Постанова від 24.10.2012 по справі 3368/12/2170

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 жовтня 2012 р. Справа № 2-а-3368/12/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Варняка С.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" про стягнення заборгованості зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування,

встановив:

Звернувшись до суду позивач посилається на те, що згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі по тексту -Закон № 2464-VI) ДП "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" є платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту -єдиний внесок). Згідно із ч. 6 ст. 9 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

ДП ЦКБ "Ізумруд" було надано до управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні звіт за червень 2012 р., згідно якого безспірні зобов'язання підприємства по єдиному внеску складали 13561,82 грн.

Під час судового розгляду представником позивача були надані до суду заяви про збільшення позовних вимог, посилаючись на те, що ДП "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" до позивача було надано звіти за липень та серпень 2012 р, згідно яких безспірні зобов'язання підприємства по єдиному внеску складали 12697,62 грн. та 13777,82 грн. відповідно.

Остаточно просив стягнути з ДП "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" заборгованість зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування в сумі 40037,26 грн. за червень-липень 2012 р.

Представник позивача справу просив розглядати без його участі за наявними матеріалами у справі.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду клопотання, відповідно до якого позовні вимоги визнав у повному обсязі, розгляд справи просив проводити без його участі.

Відповідно ч. 4 ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Виходячи з вищевикладеного суд вважає за можливим розглядати справу в порядку письмового провадження.

Дослідивши письмові докази по справі, суд встановив такі обставини.

Державне підприємство "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" має статус юридичної особи (код ЄДРПОУ 14309617), є роботодавцем і, відповідно, платником єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Відповідно до Порядку віднесення страхувальників до класу професійного ризику виробництва з урахуванням виду їх економічної діяльності та проведення перевірок достовірності поданих страхувальниками відомостей про види економічної діяльності відповідач має 11-й клас професійного ризику, що підтверджується копіями поданих звітів страхувальника.

Рішенням № 0058 від 15.06.2012 р. про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску Пенсійним фондом до ДП "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату єдиного внеску з 31.12.2010 р. по 20.01.2011р. в розмірі 189,95 грн.

Підприємство-боржник не сплачує єдиний внесок в обсязі, передбачений Законом. Станом на 24.09.2012 року за боржником існує борг зі сплати страхових внесків на загальну суму 40037,26 грн.

Законом № 2464-VI визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно із положеннями Закону № 2464-VI та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 6 квітня 2011 року № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (далі по тексту - єдиний внесок). Крім того, йому надано право стягувати у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум єдиного внеску, страхових внесків та інших платежів. Відповідно до ст. 25 зазначеного закону, недоїмка по єдиному внеску може стягуватись у судовому порядку. Таким чином, управлінню Пенсійного фонду України у м. Херсоні надано право звертатись до адміністративного суду з позовом про стягнення недоїмки по єдиному внеску.

Згідно із п. 2 ч. 1, ст. 1 Закону № 2464-VI єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування в обов'язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб та членів їхніх сімей на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Платники єдиного внеску визначені ст. 4 Закону № 2464-VI. Зокрема, до них відносяться юридичні особи утворені відповідно до законодавства України, незалежно від форми власності, виду діяльності та господарювання, які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, чи за цивільно-правовими договорами (крім цивільно-правового договору, укладеного з фізичною особою - підприємцем, якщо виконувані роботи (надавані послуги) відповідають видам діяльності, зазначеним у витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців), у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ і організацій, інших юридичних осіб, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами. Виходячи із змісту ч. 4, ст. 5 Закону № 2464-VI обов'язки юридичних осіб як платників єдиного внеску виникають з моменту їх державної реєстрації. Юридичні особи-роботодавці є страхувальниками для платників єдиного внеску, зазначених у пунктах 2, 3, 6 - 14 частини першої ст. 4 Закону № 2464-VI. Крім цього, відповідно до ч. 9, ст. 9 Закону № 2464-VI обчислення і сплата єдиного внеску за платників, зазначених у пунктах 2, 3, 6, 7, 8, 9 та 11 частини першої статті 4 цього Закону, здійснюються платниками, зазначеними у пункті 1 частини першої статті 4 цього Закону, за рахунок сум, на які внесок нарахований. Таким чином, до обов'язків юридичних осіб-роботодавців входить своєчасне нарахування та сплата нарахованого єдиного внеску до Пенсійного фонду на суми, що виплачуються ними найманим працівникам та які є базою для нарахування єдиного внеску відповідно до зазначеного Закону.

Згідно із п. 1, ч. 2, ст. 6 Закону № 2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. При цьому, ч. 8, ст. 9 Закону № 2464-VI встановлено базовий звітний період -календарний місяць. Відповідно до ч. 8, ст. 9 цього ж Закону, платники єдиного внеску зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за відповідний базовий звітний період, не пізніше 20 числа місяця, що настає за базовим звітним періодом.

Однак, всупереч положенням вищевказаних норм, відповідач вчасно не сплатив суму єдиного внеску за базовий звітний період червень-серпень 2012 р., про що свідчить копія картки обліку платника єдиного внеску у матеріалах справи, а також розрахунок заборгованості відповідача.

Виходячи з цього та на підставі п. 6, ст.1, ст. 25 Закону № 2464-VI несплачена відповідачем вчасно сума єдиного внеску визнається недоїмкою та підлягає стягненню у судовому порядку.

Керуючись ст.ст. 158 - 163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з державного підприємства "Центральне конструкторське бюро "Ізумруд" (код ЄДРПОУ 14309617) на користь управління Пенсійного фонду України у місті Херсоні (код ЄДРПОУ 37960171) недоїмку зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з червня по серпень 2012 р. в сумі 40037 (сорок тисяч тридцять сім) грн. 26 коп.

Встановити спосіб та строки виконання рішення суду шляхом відстрочення виконання рішення суду строком на 12 місяців починаючи погашення заборгованості з 01.09.2013 р.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Варняк С.О.

кат. 10.1