Постанова від 26.09.2012 по справі 0870/5857/12

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 вересня 2012 року Справа № 0870/5857/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Шари І.В.

при секретарі судового засідання Ткаченко А.П.

за участю представників:

позивача - не з'явився

відповідача - не з'явився

третя особа - не з'явився

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Український графіт» до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, третя особа Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя про визнання неправомірними дій та зобов'язання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

18 червня 2012 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов від Публічного акціонерного товариства «Український графіт» (далі - ПАТ «Укрграфіт», позивач) до Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Заводському районі м. Запоріжжя, відповідач) , третя особа Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (далі - УПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя), в якому після Уточнення позовних вимог від 25.09.2012 просить суд:

1. Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя по здійсненню розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно розрахунків №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року в частині: - визначення проценту пільгового стажу роботи зазначених в розрахунках осіб, з якого розраховується належна до відшкодування ПАТ «Укрграфіт» сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, без дотримання вимог ч.1 п.6.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Управління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1; - включення до розрахунків суми доплат до пенсій за понаднормативний стаж роботи; - включення до розрахунків суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій по особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, та до 01.01.2004 року отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту «а» частини першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9; - включення до розрахунку суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій за травень 2012 року осіб, які на 01.01.1992 року (день введення в дію Закону України в 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення») мають повний стаж на роботах Списком № 1, що давав право на пенсію на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16.

2. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, здійснити перерахунок (коригування) направлених ПАТ «Укрграфіт» розрахунків фактичні витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року, а саме: - визначити належний до відшкодування ПАТ «Укрграфіт» процент пільгового стажу роботи осіб, зазначених в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року пропорційно стажу роботи, відпрацьованого цими особами на всіх інших підприємствах ( на роботах за Списками №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджені Кабінетом Міністрів України), згідно ч.1 п.6.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Управлінні Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1; - не включати до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699за період січень - травень 2012 року сум доплат до пенсій за понаднормативний стаж роботи; - не включати до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року сум витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій по особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, та до 01.01.2004 року отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту «а» частин першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9; - не включати до розрахунку суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій за травень 2012 року осіб, які на 01.01.1992 року (день введення в дію Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення») мають повний стаж на роботах за Списком № 1, що давав право на пенсію на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16.

У позові зазначено, що позивач вважає дії відповідача в частині здійснення надмірних нарахувань позивачу сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період січень - травень 2012 року щодо осіб, зазначених в розрахунках відповідача №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 такими, що не відповідають нормам чинного законодавства України, на підставі наступного. 1) Правові підстави для відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1, та отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту "а" частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до 01.01.2004, відсутні, отже дії відповідача щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій сум відшкодування по вищезазначеним особам за період січень-травень 2012 року є неправомірними, оскільки суперечать положенням п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV. 2) Дії відповідача щодо включення до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій сум витрат по особам, які до 01.01.1992 року набули стаж, необхідний для призначення пенсії за списком №1 є неправомірними, оскільки суперечать положенням п. 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV та ст.. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». 3) Відповідачем безпідставно включені до розрахунків відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій суми доплат до пенсій, в тому числі за понаднормативний стаж, надбавок та підвищень. 4) Відповідач розрахував суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не пропорційно стажу роботи на всіх підприємствах, де працювали особи повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, як це передбачено ч.1 п.6.2 Інструкції №21-1.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, в заяві про уточнення позовних вимог від 25.09.2012 просив розглянути справу без його участі, позов підтримує та просить задовольнити з урахуванням уточнень позовних вимог.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив, про час, дату та місце судового засідання повідомлений належним чином.

Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, 26 вересня 2012 року подав до суду клопотання, в якому просив розглянути справу за його відсутності, проти позовних вимог заперечує у повному обсязі, просить відмовити у задоволенні позову.

Відповідачем, третьою особою, подані до суду письмові заперечення на адміністративний позов, в яких в яких вони просять відмовити позивачу у задоволенні його позовних вимог у повному обсязі. У запереченнях зазначають, що чинним законодавством передбачено порядок відшкодування всіх без винятку пільгових пенсій починаючи з дати набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» незалежно від дати призначення пенсії і до моменту досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Щодо ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення», відповідач та третя особа зазначають, що вказана стаття не підлягає застосуванню, якщо особа на день введення в дію цього Закону має повний стаж на роботах зі шкідливими умовами праці, що давав би право на пенсію на пільгових умовах, проте продовжувала працювати на роботах зі шкідливими умовами праці. З приводу нарахування суми доплати за понаднормовий стаж, у запереченнях зазначено, що доплата за понаднормовий стаж входить в розмір пенсії за віком та виплачується із коштів Пенсійного Фонду України, а відповідно до Інструкції Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» додаткові пенсії, витрати доплати, надбавки та підвищення не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню, лише в тому випадку, якщо вони виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного Фонду України. Щодо частки відшкодування підприємствами витрат, відповідачем та третьою особою вказується, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абз. 3 п.п. 1 п. 2 Розділу ХV «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», при цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується в повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.

З огляду на викладене, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін на підставі наявних у ній доказів.

Згідно з ч. 1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного.

Управлінням пенсійного Фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя здійснено розрахунки №№36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 727, 458, 699 фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон № 1058-IV) та п. «а» ст.. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-XII від 05.11.1991 (далі - Закон №1788-XII) за період січень, березень, квітень та травень 2012 року, які були отримані ПАТ «Укрграфіт» протягом січня-травня 2012 року.

В квітні 2012 року позивач, листом №10/1839 від 19.04.2012, звернувся до відповідача із вимогою здійснити перерахунок суми витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, що підлягає до відшкодування за рахунок ПАТ «Укрграфіт» у відповідності до норм чинного законодавства.

Управління пенсійного Фонду України листом №3628/03 від 18.05.2012 надало позивачу відповідь, в якій зазначено, що «…Управлінням переглянуто правильність призначення пенсій за віком на пільгових умовах по працівникам ПАТ «Укрграфіт» згідно наданого підприємством списку. За результатами перегляду по семи пенсійним справам підприємством надані виправлені уточнюючі довідки за Списками № 1 і 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою КМ МСРСР №1173 від 22.08.1956 року. За результатами обробки даних пенсійних справ управління зменшило нарахування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за травень 2012 року на суму 5 598,80. В подальшому при формуванні Розрахунків дані пенсіонери не будуть включатися до відшкодування…».

Листом №16/2991 від 01.06.2012 ПАТ «Укрграфіт» звернулось до Начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зі скаргою на бездіяльність посадових осіб Управління Пенсійного Фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя щодо проведення перерахунку нарахованих ПАТ «Укрграфіт» сум відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області надало позивачу відповідь (вих. №4237/02 від 20.06.2012), в якій зазначило, що «… по 7 пенсійних справах ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_11, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21 та ОСОБА_15, у зв'язку з тим, що весь пільговий стаж відпрацьовано колишніми працівниками до 01.01.1992, управлінням ПФУ в Заводському районі проведено перерахунок пенсії відповідно до ст.. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Розрахунки фактичних витрати на виплату та доставку пільгових пенсій по вищезазначених пенсіонерах управлінням ПФУ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя будуть відізвані, суми заборгованості за 2011 рік та 2012 рік зняті…».

За приписами ст. 100 Закону №1788-ХІІ особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: а) особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.

В листі Пенсійного фонду України «Щодо відшкодування підприємствами фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до статті 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 21.05.2003 №04/3846 вказано, що особі, яка до і після 01.01.1992 працювала на роботах і на підприємстві проведена атестація робочих місць, пенсія призначається відповідно до статті 13 Закону України».

Суд зазначає, що відшкодуванню не підлягають витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, на підставі ст. 100 Закону Закону №1788-ХІІ лише за умов, якщо пенсіонери працювали на відповідних роботах до 01.01.1992, станом на цю дату набули права на отримання таких пенсій, та не продовжували працювати після 01.01.1992.

Як вбачається з матеріалів справи, спеціалістами управління було проведено перевірку 7 пенсійних справ по пенсіонерам, які працювали на ПАТ «Укрграфіт». За результатами перевірки по 7 пенсійних справах - ОСОБА_14, ОСОБА_16, ОСОБА_11, ОСОБА_10, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_15, у зв'язку з тим, що весь пільговий стаж відпрацьовано колишніми працівниками до 01.01.1992, управлінням ПФУ в Заводському районі проведено перерахунок пенсії відповідно до ст. 100 Закону №1788-ХІІ.

На підставі вищевикладеного, суд приходить до висновку, що дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя по здійсненню розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно розрахунків №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року в частині включення до розрахунку суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій за травень 2012 року осіб, які на 01.01.1992 року (день введення в дію Закону України в 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення») мають повний стаж на роботах Списком № 1, що давав право на пенсію на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 є неправомірними, у зв'язку з чим позовні вимоги в частині визнання неправомірними цих дій та зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, здійснити перерахунок (коригування) направлених ПАТ «Укрграфіт» розрахунків фактичні витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року, а саме не включати до розрахунку суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій за травень 2012 року осіб, які на 01.01.1992 року (день введення в дію Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення») мають повний стаж на роботах за Списком № 1, що давав право на пенсію на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16 підлягають задоволенню.

Позовні вимоги про: 1) визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя по здійсненню розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно розрахунків №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року в частині: - визначення проценту пільгового стажу роботи зазначених в розрахунках осіб, з якого розраховується належна до відшкодування ПАТ «Укрграфіт» сума фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, без дотримання вимог ч.1 п.6.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Управління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1; - включення до розрахунків суми доплат до пенсій за понаднормативний стаж роботи; - включення до розрахунків суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій по особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, та до 01.01.2004 року отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту «а» частини першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення», а саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9; 2) зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, здійснити перерахунок (коригування) направлених ПАТ «Укрграфіт» розрахунків фактичні витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року, а саме: - визначити належний до відшкодування ПАТ «Укрграфіт» процент пільгового стажу роботи осіб, зазначених в розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року пропорційно стажу роботи, відпрацьованого цими особами на всіх інших підприємствах ( на роботах за Списками №1, №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджені Кабінетом Міністрів України), згідно ч.1 п.6.2 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Управлінні Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1; - не включати до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699за період січень - травень 2012 року сум доплат до пенсій за понаднормативний стаж роботи; - не включати до розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року сум витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій по особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1, та до 01.01.2004 року отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпункту «а» частин першої статті 13 Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» саме: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 не підлягають задоволенню з наступних підстав.

1.Стосовно посилань позивача щодо неправомірності розрахунків включення до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, та отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "а"ч. 1 ст.13 Закону №1788-ХІІ до 01.01.2004, суд зазначає наступне.

Призначення пенсій на пільгових умовах до набрання чинності Законом № 1058-IV регулювалося ст.ст. 13,14 Закону №1788-ХІІ. Отже, особам, зазначеним у ст. 13 Закону №1788-ХІІ, призначення пенсій здійснюється у порядку визначеному п. 2 розділу XV Закону № 1058-IV.

Отже, по пенсіонерам: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, пенсії призначено і розраховано відповідно до програмного забезпечення та відповідно до вимог законодавства. Враховуючи те, що зазначеним пенсіонерам було призначено пенсію після 01.01.2004, то відшкодування відповідних витрат здійснюється у загальному порядку на підставі норм Закону № 1058-IV та п. 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України.

Судом досліджено протоколи та розрахунки стажу пенсіонерів, яким призначено пенсії за віком на пільгових умовах: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, які працювали на роботах за Списком №1, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 №36.

Пунктом "а"ст.13 Закону №1788-ХІІ від 05.11.1991 передбачено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: працівники зайняті повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці -за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених постановою Кабінету міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, за якими підтверджується право працівника на пільги та компенсації, пов'язані із зайнятістю в несприятливих умовах праці: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Законом №1058-ІV визначено принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.

Згідно з абз.1 п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

Також, згідно з абз.2 п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV до запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом №1788-ХІІ. У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

З урахуванням зазначеного, суд вважає, що відповідач повинен покривати витрати на виплату і доставку пенсій, призначених до 01.01.2004 фізичним особам відповідно до п. «а» Закону №1788-ХІІ, з 01.01.2004, тобто з дати набрання чинності Закону №1058-ІV, виходячи з норми п.2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV -«… Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону …».

На сьогоднішній день діє Інструкція про порядок обчислення і сплати страхувальниками особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджена постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 №21-1, зареєстрована у Міністерстві юстиції України від 16.04.2011 №64/8663, яка передбачає чітку процедуру відшкодувань фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України №1058-ІV.

Таким чином, відшкодування витрат на виплату і доставку пільгових пенсій до досягнення працівником пенсійного віку, призначених за Списком №1, з 01.01.2004 має здійснюватися незалежно від того, за яким Законом призначена ця пенсія, в порядку передбаченому п.2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV та пункту "а"ст.13 Закону №1788-ХІІ всіма підприємствами, установами, організаціями України.

Отже, чинним законодавством передбачено порядок відшкодування всіх без винятку пільгових пенсій, починаючи з дати набрання чинності Закону №1058-ІV незалежно від дати призначення пенсії і до моменту досягнення пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону №1058.

Таким чином, посилання позивача щодо неправомірності розрахунків включення до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій особам, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1, та отримали право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до п.п. "а"ч. 1 ст.13 Закону №1788-ХІІ до 01.01.2004 є хибними та необґрунтованими.

2.Відносно зарахування суми доплати за понаднормативний стаж суд зазначає наступне.

Порядок відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, врегульований розділом 6 "Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України", затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663 (далі - Інструкція №21-1).

Згідно з п.6.6 Інструкції №21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону №1058-ІV за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Статтею 42 Закону №1058-ІV врегульовані питання індексації та перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу.

Згідно з ст.1 Закону №1058-ІV пенсійні виплати - це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Таким чином, підвищення пенсій, на які посилається у позові позивач, входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер, та фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Крім того, відповідно до п.9 ст.9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 4, 7 і 8 цього Закону, спрямовуються відповідно на: дотацію Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами (за рахунок джерел, визначених пунктом 9 статті 4 цього Закону).

Відповідно до ч.1 ст.72 Закону №1058-ІV джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.

Згідно з ч.2 ст.72 Закону №1058-ІV кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Як зазначено у ст.73 Закону №1058-ІV, кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З урахуванням зазначеного, кошти спеціального фонду Державного бюджету України спрямовані на дотацію Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, є коштами Пенсійного фонду України, які не включаються до складу Державного бюджету України.

З урахуванням матеріалів справи, підвищення пенсій, що виплачуються пенсіонерам - колишнім працівникам позивача, врегульовані ст.42 Закону №1058-ІV та виплачуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Звідси, дані підвищення пенсій повинні включатися до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Позивачем не доведено у суді, що кошти, які виплачуються пенсіонерам - колишнім працівникам позивача в рахунок підвищення пенсій, не є коштами Пенсійного фонду України.

Таким чином, відповідачем обґрунтовано включення до «Розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону №1058-ІV» в частині пенсій, призначених відповідно до ст.13 Закону №1788-ХІІ суми доплат, надбавок та підвищень.

3.Відносно позиції позивача щодо відшкодування витрат на виплату та доставку пенсій, нарахованих непропорційно стажу, відпрацьованому на ПАТ «Укрграфіт» слід зазначити наступне.

Згідно з п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону №1058-ІV. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону №1788-ХІІ, які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 «Прикінцевих положень» Закону №1058-ІV.

На думку суду, позивач прийшов до хибного висновку щодо застосування п.6.2 Інструкції №21-1 через не врахування в цілому приписів норми п.6.2 Інструкції №21-1.

Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, довідки про підтвердження наявного трудового стажу, протоколи, розрахунки стажу пенсіонерів підтверджують наявність у відповідача зобов'язання з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій колишнім пенсіонерам позивача.

Зазначені розрахунки складені з дотриманням всіх необхідних вимог Інструкції. Розмір сум відшкодування фактичних витрат на витрату та доставку пенсій по кожному з пенсіонерів визначено з дотриманням вимог Закону №1058-IV.

Таким чином, з матеріалів справи суд не вбачає порушень п.6.2 Інструкції №21-1 при розрахунку позивачу витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах фізичним особам відповідно до п."а"ст.13 Закону №1788-ХІІ.

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведена обґрунтованість включення до розрахунку суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій за травень 2012 року осіб, які на 01.01.1992 року (день введення в дію Закону України в 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення») мають повний стаж на роботах Списком № 1, що давав право на пенсію на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Відповідно до вимог частини 3 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог.

На підставі викладеного, керуючись статтями 11, 17, 94, 160, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, -

Керуючись ст.ст. 86, 158, 161-163,167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Український графіт» - задовольнити частково:

1.Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя по здійсненню розрахунків фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій згідно розрахунків №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року в частині включення до розрахунку суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій за травень 2012 року осіб, які на 01.01.1992 року (день введення в дію Закону України в 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення») мають повний стаж на роботах Списком № 1, що давав право на пенсію на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16.

2.Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Заводському районі м. Запоріжжя, здійснити перерахунок (коригування) направлених ПАТ «Укрграфіт» розрахунків фактичні витрат на виплату та доставку пільгових пенсій №№ 36, 48, 179, 229, 290, 313, 377, 427, 458, 699 за період січень - травень 2012 року, а саме не включати до розрахунку суми витрат по оплаті та доставці пільгових пенсій за травень 2012 року осіб, які на 01.01.1992 року (день введення в дію Закону України від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення») мають повний стаж на роботах за Списком № 1, що давав право на пенсію на пільгових умовах, а саме: ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16.

В решті позовних вимог - відмовити.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Шара