Постанова від 09.12.2008 по справі 28-22/75-08-1536

ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 грудня 2008 р.

№ 28-22/75-08-1536

Вищий господарський суд України у складі колегії суддів :

головуючого судді

Овечкіна В.Е.,

суддів

Чернова Є.В.,

Цвігун В.Л.,

розглянув касаційну скаргу

ТзОВ "Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна"

на постанову

від 09.09.08 Одеського апеляційного господарського суду

у справі

№28-22/75-08-1536 господарського суду Одеської області

за позовом

Комунального підприємства "Овідіопольське районне БТІ та реєстрації об'єктів нерухомості"

до

ТзОВ " Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна"

про

визнання недійсними договорів

У справі взяли участь представники

позивача: не з'явились

відповідача: Луценко А.В., довір. від 08.12.08

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Одеської області від 28.07.08 (суддя Гуляк Г.І.), залишеним без змін постановою Одеського апеляційного господарського суду від 09.09.08 ( колегія суддів у складі: Михайлова М.В.. Тофан В.М., Журавльов О.О.) первісний позов задоволено, визнано недійсними договори про співпрацю від 29.03.05 та від 30.11.07, укладені між сторонами у справі. В задоволенні зустрічного позову відмовлено.

В поданій касаційній скарзі ТзОВ "Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" просить скасувати прийняті у справі судові акти, справу направити на новий розгляд до суду першої інстанції. Вважає, що при розгляді справи судами неправильно застосовані ст. 42 Конституції України, ст. 43 ГК України, п 1.4 Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, норми Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно. Скаржник зазначає, що суди дійшли помилкового висновку, що оцінка об'єктів нерухомого майна в процесі їх інвентаризації може здійснюватись лише БТІ, що суперечить чинному законодавству і є помилковим. Судами невірно застосовані ст.ст. 1-5 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередніми судовими інстанціями належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм процесуального права, згідно з вимогами ст.1115 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно ст. 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального та процесуального права. Касаційна інстанція не має права встановлювати або вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду чи відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або додатково перевіряти докази.

Судами попередніх інстанцій встановлене наступне.

29.03.2005 року між КП «Овідіопольське РБТІ" та ТОВ «Регіональній центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" було укладено договір про співпрацю терміном дії до 29.03.2011 року, предметом якого являється співпраця сторін щодо проведення інвентаризації та оцінки нерухомого майна на території Овідіопольського району.

30.11.2007 року між КП «Овідіопольське РБТІ" та ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" було укладено безстроковий договір про співпрацю, предметом якого є співпраця сторін щодо проведення інвентаризації та оцінки нерухомого майна на території Овідіопольського району.

Позовні вимоги мотивовані тим, що зазначені договори зобов'язують позивача щомісячно приймати від відповідача документацію з питань інвентаризації та оцінки нерухомого майна, виконувати перевірку якості виконаних робіт та здійснювати їх архівне зберігання ( п.п. 3.1, 3.2 Договорів від 29.03.2005 року та 30.11.2007 року).

Вищезазначені положення Договорів від 29.03.2005 року та 30.11.2007 року суперечать на думку позивача п.1.4. Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 року, відповідно до якого технічну інвентаризацію новозбудованих (реконструйованих) та наявних об'єктів виконують за рахунок замовників комунальні підприємства - бюро технічної інвентаризації.

Окрім цього, на думку позивача, оскаржувані договори не відповідають законодавству в частині визначення терміну виконання інвентаризаційних робіт, зокрема, п.4.2. договорів від 29.03.2005 року та 30.11.2007 року, якими встановлено, що ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" зобов'язується виконувати інвентаризаційні роботи в строки передбачені договорами на проведення робіт між «Підприємством" та Замовниками, оскільки, строк виконання інвентаризаційних робіт згідно п.1.4. Інструкції не повинен перевищувати один місяць, а ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" не може самостійно встановлювати терміни виконання інвентаризаційних робіт, які чітко зафіксовані в нормативно-правовому акті. За таких умов оскаржувані договори не відповідають Закону та повинні бути визнані недійсними з підстав, передбачених ч.1 ст. 203 та ч.1 ст.215 ЦК України.

Позивач за зустрічним позовом посилається на вимоги статті 629 ЦК України, відповідно до якої договір є обов'язковим для виконання сторонами та вказує, що при укладенні договору про співпрацю від 30.11.2007 року, відповідно до статті 638 ЦК України між КП «Овідіопольське РБТІ" та ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" було досягнуто згоди щодо усіх істотних умов передбачених для договорів даного виду.

Окрім цього, ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" вказує, що діяльність з проведення технічної інвентаризації нерухомого майна не відноситься до видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню відповідно до вимог Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності", а сам позивач за зустрічним позовом є членом Української асоціації бюро технічної інвентаризації, основною метою якої є забезпечення координації єдиної політики в роботі органів інвентаризації, що діють на території України, своєчасне надання необхідної методичної допомоги, забезпечення відповідними нормативно-правовими матеріалами.

Відповідно до пункту 1.6 Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, затв. Наказом Мінюсту №7/5 від 07.02.02 реєстрації підлягають права власності тільки на об'єкти нерухомого майна, будівництво яких закінчено та які прийняті в експлуатацію у встановленому порядку, за наявності матеріалів технічної інвентаризації, підготовлених тим БТІ, яке проводить реєстрацію права власності на ці об'єкти.

Метою договорів про співпрацю від 29.03.2005 року та 30.11.2007 року є спільне здійснення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна на території Овідіопольського району, за умови перевірки Овідіопольським РБТІ фактично вже виконаних ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" інвентаризаційних робіт.

Перевірка якості виконаних робіт згідно Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 року є завершальною стадією процесу інвентаризації.

За таких умов КП «Овідіопольське РБТІ", яке не виконувало обмірів об'єкту нерухомого майна, не проводило відповідних розрахунків, тощо, не в змозі належним чином контролювати якість виконаних ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" робіт.

Пункт 4.2. спірних договорів про співпрацю від 29.03.2005 року та 30.11.2007 року, за яким відповідач зобов'язується виконувати інвентаризаційні роботи в строки передбачені договорами на проведення робіт між «Підприємством", а саме ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" та його Замовниками, протирічить пункту 1.4. Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, затвердженої Наказом Державного комітету будівництва, архітектури та житлової політики України № 127 від 24.05.2001 року, оскільки строк виконання інвентаризаційних робіт згідно вищевказаного пункту Інструкції не повинен перевищувати один місяць.

Зазначене свідчить, що ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" не наділений повноваженнями самостійно встановлювати терміни виконання інвентаризаційних робіт, які чітко визначені в Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна.

Відповідно до пункту 3.3. Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно у реєстрації прав на нерухоме майно може бути відмовлено, якщо: не проведено інвентаризаційних робіт або вони проведені не тим БТІ, яке здійснює реєстрацію прав власності на нерухоме майно.

Тобто, реєстрація КП «Овідіопольське "РБТІ" речових прав фізичних та юридичних осіб на підставі інвентаризаційних матеріалів, підготовлених ТОВ «Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" суперечать вказаному положенню.

З огляду на встановлене попередніми судовими інстанціями, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно ч.1 ст. 1130 ЦК України за договором про спільну діяльність сторони (учасники) зобов'язуються спільно діяти без створення юридичної особи для досягнення певної мети, що не суперечить законові.

Метою договорів про співпрацю від 29.03.2005 та 30.11.2007 є спільне здійснення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна на території Овідіопольського району, за умови перевірки Овідіопольським РБТІ фактично вже виконаних ТОВ "Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" інвентаризаційних робіт.

Відповідно статуту Комунальне підприємство "Овідіопольське районне бюро технічної інвентаризації" створено на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 87-90, 93 ЦК України. Засновником підприємства є Овідіопольська районна рада. Підприємство створене для забезпечення робіт по технічній інвентаризації об'єктів, реалізації права власності на нерухомість, оформлення документів на приватизацію об'єктів та іншої діяльності. Основним видом діяльності є виконання робіт по технічній інвентаризації, паспортизації та оцінки об'єктів місцевих рад, підприємств, установ, а також громадян, в тому числі: житлових на нежитлових будівель, інженерних споруд, мереж водопроводу, каналізації, теплогазифікації, електричних установок та мереж, іншу нерухомість; технічний облік земель і реєстрація прав землевласника та інше (том 1, арк. 11).

Згідно ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до відання виконавчих органів місцевих рад крім власних повноважень в галузі житлово-комунального господарства належать делеговані повноваження, серед яких облік та реєстрація відповідно до закону об'єктів нерухомого майна незалежно від форм власності.

В Інструкції про порядок проведення технічної інвентаризації об'єктів нерухомого майна, розробленої відповідно до чинного законодавства, зокрема Положення про Держбуд України, затвердженого Указами Президента України від 09.12.1997 № 1342/97 та від 16.05.2001 № 314, вказано, що технічну інвентаризацію новозбудованих та наявних об'єктів виконують за рахунок замовників комунальні підприємства -бюро технічної інвентаризації, термін виконання робіт 1 місяць. На підставі матеріалів технічної інвентаризації складаються інвентаризаційні справи та технічні паспорти. Матеріали технічної інвентаризації є майном БТІ та слугують підставою для надання інформації згідно з чинним законодавством.

З наведеного слідує, що БТІ створене райрадою для здійснення повноважень, передбачених п.10б ст. 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні". Діючим законодавством не передбачена можливість передання цих повноважень іншим особам.

Таким чином, договір співпраці сторін щодо проведення інвентаризації нерухомого майна на території району не відповідає вимогам вказаного вище закону.

Доводи скаржника про відсутність підстав визнавати оспорювані договори недійсними в частині співпраці КП та ТОВ з оцінки нерухомості, колегія суддів до уваги не приймає.

Відповідно Тимчасового положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.02.2002 № 7/5 у реєстрі прав на кожне нерухоме майно міститься запис про вартість нерухомого майна за станом на дату проведення інвентаризаційних робіт, тобто визначення вартості об'єкта є складовою інвентаризації нерухомого майна. Як зазначалось вище, ці роботи відповідно до діючого законодавства повинні проводити БТІ.

Статтею 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" встановлено, що оцінка майна, майнових прав -це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в ст. 9 цього Закону. А в ст. 10 його вказано, що у випадках, визначених нормативно-правовими актами з оцінки майна, які затверджуються Кабінетом Міністрів України, суб'єкти оціночної діяльності -органи державної влади та органи місцевого самоврядування здійснюють оцінку майна самостійно. Якщо законодавством передбачена обов'язковість проведення незалежної оцінки майна, органи державної влади та органи місцевого самоврядування виступають замовниками проведення такої оцінки майна шляхом укладання договорів з суб'єктами оціночної діяльності -суб'єктами господарювання, визначеними на конкурсних засадах у порядку, встановленому законодавством.

З наведеного слідує, що оскаржуваний договір не відповідає вимогам Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні".

За таких обставин висновок попередніх судових інстанцій щодо наявності підстав для визнання зазначеного договору недійсним згідно ст. 215 ЦК України відповідає фактичним обставинам справи.

Керуючись ст. ст. 1115,1117,1119,11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України

ПОСТАНОВИВ:

Касаційну скаргу ТзОВ "Регіональний центр інвентаризації та оцінки нерухомого майна" залишити без задоволення, рішення господарського суду Одеської області від 28.07.08 та постанову Одеського апеляційного господарського суду від 09.09.08 у справі №28-22/75-08-1536 -без змін.

Головуючий, суддя В.Овечкін

Судді: Є.Чернов

В.Цвігун