Постанова від 09.10.2012 по справі 2/1702/3705/2012

ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Головуючий у 1-й інстанції: Басик Г.Т.

Суддя-доповідач:Малахова Н.М.

ПОСТАНОВА

іменем України

"09" жовтня 2012 р. Справа № 2/1702/3705/2012

Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді Малахової Н.М.

суддів: Жизневської А.В.

Котік Т.С.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області на постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від "25" червня 2012 р. у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області про визнання бездіяльності протиправною і зобов'язання вчинити дії ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 звернувся в суд з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме визнати незаконними відмову у призначенні пенсії за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років і два місяці, як особі, що постраждала внаслідок аварії на ЧАЕС з 17 травня 2012 року.

Постановою Володимирецького районного суду Рівненської області від 25 червня 2012 року позов задоволено повністю.

Визнано протиправною відмову Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі щодо призначення ОСОБА_4 пенсії за віком із зниженням пенсійного віку.

Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі призначити ОСОБА_4 пенсію за віком із зниженням пенсійного віку на п'ять років і два місяці відповідно до вимог ст.55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" з 17 травня 2012 року.

Не погодившись з прийнятим судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати зазначену постанову та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Позивач та представник відповідача не з'явились в судове засідання, хоча про час і місце судового засідання повідомлені належним чином, тому колегія суддів, у відповідності до положень п.2 частини 1 ст.197 КАС України, здійснює апеляційний розгляд справи в письмовому провадженні.

Розглянувши справу та перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції в межах, передбачених статті 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає до задоволення, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачаються, що с. Озерці Володимирецького району Рівненської області , відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №106 від 23.07.1991 року, віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.

Позивач є потерпілим внаслідок Чорнобильської катастрофи 3-ої категорії (а.с.4).

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до статті 15 Закону України "Про пенсійне забезпечення" умови, норми та порядок пенсійного забезпечення громадян, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, визначаються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" або надається їм право на одержання пенсій на підставах, передбачених Законом України "Про пенсійне забезпечення".

Статтею 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення.

Так, особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій.

При цьому, згідно з частиною 3 статті 55 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" призначення та виплата пенсій, особам, які мають право на її отримання із зменшенням пенсійного віку, провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.

Відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" право на призначення пенсії за віком мають чоловіки після досягнення 60 років, за умови наявності у них страхового стажу не менше п'яти років.

Статтею 44 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що заява про призначення пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальній захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" потерпілим від Чорнобильської катастрофи особам, які постійно проживали або постійно проживають, чи постійно працювали або постійно працюють у зоні гарантованого добровільного відселення за умови, що вони за станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали у цій зоні не менше трьох років, вік виходу на пенсію знижується на 3 роки та додатково 1 рік за 2 роки проживання (роботи), але не більше 6 років понад передбачений ст. 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до абзацу 7 підпункту г пункту 7 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1, при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а саме - зниження пенсійного віку, представляється посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на забрудненій території, видана органами місцевого самоврядування. В довідці обов'язково має бути вказана підстава видачі довідки (документ, що підтверджує періоди проживання в зоні гарантованого добровільного відселення).

Наявність рішення суду, не є документом на підставі якого призначається пенсія відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 року № 22-1 .

Судом встановлено, що при зверненні за призначенням пенсії позивач надав довідки про стаж роботи в ДП "Володимирецьке лісове господарство " в період з 1980 року по 1991 рік.

Проте, згідно записів у його трудовій книжці , в цей же період позивач працював в чистій зоні (Орловська область, Російська федерація), зокрема позивач працював:

- з 01.04.1983 р. по 30.12.1988 р. - трактористом;

- з 23.05.1989 р. по 04.12.1989 р. - будівельником;

- з 01.04.1990 р. 04.12.1989 р. - муляром .

Записи в трудовій книжці свідчать про постійний характер роботи.

Окрім цього, робота позивача в цей період в Росії підтверджується довідкою Озерецької сільської ради від 12.12.2011 року №2823, яка видана на підставі погосподарських книг № 6, № 7 та № 1 за 1986-2011 роки, погосподарських книгах № 6 за 1986-1990 р.р. та № 7 за 1991-1995р.р.

Згідно запису в погосподарських книгах позивач проживає в с.Озерці (територія відноситься до зони гарантованого добровільного відселення) з 1 січня 1986 року по даний час та зазначено, що в цих роках ОСОБА_4 виїжджав на сезонні роботи.

Враховуючи періоди роботи позивача в Орловській області, станом на 01.01.1993 р. він проживав на території зони гарантованого добровільного відселення 2 роки 8 місяців 20 днів, тобто менше 3 х років.

Вказана обставина, позбавляє права позивача на зниження пенсійного віку відповідно до ст. 55 Закону України "Про статус та соціальні захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" .

З врахуванням вищенаведеного, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції, яка була прийнята з порушенням норм матеріального права, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про відмову в задоволенні позову.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 202, 205, 207, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області задовольнити.

Постанову Володимирецького районного суду Рівненської області від 25 червня 2012 року скасувати та прийняти нову постанову.

Відмовити ОСОБА_4 у задоволенні позову до Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Постанова набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Н.М. Малахова

судді: (підпис) (підпис) А.В. Жизневська Т.С. Котік

З оригіналом згідно: суддя ________________________________ Н.М. Малахова

Роздруковано та надіслано:

1- в справу

2 - позивачу ОСОБА_4 АДРЕСА_1

3- відповідачу Управління Пенсійного фонду України у Володимирецькому районі Рівненської області вул.Соборна, 28,смт.Володимирець,Рівненська область,34300