Постанова від 18.09.2012 по справі 0870/3330/12

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 вересня 2012 року 14-38 Справа № 0870/3330/12

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Р.В. Сацького,

при секретарі судового засідання А.С. Ярошенко

за участю представників

від позивача Железняк О.В.

від відповідача Демченко А.А.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою: Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз»

до: Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби

про: скасування податкового повідомлення-рішення від 14.12.2011 № 0000692301

ВСТАНОВИВ :

11.04.2012 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Заводському районі м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.12.2011 № 0000692301, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 113 235, 40 грн., з яких 90 588, 32 грн. основний платіж, 22 647, 08 грн. штрафні санкції.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав у повному обсязі, з підстав, викладених в позовній заяві, зазначає, що між ТОВ «СУГ Восток» (продавець) та ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» (покупець) укладений договір купівлі-продажу № 2СУГ-11К/37Г від 01.03.2011, згідно п. 1.1. якого продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти та оплатити газ скраплений вуглеводний в кількості, згідно номенклатури, вартості та строкам поставки згідно з умовами Договору та Додатками до нього, які є невід'ємною частиною договору.

Позивач не згоден з податковим повідомленням-рішенням ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя від 14.12.2011 № 0000692301, яким збільшено суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість на суму 113 235,40 грн., з яких 90 588, 32 грн. основний платіж, 22 647, 08 грн. штрафні санкції.

В обґрунтування наведеного позивач посилається на те, що висновки відповідача про порушення підприємством п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 1.4, п. 201.6, п. 201.7 ст. 201 Податкового Кодексу України є незаконними та безпідставними, оскільки продавець має право і можливість самостійно визначати спосіб і заходи доставки товару, в тому числі і шляхом залучення сторонніх осіб. На дані господарські операції покупцем отримані відповідні податкові накладні, які мають передбачені законом обов'язкові реквізити та відповідають вимогам чинного законодавства.

Представник позивача пояснив, що підприємством до перевірки та до суду надано залізничну накладну (ідентифікація відправки 48349070), яка використана фахівцем ДПІ як доказ відсутності господарських операцій. В цій накладній ПАТ «Укрспецтрансгаз» значиться «відправником». При цьому в колонці 20 накладної вказано, що вагони (цистерни) є власністю ПАТ «Укрспецтрансгаз». Це підприємство є фактично єдиним власником вагонів-цистерн на перевезення скрапленого газу і само воно здійснює відправку вагонів зі вмістом газу до підприємств-покупців. Заповнення залізничної накладної здійснено у відповідності до чинного законодавства, а саме Статуту залізниць України. Саме на цій підставі ПАТ «Укрспецтрансгаз» вказано в накладній відправником товару. В подальшому, після зливу газу в ємності Токмацького філіалу ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», вагони (цистерни) були повернуті до ПАТ «Укрспецтрансгаз», що підтверджується відповідною залізничною накладною. Відтак, у ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» наявні всі необхідні документи, які підтверджують реальне здійснення господарських операцій саме із ТОВ «СУГ Восток».

Отже висновки щодо нікчемності укладених правочинів та відсутності об'єкта оподаткування не відповідають наявним документам і є безпідставними.

Просить позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у наданих запереченнях. Суду пояснив, що одним з постачальників ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» є ТОВ «СУГ ВОСТОК». Зазначив, що ДПІ у Київському районі м. Харкова проведено зустрічну звірку Товариства з обмеженою відповідальністю «СУГ-Восток» з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків: ТОВ «ВІНКАП», ТОВ «ВЕЛ ТРАСТ», ПП фірма «Український нафтопродукт», ТОВ «ПІГ Трансконтиненталь», ТОВ «Пропан Трейд», ТОВ «Параллель -М Лтд», ТОВ «Східні ресурси», ТОВ «В.І.В», ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», ТОВ «Корат», ТОВ «МТК» та ТОВ «Демі-Збут» їх реальності та повноти відображення в обліку за серпень 2011року, якою встановлено, що господарська діяльність ТОВ «СУГ - Восток», яка пов'язана з ТОВ «ВІНКАП» має наступні ознаки нереальності здійснення: відсутні фізичні, технічні та технологічні можливості до вчинення задекларованих господарських операцій, а саме: відсутній кваліфікований персонал; незначний штат працюючих осіб при тому, що статутна діяльність потребує участі більшої кількості людей, в т.ч. за спеціальною освітою; відсутні основні фонди (за умови, що вони необхідні для здійснення операцій), у тому числі: транспортні засоби; приміщення для зберігання товарів, платник не знаходиться за місцезнаходженням.

Враховуючи вищевикладене ТОВ «СУГ-Восток», відсутній факт реального вчинення господарських операцій за серпень 2011 року.

ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» не підтверджена поставка скрапленого газу від ТОВ «СУГ ВОСТОК», так як до перевірки не надано жодного документа на транспортування скрапленого газу від зазначеного підприємства. В жодному документі з наданих до перевірки не було зазначено, яка саме участь у даній операції купівлі-продажу скрапленого газу покладається на ПАТ «Укрспецтрансгаз», який згідно наданої залізничної накладної здійснив поставку скрапленого газу з яким ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» не укладав жодного договору по зазначеній операції.

Отже, факт придбання товарів (робіт, послуг) ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» не підтверджуються стосовно врахування реального часу здійснення операцій, місцезнаходження контрагенту, наявності трудових ресурсів та іншого майна, які є економічно необхідними для виконання такого зобов'язання (постачання) або здійснення діяльності, що свідчить про відсутність необхідних умов для результатів відповідної господарської, економічної діяльності, технічного персоналу, основних фондів, виробничих активів. В зв'язку з цим ТОВ «СУГ ВОСТОК» не міг фактично здійснювати майново-господарські зобов'язання з урахуванням часу, оперативності проведення операцій, місцезнаходження майна, віддаленості контрагентів один від одного.

Отже, оскільки у підприємства-постачальника ТОВ «СУГ ВОСТОК» відсутні умови для здійснення господарської діяльності, вбачається проведення транзитних фінансових потоків, спрямованих на здійснення операцій з надання податкової вигоди підприємству ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» який здійснював операції через ланцюг підприємств «транзитерів», з метою штучного формування валових витрат та податкового кредиту, які не мають реального товарного характеру.

З врахуванням вищенаведеного підприємство ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» не мало права на збільшення податкового кредиту, що призвело до порушення вимог п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.4, п.201.6 п.201.7, ст. 201 Податкового Кодексу України та безпідставного завищення податкового кредиту за період з 01.08.2011 по 31.08.2011.

Просить в задоволені адміністративного позову відмовити у повному обсязі.

Крім того, в процесі розгляду справи за клопотанням представника позивача в якості свідка був допитаний ОСОБА_3, який з серпня 2000 року по теперішній час працює на посаді начальника комерційної служби ТОВ «Запоріжспецтрансгаз».

Свідок суду пояснив, що, в Україні є дві організації, які мають право здійснювати діяльність із перевезення газу і виступати у якості відправника згідно Правил перевезення вантажів залізничним транспортом - це ДК «Укргазвидобування» НАК «Нафтогаз України» Управління з переробки газу та газового конденсату - щодо газу власного видобутку, та ПАТ «Укрспецтрансгаз» - щодо іншого газу. Перевезення газу в вагонах-цистернах ПАТ «Укрспецтрансгаз» і, відповідно, зазначення його відправником в залізничних накладних є звичайною і єдино можливою діловою практикою; по всім цистернам, які надійшли від ДК «Укргазвидобування», у якості відправника виступала Філія «Управління з переробки газу і газового конденсату Базилівщина», а по всім цистернам, які надійшли від інших постачальників, у якості відправника виступало «Укрспецтрансгаз». Про всі 157 цистерн, які прибули на станцію Великий Токмак протягом 2011 року, є конкретні дані, згідно яких договорів та від яких постачальників чи замовників послуг по зберіганню скрапленого газу вони прибули. На всі 157 цистерн супровідна документація оформлена однаково і в тому самому обсязі. Поставка двох цистерн, що прибули на станцію Великий Токмак 20.08.2011, від ТОВ «СУГ Восток» за договором № 2СУГ-11К/37Г від 01.03.2011 оформлена тими самими документами, що і інші 155 цистерн.

Окрім того, свідок пояснив наступне, що діяла наступна схема оптових поставок при закупівлі скрапленого газу з Лисичанського НПЗ.

Продавцем скрапленого газу виступала компанія ТОВ «ТНК-ВР Комерц», умовою співпраці з якою була спроможність покупця здійснити закупівлю великих партій (1000 т. і більше на місяць) на умовах попередньої оплати (крупно-оптова торгівля).

Крупно-оптові компанії в свою чергу реалізовували ці обсяги компаніям, які мали змогу придбати партії газу 200-500 т. на місяць (середньо-оптова торгівля).

Одною з таких компаній, діючих у 2011 році, була компанія ТОВ «СУГ Восток»,

ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» для організації дрібнооптової та роздрібної торгівлі мало на той час середньомісячну потребу у скрапленому газі 50-100 т.

Закуповувати скраплений газ великими партіями у крупно-оптових продавців на умовах попередньої оплати воно не мало змогу через брак відповідних обігових коштів. Тому здійснювало закупівлю у межах місячної потреби у підприємств, які здійснювали середньо-оптову торгівлю, у тому числі і у ТОВ «СУГ Восток».

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що в період з 15.11.2011 по 17.11.2011 ДПІ у Заводському районі здійснена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «Запоріжспецтрансгаз», про що складено акт № 2070/23-023/30546153 від 24.11.2011 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» з метою перевірки дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства по взаємовідносинах з ТОВ «СУГ ВОСТОК» за період з 01.08.2011 по 31.08.2011.

Даним актом встановлено порушення п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п. 201.4, п. 201.7 ст. 201 Податкового Кодексу України, в результаті чого занижено ПДВ на 90 588, 32 грн. за серпень 2011 року.

14.12.2011 ДПІ у Заводському районі м. Запоріжжя було винесено податкове повідомлення-рішення № 0000692301, яким ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» нараховано грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 113 235, 40 грн., з яких 90 588,32 грн. основний платіж, 22 647, 08 грн. штрафні санкції.

01.03.2011 між ТОВ «СУГ Восток» (продавець) та ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» (покупець) укладений договір купівлі-продажу № 2СУГ-11К/37Г від 01.03.2011, згідно п. 1.1. якого продавець зобов'язується передати, а покупець прийняти та оплатити газ скраплений вуглеводний в кількості, згідно номенклатури, вартості та строкам поставки згідно з умовами Договору та Додатками до нього, які є невід'ємною частиною договору.

Згідно з додатком № 2 від 11.08.2011 до договору, ТОВ «СУГ ВОСТОК» взяло на себе зобов'язання передати до 25.08.2011, а ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» прийняти та сплатити газ скраплений вуглеводний, ГСТУ4047-2001, марки БТ в кількості 50 тон. (+ -20%). ТОВ «СУГ ВОСТОК» зобов'язалося доставити «Товар» до станції Великий Токмак, Придніпровської з/д. Вартість товару складає 11 200 грн. за тону у т.ч. ПДВ 20%.

Згідно з додатком № 3 від 15.08.2011 до договору, ТОВ «СУГ Восток» зобов'язане передати до 31.08.2011, а ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» прийняти та оплатити газ скраплений вуглеводний, ГСТУ4047-2001, марки БТ в кількості 25 тон. (+ -20%). ТОВ «СУГ ВОСТОК» зобов'язане доставити «Товар» до станції Великий Токмак, Придніпровської з/д. Вартість товару складає 11 400 грн. за тону у т.с. ПДВ 20%.

ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» сплатило вартість 25, 05 тон газу за ціною 11 200 грн. з ПДВ наступними перерахуваннями: 11.08.2011 на загальну суму 200 000,00 грн. у т.ч. ПДВ 33 333,33 грн., 16.08.2011 на загальну суму 69 359,91 грн. у т.ч. ПДВ 11 559,98 грн.

ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» сплатило вартість 25, 05 тон газу за ціною 11 400 грн. з ПДВ, перерахувавши 17.08.2011 274 170,00 грн. у т.ч. ПДВ 45 695,00 грн.

Листами вих. № 1608/11/01 від 16.08.2011 та вих. № 1708/11/01 від 17.08.2011 ТОВ «СУГ Восток» повідомило ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» про відвантаження на адресу покупця партій зрідженого газу із вказанням номерів цистерн та ваги. За актом приймання-передачі № СВ-К081603 від 16.08.2011 ТОВ «СУГ Восток» передало, а ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» прийняло товар в номенклатурі та кількості 24, 05 т. вартістю 269 359,91 грн. з ПДВ. За актом приймання-передачі № СВ-К081701 від 17.08.2011, ТОВ «СУГ Восток» передало, а ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» прийняло товар в номенклатурі та кількості 24, 05 т. вартістю 274 170,00 грн. з ПДВ.

На дані господарські операції ТОВ «СУГ Восток» виписані податкові накладні: № 18 від 11.08.2011 на суму 200 000,00 грн., ПДВ 33333,33 грн., кількість товару 17,857 т; № 23 від 16.08.2011на суму 69359,91 грн., ПДВ 11559,98 грн., кількість товару 6, 193 т.; № 32 від 17.08.2011 на суму 274 170,00 грн., ПДВ 45695,00 грн., кількість товару 25,05 т.

ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» надано залізничну накладну (ідентифікація відправки 48349070) на підтвердження надходження залізничним транспортом партій придбаного газу. У графі №1 «відправник» залізничної накладної, відправником вказано ПАТ «Укрспецтрансгаз».

Листом вих. 2691/107 від 10.05.2012 ПАТ «Укрспецтрансгаз», направленим на ім'я ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» повідомляє, що підприємство надає послуги з перевезення скраплених вуглеводних газів з Лисичанського НПЗ у власних залізничних вагонах-цистернах і є відправником скраплених газів по станції Новозолотарівка Донецької залізниці, що зазначається в графі №1 перевізного документа - залізничної накладної. Залізничну накладну № 48349070 оформляв працівник ПАТ «Укрспецтрансгаз» ОСОБА_4 Між ПАТ «Укрспецтрансгаз» та ТОВ «Запоріжспецтрансгаз» немає договірних зобов'язань стосовно перевезення скрапленого газу зі станції Новозолотарівка Донецької залізниці.

Перевезення скрапленого газу, виробленого на території України, залізничним транспортом здійснюється відповідно з вимогами стандарту України СОУ 60.1-20077720-001-2003 «Налив, зливання та перевезення зріджених вуглеводневих газів у залізничних вагонах-цистернах». Відповідно до розділу 3 «Визначення і скорочення» Стандарту, підприємством - власником (перевізником, відправником) є ДАТ «Укрспецтрансгаз».

Суд дійшов висновку, що первинні документи відповідають вимогам Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та Положенню про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 за № 168/704.

Висновки акту перевірки про відсутність реального характеру господарських операцій не підтверджуються належними та допустимими доказами. Листом № 1936/11/13-11 від 01.11.2011 «Щодо підтвердження даних податкового обліку», Вищий адміністративний суд України зазначає, що документи та інші дані, що спростовують реальність здійснення господарської операції, яка відображена в податковому обліку, повинні оцінюватися з урахуванням специфіки кожної господарської операції - умов перевезення, зберігання товарів, змісту послуг, що надаються тощо. При цьому сама собою наявність або відсутність окремих документів, а так само помилки у їх оформленні не є підставою для висновків про відсутність господарської операції, якщо з інших даних вбачається, що фактичний рух активів або зміни у власному капіталі чи зобов'язаннях платника податків у зв'язку з його господарською діяльністю мали місце.

Таким чином, суд прийшов до висновку, що висновки акту, які є підставою для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення безпідставні, а збільшення грошового зобов'язання та застосування до позивача штрафних санкцій є незаконним.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч.1 ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведеності перед судом їх переконливості.

Відповідно до п.2 ст.71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено суду законність та обґрунтованість прийняття податкового повідомлення-рішення від 14.12.2011 № 0000692301, таким чином суд приходить до висновку, що позовні вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до ст. 94 КАС України, присудженню з Державного бюджету України на користь позивача підлягають здійснені ним та документально підтвердженні судові витрати.

Керуючись статтями 69-71, 94, 158-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Скасувати податкове повідомлення-рішення від 14.12.2011 № 0000692301, прийняте Державною податковою інспекцією у Заводському районі м. Запоріжжя, яким збільшено грошове зобов'язання з податку на додану вартість на суму 113 235, 40 грн., з яких 90 588, 32 грн. - основний платіж, 22 647, 08 грн. штрафні санкції.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Запоріжспецтрансгаз» судовий збір у розмірі 1 132 (одну тисячу сто тридцять дві) грн. 35 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя /підпис/ Р.В. Сацький