те, що податкове повідомлення-рішення від 23 серпня 2012 року № 0000944230, яким Окружна державна податкова служба -Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби у м. Києві наклала на Приватне акціонерне товариство «Автокапітал»штраф у розмірі 130 978,16 грн. за несвоєчасне перерахування до бюджету податку на додану вартість підлягає скасуванню, оскільки Приватне акціонерне товариство «Автокапітал»27 червня 202 року шляхом безготівкового перерахування коштів платіжним дорученням № 1649 перерахувало кошти в сумі 1 310 000 грн. в Державний бюджет України, помилково зазначивши при цьому назву податку -«податок на прибуток підприємств», а не «податок на додану вартість».
Представник відповідача заперечила по суті заявлених позовних вимог та вказала на те, що Окружною державною податковою службою -Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби у м. Києві правомірно застосовано до Приватного акціонерного товариства «Автокапітал»штрафні санкції у розмірі 130 978,16 грн., оскільки позивач несвоєчасно сплатив до бюджету податок на додану вартість, який самостійно визначений платником податку на підставі декларації № 9034630048 від 19 червня 2012 року із граничним строком сплати -30 червня 2012 року.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких грунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
09 серпня 2012 року головним державним податковим ревізором-інспектором відділу податкового супроводження підприємств у галузі будівництва управління податкового супроводження підприємств невиробничої сфери діяльності Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби Томенко Ольгою Олександрівною на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пункту 79.2 статті 79 Податкового кодексу України проведена документальна позапланова невиїзна перевірка приватного акціонерного товариства «Автокапітал»з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності перерахування до бюджету податку на додану вартість за травень 2012 року.
За результатами документальної позапланової невиїзної перевірки Окружною державною податковою службою -Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби складено акт від 09 серпня 2012 року № 775/42-30/31750520, яким встановлено порушення пункту 203.2 статті 203 Податкового кодексу України, в результаті чого підприємством несвоєчасно сплачено податок на додану вартість за травень 2012 року.
Акт перевірки підписали із запереченнями генеральний директор та головний бухгалтер ПрАТ «Автокапітал». Один примірник акту отримав генеральний директор ПрАТ «Автокапітал»09 серпня 2012 року.
На підставі акту перевірки Окружною державною податковою службою -Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби винесене податкове повідомлення-рішення від 23 серпня 2012 року № 0000944230, яким накладено на Приватне акціонерне товариство «Автокапітал»штраф у розмірі 130 978,16 грн. за платежем: податок на додану вартість, код платежу: 14010100.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів регулює Податковий кодекс України, він, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.
Згідно підпункту 21.1.1. пункту 21.1. статті 21 Податкового кодексу України, посадові особи контролюючих органів зобов'язані дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами.
Відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право, зокрема, проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом.
Згідно пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків (підпункт 75.1.2. пункту 75.1. статті 75 Податкового кодексу України).
Відповідно до пункту 86.1. статті 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт.
Згідно підпункту 86.4 статті 86 Податкового кодексу України акт (довідка) документальної невиїзної перевірки складається у двох примірниках, підписується посадовими особами органу державної податкової служби, які проводили перевірку, та реєструється в органі державної податкової служби протягом п'яти робочих днів з дня, що настає за днем закінчення установленого для проведення перевірки строку (для платників податків, які мають філії та/або перебувають на консолідованій сплаті, - протягом 10 робочих днів).
Акт (довідка) документальної невиїзної перевірки після його реєстрації вручається особисто платнику податків чи його законним представникам або надсилається рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
У разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами і даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення до органу державної податкової служби за основним місцем обліку такого платника податків протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки) (пункт 86.7. статті 86 Податкового кодексу України).
З матеріалів справи вбачається, що Приватне акціонерне товариство «Автокапітал», не погоджуючись з висновками податкового органу, 15 серпня 2012 року подало свої заперечення до акту перевірки № 775/42-30/31750520 від 09 серпня 2012 року.
За результатами розгляду заперечень до акту перевірки, Окружна державна податкова служба -Центральний офіс з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби листом від 22 серпня 2012 року № 7373/10/42-340 повідомила позивача, що висновки акту № 775/42-30/31750520 від 09 серпня 2012 року про результати документальної позапланової невиїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства з питань своєчасності перерахування до бюджету податку на додану вартість приватного акціонерного товариства «Автокапітал», код за ЄДРПОУ 31750520, за період з 01 червня 2012 року по 24 липня 2012 року, відповідають нормам чинного законодавства.
Під час розгляду справи встановлено, що 19 червня 2012 року Приватним акціонерним товариством «Автокапітал»подана до Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби у м. Києві податкова декларація з податку на додану вартість, в якій позивач самостійно визначив суму податку на додану вартість, яка підлягає сплаті до бюджету.
27 червня 2012 року Приватне акціонерне товариство «Автокапітал»сформувало платіжне доручення № 1649 на суму 1 310 000 грн. та в повному обсязі перерахувало кошти в Державний бюджет України, помилково зазначивши назву податку «податок на прибуток підприємства», а не «податок на додану вартість»та помилково сплатило його на рахунок ГУ ДКСУ у м. Києві 31114009700207, який був призначений для сплати податку на прибуток підприємства.
03 липня 2012 року ПрАТ «Авокапітал»звернулося з листом № 19/07 до Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби з проханням зарахувати на рахунок 31116029700207 кошти по сплаті податку на додану вартість за травень 2012 року в сумі 1 310 000 грн., помилково перераховані на рахунок 31 114 009 700 207 по платіжному дорученні від 27 червня 2012 року № 1649, в якому вказано призначення платежу: *;101;_; податок на прибуток за травень 2012 року. Без ПДВ. У зазначеному листі позивач також просив вважати вірним призначення платежу: *;101;_; Оплата ПДВ за травень 2012 року. Без ПДВ.
Разом з тим, ПрАТ «Автокапітал»сплатило податок на додану вартість за травень 2012 року, штраф за несвоєчасну сплату податку на додану вартість та пеню в розмірі 1 449 000 грн. 24 липня 2012 року, що підтверджується платіжним дорученням від 24 липня 2012 року № 1733.
25 липня 2012 року позивач отримав лист Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби від 18 липня 2012 року № 4668/10/20268, в якому зазначено, що Окружною державною податковою службою -Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби з метою вирішення питання щодо перерахування переплати по податку на прибуток (код 11021000) на додану вартість (код 14010100) направлено запит від 11 липня 2012 року № 1178/8/20-136 до Державної податкової служби України. У листі вказано також про те, що після отримання відповіді від Державної податкової служби України, ПрАТ «Автокапітал»буде повідомлено додатково.
Отже, позивач вважає, що він 27 червня 2012 року сплатив суму в розмірі 1 310 000 грн. до бюджету, а той факт, що позивач помилково перерахував податок на додану вартість на рахунок податку на прибуток, не може бути підставою для застосування до ПрАТ «Автокапітал»штрафних санкцій за несвоєчасну сплату податку на додану вартість за травень 2012 року, оскільки вказані кошти надійшли своєчасно до Державного бюджету України.
Разом з тим, суд зазначає про наступне.
Відповідно до підпункту 16.1.3., підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний, зокрема: подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податкова декларація, розрахунок -це документ, що подається платником податків контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (пункт 46.1. статті 46 Податкового кодексу України).
Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (пункт 54.1. статті 54 Податкового кодексу України).
Згідно пункту 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 109.2. статті 109 Податкового кодексу України визначено, що вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до пункту 126.1. статті 126 Податкового кодексу України у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10 відсотків погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 відсотків погашеної суми податкового боргу.
Згідно пункту 20.1.28. пункту 20.1. статті 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/ податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом.
У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення -рішення (пункт 116.1. статті 116 Податкового кодексу України).
Крім того, суд звертає увагу на положення Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої Постановою Національного банку України від 21 січня 2004 року № 22, якою визначено, що безготівкові розрахунки -це перерахування певної суми коштів з рахунків платників на рахунки отримувачів коштів, а також перерахування банками за дорученням підприємств і фізичних осіб коштів, унесених ними готівкою в касу банку, на рахунки отримувачів коштів. Ці розрахунки проводяться банком на підставі розрахункових документів на паперових носіях чи в електронному вигляді (пункт 1.4. Інструкції).
Платіжне доручення -це розрахунковий документ, що містить письмове доручення платника обслуговуючому банку про списання зі свого рахунку зазначеної суми коштів та її перерахування на рахунок отримувача (пункт 1.4. Інструкції).
Згідно пункту 2.3 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа, у тому числі номерів рахунків і кодів банків, суми податку на додану вартість і кодів бюджетної класифікації, несе особа, яка оформила цей документ і подала його до обслуговуючого банку.
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що саме платник податку, в даному випадку ПрАТ «Автокапітал», несе відповідальність за правильність заповнення реквізитів розрахункового документа, у тому числі номерів рахунків і кодів банків, суми податку на додану вартість і кодів бюджетної класифікації.
При цьому, класифікація доходів бюджету затверджена наказом Міністерства фінансів України від 14 січня 2011 року № 11.
Виходячи з системного аналізу наведених норм права та з огляду на те, що ПрАТ «Автокапітал»фактично сплатило податок на додану вартість у розмірі 1 309 781,59 грн. із затримкою в 24 дні, то суд приходить до висновку, що Окружною державною податковою службою -Центральним офісом з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби правомірно та в межах своїх повноважень застосовано до позивача штрафні санкції в розмірі 130 978,16 грн.
Беручи до уваги вищенаведене у сукупності, проаналізувавши матеріали справи та надані сторонами докази, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог позивачем, з огляду на що позовні вимоги задоволенню не підлягають.
Керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 97, 158, 160-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
У задоволенні позову Приватного акціонерного товариства «Автокапітал»до Окружної державної податкової служби -Центрального офісу з обслуговування великих платників податків Державної податкової служби у м. Києві про скасування податкового повідомлення-рішення відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя К.М. Кобилянський
Повний текст постанови складений 22 листопада 2012 року.