Постанова від 26.10.2012 по справі 2270/6754/12

Копія

Справа № 2270/6754/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 жовтня 2012 рокум. Хмельницький

16 : 30 год.

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі :головуючого-судді суддівШевчука О.П. Петричковича А.І. Михайлова О.О.

розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Партії Пенсіонерів України в особі Уповноваженої особи Партії Пенсіонерів України в одномандатному виборчому окрузі №193 Охоти Бориса Борисовича до Голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193 Аносова Михайла Дмитровича про визнання дій протиправними, -

ВСТАНОВИВ:

Партія Пенсіонерів України в особі Уповноваженої особи Партії Пенсіонерів України в одномандатному виборчому окрузі №193 Охоти Бориса Борисовича звернулася до суду з позовом до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193 Аносова Михайла Дмитровича про визнання дій відповідача по допущенню порушень вимог Порядку передачі виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України протиправними та такими, що порушують норми виборчого законодавства.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем під час засідання окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193, яке відбулося 22.10.2012 року, порушено Порядок передачі виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України, а саме: не організовано роботу з прийняття бюлетенів; залучено до отримання бюлетенів невідомих осіб; внаслідок порушення цілісності упаковки підприємства - виготовлювача бюлетенів та з метою недопущення подальшого порушення упаковки, вона додатково не запаковувалась; при прийнятті бюлетенів перевірено лише цілісність упаковки підприємства - виготовлювача; у протоколах отримання бюдетенів не зазначено дату та номер рішення ЦВК, яким уповноважено працівника Державного підприємства спецзв'язку; не вирішено питання зберігання бюлетенів відповідно до впорядкування за зростанням нумерації виборчих дільниць, а також за видами бюлетенів. Тому позов просить задовольнити.

Уповноважений представник позивача в судове засідання не з'явився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи за його відсутності в порядку письмового провадження, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.

Відповідач в судове засідання не з'явився, про причини своєї неявки суд не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч.12 ст.172 КАС України неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Згідно ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе розгляд справи провести у порядку письмового провадження.

Дослідивши докази, які знаходяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.

Суд встановив, що згідно посвідчення УП - 4031 Центральної виборчої комісії Охота Борис Борисович зареєстрований уповноваженою особою Партії Пенсіонерів України в одномандатному виборчому окрузі №193.

Згідно постанови Центральної виборчої комісії від 19.10.2012 року № 1754 Аносова Михайла Дмитровича призначено головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193.

Згідно частин 6-8 ст.35 Закону України " Про вибори народних депутатів" з питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення, зміст яких заноситься до протоколу виборчої комісії та не оформлюється окремим документом. Виборча комісія складає акти та протоколи. Акт комісії засвідчує певний факт або певну подію, виявлені і визнані комісією. Протокол комісії встановлює підсумки певних дій, виконаних комісією. Акти і протоколи виборчої комісії складаються у випадках, передбачених цим Законом, за формами, затвердженими Центральною виборчою комісією, та у кількості примірників, встановленій цим Законом. Акт або протокол комісії підписується всіма присутніми на засіданні членами виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою виборчої комісії. Перший примірник акта чи протоколу мають право підписати присутні на засіданні кандидати у депутати, представники партій у Центральній виборчій комісії чи уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі.

Окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу № 193 прийнято протокольне рішення №33 від 22 жовтня 2012 року про прийняття бюлетнів відповідно до постанови ЦВК, за яке проголосували п'ятнадцять членів комісії з сімнадцяти присутніх. Далі членами окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193 отримано виборчі бюлетені від представників ЦВК та підписано протокол в чотирьох примірниках, окремо по багатомандатному округу та одномандатному округу.

Суд також встановив, що 22.10.2012 року Охота Б. Б., в присутності двох виборців, а саме: ОСОБА_6 та ОСОБА_7 складено акти про виявлення порушення виборчого законодавства де зазначено порушення головою окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193 Аносовим Михайлом Дмитровичем Порядку передачі виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії №85 від 17 травня 2012 року, а саме: п. 2.2 - перевірялися лише цілісність упаковки підприємства - виготовлювача, а розрізані упаковки бюлетенів додатково не запаковувалися; п. 2.3 - після прийняття бюлетенів складено чотири примірники протоколів; п. 2.4 - в протоколі не зазначено рішення ЦВК, яким уповноважено працівника Державного підприємства спеціального зв'язку передати бюлетені окружній виборчій комісії; п. 2.6 - не вирішено питання зберігання бюлетенів відповідно до впорядкування за зростанням нумерації виборчих дільниць, а також за видами бюлетенів.

Згідно ч.2 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Відповідно до ч. 1 ст. 172 КАС України право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.

Правовідносини щодо проведення виборів народних депутатів України врегульовано Законом України "Про вибори народних депутатів України" (далі - Закон ).

Згідно ч.1 ст. 82 Закону окружна виборча комісія не раніш як за сім днів до дня голосування приймає виборчі бюлетені в упаковці підприємства-виготовлювача від представника Центральної виборчої комісії, уповноваженого здійснити таку передачу бюлетенів рішенням Центральної виборчої комісії, на своєму засіданні.

Постановою Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року № 85 затверджено Порядок передачі виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України (Далі - Порядок).

Відповідно до п. 2.2 Порядку бюлетені передаються окружним виборчим комісіям в упаковці підприємства-виготовлювача, яку забороняється розпечатувати.

У разі порушення цілісності упаковки підприємства-виготовлювача бюлетені в ній не перераховуються. З метою недопущення подальшого порушення упаковки вона додатково запаковується окружною виборчою комісією у спосіб, що не закриває на ній маркування підприємства-виготовлювача з позначенням виду бюлетенів, номерів одномандатного округу та виборчої дільниці, кількості бюлетенів. На додатковій упаковці проставляються підписи уповноваженого представника Центральної виборчої комісії, усіх присутніх під час прийняття бюлетенів членів окружної виборчої комісії та печатка цієї комісії.

При прийнятті бюлетенів окружна виборча комісія перевіряє:

- цілісність упаковки підприємства-виготовлювача;

- наявність на упаковці маркування підприємства-виготовлювача із позначенням виду бюлетенів, номерів одномандатного округу та виборчої дільниці, кількості бюлетенів;

- відповідність номерів одномандатного округу та виборчої дільниці, зазначених на упаковці підприємства-виготовлювача.

Згідно п. 2.3 Порядку передача бюлетенів завершується складанням відповідних протоколів про прийняття окружною виборчою комісією від Центральної виборчої комісії бюлетенів для голосування у загальнодержавному (додаток 6) та одномандатному округах (додаток 7).

Протоколи про прийняття бюлетенів складаються у трьох примірниках, які нумеруються та мають однакову юридичну силу. Аналогічна норма міститься в ч. 1 ст. 82 Закону, яка передбачає, що окружна виборча комісія складає у трьох примірниках протокол про прийняття виборчих бюлетенів. Зазначений протокол складається у порядку, передбаченому частиною восьмою статті 35 цього Закону, а також підписується уповноваженим представником Центральної виборчої комісії, який здійснює передання виборчих бюлетенів. Перший примірник протоколу передається до Центральної виборчої комісії, другий - зберігається в окружній виборчій комісії, третій - невідкладно вивішується в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення.

Згідно п. 2.4 Порядку протоколи про прийняття бюлетенів підписуються всіма присутніми на засіданні членами окружної виборчої комісії, підписи яких скріплюються печаткою окружної виборчої комісії, та уповноваженим представником Центральної виборчої комісії, який здійснив передачу бюлетенів.

Перші примірники протоколів про прийняття бюлетенів мають право підписати присутні на засіданні кандидати у депутати, уповноважені особи політичних партій, кандидатів у депутати від яких зареєстровано у загальнодержавному окрузі (далі відповідно - уповноважені особи партій), офіційні спостерігачі.

Перші примірники протоколів про прийняття бюлетенів передаються уповноваженому представнику Центральної виборчої комісії, другі - залишаються в окружній виборчій комісії, треті - невідкладно вивішуються в приміщенні окружної виборчої комісії для загального ознайомлення.

У разі коли передача бюлетенів від Центральної виборчої комісії здійснюється працівником Державного підприємства спеціального зв'язку, уповноваженим рішенням Центральної виборчої комісії, реєстри прийому-передачі бюлетенів для транспортування та протоколи про прийняття бюлетенів підписуються ним як уповноваженим представником Центральної виборчої комісії.

Згідно п. 2.6 Порядку окружна виборча комісія забезпечує збереження та охорону отриманих від Центральної виборчої комісії бюлетенів. Бюлетені зберігаються у приміщенні окружної виборчої комісії у сейфі (металевій шафі чи окремій кімнаті), який (яка) опечатується стрічкою з проставлянням на ній підписів усіх присутніх на засіданні членів комісії та печатки комісії. Зберігання бюлетенів повинно бути впорядковано за зростанням нумерації виборчих дільниць, а також за видами бюлетенів.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про те, що забезпечення вирішення вказаних позивачем питань відноситься до компетенції окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193 як колегіального органу, передбаченої Законом України "Про вибори народних депутатів" №4061-VI від 17 листопада 2011 року (надалі -Закон) та Порядком, а не до компетенції її голови.

Змістом частини 1 та частини 8 ст.33 Закону передбачено, що виборча комісія є колегіальним органом. Основною формою роботи виборчої комісії є засідання, яке скликається головою комісії. Засідання виборчої комісії веде голова комісії або його заступник.

Позивач звертає увагу суду на те, що відповідачем не організовано роботу з прийняття бюлетенів, що вказує на бездіяльність відповідача. При цьому, позивач в позовній заяві просить суд визнати протиправними дії відповідача щодо порушення Порядку. Однак, суд не має права вийти за межі позовних вимог про визнання бездіяльності відповідача щодо організації роботи з прийняття бюлетенів.

Таким чином, суд дійшов до висновку, що в діях голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193 Аносова Михайла Дмитровича відсутні порушення Порядку передачі виборчим комісіям виборчих бюлетенів з виборів народних депутатів України, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 17 травня 2012 року № 85, а тому позовні вимоги позивача необхідно залишити без задоволення.

При подачі позовної заяви позивачем не сплачено судовий збір.

Згідно ч. 9 ст. 172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

В зв'язку з цим, колегія суддів вважає за необхідне здійснити розподіл судових витрат відповідно до правил, встановлених ст. 94 цього Кодексу.

Керуючись Законом України "Про вибори народних депутатів України" ст.ст. 94, 128,158 - 163, 172 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву Партії Пенсіонерів України в особі Уповноваженої особи Партії Пенсіонерів України в одномандатному виборчому окрузі №193 Охоти Бориса Борисовича до голови окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу № 193 Аносова Михайла Дмитровича про визнання дій протиправними - залишити без задоволення.

Стягнути з Партії Пенсіонерів України на користь Державного бюджету України судові витрати у сумі 32 грн. 19 коп.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом двох днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 177 КАС України.

Головуючий суддя судді/підпис/ /підпис/ /підпис/О.П. Шевчук А.І. Петричкович О.О. Михайлов

"Згідно з оригіналом" Суддя О.П. Шевчук