Постанова від 17.09.2012 по справі 0670/4976/12

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

справа № 0670/4976/12

категорія 5.1.1

17 вересня 2012 р. м. Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Черноліхова С.В. ,

при секретарі - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Санрайз - Агро" до державного реєстратора Виконавчого комітету Житомирської міської ради Рачкинди Світлани Анатоліївни, Державної податкової інспекції у м. Житомирі про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Санрайз - Агро" звернулося до суду з позовом, у якому після уточнення позовних вимог просило визнати протиправним і скасувати рішення Державної податкової інспекції у м. Житомирі про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість № 30/18-2 від 10 липня 2012 року та поновити дію вказаної реєстрації платника ПДВ. В обґрунтування позову зазначило, що відповідно підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 Податкового кодексу України податковим органом на підставі рішення № 30/18-2 від 10 липня 2012 року анульовано реєстрацію Підприємства як платника ПДВ, оскільки в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 05 липня 2012 року державним реєстратором виконавчого комітету Житомирської міської ради Рачкиндою С.А. зроблено запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Позивач не погоджується із зазначеним рішенням, оскільки жодного повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору реєстраційної картки він не отримував, господарська діяльність постійно здійснюється за адресою місцезнаходження: вул. Баранова, 87, м. Житомир, тому у податкового органу не було законних підстав для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість на підставі запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу. Крім того, зазначив, що Державною податковою інспекцією у м. Житомирі не проводилися жодні дії по встановленню фактичного місця знаходження Товариства.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю і просив їх задовольнити.

Державний реєстратор Рачкинда С.А. у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і просила у їх задоволенні відмовити. Пояснила, що запис від 05 липня 2012 року до Єдиного державного реєстру було внесено після ненадання позивачем протягом місяця з дати отримання повідомлення про підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційної картки.

Представник податкового органу у судовому засіданні позовні вимоги не визнала і просила у їх задоволенні відмовити. Пояснила, що рішення № 30/18-2 від 10 липня 2012 року про анулювання реєстрації позивача як платника податку на додану вартість скасуванню не підлягає, оскільки було прийнято відповідно до вимог чинного законодавства на підставі запису у Єдиному державному реєстрі запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу позивача.

Заслухавши пояснення представника позивача, державного реєстратора та представника податкового органу, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що 13 квітня 2010 року виконавчим комітетом Житомирської міської ради як юридичну особу зареєстровано Товариство з обмеженою відповідальністю "Санрайз - Агро" за адресою: вул. Баранова, 87, м. Житомир.

Позивачеві видано свідоцтво платника податку на додану вартість від 01 травня 2012 року.

10 липня 2012 року Державною податковою інспекцією у м. Житомирі прийнято рішення № 30/18-2 про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Санрайз - Агро" як платника податку на додану вартість у зв'язку з наявністю у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Відповідно до підпункту "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Податкового кодексу України, анулювання реєстрації особи як платника ПДВ відбувається у разі, якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про:

відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання);

відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Тобто, вказаною правовою нормою передбачено дві самостійні підстави анулювання реєстрації юридичної особи як платника ПДВ: наявність запису про відсутність за її місцезнаходженням або про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Порядок внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу визначено статтею 19 Закону України від 15 травня 2003 року N 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" із змінами і доповненнями (надалі - Закон України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців").

Згідно з нормами цієї статті, зазначені записи вносяться до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців за ініціативою державного реєстратора або за ініціативою органу державної податкової служби.

Відповідно до частини одинадцятої статті 19 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", юридична особа зобов'язана подавати (надсилати) щороку протягом місяця, що настає за датою державної реєстрації, починаючи з наступного року, державному реєстратору для підтвердження відомостей про юридичну особу реєстраційну картку про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Тобто, вказаною правовою нормою встановлений обов'язок Товариства з обмеженою відповідальністю "Санрайз - Агро" подавати відомості про юридичну особу до 13 травня щороку.

У разі ненадходження в установлений частиною одинадцятою цієї статті строк реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор зобов'язаний надіслати поштовим відправленням протягом п'яти робочих днів з дати, встановленої для подання реєстраційної картки, юридичній особі повідомлення щодо необхідності подання державному реєстратору зазначеної реєстраційної картки (частина 12 стаття 19 Закону).

Частиною чотирнадцятою статті 19 вказаного Закону встановлено, що у разі неподання юридичною особою протягом місяця з дати надходження їй відповідного повідомлення реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу державний реєстратор повинен внести до Єдиного державного реєстру запис про відсутність підтвердження зазначених відомостей датою, яка встановлена для чергового подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Із змісту наведених правових норм слідує, що внесення державним реєстратором до Єдиного державного реєстру запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу здійснюється у зв'язку з невиконанням юридичною особою свого обов'язку щодо щорічного подання відповідної реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу.

Судом встановлено, що 16 травня 2012 року державним реєстратором за вих. № 1848 направлено Товариству повідомлення про надання відомостей про юридичну особу до 16 червня 2012 року, що підтверджується копіями списку згрупованих внутрішніх відправлень та самого повідомлення, які є у матеріалах справи.

Як вбачається із поштового повідомлення про вручення, вказане повідомлення позивач отримав 23 травня 2012 року.

Запис про відсутність підтвердження про юридичну особу № 13051440011007812 внесено державним реєстратором 05 липня 2012 року, тобто після спливу одного місяця з дати отримання Товариством повідомлення державного реєстратора про подання реєстраційної картки про підтвердження відомостей про юридичну особу, як це визначено у Законі України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".

Відповідно до п.п. "ж" п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наявний запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи за її місцезнаходженням (місцем проживання) або запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Порядок реєстрації платників податку на додану вартість, анулювання реєстрації платників податку на додану вартість, ведення реєстру платників податку на додану вартість визначений Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість затвердженим Наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2011 № 1394 (далі - Положення).

Пунктом 5.5.1. Положення встановлено, що податкові органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Згідно із п. 5.5.2. Розділу 5 Положення рішення про анулювання реєстрації за ініціативою податкового органу приймаються за наявності відповідних підтверджуючих документів (відомостей). Таким документом, відповідно до п. 5.5.2.11 даної норми, є повідомлення державного реєстратора, відомості з Єдиного державного реєстру щодо наявності запису про відсутність юридичної особи або фізичної особи - підприємця за місцезнаходженням (місцем проживання) або запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу (підстава - підпункт "ж" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу).

Відповідно до п. 5.3 Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) податковий орган приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення податковим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов'язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Як вбачається із матеріалів справи, в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців міститься запис про відсутність підтвердження про юридичну особу ТОВ "Санрайз-Агро" за № 13051440011007812 внесений державним реєстратором 05 липня 2012 року, а тому враховуючи даний запис та керуючись вищезазначеними нормами, Державною податковою інспекцією у м. Житомирі було правомірно винесено рішення №30/18-2 від 10.07.2012 р. про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТОВ "Санрайз-Агро".

Суд не приймає до уваги доводи позивача про необхідність проведення податковим органом дій по встановленню фактичного місця знаходження Товариства як підставу для скасування рішення № 30/18-2 від 10 липня 2012 року, оскільки лише у рамках проведення узгодження грошового зобов'язання та інших заходів стосовно платників податків, якими не подано у встановлені законом терміни податкову звітність, і заходів з погашення податкового боргу стосовно платників податків, які мають податковий борг, підрозділами органу державної податкової служби здійснюються заходи щодо встановлення місцезнаходження платника податків, що не є предметом розгляду даної справи.

Товариство не розмежувало дві окремі підстави анулювання реєстрації юридичної особи як платника ПДВ, помилково зазначаючи про обов'язок податкового органу вчиняти дії щодо встановлення місцезнаходження платника податків, тоді як підставою для прийняття оспорюваного рішення стала наявність запису про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.

Безпідставним також є посилання позивача на наявність в Єдиному державному реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запису про підтвердження відомостей про ТОВ " Санрайз - Агро", оскільки такий запис було внесено державним реєстром 16 липня 2012 року, тобто вже після прийняття рішення відповідачем про анулювання свідоцтва платника ПДВ.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що Державною податковою інспекцією у м. Житомирі рішення про анулювання реєстрації Товариства з обмеженою відповідальністю "Санрайз - Агро" як платника податку на додану вартість № 30/18-2 від 10 липня 2012 року прийнято у межах та спосіб, передбачених податковим законодавством України, тому позовні вимоги про його скасування та поновлення дії вказаної реєстрації є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 158-163, 167, 254 КАС України суд, -

постановив:

У задоволенні позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю " Санрайз - Агро" відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 24 вересня 2012 р.