Постанова від 01.11.2012 по справі 2011/17349/12

01.11.2012

Дзержинський районний суд м.Харкова

Справа № 2-а-/2011/1735/12

2011/17349/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 листопада 2012 року Дзержинський районний суд міста Харкова у складі:

головуючого - судді - ЛОСЄВОЇ Д.А.

при секретарі - ДОЛГОВІЙ К.С.

за участю представника позивача ОСОБА_1, представників відповідача ОСОБА_2 та ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщені Дзержинського районного суду міста Харкова адміністративний позовом кандидата у народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 до Дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168, третя особа: Окружна виборча комісія одномандатного виборчого округу № 168 про визнання незаконною та скасування постанови дільничної виборчої комісії та визнання незаконними дій виборчої комісії

встановив:

30.10.2012 року довірена особа кандидата у народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 -ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати незаконною та скасувати постанову дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 від 28.10.2012 року «Про видалення офіційного спостерігача та представника преси з приміщення для голосування ДВК № 631108», також позивач просить визнати дії відповідача щодо видалення з виборчої дільниці № 631108 офіційного спостерігача від кандидата в народні депутати по одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 -ОСОБА_5 та представника преси -журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 протиправними та такими, що грубо порушують його права та вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Свої вимоги обґрунтовує тим, що 28.10.2012 року під час проведення виборів народних депутатів України на виборчій дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 дільничною виборчою комісією було порушено вимоги ч. 3 ст. 34 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме: вказаною дільничною виборчою комісією ухвалена постанова на підставі п. 5 ст. 34 Закону України «Про вибори народних депутатів України»про видалення офіційного спостерігача від кандидата в народні депутати по одномандатному мажоритарному округу № 168 ОСОБА_4 -ОСОБА_5 та представника преси -журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 на підставі протиправного зважання роботі комісії та унеможливлення проведення голосування на дільниці.

Дана постанова підписана головою дільничної виборчої комісії ОСОБА_2 та секретарем дільничної виборчої комісії ОСОБА_7

На думку позивача, при ухвалені даної постанови та видалення офіційного спостерігача та журналіста комісія порушила вимоги Закону України «Про вибори народних депутатів України», у постанові не наведено жодних підстав та мотивів для прийняття такого рішення, відповідач не довів ані вмотивованість прийнятого рішення, ані протиправність та самого факту втручання в роботу комісії, не наведено яким чином офіційний спостерігач та журналіст вчинили галас та в чому полягає його протиправність.

Також позивач посилається на те, що в постанові не наведено причину ігнорування відповідачем вимоги ч. 11 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України», стосовно не винесення офіційному спостерігачу та журналісту попередження, а одразу прийняте рішення про їх видалення.

Крім того, позивач зазначає, що сама форма оскаржуваної постанови та порядок її прийняття не відповідає вимогам ст.. 35 Закону України «Про вибори народних депутатів України», а саме: постанова не містить даних про час і місце її прийняття і порядкового номеру, а мотивувальна частина не містить даних по суті протиправних дій, та жодного посилання на відповідні положення нормативно-правового акту, постанову виборчої комісії вищого рівня чи рішення суду, якими керувалась комісія при прийняті постанови.

Також позивач посилається на те, що порядок прийняття оскаржуваної постанови не відповідає вимогам ст. 35 зазначеного Закону, який передбачає, що у вигляді постанов оформлюються рішення виборчої комісії, які приймаються на засіданнях, оскільки зазначені події відбувались у день голосування у приміщенні для голосування 28.10.2012 року між 17-00 до 18-00 год., ніяких засідань дільничної виборчої комісії № 631108 не було і не могло проводитись, отже ця постанова не могла бути прийнята без проведення засідання.

Позивач ОСОБА_4, належним чином повідомлений про час розгляду справи, в судове засідання не з'явився.

Представник позивача ОСОБА_8 у судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, просив його задовольнити. При цьому підтвердив, що між спостерігачем від кандидата в народні депутати по одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 -ОСОБА_5, представника преси - журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 та членами комісії була сварка, але вважає, що дії зазначених осіб були правомірними, тому що один з членів комісії складав список, не передбачений Законом України «Про вибори народних депутатів».

Представник відповідача, голова дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168, ОСОБА_2 , та представник відповідача ОСОБА_3 проти позову заперечували, посилаючись на те, що законних підстав для задоволення позову не має, усі дії комісії про видалення офіційного спостерігача та представника преси з приміщення для голосування ДВК № 631108 відповідали вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України».

Представники відповідача вказували на те, що 28 жовтня 2012 року в приміщення для голосування виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 увійшли офіційний спостерігач від кандидата в народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 ОСОБА_5 та представник преси -журналіст газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6, які безпідставно вчинили галас, заважали роботі комісії, допитували виборців та членів комісії, вели себе некоректно.

Представники відповідача зазначили, що відповідно до ч. 10 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України»офіційний спостерігач від партії, кандидата в депутати, громадської організації не має права безпідставно втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують законний хід виборчого процесу або неправомірно заважати членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження. У зв'язку з порушенням ходу виборчого процесу та втручанням в роботу комісії на засіданні комісії, офіційному спостерігачу від кандидата в народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 ОСОБА_5 та представнику преси -журналісту газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6, виборчою комісією було зроблено відповідне попередження.

Проте неодноразові зауваження членів виборчої комісії про необхідність дотримуватися громадського порядку та не заважати членам комісії виконувати свої обов'язки не дали позитивних результатів. О 17 год. 50 хв. комісія одноголосно вирішила видалити ОСОБА_5 та ОСОБА_6 із приміщення для голосування.

Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 3 ст. 34 Закону України « Про вибори народних депутатів»на засіданнях окружної чи дільничної виборчої комісії, у тому числі при підрахунку голосів та встановленні підсумків голосування, на виборчій дільниці в день голосування у приміщенні, де проводиться голосування, мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише такі особи:

1) члени виборчих комісій вищого рівня;

2) кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій (не більше однієї особи від однієї партії, одного кандидата);

3) офіційні спостерігачі від партії, яка висунула кандидатів у депутати у загальнодержавному округу, від кандидата у депутати в одномандатному окрузі або від громадської організації (не більше однієї особи від однієї партії, одного кандидата, однієї громадської організації);

4) офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій;

5) представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації).

Відповідно до ч. 9,10,11 статті 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України»офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації має право:

п. 9 1) перебувати на виборчих дільницях під час голосування, спостерігати з будь-якої відстані за діями членів виборчої комісії, у тому числі під час видачі виборчих бюлетенів виборцям і підрахунку голосів, не заважаючи членам виборчої комісії фізично;

2) робити фото- та кінозйомки, аудіо- та відеозаписи, не порушуючи при цьому таємниці голосування;

3) бути присутнім при видачі виборчих бюлетенів членам дільничної виборчої комісії, у тому числі для організації голосування виборців за місцем перебування, та при проведенні такого голосування;

4) бути присутнім з дотриманням вимог цього Закону на засіданнях дільничних та окружних виборчих комісій, з урахуванням положень, встановлених частиною третьою статті 34 цього Закону, у тому числі під час підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці та встановленні підсумків голосування;

5) звертатися до відповідної виборчої комісії чи до суду щодо усунення порушень цього Закону в разі їх виявлення;

6) складати акт про виявлення порушення цього Закону, що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду;

7) вживати необхідних заходів в межах законодавства щодо припинення протиправних дій під час голосування та підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці;

8) отримувати копії протоколів про передачу виборчих бюлетенів, про підрахунок голосів і встановлення підсумків голосування та інших документів у випадках, передбачених цим Законом;

9) реалізовувати інші права, передбачені цим Законом для офіційних спостерігачів.

п. 10. Офіційний спостерігач від партії, кандидата у депутати, громадської організації не має права:

1) безпідставно втручатися в роботу виборчої комісії, чинити дії, що порушують законний хід виборчого процесу або неправомірно заважають членам виборчої комісії здійснювати свої повноваження;

2) заповнювати замість виборця (у тому числі і на його прохання) виборчий бюлетень;

3) бути присутнім при заповненні виборцем виборчого бюлетеня у кабіні (кімнаті) для таємного голосування або іншим чином порушувати таємницю голосування.

п. 11. У разі порушення офіційним спостерігачем від партії, кандидата у депутати, громадської організації вимог частини десятої цієї статті виборча комісія робить йому попередження. У випадку повторного або грубого порушення вимог частини десятої цієї статті виборча комісія може позбавити його права бути присутнім на своєму засіданні у порядку, встановленому частиною п'ятою статті 34 цього Закону. Таке рішення може бути оскаржене офіційним спостерігачем до суду.

Як вбачається з протоколу № 8 засідання щодо проведення голосування на дільничній виборчій комісії № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 з виборів народних депутатів України від 28 жовтня 2012 року, який був витребуваний судом на клопотання представника відповідача « о 17 год. 35 хв. комісія зробила попередження ОСОБА_5, офіційному спостерігачу від ОСОБА_4, та ОСОБА_6, який зареєструвався у дільничній виборчій комісії як представник ЗМІ «Споживач комунальних послуг», у зв'язку з тим, що своїми діями ОСОБА_5 та ОСОБА_6 порушують хід виборчого процесу (гучно розмовляють, не бажають пред'явити посвідчення для огляду та реєструватися, здійснюють фотозйомку паспортів виборців без їх дозволу, штовхають виборців, розпитують їх».

«О 17 год. 50 хв. голова комісії ОСОБА_2 поставив на розгляд питання про позбавлення ОСОБА_5 та ОСОБА_6 права бути присутніми на засіданні комісії, у зв'язку з повторним грубим порушенням п.1) ч. 9, п.11) ч. 10 статі 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України». Так, ОСОБА_5 присів на стол секретаря комісії, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 допитують членів комісії та виборців (Що ви тут робите ? На кого працюєте? Чи здійснюєте ви перевірку паспортів ? а це точно Ваш паспорт? тощо), гучно розмовляють, кричать. Всі дії ОСОБА_5 та ОСОБА_6 носять провакативний характер та заважають членам комісії виконувати свої обов'язки»

Голосували за позбавлення права бути присутнім на засіданні комісії ОСОБА_5 та ОСОБА_6 -24 члена ДВК, проти - 0, утрималися -0.

В зв'язку з тим, що своїми діями ОСОБА_5 та ОСОБА_6 порушували хід виборчого процесу, Постановою дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 офіційного спостерігача від кандидата в народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 ОСОБА_5 та представника преси -журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 позбавлено права бути присутніми у приміщенні для голосування.

З аналізу викладеного суд приходить до висновку, щодо дії комісії виборчої дільниці № 631108 щодо видалення з виборчої дільниці № 631108 офіційного спостерігача від кандидата в народні депутати по одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 -ОСОБА_5 та представника преси -журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 та постанова дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 від 28.10.2012 року «Про видалення офіційного спостерігача та представника преси з приміщення для голосування ДВК № 631108» відповідають вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів».

Відповідно до п. 6 ч. 9 ст. 78 Закону України «Про вибори народних депутатів України»офіційний спостерігач має право складати акт про виявлення порушення Закону України , що підписується ним та не менш як двома виборцями, які засвідчують факт цього порушення, із зазначенням їх прізвищ, імен, по батькові, місця проживання та адреси житла, та подавати його до відповідної виборчої комісії чи до суду.

Як вбачається із матеріалів справи було складено акт не про виявлення щодо порушення правил роботи із списком виборців на виборчій дільниці №631108 офіційним спостерігачем ОСОБА_5, а про неправомірне та безпідставне видалення ОСОБА_5 та представника преси -журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 з приміщення для голосування (а.с. 7).

Таким чином, ОСОБА_5 не скористувався наданим йому законом правом скласти акт про виявлені, на його думку, порушення на виборчій дільниці та звернутися до виборчої комісії чи до суду, замість цього він намагався припинити незаконні, на його думку, дії у спосіб, не передбачений Законом України «Про вибори народних депутатів України».

Що стосується посилання представника позивача на те, що у постанові не наведено жодних підстав та мотивів для прийняття рішення про видалення ОСОБА_5 та представника преси -журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 з приміщення для голосування, не наведено яким чином офіційний спостерігач та журналіст вчинили галас та в чому полягає його протиправність, форма постанови не відповідає вимогам Закону України «Про вибори народних депутатів України», то суд не може прийняти їх до уваги, тому що сама по собі відсутність зазначених вище зауважень не може бути підставою для визнання незаконною та скасування оскаржуваної Постанови, бо всі підстави та мотиви прийняття цієї постанови, конкретизація порушень ОСОБА_5 та ОСОБА_6 викладено у протоколі № 8 засідання щодо проведення голосування на дільничній виборчій комісії № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 з виборів народних депутатів України від 28 жовтня 2012 року.

Заява представника позивача щодо не проведення 28.10.2012 року між 17 та 18 год. ніяких засідання спростовується поясненнями представника відповідача, голови комісії ОСОБА_2 та зазначеним вище протоколом № 8 від 28.10.2012 року.

На підставі викладеного та керуючись статтями 71, 104 -106, 174, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, статями 34,35,78 Закону України «Про вибори народних депутатів України», суд

ПОСТАНОВИВ:

У позові кандидата у народні депутати України у одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 про визнання незаконною та скасування постанови дільничної виборчої комісії виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 від 28.10.2012 року «Про видалення офіційного спостерігача та представника преси з приміщення для голосування ДВК № 631108», про визнання незаконними дій виборчої комісії виборчої дільниці № 631108 одномандатного виборчого округу № 168 щодо видалення офіційного спостерігача від кандидата в народні депутати по одномандатному мажоритарному окрузі № 168 ОСОБА_4 -ОСОБА_5 та представника преси -журналіста газети «Споживач комунальних послуг»ОСОБА_6 - в і д м о в и т и.

Постанова може бути оскаржена в Харківській апеляційний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

СУДДЯ: