Постанова від 11.10.2012 по справі С-228119/08

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"11" жовтня 2012 р. м. Київ К-3316/08

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:

Гордійчук М.П., Гончар Л.Я., Конюшка К.В.

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної у місті Луганську ради на постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 25 вересня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2008 року у справі за позовом ОСОБА_4 до Головного управління Державного казначейства України в Луганській області, Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної у місті Луганську ради про перерахунок та стягнення, -

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2007 року позивач ОСОБА_4 звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної у місті Луганську ради, Головного управління Державного казначейства України в Луганській області, Головного управління праці та соціального захисту населення в Луганській області про визнання дій неправомірними, стягнення разової матеріальної допомоги до 05 травня як інваліду війни в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком за 2007 рік.

Постановою Артемівського районного суду м. Луганська від 25 вересня 2007 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2008 року, позов задоволено. Стягнуто з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної у місті Луганську ради на користь позивача 2 736 грн.

Не погоджуючись з судовими рішеннями першої та апеляційної інстанції, Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної у місті Луганську ради звернулось з касаційною скаргою, у якій просить ці рішення скасувати та прийняти нове про відмову у задоволенні позову. При цьому касатор посилається на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України, колегія суддів вважає, що касаційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено та з цим погоджуються сторони, що позивач є як інвалід війни при ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.

Частиною ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що інваліди війни мають право на отримання одноразової грошової допомоги в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком.

Однак, Законом України "Про Державний бюджет України" на 2007 - 360 грн.

Посилання судів першої та апеляційної інстанції на Рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року у справі № 1-29/2007, яким визнано такими, що не відповідають Конституції України деякі положення Законів України Про Державний бюджет України на 2004 рік", Про Державний бюджет України на 2007 рік", у тому числі, і положення пунктів, якими зупинено на 2007 рік дію частину 5 статей 12, 13, 14 та 15 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" в частині визначення розміру виплати щорічної разової грошової допомоги, колегія суддів вважає помилковим, оскільки це рішення були прийняті після закінчення строку проведення цієї допомоги.

Тобто, на момент виплати щорічної допомоги (до 05 травня), а саме у травні 2007 року відповідач діяв відповідно до діючого законодавства.

Таким чином у відповідача відсутні правові підстави для здійснення такої виплати за 2007 відповідно до Закону України від 22 жовтня 1993 року № 3551-ХІІ.

Отже, для вирішення цього спору судом апеляційної інстанції необхідно було визначитись, який з зазначених вище законів є пріоритетним та підлягав застосуванню у правовідносинах, що виникли.

Згідно зі статтею 75 Конституції України, Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади в Україні.

Конституція України не встановлює пріоритету застосування того чи іншого закону, в тому числі, залежно від предмета правового регулювання. Немає також закону України, який би регулював питання подолання колізії норм законів, що мають однакову юридичну силу.

Водночас, Конституційний Суд України у пункті 3 мотивувальної частини рішення від 03 жовтня 1997 року № 4-зп у справі про набуття чинності Конституцією України зазначив: "Конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є й те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше".

За змістом частини третьої статті 150 Конституції України рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України.

Отже, за наявності декількох законів, норми яких по-різному регулюють конкретну сферу суспільних відносин, під час вирішення спорів у цих відносинах суди повинні застосовувати положення закону з урахуванням дії закону в часі за принципом пріоритету тієї норми, яка прийнята пізніше.

З огляду на викладене вище, рішення суду апеляційної інстанції підлягають скасуванню в частині здійснення перерахунку допомоги до 5 травня за 2007 рік, оскільки висновок суду про зобов'язання відповідача зробити виплату одноразової грошової допомоги до 05 травня за 2007 є таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції має право скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та ухвалити нове рішення, якщо обставини справи встановлені повно і правильно, але суди першої та апеляційної інстанцій порушили норми матеріального чи процесуального права, що призвело до ухвалення незаконного судового рішення.

Керуючись ст. ст. 222, 223, 229, 232 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів Вищого адміністративного суду України,-

ПОСТАНОВИЛА:

Касаційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної у місті Луганську ради задовольнити.

Постанову Артемівського районного суду м. Луганська від 25 вересня 2007 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 12 лютого 2008 року скасувати.

Прийняти нову постанову.

Відмовити ОСОБА_4 в задоволенні позову до Головного управління Державного казначейства України в Луганській області, Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної у місті Луганську ради про визнання дій неправомірними щодо недоплати щорічної грошової допомоги як інваліду війни до 5 травня за 2007 рік.

Постанова набирає законної сили через 5 днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та порядку, які встановлені ст. ст. 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді