Справа: № 2а/2370/957/12 Головуючий у 1-й інстанції: Геращенко В.В.
Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
Іменем України
"16" жовтня 2012 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Маслія В.І.
Чаку Є.В.
При секретарі: Бібко А.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 травня 2012 року у справі за позовом Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго»до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення, -
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 17 травня 2012 року адміністративний позов Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго»до Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності про скасування рішення -задоволено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, відповідачем 24 лютого 2012 року проведено планову перевірку позивача по коштах Фонду за період з 01 січня 2011 року по 31 грудня 2011 року, про що складено акт № 64 від 24 лютого 2012 року.
У зазначеному акті зазначено, зокрема, про порушення позивачем статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»від 18 січня 2001 року та п. 4.1 Порядку отримання застрахованими особами і членами їх сімей санаторно-курортного лікування, що сплачується за рахунок коштів фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженого постановою правління Фонду від 25 лютого 2009 року № 12, за видачу путівки № 004294 з 04 жовтня 2011 року на 21 день для лікування системи кровообігу в ДП санаторій «Україна», загальною вартістю 4 599, 00 грн. в т.ч. 1 379, 70 грн., часткова оплата вартості путівки в розмірі 30-ти відсотків та путівки № 376760 з 06 жовтня 2011 року на 21 день для лікування органів опори та руху у ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»ДП «Клінічний санаторій «Куяльник», загальною вартістю 4 809, 00 грн. в т.ч. 1 442, 70 грн. часткова оплата вартості путівки в розмірі 30-ти відсотків.
На підставі акту № 64 від 24 лютого 2012 року прийнято рішення про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності № 40 від 12 березня 2012 року на загальну суму 11 090, 60 грн.
В свою чергу позивач, не погодившись з висновками в частині повернення коштів за видачу путівок № 004294 та № 376760 на загальну суму 9 878, 40 грн., в т.ч. 3 292, 80 грн. застосованого штрафу, звернувся до відповідача із запереченням до акту перевірки, проте відповідач розглянувши подані документи не знайшов підстав для перегляду результатів акту перевірки.
Відповідно до п. 6 ч. 1 статті 34 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»- за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, надаються такі види матеріального забезпечення та соціальних послуг, як зокрема забезпечення оздоровчих заходів (оплата путівок на санаторно-курортне лікування застрахованим особам та членам їх сімей, до дитячих оздоровчих закладів, утримання санаторіїв-профілакторіїв, надання соціальних послуг у позашкільній роботі з дітьми, у тому числі придбання дитячих новорічних подарунків).
Згідно зі статтею 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»- для забезпечення відновлення здоров'я застрахована особа та члени її сім'ї (а також особа, яка навчається у вищому навчальному закладі) мають право на отримання санаторно-курортного лікування, оздоровлення в спеціалізованих оздоровчих закладах (у тому числі дитячих) у межах асигнувань, установлених бюджетом Фонду на зазначені цілі, та в порядку і на умовах, визначених правлінням Фонду. Надання послуг застрахованим особам, пов'язаних із санаторно-курортним лікуванням, здійснюється за наявності медичних показань.
Відповідно до п. 4.1 зазначеного вище Порядку № 12 - рішення про виділення путівки застрахованій особі приймає комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням (далі - комісія (уповноважений) із соціального страхування), на підставі особистої заяви та довідки для одержання путівки (форма № 070/о, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27 грудня 1999 року № 302 «Про затвердження форм облікової статистичної документації, що використовується в поліклініках (амбулаторіях)».
Згідно з п. 4.2. Порядку № 12 - відповідно до рішення комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємство, установа, організація (далі - підприємство), яке є основним місцем роботи застрахованої особи, видає путівку до санаторію в період відпустки, а до санаторію-профілакторію - в період відпустки, без відриву від виробництва, за умови часткового фінансування санаторію-профілакторію за рахунок коштів Фонду.
З матеріалів перевірки вбачається, що позивачем від Соснівського РВД Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності за 2011 рік одержано 6 путівок на санаторно-курортне лікування, повна вартість путівок склала 28 413, 00 грн. Путівки виділені відповідно до рішень комісії із соціального страхування з частковою оплатою вартості путівок 30% - 8 523, 90 грн.
На перевірку було надано заяви застрахованих осіб, медичні довідки форми 070/о, протоколи комісії, квитанції до прибуткових касових ордерів про часткову оплату вартості путівки, зворотні талони до путівок. Термін перебування застрахованих осіб в оздоровницях відповідають термінам перебування у відпустках. В наявності журнал обліку путівок форми №13, який пронумеровано, прошнуровано та скріплена печаткою установи. Всі необхідні документи на одержання путівок зберігаються в бухгалтерії.
Крім того, позивачем від Соснівської РВД з тимчасової втрати працездатності по накладній за № 0152 від 12 вересня 2011 року отримано путівку до ДП санаторію «Україна»за № 004294 з 04 жовтня 2011 року на 21 день для лікування системи кровообігу.
Путівку до санаторію «Україна»м. Черкаси видано ОСОБА_3, відповідно до рішення комісії із соціального страхування від 14 вересня 2011 року № 47. На перевірку надана довідка форми № 070/о на ім'я ОСОБА_3, в якій згідно медичних показань рекомендовано лікування: «бронхо-легеневе захворювання».
Крім того, по накладній за № 0152 від 12 вересня 2011 року позивачем отримано путівку до ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»ДП «Клінічний санаторій»Куяльник»за № 376760 з 06 жовтня 2011 року на 21 день для органів опори та руху. Путівку до ЗАТ «Укрпрофоздоровниця»ДП «Клінічний санаторій»Куяльник»видано ОСОБА_4, відповідно до рішення комісії із соціального страхування від 14 вересня 2011 року № 47. На перевірку надана довідка форми № 070/о на ім'я ОСОБА_4, в якій зазначено захворювання «хронічне захворювання простати».
В свою чергу, апелянт стверджує, що ОСОБА_3 направлений на лікування за іншим профілем ніж визначений у санаторно-курортній путівці, також відповідач зазначає, що рішення комісії із соціального страхування прийнято за відсутності довідки форми № 070/о, а довідка форми № 070/о на ім'я ОСОБА_4 має недоліки в оформленні, тому не повинна була прийматися комісією до розгляду.
Колегія суддів зазначає, що ні Порядком № 12, ні Положенням про комісію (уповноваженого) підприємства, установи, організації із загальнообов'язкового державного соціального страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, затвердженого постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 23 червня 2008 року № 25 (далі - «Порядок № 25») не передбаченого такого обов'язку комісії видавати путівки виключно лише за профілем визначеного у санаторно-курортній путівці.
Крім того, в обґрунтування заявленої вимоги позивачем додано до матеріалів справи витяг з науково-практичного довідника «Курорти та санаторії України», відповідно до якого ДП «Клінічний санаторій»Куяльник»та ДП санаторію «Україна»є багатопрофільними закладами лікування та здійснюють лікування хвороб, зокрема хворобу ОСОБА_4, код за МКХ-10 «М06»та хворобу ОСОБА_3, код за МКХ-10 «J45». Таким чином, вказані особи мали можливість пройти належний курс лікування.
Також колегія суддів зазначає, що позивач протоколом № 7 від 29 грудня 2010 року затвердив список працівників КП «Черкаситеплокомуненерго»Черкаської міської ради, які потребують оздоровлення.
Як встановив суд першої інстанції, комісія із соціального страхування приймала рішення про видачу путівки на підставі довідок форми № 070/о поданих працівниками раніше, зокрема від 09 листопада 2005 року та від 12 грудня 2006року. Враховуючи, що вказані довідки втратили чинність, позивач зобов'язав звернутися ОСОБА_4 та ОСОБА_3 до комісії з ЛКК для підтвердження необхідності санаторно-курортного лікування.
Відповідно до п. 6.2 Порядку №12 - сума витрат Фонду за путівки, що видані з порушенням цього Порядку, у тому числі не використані, не приймається до заліку та відшкодовується за рахунок страхувальника.
Отже, враховуючи наведену норму, колегія суддів приходить до висновку, що витрати за путівки не приймаються до заліку та відшкодовуються за рахунок страхувальника, якщо такі путівки видані з порушенням.
Як встановлено в судовому засіданні та не заперечується відповідачем, станом на день видачі путівки ОСОБА_4 та ОСОБА_3, останні надали позивачу заяви на отримання путівки, квитанції про часткову оплату вартості та чинні довідки форми №070/о.
Стосовно твердження апелянта про те, що позивач не повинен був приймати довідку форми № 070/о на ім'я ОСОБА_4, оскільки остання мала недоліки в оформленні, суд зазначає наступне.
Рішення засідання комісії із соціального страхування прийняте 14 вересня 2011 року, протокол № 47. Станом на 14 вересня 2011 року п. 3.1.1 Порядку № 25 діяв в такій редакції: «Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства приймає рішення про призначення або відмову в призначенні матеріального забезпечення (допомоги по тимчасовій непрацездатності (включаючи догляд за хворою дитиною), вагітності та пологах, на поховання) і передає його роботодавцю для проведення виплат, здійснення розрахунків тощо. Приймає рішення про припинення виплати матеріального забезпечення (повністю або частково). Перевіряє правильність видачі документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг».
Разом з тим до пп. 3.1.1 п. 3.1 Положенням про комісію постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 16 листопада 2011 року № 54 внесено зміни, відповідно до яких Комісія (уповноважений) із соціального страхування підприємства перевіряє правильність видачі та заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що станом на 14 вересня 2011 року комісія із соціального страхування позивача не зобов'язана перевіряти правильність заповнення документів, які є підставою для надання матеріального забезпечення та соціальних послуг.
Частиною 1 статті 30 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням»встановлено, що страхувальники та інші отримувачі страхових коштів у разі порушення порядку використання страхових коштів відшкодовують Фонду в повному обсязі неправомірно витрачену суму страхових коштів та/або вартість наданих соціальних послуг і сплачують штраф у розмірі 50 відсотків такої суми.
Враховуючи вищевикладене, вірним є висновок суду першої інстанції про те, що відповідач при прийнятті спірного рішення діяв необґрунтовано, тобто без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, зокрема, те що і ОСОБА_4 і ОСОБА_3 потребували санаторно-курортного лікування та відповідно його отримали.
Таким чином вірним є висновок суду першої інстанції про задоволення даного адміністративного позову.
Отже при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
Апеляційну скаргу Черкаського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності -залишити без задоволення.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 17 травня 2012 року -залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Маслій В.І.
Чаку Є.В.