Постанова від 14.09.2012 по справі 2523/1696/2012

Провадження №2-а/2523/1113/2012

Справа № 2523/1696/2012

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

( в п о р я д к у с к о р о ч е н о г о п р о в а д ж е н н я )

14 вересня 2012 року м. Чернігів

Суддя Чернігівського районного суду Чернігівської області Козак В.І., розглянувши в порядку скороченого провадження в м. Чернігові адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату одноразової компенсації заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який став інвалідом 3 групи, відповідно до ч.1 ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації щодо нарахування йому одноразової компенсації як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи в розмірі, що менший від розміру, передбаченого ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», неправомірними. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації здійснити нарахування та виплату одноразової компенсації у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який став інвалідом 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на момент виплати допомоги, за вирахуванням виплачених сум.

Від відповідача Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації надійшло заперечення, в якому вказано, що позовних вимог відповідач не визнає, так як Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації діяло в межах повноважень, наданих йому Законами України та підзаконними нормативно-правовими актами. В задоволенні позову просять відмовити.

Ознайомившись із матеріалами справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню, з наступних підстав.

Відповідно до довідки експертного висновку № 046011 від 04 травня 2012 року у ОСОБА_1 має місце захворювання пов'язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та йому встановлено 3 групу інвалідності.

Позивач є учасником ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, що підтверджується відповідним посвідченням, виданим 21 травня 2012 року.

Як вбачається із заперечень відповідача, ОСОБА_1 з 01 грудня 2007 року перебував на обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2 категорії та отримував компенсації та допомоги, передбачені Законом України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». В зв'язку з захворюванням, пов'язаним з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, ОСОБА_1 встановлено 3 групу інвалідності та рішенням комісії зі встановлення статусу громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, при Чернігівській облдержадміністрації від 21.05.2012 року надано статус ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Відповідно до ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, та сім'ям, які втратили годувальника із числа осіб, віднесених до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та смерть яких пов'язана з Чорнобильською катастрофою, виплачується в таких розмірах:

- інвалідам I групи - 60 мінімальних заробітних плат;

- інвалідам II групи -45 мінімальних заробітних плат;

- інвалідам ІІІ групи -30 мінімальних заробітних плат.

Виплата здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності чи втрати годувальника.

Проте, Управлінням праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації здійснено нарахування в червні 2012 року одноразової компенсації в розмірі 189 грн. 60 коп. відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 23 липня 1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка не виплачена в зв'язку з відсутністю коштів на рахунку, про що йдеться у запереченнях відповідача.

Разом з тим, згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, Закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

Так, Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»має вищу юридичну силу в порівняні з постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. № 836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та є пріоритетним у застосуванні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, оскільки Управлінням праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації здійснено нарахування позивачу одноразової компенсації у зв'язку з інвалідністю у розмірі меншому ніж той, що встановлений ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», суд вважає, що позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Разом з тим, відповідно до ч.1 ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», одноразова компенсація учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, здійснюється з мінімальної заробітної плати, яка склалася на момент встановлення інвалідності, а не на момент здійснення виплати, як про це йдеться у позові.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 159-163, 167, 183І, 186, п.1 ч.1 ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації про визнання дій відповідача незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату одноразової компенсації заподіяну здоров'ю як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який став інвалідом 3 групи, відповідно до ч.1 ст.48 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»- задовольнити частково.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської райдержадміністрації щодо нарахування ОСОБА_1 одноразової компенсації як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду 3 групи в розмірі, що менший від розміру, передбаченого ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», неправомірними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Чернігівської районної державної адміністрації здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату одноразової компенсації у розмірі 30 мінімальних заробітних плат, як учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, який став інвалідом 3 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, відповідно до ч.1 ст.48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з розміру мінімальної заробітної плати на час встановлення 3 групи інвалідності, за вирахуванням виплачених сум.

В задоволенні решти позову відмовити.

Постанова підлягає негайному виконанню у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі протягом десяти днів з дня отримання копії постанови апеляційної скарги до Київського апеляційного адміністративного суду через Чернігівський районний суд Чернігівської області з одночасним надсиланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.І. Козак