Ухвала від 09.10.2012 по справі 2а/1770/2371/2012

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Ткачук Н.С.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

УХВАЛА

іменем України

"09" жовтня 2012 р. Справа № 2а/1770/2371/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

при секретарі Грищенко І.В. ,

за участю представника позивача

розглянувши апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби на постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "08" серпня 2012 р. у справі за позовом Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби про скасування податкових повідомлень - рішень ,

ВСТАНОВИВ:

У червні 2012 року Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" звернулось до суду з позовом до Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області, в якому просило скасувати та визнати незаконними податкові повідомлення-рішення відповідача від 12 січня 2012 року №0000021550 та від 07.05.2012 року №0000221550. В обґрунтування позову посилалося на те, що винесені відповідачем оскаржувані податкові повідомлення-рішення не узгоджуються з приписами чинного законодавства.

Постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2012 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправними і скасовано податкові повідомлення-рішення Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби за №0000021550 від 12.01.2012 року, яким до Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 150,91 грн. та за №0000221550 від 07.05.2012 року, яким до Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" застосовано штрафні (фінансові) санкції в сумі 28867,48 грн.

Присуджено на користь позивача - Державного підприємства "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" із державного бюджету України судовий збір у розмірі 290,18 грн.

В апеляційній скарзі Сарненська МДПІ, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судове рішення та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.

Апеляційна скарга не підлягає до задоволення, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що 16 грудня 2011 року Сарненською МДПІ було проведено камеральну перевірку податкової звітності ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп", за результатами якої складено акт №624/18-33166992 від 16.12.2011 р.

На підставі вказаного акта податковим органом було прийнято податкові повідомлення-рішення:

- №0000021550 від 12.01.2012 року, яким за затримку на 12 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в розмірі 1509,10 грн., визначено штрафні санкції в сумі 150,91 грн., що становить 10% відсотків від погашеної суми податкового боргу.

- №0000011550 від 12.01.2012 року, яким за затримку на 476 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в розмірі 149966,35 грн., позивачу визначено штрафні санкції в сумі 29993,27 грн., що становить 20% відсотків від погашеної суми податкового боргу.

Податкові повідомленнями-рішеннями були оскаржені позивачем в апеляційному порядку до ДПС в Рівненській області. За наслідками оскарження податкове повідомлення-рішення №0000021550 від 12.01.2012 року залишено без змін, податкове повідомлення - рішення №0000011550 від 12.01.2012 року в частині застосування штрафної (фінансової) санкції по збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 1125,79 грн. скасовано.

07.05.2012 року на підставі рішення ДПС в Рівненській області №4272/10-210-1 від 29.03.2012 року Сарненською МДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000221550 від 07.05.2012 року, яким за затримку на 476 календарних днів граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в розмірі 144337,41 грн., ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" було визначено штрафні санкції в сумі 28867,48 грн., що становить 20% відсотків від погашеної суми податкового боргу.

Станом на 01.01.2011 року згідно з даними облікових карток за ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" рахується недоїмка в сумі 117099,53 грн.

15.04.2011 року податковим органом було прийнято рішення №2 про розстрочення податкового боргу , згідно з яким розстроченню під проценти підлягав податковий борг ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" на загальну суму 163335,16 грн., в тому числі: 127588,93 грн. - основного платежу, 30328,32 грн. - штрафних санкцій та 5471,91 грн. - пені. Термін розстрочення з 15.04.2011 року по 09.12.2011 року, по строку сплати 10.05.2011 р., 10.06.2011 р., 08.07.2011 р., 10.08.2011 р., 09.09.2011 р., 10.10.2011 р., 10.11.2011 р. по 20416,90 грн. та 09.12.2011 р. - 20416,86 грн.

На виконання цього рішення між сторонами укладено договір від 15.04.2011 року №2 про розстрочення податкового боргу, згідно умов якого податковий орган надав платнику податків розстрочення податкового боргу на загальну суму 163335,16 грн., під проценти, сума яких дорівнює розміру пені.

15.04.2011 року по зворотному боці облікової картки платника податків ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" відображено виключення суми розстроченого податкового боргу зі складу податкових зобов'язань.

Задовольняючи позовні вимоги в повному обсязі, суд першої інстанції прийшов до висновків, що відповідач при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень - рішень діяв не на підставі, не в межах повноважень та не в спосіб визначений чинним законодавством, а тому вважав їх протиправними та такими, що підлягають скасуванню.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, оскільки вони ґрунтуються на приписах чинного законодавства.

Згідно висновків податкового органу позивач порушує терміни сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання по збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду протягом строків визначених п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України. В розрахунку штрафних санкцій податковий орган зазначив, що позивачем порушено термін сплати податкового боргу в сумі 144337,41 грн., за період з 19 лютого 2010 року по 19 лютого 2011 року. У зв'язку з цим були нараховані штрафні санкції, визначені ст.126 Податкового кодексу України.

Проте, як вбачається з матеріалів справи, ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" в повному обсязі виконало умови договору про розстрочення податкового боргу та здійснило погашення розстроченої суми податкового боргу в строки визначені графіком розстрочення.

Приписами ст.126 Податкового кодексу України визначено, що платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу лише у тому разі, якщо він не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом. При цьому, розмір штрафу визначено диференційовано: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання - 10 % погашеної суми податкового боргу; а при затримці більше 30 календарних днів - 20 % погашеної суми податкового боргу.

Згідно з приписами п. 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, у разі самостійного визначення грошового зобов'язання платником податків, він зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Граничні строки подання декларації визначені пунктом 49.18 статті 49 Податкового кодексу України та встановлені диференційовано в залежності від базового звітного (податкового) періоду, під яким розуміється перший звітний (податковий) період року, визначений відповідним розділом цього Кодексу. Так, для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному місяцю строк подання декларації становить - 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця. Для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному кварталу або календарному півріччю - 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя). А для базового звітного (податкового) періоду, що дорівнює календарному року - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року. Що стосується збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду, то в силу вимог статті 334 цього Кодексу, звітним (податковим) періодом є календарний квартал. Таким чином, граничним терміном сплати збору є 20 число місяця, що настає за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу.

Приписами ст.100 Податкового кодексу України визначено, що розстроченням, відстроченням грошових зобов'язань або податкового боргу є перенесення строків сплати платником податків його грошових зобов'язань або податкового боргу під проценти, розмір яких дорівнює розміру пені, визначеному пунктом 129.4 статті 129 цього Кодексу.

Пунктом 100.2 статті 100 Податкового кодексу України передбачено, що платник податків має право звернутися до контролюючого органу із заявою про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань або податкового боргу. Рішення про розстрочення та відстрочення грошових зобов'язань чи податкового боргу стосовно загальнодержавних податків та зборів у межах одного бюджетного року, відповідно до пункту 100.8 вказаної статті, приймається керівником контролюючого органу (його заступником).

Згідно з п.100.6 цієї статті розстрочені суми грошових зобов'язань або податкового боргу (в тому числі окремо - суми штрафних (фінансових) санкцій) погашаються рівними частками починаючи з місяця, що настає за тим місяцем, у якому прийнято рішення про надання такого розстрочення. Договори про розстрочення (відстрочення), відповідно до підпункту 100.12.2. пункту 100.12 статті 100 Податкового кодексу України, можуть бути достроково розірвані з ініціативи контролюючого органу, зокрема, якщо платник податків порушує умови погашення розстроченого або відстроченого грошового зобов'язання чи податкового боргу.

Відповідно до пункту 1.9 Порядку розстрочення (відстрочення) грошових зобов'язань (податкового боргу) платників податків, затвердженого наказом Державної податкової служби України №1036 від 24.12.2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 30.12.2010 року за №1431/18726 (далі, - Порядок №1036) строк дії розстрочення (відстрочення) податкового боргу починається з дати прийняття органом державної податкової служби рішення про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу) та закінчується датою, зазначеною у договорі про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу), за винятком випадків дострокового погашення такого податкового боргу.

Пунктом 3.9 цього Порядку визначено, що на розстрочені (відстрочені) грошові зобов'язання (податковий борг) пеня та штрафи не нараховуються з дати укладання (підписання) договору до закінчення строку дії договору про розстрочення (відстрочення) грошового зобов'язання (податкового боргу).

З огляду на вищенаведене, є обґрунтованими висновками суду першої інстанції, що з моменту укладення договору про розстрочення податкового боргу, тобто з 15.04.2011 року, податковий орган не мав права нараховувати штрафні санкції на розстрочену суму податкового боргу, оскільки ДП "Рокитнівський держспецлісгосп" не порушено строків сплати встановлених в рішенні та договорі про розстрочення податкового боргу.

Тому, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що доводи Сарненської МДПІ про порушення позивачем термінів сплати збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду протягом строків визначених п.57.1 ст.57 Податкового кодексу України є безпідставними, а податкове повідомлення - рішення №0000221550 від 07.05.2012 року - протиправним.

Суд першої інстанції дійшов також правильних висновків, що податкове повідомлення - рішенню №0000021550 від 12.01.2012 року також було винесено протиправно з огляду на наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, 10.08.2011 року позивач здійснив черговий платіж суми розстроченого податкового боргу в розмірі 20416,90 грн.

Окрім цього, згідно з обліковою карткою платника податків ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп", позивачем 08.08.2011 року було самостійно задекларовано збір за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 15408 грн. по терміну сплати 19.08.2011 року. Вказане податкове зобов'язання сплачено позивачем 17.08.2011 року платіжним дорученням №216.

Проте, податковим органом даний платіж було зараховано в погашення розстроченого податкового боргу згідно договору №2 від 15.04.2011 року та заборгованості по пені, що виникла раніше.

Внаслідок таких дій податкового органу за позивачем, станом на 19.08.2011 року, обліковувалася переплата в сумі 13898,89 грн. З урахуванням цієї переплати, податковим органом в обліковій картці позивача відображено заборгованість по збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 1509,11 грн. (15408 - 13898,89).

Окрім цього, як свідчать матеріали справи, 31.08.2011 року ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" платіжним дорученням №225 було здійснено сплату пені по збору за спеціальне використання лісових ресурсів та користування земельними ділянками лісового фонду в сумі 1512 грн., яку податковим органом було розцінено, як сплату податкового зобов'язання визначеного платником 08.08.2011 року, про що в обліковій картці зроблено відповідну відмітку.

Приписами ст. 131 Податкового кодексу України встановлено, що при погашенні суми податкового боргу (його частини) кошти, що сплачує такий платник податків, у першу чергу зараховуються в рахунок податкового зобов'язання. І лише у разі повного погашення суми податкового боргу кошти, що сплачує такий платник податків, в наступну чергу зараховуються у рахунок погашення штрафів, а вже в останню чергу зараховуються в рахунок пені.

Неправильне зарахування податковим органом сплачених позивачем грошових коштів стало підставою для помилкових висновків щодо порушення позивачем строків сплати самостійно узгодженої суми грошового зобов'язання та нарахування штрафних санкцій в сумі 150,91 грн.

Доводи апеляційної скарги не дають підстав для висновків, що судом першої інстанції було неправильно застосовано норми матеріального права чи порушено норми процесуального права, оскільки відповідно до п. 4.6 Порядку №1036 лише з дня, наступного за днем розірвання договору, на розстрочені (відстрочені) суми, що залишились не сплаченими, нараховуються пеня та штраф у розмірах, передбачених Податковим кодексом України. Як встановлено судом, договір про розстрочення від 15.04.2011 року №2 сторонами не розривався, розстрочену суму податкового боргу ДП "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп" сплатило в повному обсязі.

З огляду на вищенаведене, апеляційна скарга не підлягає до задоволення, а постанова суду першої інстанції підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст.195,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Сарненської міжрайонної державної податкової інспекції Рівненської області Державної податкової служби залишити без задоволення, а постанову Рівненського окружного адміністративного суду від "08" серпня 2012 р. - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання її в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) (підпис) А.В. Жизневська Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Н.М. Малахова

Повний текст Ухвали виготовлений "11" жовтня 2012 р.

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу Державне підприємство "Спеціалізоване лісогосподарське агропромислове підприємство "Рокитнівський держспецлісгосп " вул.Миру 1,с.Рокитне Село,Рокитнівський район, Рівненська область,34208

3- відповідачу Сарненська міжрайонна державна податкова інспекція Рівненської області вул. Широка,18,м.Сарни,Сарненський район, Рівненська область,34503