Cправа № 2a-0770/2840/12
Рядок статзвітності № 12.3
Код - 10
про залишення позовної заяви без розгляду
18 вересня 2012 року м. Ужгород
Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Дору Ю.Ю., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних сил України за участю третьої особи Військової частини А 3184 про визнання дій неправомірними та скасування наказу про звільнення з військової служби, -
17 вересня 2012 року ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Командувача Сухопутних військ Збройних сил України за участю третьої особи Військової частини А 3184 якою просить:
- визнати дії Командувача Сухопутних військ Збройних сил України, щодо звільнення його з лав ЗСУ в запас п. «И»ст.. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту -неправомірними;
- скасувати Наказ Командувача Сухопутних військ Збройних сил України №231 від 24.05.2012 року в частині звільнення капітана ОСОБА_1 з військової служби за п. «И»ст.. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», а саме, у зв'язку із систематичним невиконанням умов контракту
- зобов'язати Командувача Сухопутних військ Збройних сил України поновити його на посаді, яку займав до незаконного звільнення, або іншій рівнозначній посаді.
Позивач обґрунтовує свої вимоги тим, що 24 травня 2012 року Наказом Командувача Сухопутних військ Збройних сил України №231 його звільнено з військової служби у запас за п. «И»ст.. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу». Вважає, що його звільнення з публічної служби проведено з грубим порушенням чинного законодавства у зв'язку з особистою неприязню командира військової частини А 3184, який вніс до його оцінної картки недостовірні дані, щодо критеріїв його діяльності, таким чином, щоб отримана сума балів дозволяла йому направити його на розгляд до атестаційної комісії. В наслідок чого атестаційною комісією було прийняте незаконне рішення про звільнення його із військової служби.
Наказ Командувача Сухопутних військ Збройних сил України №231 від 24.05.2012 року, згідно якого було звільнено позивача з військової служби у запас за п. «И»ст.. 26 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу»видано 24.05.2012 року.
Статтею 99 ч. 3 КАС України встановлено, що для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Відповідно до статті 107 частини 1 пункту 5 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно статті 100 КАС України, адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Відповідно до п.9 ч.1 ст. 155 КАС України суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Приймаючи рішення щодо наявності або відсутності підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними, судом враховано, що поважними причинами визнаються лише такі обставини, які є об'єктивно непереборними, не залежать від волевиявлення особи, пов'язані з дійсними істотними перешкодами чи труднощами для своєчасного звернення до суду та підтверджені належними доказами.
Отже, позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду.
Оскільки судом, на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів, не знайдено підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, то суд дійшов висновку, що позовну заяву слід залишити без розгляду.
Відповідно до статті 107 частини 5 КАС України про залишення позовної заяви без розгляду суддя постановляє ухвалу.
На підставі наведеного та керуючись статтями 99, 100, 107, 155 КАС України, суддя -
1.Позовну заяву ОСОБА_1 до Командувача Сухопутних військ Збройних сил України за участю третьої особи Військової частини А 3184 про визнання дій неправомірними та скасування наказу про звільнення з військової служби - залишити без розгляду.
2.Копія ухвали про залишення позовної заяви без розгляду невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву, разом із позовною заявою та усіма доданими до неї матеріалами.
3.Ухвала суду може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. Апеляційна скарга подається через Закарпатський окружний адміністративний суд з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дору Ю.Ю.