Ухвала від 23.10.2012 по справі 2-а-795/11/2170

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2012 р.Справа № 2-а-795/11/2170

Категорія: 3.1.2 Головуючий в 1 інстанції: Василяка Д.К.

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді -Коваля М.П.,

суддів -Потапчука В.О.,

-Семенюка Г.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 червня 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до відділу РАЦС Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, третя особа ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИЛА:

ОСОБА_2 звернувся з позовом до відділу РАЦС Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, в якому просить зобов'язати відділ РАЦС Комсомольського районного управління юстиції м. Херсона виключити запис про нього як батька з актового запису про народження дитини № 402 від 13.07.1994 року.

Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 25 червня 2011 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено в повному обсязі.

Не погоджуючись із вказаним судовим рішенням, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить вищезазначену постанову скасувати та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі. В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що судом першої інстанції порушені норми матеріального та процесуального права.

Сторони та третя особа були сповіщені належним чином та своєчасно про дату, час та місце судового засідання, що підтверджується наявними в матеріалах справи повідомленнями про вручення повісток про виклик до суду (а.с.131-133), сторони до суду не прибули, позивач попередньо звернувся до суду з заявою про розгляд справи за його відсутності.

Відповідно до приписів п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.

Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, у зв'язку з наступним.

Судом першої інстанції встановлено, що 08.02.1986 року позивач зареєстрував шлюб з ОСОБА_3 Спільне життя подружжя не склалося і з 1989 року останні почали мешкати окремо.

19.03.1992 року Суворовським відділом ЗАГС м. Херсона позивачу видано свідоцтво про розірвання шлюбу НОМЕР_1 від 19.03.1992 року, актовий запис №216.

ІНФОРМАЦІЯ_1 у ОСОБА_3 народилась дочка ОСОБА_5, про що їй було видано свідоцтво про народження НОМЕР_2, зроблено актовий запис відділом РАЦС Комсомольського районного управління юстиції м. Херсона №402 від 13.06.1994 року яким вказано батька дитини ОСОБА_2

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог ОСОБА_2, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_3 скористалась своїм правом передбаченим ч. 2 ст. 55 Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР від 20.06.1969 року, а відділ РАЦС Комсомольського районного управління юстиції м. Херсона діючи у межах повноважень та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України здійснив актовий запис про народження на ОСОБА_5, де як батько вказано позивача на підставі наданих документів, які зазначені в актовому запису.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції і вважає їх обґрунтованими, оскільки частиною 2 статті 55 Кодексу про шлюб та сім'ю Української РСР від 20.06.1969 року передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває в шлюбі, якщо немає спільної заяви батьків і рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини в книзі записів народжень провадиться за прізвищем матері, ім'я, по батькові та національність батька дитини записуються за її вказівкою.

Також, згідно п. 20 Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в Україні, затвердженої Міністерством юстиції України 29.12.1984 року № 22/5 зі змінами та доповненнями, внесеними наказом Міністерства юстиції України від 19.04.1994 року № 15/5 у разі, коли мати не перебуває у шлюбі та немає спільної заяви батьків або рішення суду про встановлення батьківства, запис про батька дитини провадиться за прізвищем матері, а ім'я, по батькові - за бажанням матері, запис про громадянство і національність батька - за громадянством і національністю матері.

На підставі наведеного, колегія суддів приходить до висновку, що підстав для відмови ОСОБА_3 у внесенні відомостей про батька в актовий запис про народження дитини у відділу РАЦС Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні не було. При цьому, як вбачається з пояснень ОСОБА_3 відомості про батька в актовий запис про народження № 402 від 13.06.1994 року внесенні відповідачем за її вказівкою.

Крім викладеного, колегія суддів вважає за необхідно наголосити на тому, що відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»(чинного на момент винесення судом першої інстанції рішення по справі) внесення змін до актового запису цивільного стану проводиться відповідним органом державної реєстрації актів цивільного стану за наявності достатніх підстав.

Як вбачається з наведених положень Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану»внесення змін здійснюється саме органом державної реєстрації актів цивільного стану до актового запису цивільного стану, тобто до документу органу державної реєстрації актів цивільного стану, який містить персональні відомості про особу та підтверджує факт проведення державної реєстрації акта цивільного стану.

Процедура внесення змін до актових записів цивільного стану закріплена розділом другим Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року N96/5.

Відповідно до п. 2.1 зазначених Правил, заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника, а у випадках, передбачених статтею 53 Сімейного кодексу України, також до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання першого примірника актового запису про шлюб при пред'явленні паспорта або паспортного документа.

Згідно п. 2.2 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання заява повинна бути заповнена розбірливо, у ній мають бути надані вичерпні відповіді на всі запитання.

Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану подається, зокрема, особою, щодо якої складено актовий запис (п. 2.5 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання).

Відповідно до п. 2.12 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання на підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому за формою, наведеною в додатку 2.

У разі відмови у внесенні змін до актового запису цивільного стану у висновку мають бути чітко вказані причини відмови та зазначено про можливість її оскарження в судовому порядку.

З наведених положень Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, вбачається, що внесення змін до актових записів цивільного стану здійснюється відділами державної реєстрації актів цивільного стану районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції, зокрема, за заявою особи, щодо якої складено актовий запис. На підставі зібраних документів та за наслідками перевірки відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво чи консульська установа України складає обґрунтований висновок про внесення змін до актового запису (або декількох актових записів) цивільного стану або про відмову в цьому, який може бути оскаржений в судовому порядку.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач не звертався до відповідача з заявою про внесення змін до актового запису шляхом виключення запису про батька, а відтак відповідачем не проводилась перевірка даних позивача та відповідно не складався ані висновок про внесення змін до актового запису, ані про відмову в цьому, який може бути оскаржений в судовому порядку.

На підставі викладених норм права та з огляду на подані матеріали позивачем, колегія суддів робить висновок про порушення позивачем законодавчо закріпленого порядку, перш за все, звернення до органів реєстрації актів цивільного стану з заявою про внесення змін до актів цивільного стану. Тобто, позивач не скориставшись наданим їй правом на звернення у встановленому порядку до відповідача, подав позов до суду для вирішення зазначеного питання.

В даному випадку колегія суддів вбачає порушення ст. 2 КАС України з боку позивача та відсутність предмету спору, оскільки завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

У даних спірних правовідносинах відповідачем не винесено будь-якого рішення, наприклад, рішення про відмову у внесенні змін до актового запису про шлюб, що кореспондується з нормами абзацу 2 п. 1.1, п. 2.12 та п. 2.20 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання № 96/5, не вчинено дії чи бездіяльності, які могли б свідчити про порушення законних прав чи інтересів позивача, а тому протиправності дій суб'єкта владних повноважень не вбачається.

Крім того, колегія суддів відхиляє доводи апелянта щодо невизнання батьківства ОСОБА_5, оскільки згідно зі статтею 136 Сімейного кодексу України, особа, яка записана батьком дитини має право оспорити своє батьківство, пред'явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини. У разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Такі спори, відповідно до статті 24 Цивільного процесуального кодексу України розглядаються загальними судами в порядку цивільного судочинства та не можуть бути предметом розгляду справи в порядку адміністративного судочинства.

Оскільки судом першої інстанції повно встановлено обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції, відповідно до ст. 200 КАС України, залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову окружного адміністративного суду - без змін.

Керуючись ст.ст. 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 червня 2011 року залишити без задоволення.

Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 25 червня 2011 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до відділу РАЦС Комсомольського районного управління юстиції у м. Херсоні, третя особа ОСОБА_3, про зобов'язання вчинити певні дії -без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає чинності через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання чинності безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя: /М.П. Коваль/

Суддя: /В.О. Потапчук/

Суддя: /Г.В. Семенюк /