Постанова від 02.11.2012 по справі 2а/1270/8494/2012

Категорія №1

ПОСТАНОВА

Іменем України

02 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8494/2012

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого-судді: Матвєєвої В.В.,

суддів: Дибової О.А.

Свергун І.О.

при секретарі: Захаровій Ю.О.,

за участю сторін:

представників позивача - Політичної партії

Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина»: ОСОБА_2 (посвідчення НОМЕР_1 від 11.08.2012),

ОСОБА_3 (посвідченняНОМЕР_2 від 30.08.2012),

представників відповідача - Окружної виборчої комісії

одномандатного виборчого округу № 114: Бурмістрова І.М., Сопільняка Ю.Г.

представники третіх осіб дільничних виборчих комісій

виборчого округу №114 не зявились

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №114, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на боці відповідача дільничні виборчі комісії виборчих дільниць №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 одномандатного виборчого округу №114 про визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування на дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 114 щодо встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу №114 та одномандатному окрузі № 114 на зазначених виборчих дільницях, - ВСТАНОВИВ:

31 жовтня 2012 року о 22 год. 49 хв. до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №114 про визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування на дільничній виборчій комісії виборчої дільниці № 440055 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 114 щодо встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу №114 та одномандатному окрузі №114.

01 листопада 2012 року ухвалою Луганського окружного адміністративного суду об'єднано в одне провадження для подальшого спільного розгляду адміністративні справи № 2а/1270/8494/2012, № 2а/1270/8495/2012, 2а/1270/9496/2012, № 2а/1270/8497/2012, № 2а/1270/8498/2012, № 2а/1270/8500/2012 № 2а/1270/8501/2012 № 2а/1270/8502/2012 № 2а/1270/8503/2012 № 2а/1270/8504/2012 № 2а/1270/8505/2012 № 2а/1270/8506/2012.

02 листопада 2012 до участі у справі залучені у якості третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на боці відповідача дільничні виборчі комісії виборчих дільниць №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 одномандатного виборчого округу №114.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що 29 жовтня 2012 року окружною виборчою комісією одномандатного виборчого округу №114 були прийняті протоколи дільничної виборчої комісії №440055 про підрахунок голосів виборців на звичайній виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу №114 та одномандатному окрузі №114, в яких зазначено, що кількість виборців, які отримали виборчі бюлетені для голосування за місцем перебування складає 161 виборець. Зважаючи на те, що на даній дільниці під час проведення виборів був задіяний один транспортний засіб, позивач вважає неможливим відвідання кожного виборця за місцем перебування у відведений для голосування час. Зазначив, що на його думку при оснащенні виборчої дільниці одним транспортним засобом ймовірність відвідання виборців складала б приблизно 55-60 осіб. Аналогічна ситуація склалася і на дільницях №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496.

Вважає, що встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу №114 та одномандатному окрузі №114 за викладених обставин є протиправним та таким, що порушує виборчі права та свободи учасників виборчого процесу. Просить визнати недійсними результати голосування виборців за місцем перебування на дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 114 щодо встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу №114 та одномандатному окрузі № 114.

У судовому засіданні 02 листопада 2012 року представники позивача надали пояснення, аналогічні викладеному у позовній заяві та уточнили позовні вимоги, зазначивши, що позивач просить визнати недійсними результати голосування виборців за місцем перебування саме на зазначених виборчих дільницях.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали.

У своїх запереченнях послалися на те, що доводи, викладені у позовній заяві, є припущеннями позивача, які не підтверджуються жодними доказами. У протоколах ДВК не було зазначено жодних зауважень щодо порядку голосування. На виборчих дільницях були присутні спостерігачі та довірені особи різних партій та кандидатів від яких теж не надходило ніяких зауважень або заяв, підсумкові протоколи ДВК підписані також без зауважень. Представники відповідача наголосили на тому, що організацією голосування за місцем перебування виборців по кожній конкретній дільниці займаються дільничні виборчі комісії. Інформацією щодо організації зазначеного голосування на ДВК окружна виборча комісія не володіє, до компетенції ОВК не входить контроль за процесом голосування на кожній дільниці.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін та дослідивши матеріали справи, оцінивши фактичні обставини справи та відповідні їм правовідносини вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Юрисдикція адміністративних судів, згідно положень пункту 6 частини 2 статті 17 КАС України, поширюється на публічно-правові спори щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.

Згідно ч. 1 статті 11 Закону України «Про вибори народних депутатів України» від 17.11.11 №4061 (далі Закон №4061), виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними статтею 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.

Згідно статті 14 Закону України № 4061 підготовка і проведення виборів депутатів регулюються Конституцією України, законами України «Про Центральну виборчу комісію», «Про Державний реєстр виборців», цим та іншими законами України, а також прийнятими відповідно до них іншими актами законодавства.

Судом встановлено наступне.

Під час проведення виборів народних депутатів України 28.10.2012 у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборчих дільницях №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 відбувалося, в тому числі, голосування за місцем перебування виборців. Вказане підтверджується наданими сторонами копіями протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів.

Вказані протоколи підписані без зауважень та окремих думок всіма членами виборчих дільничних комісій, серед яких перебували і представники від Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина», що не заперечується представниками позивача.

Суть спору полягає у визначенні достовірності даних про голосування за місцем перебування виборців, які зазначені у протоколах про підрахунок голосів на конкретних виборчих дільницях і, як наслідок, визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування дільничних виборчих комісіях.

Відповідно до ч.1 ст. 85 Закону № 4061 голосування проводиться в день голосування з 8 години до 20 години без перерви.

Порядок організації голосування виборців за місцем перебування врегульовано статтею 86 Закону №4061. Зокрема частиною першою та другою зазначеної статті передбачено, що виборцю, який внесений до списку виборців на виборчій дільниці, але за віком, у зв'язку з інвалідністю чи за станом здоров'я не здатний пересуватися самостійно, дільнична виборча комісія надає можливість голосувати за місцем перебування цього виборця. Для організації голосування виборців, не здатних пересуватися самостійно, за їх місцем перебування дільнична виборча комісія в останній день перед днем голосування на своєму засіданні виготовляє витяг із списку виборців за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.

Відповідно до частин 9 та 10 вказаної статті голосування виборців за місцем їх перебування організовують не менш як три члени дільничної виборчої комісії, визначені рішенням виборчої комісії, зазначеним у частині другій статті 84 цього Закону. Такі члени виборчої комісії повинні бути представниками різних партій, кандидатів у депутати.

Голосування виборців за місцем перебування організовується з таким розрахунком, щоб члени дільничної виборчої комісії, які організовують таке голосування, повернулися у приміщення для голосування не пізніш як за годину до закінчення голосування.

Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується представниками сторін голосування на виборчих дільницях №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 за місцем перебування виборців повністю було організовано та проведено членами відповідних виборчих дільниць. Позивач не оспорює порядок проведення такого голосування, але ставить під сумнів можливість фактичного обслуговування значної кількості виборців, а саме більше ніж 100 чоловік за один день, відведений для виборів.

В обґрунтування позову позивач зазначив, що забезпечувались вибори при голосуванні за місцем знаходження виборців шляхом переїзду від одного виборця до іншого автомобільним транспортом, але на підтвердження такої позиції позивач не надав жодного доказу.

Навпаки, в підтвердження відсутності порушень при проведенні голосування за місцем перебування відповідач надав копії протоколів про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, які оформлені належним чином та підписані всіма членами комісій без зауважень, що відповідає вимогам статті 86 Закону №4061 у якій зазначено, що під час проведення голосування виборців за місцем перебування мають право бути присутні кандидати у депутати, їх довірені особи, уповноважені особи партій, офіційні спостерігачі. Виборець чи члени його сім'ї не можуть відмовити у присутності при проведенні голосування членів комісії, які проводять голосування, а також офіційних спостерігачів, кандидатів у депутати, їх довірених осіб, уповноважених осіб партій, які мають право бути присутніми при проведенні голосування. У разі відмови допустити зазначених осіб у приміщення, де перебуває виборець, йому відмовляється у проведенні голосування за місцем його перебування (частини 12-13).

Представники позивача не заперечували проти того факту, що при проведенні голосування за місцем перебування виборців на виборчих дільницях та підрахунку голосів були присутні представники різних партій та кандидатів а також офіційні спостерігачі. Випадків фальсифікації підрахунку голосів або інших порушень зафіксовано не було.

Після проведення голосування виборців за місцем перебування член дільничної виборчої комісії, який видав виборцю виборчі бюлетені, у списку виборців навпроти прізвища виборця робить позначку "голосував за місцем перебування", зазначає своє прізвище і розписується. Витяг із списку виборців, за яким організовувалося голосування виборців за місцем перебування, додається до списку виборців і є його невід'ємною складовою частиною. До списку виборців додаються письмові заяви виборців, довідки медичних установ, копії відповідних рішень дільничної виборчої комісії (частини 17-18 ст. 86 Закону №4061).

Із доводів позивача та його представників не вбачається посилань на те, що голосування відбувалося поза встановлений законодавством час, або за наявності інших порушень процедури голосування, а лише зазначено припущення щодо неможливості технічно забезпечити голосування за місцем перебування осіб на дільницях, де кількість таких осіб складає 100 і більше чоловік.

Як встановлено в судовому засіданні, та підтверджується поясненнями представників сторін, рішення, дії або бездіяльність дільничних виборчих комісій у загальнодержавному багатомандатному виборчому окрузі в межах одномандатного виборчого округу № 114 на виборчих дільницях №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 під час проведення голосування до місцевого загального суду як адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії позивачем не оскаржувалися, акти про порушення у відповідності до положень п.6 ч.9 ст.78 Закону №4061 не складались.

Таким чином суд прийшов до висновку про відсутність порушень зазначених позивачем у позовній заяві при проведенні голосування за місцем перебування виборців на виборчих дільницях 114-го виборчого округу.

Як вбачається із позову позивач просить визнати недійсними результати голосування виборців за місцем перебування саме на певних виборчих дільницях.

Відповідно до ч.15 ст.94 Закону № 4061 окружна виборча комісія може прийняти рішення про визнання голосування на виборчій дільниці недійсним лише у разі:

1) виявлення при повторному підрахунку голосів виборців на відповідній виборчій дільниці обставин, зазначених у частині першій статті 92 цього Закону;

2) виявлення фактів, підтверджених судовим рішенням, навмисного створення перешкод у здійсненні повноважень членами виборчих комісій в день, що передує дню голосування, у день голосування чи при підрахунку голосів, навмисного неправомірного усунення з приміщення для голосування чи приміщення, де відбувається підрахунок голосів, осіб, зазначених у частині третій статті 34 цього Закону, а так само неправомірного недопущення зазначених осіб у приміщення для голосування чи приміщення, де проводиться підрахунок голосів.

Зазначений перелік підстав для визнання недійсними результатів голосування є вичерпним і розширеному тлумаченню не підлягає.

Позивач при обґрунтуванні вимоги про визнання недійсними результатів голосування послався на припущення щодо можливості здійснити голосування за місцем перебування на дільницях де проголосувало 100 і більше таких осіб. Але вказана причина, як підстава для визнання недійсними результатів голосування чинним законодавством не передбачена. Інших причин позивач не зазначив.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що позивач не навів беззаперечних доказів існування причин або підстав для визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування на виборчих дільницях №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 виборчого округу №114.

Крім того, як вбачається із аналізу виборчого законодавства воно передбачає можливість визнання недійсними результатів голосування на виборчий дільниці, а не визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування. Позивачем заявлена вимога саме про визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування на конкретних виборчих дільницях, тобто поза межами положень Закону №4061.

Крім того, як вбачається із матеріалів справи вимога про визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування на виборчих дільницях позивачем поставлена до відповідача окружної виборчої комісії виборчого округу №114.

Порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією передбачений статтею 94 Закону №4061, а саме при прийнятті документів дільничної виборчої комісії окружна виборча комісія перевіряє комплектність документів та цілісність упаковки усіх пакетів з виборчими документами. При цьому кожний член комісії має право оглянути кожний пакет з документами. У разі повної комплектності виборчих документів та цілісності упаковки усіх пакетів відкриваються почергово пакети з протоколами про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі та оголошуються відомості, зазначені у них. За результатами розгляду документів дільничної виборчої комісії та скарг про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та підрахунку голосів на виборчій дільниці, а також під час транспортування виборчих документів до окружної виборчої комісії, що надійшли до окружної виборчої комісії на момент прийняття документів дільничної виборчої комісії, окружна виборча комісія окремо по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі приймає одне з рішень:

1) прийняти виборчі документи від дільничної виборчої комісії та врахувати відомості протоколів про підрахунок голосів на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі при встановленні підсумків голосування в межах виборчого округу;

2) відмовити у прийнятті виборчих документів по загальнодержавному округу в межах одномандатного округу та (або) одномандатному округу від дільничної виборчої комісії та зобов'язати дільничну виборчу комісію виправити виявлені недоліки шляхом складання протоколу (протоколів) з поміткою "Уточнений";

3) провести повторний підрахунок голосів на виборчій дільниці в порядку, встановленому цим Законом по виборах у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) в одномандатному окрузі (ч.5 ст.94).

За наявності заяв або скарг, підтверджених відповідно оформленими актами, складеними кандидатами у депутати, їх довіреними особами, уповноваженими особами партій, офіційними спостерігачами, виборцями, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, що ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі, а також за наявності акта або письмової заяви чи скарги осіб, зазначених у частині першій статті 93 цього Закону, про порушення вимог цього Закону під час транспортування до окружної виборчої комісії протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці та інших документів окружна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та (або) одномандатному окрузі (ч.9 ст.94).

Сторонами визнано що при прийнятті пакетів з виборчою документацією від дільничних виборчих комісій в порядку, визначеному Законом №4061 будь-яких скарг та зауважень щодо комплектності та цілісності пакування не надходило, а підсумковий протокол засідання окружної комісії відсутній у зв'язку з тривалістю засідання на час розгляду справи.

Як вбачається із матеріалів справи відповідач окружна виборча комісія №114 ніяких дій щодо організації проведення голосування за місцем перебування виборців на дільницях та підрахунку голосів на дільничних виборчих комісіях не вчиняла, підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях здійснювався дільничними виборчими комісіями. При прийнятті та опрацюванні документів окружною виборчою комісією скарг та заяв на дії дільничних виборчих комісій не надходило, ніяких порушень встановлено не було.

Статтею 94 Закону № 4061 встановлено порядок прийняття та розгляду документів дільничних виборчих комісій окружною виборчою комісією. Відповідно до п. 1 якої з моменту закінчення голосування окружна виборча комісія розпочинає засідання, яке продовжується безперервно до встановлення підсумків голосування у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та в одномандатному окрузі. На цей час члени окружної виборчої комісії не можуть залучатися до виконання інших функцій, крім участі в засіданні виборчої комісії. Пунктом 3 передбачено, що засідання окружної виборчої комісії, зазначене у частині першій цієї статті, оформляється протоколом безперервного засідання, який підписується головою або головуючим на засіданні, а також секретарем виборчої комісії або членом виборчої комісії, який виконував на зазначеному засіданні обов'язки секретаря. До протоколу приєднуються (за наявності) окремі думки членів виборчої комісії, які брали участь у засіданні і не згодні з прийнятим окружною виборчою комісією рішенням.

На засіданні окружної виборчої комісії, зазначеному в частині першій цієї статті, голова окружної виборчої комісії приймає запечатані пакети з протоколами дільничних виборчих комісій, розпечатує їх та оголошує зміст протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, а також приймає запечатані пакети з іншими виборчими документами, передбаченими частиною дванадцятою статті 91 цього Закону. Час прийняття окружною виборчою комісією протоколів дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу та одномандатному окрузі, перелік прийнятих виборчих документів і занесені до протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці відомості фіксуються у протоколі засідання окружної виборчої комісії (частина 4 ст. 94 Закону № 4061).

Відповідно до довідки відповідача прийом протоколів про підрахунок голосів від дільничних виборчих комісій було здійснено відповідачем, однак станом на 02.11.2012 засідання ОВК 114 не закінчено і відповідний протокол не підписаний. Окружна виборча комісія прийняла робочі документи всіх дільниць кім виборчої дільниці №440055, результати голосування по яких оскаржено до суду не було. Підстав для перерахунку голосів не знайшла.

Таким чином, у судовому засіданні не встановлено факту порушень при здійсненні голосування виборців за місцем перебування на дільничній виборчий комісії виборчих дільниць №№440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 114 щодо встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу №114 та одномандатному окрузі № 114.

Суд не приймає доводи представників позивача про неможливість здійснення голосування на виборчих дільницях у відведений для голосування час всіх осіб, які виявили бажання голосувати за місцем перебування у випадку якщо таких громадян на дільниці 100 і більше з урахуванням того, що під час проведення виборів був задіяний один транспортний засіб, оскільки зазначений довід базується лиш на припущеннях позивача і ніякими доказами взагалі не підтверджений.

Статтею 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 69 та ч. 1 ст. 70 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

На підтвердження наявності у діях відповідача ознак порушення Закону України №4061 позивач не надав жодного доказу.

Суд критично ставиться до пояснень представника позивача щодо наявності деяких актів про порушення, оскільки не зазначено ким, коли і у відношенні яких порушень складались акти, та самих актів суду не надано. У зв'язку з відсутністю індивідуальних ознак актів суд позбавлений можливості їх витребувати.

Враховуючи викладене, суд вважає, що представниками позивача не надано суду жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що окружною виборчою комісією №114 було здійснено порушення виборчого процесу при проведенні голосування за місцем перебування на виборчих дільницях округу та підрахунку голосів. Підстави для визнання результатів голосування виборців за місцем перебування на виборчих дільницях№№440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 виборчого округу відсутні.

За таких обставин суд дійшов до висновку, що даний позов є необґрунтованим та задоволенню не підлягає.

Керуючись ст. ст. 94, 158-163, 175, 177, 179 КАС України, Законом України «Про вибори народних депутатів України» суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Політичної партії Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» до Окружної виборчої комісії одномандатного виборчого округу №114, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на боці відповідача дільничні виборчі комісії виборчих дільниць №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 одномандатного виборчого округу №114 про визнання недійсними результатів голосування виборців за місцем перебування на дільничних виборчих комісіях виборчих дільниць №№ 440055, 440035, 440036, 440040, 440059, 440302, 440039, 440289, 440311, 440504, 440505, 440496 з виборів народних депутатів України одномандатного виборчого округу № 114 щодо встановлення підсумків голосування в загальнодержавному окрузі в межах одномандатного округу №114 та одномандатному окрузі № 114 на зазначених виборчих дільницях відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду у дводенний строк з дня її проголошення. Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя В.В. Матвєєва

суддя суддя