Справа № 2а-6913/08
Іменем України
04 10 2008 року м. Харків
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Курило Л. В.,
при секретарі - Сеник О.С.,
розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Факт" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені, -
Позивач - Харківське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю "Факт" про стягнення заборгованості зі сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 5295,00 грн. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в розмірі 163,24 грн. В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до ст. 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи яка використовує найману працю. Відповідно до ч.2 ст.20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь їх строк. Таким чином, за 1 робоче місце, призначене для працевлаштування інвалідів і не зайнятих інвалідами, відповідач до 15 04 2008 року повинен був самостійно сплатити адміністративно-господарські санкції у розмірі 5295,00 грн. Таким чином, загальна заборгованість відповідача складає - 5458,24 грн.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позову підтримала у повному обсязі, просила стягнути з відповідача адміністративно - господарську санкцію та пеню.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, клопотання про відкладення розгляду справи та відгук на позов не надав. Згідно зі ст. 35 КАС України відповідач є належно повідомлений про дату, час та місце судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.
Статтею 19 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” встановлений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньо облікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до форми 10-ПІ “ Звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів” за 2007 рік середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу підприємства у 2007 році становила 10 осіб, тобто, норматив для працевлаштування інвалідів складав одне робоче місце.
Пунктом 5 “Положення про робоче місце інваліда, про порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03 05 1995 року № 314 підприємства розробляють заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включають їх до колективного договору, інформують центр зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення ( пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Таким чином, всупереч викладеним вимогам Положення , відповідач не виконав обов'язок щодо своєчасного інформування державної служби зайнятості про готовність прийняти інваліда на певну посаду.
Згідно ст. 18-1 Закону України “ Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні” державна служба зайнятості здійснює пошук підходящої роботи відповідно до рекомендацій МСЕК, наявних у інваліда кваліфікації та знань, з урахуванням його побажань.
Відповідно до листа від 26 05 2008 року за вих. № 08/1383 Харківського міськрайонного центру зайнятості ТЗОВ «Факт» «Звіт про наявність вакансій» (форма 3-ПН) для інвалідів протягом 2007 року не надавав, і тому інваліди до ТЗОВ «Факт» не направлялись.
Як вбачається із звіту по формі № 10- ПІ , наданого відповідачем , у 2007 році на підприємстві не були працевлаштовані інваліди.
Отже, відповідачем не виконано норматив одного робочого місця по працевлаштуванню інвалідів.
Статтею 20 Закону встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньо облікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно - господарської санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно - господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Порушення термінів сплати адміністративно - господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати нарахованої на повну суму недоїмки за весь період її строк.
Враховуючи те, що кожна особа повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що відповідач не надав до суду доказів, які спростовують вимоги адміністративного позову.
За таких обставин суд знаходить позов щодо стягнення з відповідача адміністративно - господарської санкції за незайняті робочі місця, призначені для працевлаштування інвалідів у 2007 році в сумі 5295 грн. 00 коп. та пені в сумі 163 грн. 24 коп. обґрунтованим, доведеним і таким, що підлягає задоволенню.
Судові витрати необхідно віднести за рахунок Державного бюджету України.
З огляду на викладене, керуючись ст. 18-1, 19, 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні”, п. 5 “Положення про робоче місце інваліда, про порядок працевлаштування інвалідів” затвердженого постановою КМ України від 03 05 1995 року № 314, ст. ст. 35, 160, 161, 162, 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
1. Адміністративний позов Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до товариства з обмеженою відповідальністю "Факт" про стягнення адміністративно-господарської санкції та пені- задовольнити у повному обсязі.
2. Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Факт" (р/р 26006013795, ХАК Земельний банк, МФО 351652, код ЄДРПОУ 21208880, 61057, м. Харків, вул. Донец-Захаржевського,6/8) на користь Харківського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (УДК Дзержинського району, ГУДК у Харківській області, р/р 31219230700003, МФО 851011) заборгованість зі сплати адміністративно-господарської санкції в сумі 5295,00 грн. (п'ять тисяч двісті дев'яносто п'ять грн. 00 коп. ) та пеню в сумі 163,24 грн. (сто шістдесят три грн. 24 коп.).
3. Судові витрати віднести за рахунок Державного бюджету України.
4. Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження постанови суду в десятиденний строк з дня виготовлення повного тексту постанови та поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, або без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
5. Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 09 09 2008 року.
Суддя Л.В.Курило