Постанова від 25.10.2012 по справі К-39303/10-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"25" жовтня 2012 р. м. Київ К-39303/10

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Суддів:Черпіцької Л.Т.

Васильченко Н.В.

Розваляєвої Т.С.

розглянувши у порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами адміністративну справу за касаційною скаргою Попаснянського обласного спеціального будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2010 року у справі 2а-4875/10/1270 за позовом Контрольно-ревізійного управління в Луганській області до Попаснянського обласного спеціального будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів про зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

Контрольно-ревізійне управління в Луганській області звернулось до суду з позовом про зобов'язання Попаснянського обласного спеціального будинку інтернату для громадян похилого віку та інвалідів виконати вимогу.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що відповідачем, в добровільному порядку, не виконано вимогу позивача на не відшкодовано завдані збитки в сумі 152455,6 грн. та 574764,63 штрафних санкцій.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2010 року, позов задоволено. Зобов'язати Попаснянський обласний спеціальний будинок інтернат для громадян похилого віку та інвалідів виконати вимогу від 17.07.2009 № 12-04-14-14/6194 в частині відшкодування завданих внаслідок понаднормового списання вугілля збитків в сумі 152455,66 грн. шляхом перерахування коштів до загального фонду обласного бюджету Луганської області, з якого фінансується установа.

Не погоджуючись з судовими рішеннями у справі, Попаснянський обласний спеціальний будинок-інтернат для громадян похилого віку та інвалідів подав до Вищого адміністративного суду України касаційну скаргу, у якій посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення у справі та постановити нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанції норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що в період з 18.05.2009 по 26.06.2009 КРУ в Луганській області проведено ревізію фінансово господарської діяльності в Попаснянському обласному спеціальному будинку інтернаті для громадян похилого віку та інвалідів за період з 01.07.2006 по 01.05.2009, за результатами якої складено акт ревізії від 26.06.2009 № 04-21/020, підписаний із запереченнями, на який надано висновки. На підставі висновків, викладених в акті, встановлені порушення законодавства на суму штрафних санкцій 574764,63 грн., проте відповідачем залишилось невідшкодованою сума 152455,66 грн.

Зокрема, відповідачем порушено вимоги Міжгалузевих норм споживання електричної та теплової енергії для установ і організацій бюджетної сфери України, затверджених наказом Державного комітету України з енергозбереження від 25.10.1999 №91 та Міжгалузевих норм палива для опалювання котлів, які експлуатуються в Україні, затверджених наказом Державного комітету України з енергозбереження від 07.05.2001 № 46, що призвело до понаднормового списання по обліку 401,03 тон вугілля на суму 152455,66 грн. В інтернаті для опалення будівель та забезпечення гарячою водою на господарсько побутові потреби використовується власна котельна, яка працює на твердому паливі вугіллі. Виходячи з розрахунків, зроблених під час ревізії із залученням фахівця бухгалтера з розрахунку зі споживачами філії «Теплокомуненерго»Попаснянського ЖКО за період з 01.07.2006 по 01.05.2009 для потреб інтернату в тепловій енергії на забезпечення нормального опалення, вентиляції, прання та санітарної гігієни в опалювальні періоди потрібно було 4652,68 Гкал, для отримання яких необхідно використати 1131,50 тони вугілля, проте, за вказаний період інтернатом фактично використано 1530,29 тон вугілля, тобто на 401,03 тон. більше.

Рішення судів попередніх інстанцій про задоволення позовних вимог, мотивовано тим, що за період, який перевірявся, інтернатом фактично використано 1530,29 тон вугілля, що на 401,03 тон більше, ніж передбачено розрахунками, проведеними за Міжгалузевими нормами споживання електричної та теплової енергії для установи та організації бюджетної сфери, а тому вимога позивача, в частині зобов'язання відшкодувати суму понаднормованого списання вугілля є правомірною.

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, зважаючи на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст.2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні" головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Порядок проведення ревізій органами державної контрольно-ревізійної служби встановлений ст.11 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні", відповідно до якої плановою виїзною ревізією вважається ревізія у підконтрольних установах, яка передбачена у плані роботи органу державної контрольно-ревізійної служби і проводиться за місцезнаходженням такої юридичної особи чи за місцем розташування об'єкта права власності, стосовно якого проводиться така планова виїзна ревізія. Планова виїзна ревізія проводиться за сукупними показниками фінансово-господарської діяльності підконтрольних установ за письмовим рішенням керівника відповідного органу державної контрольно-ревізійної служби не частіше одного разу на календарний рік. Право на проведення планової виїзної ревізії підконтрольних установ надається лише у тому разі, коли їм не пізніше ніж за десять днів до дня проведення зазначеної ревізії надіслано письмове повідомлення із зазначенням дати початку та закінчення її проведення. Проведення планових виїзних ревізій здійснюється органами державної контрольно-ревізійної служби одночасно з іншими органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів). Порядок координації проведення планових виїзних перевірок органами виконавчої влади, уповноваженими здійснювати контроль за нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів), визначається Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.7 ст.10 зазначеного Закону, Головному контрольно-ревізійному управлінню України, контрольно-ревізійним управлінням в Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, контрольно-ревізійним підрозділам (відділам, групам) у районах надається право пред'являти керівникам та іншим службовим особам підконтрольних установ, що ревізуються, вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, вилучати в судовому порядку до бюджету виявлені ревізіями приховані і занижені валютні та інші платежі, ставити перед відповідними органами питання про припинення бюджетного фінансування і кредитування, якщо отримані підприємствами, установами та організаціями кошти і позички використовуються з порушенням чинного законодавства.

Зважаючи на викладене, вимога позивача, щодо усунення виявлених порушень законодавства з питань збереження і використання державної власності та фінансів, шляхом відшкодування витрат понаднормового списання вугілля не ґрунтується на нормах чинного законодавства.

Судами та позивачем не взято до уваги, що будинок-інтернат є комунальною власністю, об'єктом спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Луганської області, управління яким здійснює обласна рада або уповноважений нею орган. Фінансування здійснюється за рахунок коштів обласного бюджету на основі нормативів бюджетного фінансування. Для виконання вимог про відшкодування витрат необхідно, щоб витратами обласного бюджету передбачалась вказана сума.

В даному випадку, сума перевитрат, виникла у зв'язку із застосуванням позивачем нормативно-правових актів, а саме, Міжгалузевих норм споживання електричної та теплової енергії та Міжгалузевих норм витрат палива для опалювальних котлів, проте не на підставі інших законів чи підзаконних актів.

Оскільки, відповідач знаходиться на утриманні коштів обласного бюджету і має затверджений кошторис на його утримання, в тому числі, планові витрати на вугілля затверджуються обласною радою і позивачем не доведено перевищення планових витрат на вугілля відповідно до кошторису.

Зважаючи на викладене, колегія суддів вважає, що КРУ в Луганській області, приймаючи вимогу №12-04-14-14/6194 від 17.07.2009 перевищило свої повноваження, а тому у задоволенні позовних вимог слід відмовити.

Оскільки обставини справи встановлені з достатньою повнотою, але судові рішення ухвалені з порушенням норм матеріального та процесуального права, вони підлягають скасуванню з ухваленням нового рішення.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 229, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Попаснянського обласного спеціального будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів задовольнити.

Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 25 серпня 2010 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 вересня 2010 року скасувати та ухвалити у справі нове рішення.

У задоволенні позовних вимог Контрольно-ревізійного управління в Луганській області до Попаснянського обласного спеціального будинку-інтернату для громадян похилого віку та інвалідів про зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута в порядку ст.ст. 235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: