Ухвала від 16.10.2012 по справі К/9991/95556/11-С

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 жовтня 2012 року м. Київ К/9991/95556/11

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Бим М.Є.(доповідач), Харченка В.В., Чалого С.Я.

розглянувши в попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області на постанову Стахановського міського суду Луганської області від 5 листопада 2009 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 29 вересня 2011 року у справі №2а-3350/09 за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області про зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

У березні 2007 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в місті Стаханові Луганської області (далі -УПФ) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, в якому просила включити періоди її роботи в системі закладів охорони здоров'я, зокрема, в аптечних закладах: з 1 червня 1995 року по 21 вересня 1996 року у ТОВ "Віта-94" на посаді фармацевта-реалізатора, з 22 вересня 1996року по 10 серпня 1998 року у МПП "Онікс" на посаді фармацевта та фармацевта - завідувача аптечного кіоску, з 19 березня 2004 року по 17 листопада 2006 року у ПП "Мірена" на посаді завідувача аптечним пунктом -фармацевта до спеціального трудового стажу, який дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пункту "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання призначити таку пенсію.

Справа судами розглядалась неодноразово.

Останніми судовими рішеннями, а саме постановою Стахановського міського суду Луганської області від 5 листопада 2009 року, залишеною без змін ухвалою апеляційного суду Луганської області від 29 вересня 2011 року, позов задоволено.

В касаційній скарзі відповідач просить скасувати зазначені судові рішення, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В запереченнях на касаційну скаргу позивач просить залишити касаційну скаргу без задоволення, а ухвалені у справі судові рішення, як законні та обґрунтовані, залишити без змін.

Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи касаційної скарги та заперечень на неї, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Згідно пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до запровадження пенсійного забезпечення через професійні і корпоративні фонди, пенсії призначаються за нормами цього Закону за наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Тобто, пенсії за вислугу років працівникам, зокрема, охорони здоров'я, призначаються, незалежно від віку, при наявності спеціального стажу роботи від 25 до 30 років за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров'я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 року № 909 із змінами, внесеними постановою № 1436 від 26 вересня 2002 року, згідно з якою до спеціального стажу, що дає право на вислугу років, зараховуються, зокрема, періоди роботи на посадах провізорів, фармацевтів (незалежно від найменування посад), лаборантів в аптеках, аптечних кіосках, аптечних магазинах, контрольно-аналітичних лабораторіях.

При цьому, згідно з приміткою 2 Переліку робота за спеціальністю в закладах, установах і посадах, передбачених цим Переліком, дає право на пенсію, незалежно від форм власності або відомчої підпорядкованості цих закладів і установ.

Одночасно, перелік закладів охорони здоров'я затверджено наказом Міністерства охорони здоров'я України від 28 жовтня 2002 року №385, в якому надано вичерпний перелік назв фармацевтичних (аптечних) закладів.

Стаття 3 Основ законодавства України про охорону здоров'я, затверджених постановою Верховної Ради України 15 грудня 1992 року №2802-1219, визначає заклади охорони здоров'я як підприємства, установи та організації, завданням яких є забезпечення різноманітних потреб населення в галузі охорони здоров'я шляхом надання медико-санітарної допомоги, включаючи широкий спектр профілактичних та лікувальних заходів або послуг медичного характеру, а також виконання інших функцій на основі професійної діяльності медичних працівників.

Пунктом 16 пояснень до Переліку закладів охорони здоров'я визначено, що аптека -це заклад охорони здоров'я, основним завданням якого є забезпечення населення, закладів охорони здоров'я, підприємств, установ і організацій лікарськими засобами і виробами медичного призначення.

Отже, аптеки ТОВ "Віта-94", МПП "Онікс" та ПП "Мірена", в яких працювала позивач, є закладом охорони здоров'я в розумінні Основ законодавства України про охорону здоров'я та, як вбачається з матеріалів справи, мали відповідні ліцензії на право роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

Враховуючи вищенаведене, суди дійшли вірного висновку про обґрунтованість позову.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права.

Згідно ч.3 ст. 2201 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись ст.ст. 2201, 223, 224, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Стаханові Луганської області - відхилити.

Постанову Стахановського міського суду Луганської області від 5 листопада 2009 року та ухвалу апеляційного суду Луганської області від 29 вересня 2011 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, встановленими статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: