Рішення від 10.09.2012 по справі 5023/3108/12

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-50, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2012 р.Справа № 5023/3108/12 вх. № 3108/12

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Жельне С.Ч.

при секретарі судового засідання Федорова Т.О.

за участю прокурора - Власова О.Ю. (посв. № 251 від 18.11.11 р.);

позивача - Сосіна І.О. за дов. № 108/01-21/08-16 від 16.01.12 року;

відповідача - Скрипка А.А. за дов. б/н від 21.07.12 року;

розглянувши справу за позовом Прокуратури Ленінського району м. Харків в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків

до Публічного акціонерного товариства "Харківський електроапаратний завод", м. Харків

про стягнення шкоди за забруднення навколишнього середовища

ВСТАНОВИВ:

Позовні вимоги прокурора Ленінського району м. Харкоів в інтересах держави, в особі Дежавної екологічної інспекції у Харківській області, м. Харків до ПАТ "Харківський електроапаратний завод", м. Харків полягають у стягненні шкоди заподіяної внаслідок засміченння земельної ділянки будівельними та побутовими відходами, порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища у сумі 354284 грн. 50 коп. по вул. Котлова, 106 в м. Харкові.

У судове засідання 04.09.2012р. представник прокуратури з"явився, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представник позивача з"явився у судове засідання, підтримує позовні вимоги.Подав через канцелярії суду витребувані документи, крім того 04.09.2012 р. за вх.№13475 подав письмові пояснення по справі.

У судовому засіданні 04.09.2012 р. судом оголошено перерву до 10.09.2012р. об 14:10.

У судове засідання після перерви з"явився представник прокуратури просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.

Представником позивача підтримуються позовні вимоги, що заявлені прокуратурою.

Представник відповідача у судове засідання з"явився, просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи та вислухавши пояснення прокурора, представників позивача та відповідача, суд встановив наступне.

Державною екологічною інспекцією у Харківській області на виконання листа прокуратури Ленінського району міста Харкова від 21.03.2012р. №05-57/12 проведено позаплановий захід (перевірку) дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері поводження з відходами та земельного законодавства України на Публічному акціонерному товаристві «Харківський електроапаратний завод» (далі - ПАТ «ХЕАЗ»), що розташоване за адресою: м. Харків, вул. Котлова, 106.

При здійсненні обстеження території ПАТ «Харківський електроапаратний завод» було виявлено розміщення відходів (побутові відходи, будівельні відходи, пластикові та скляні пляшки, тара від лакофарбових виробів) на відкритій земельній ділянці загальною площею 55,77м та об'ємом понад 100м3, що зафіксовано актом перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства №252/09-18.

Відповідно до «Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства», затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України №149 від 04.04.2007, Державною екологічною інспекцією у Харківській області розраховано розмір шкоди, яку заподіяно державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства та зумовлену засміченням земельних ресурсів відходами, яка становить 354284, 50 грн.

Розрахунок шкоди, заподіяної державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства зумовленої засміченням відходами, разом з Претензією №91 від 04.04.2012 були надіслані ПАТ «ХЕАЗ».

Відповідачем листом за вих№09/60 від 17.04.2012р. повідомлено, що територія, на якій виявлено порушення природоохоронного законодавства не належить відповідачу, а належить Щуровій Л.В.

Згідно з Постановою виконавчого комітету Харківської міської Ради депутатів трудящих від 01.11.1946 «Про поновлення відводу земельного участка заводу «Електростанок» (нині - ПАТ «ХЕАЗ») по вул. Котлова, 106» заводу «Електростанок» поновлено відвід земельної ділянки заводу по вул. Котлова, 106.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Харківської Міської Ради депутатів трудящих №330 від 20.04.1949 «Про додатковий відводу частка землі Харківському заводу «Електростанок» по вул. Котлова, 106 у зв'язку з його реконструкцією, Харківському заводу «Електростанок» відведено додаткову ділянку землі за рахунок частини Щетинно-Щіточної фабрики по вул. Благоєва №17, за рахунок ділянки землі Управління допоміжних підприємств бувш. ХОВСУ по вул. Левади Першої Майовки, а також за рахунок вільної від забудови території приватновласницьких садиб по вул. Левади Першої Майовки №3 та ділянки, на якій розташовано барак Ленінського РЖУ загальною площею орієнтовно 2,7га.

Згідно з рішенням виконавчого комітету Харківської міської ради депутатів трудящих від 15.1 1.1950 №670-11 стосовно додаткового відведення ділянки землі по вул. Котлова, 106 в м. Харкові, Заводу до існуючої території відведено додаткову ділянку землі по вул. Котлова, 106, площею орієнтовно 3,0 га для будівництва нових виробничих цехів заводу.

Відповідно до даних Державного земельного кадастру під виробничим приміщеннями ПАТ «ХЕАЗ» знаходиться 2 794 кв.м. земельної ділянки.

Посилання Відповідача на те, що земельна ділянка, на якій виявлено засмічення, належить Щуровій Л.В., яка є власницею нежитлових приміщень першого поверху №№8-12, 13а, І; другого поверху №№1-4, 4а, 5-16, I, II; третього поверху №1-15, I, II; четвертого поверху №№1-17, I, II; п'ятого поверху №№1-24, I, II; машинного відділення №№1, 2, I, II; загальною площею 4 923, 1 м~ у буд. літ. «У-5», що знаходиться за адресою: м. Харків, вул. Котлова, 106, (згідно договору купівлі-продажу від 02.12.2003) є необгрунтованим у зв'язку з тим, що за зазначеним договором та відповідно до Акту приймання-передачі від 02.12.2003р., складеного на підставі договору купівлі-продажу, Щурова Л.В. придбала право власності лише на вищевказані нежитлові приміщення загальною 4 923, 1 м2. Згідно з п. 2 Акту приймання-передачі Продавець (ВАТ «Харківський електроапаратний завод», правоприемником якого є ПАТ «ХЕАЗ») передав вищевказані нежитлові приміщення, технічний паспорт на них, а також все вбудоване та невід'ємне майно, мережі комунікацій, передаточні прилади та опалювальну систему вцілому.

Крім цього, при укладанні 02.12.2003р. договору купівлі-продажу вищевказаних нежитлових приміщень, приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Тимофєєвою О.В., якою був посвідчений вказаний договір, сторонам роз'яснювались вимоги ст. 120 Земельного кодексу України, про що у договорі є відповідна примітка.

Станом на 02.12.2003 статтею 120 (ч. 1) Земельного кодексу України було передбачалось, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.

Ані права власності, ані права користування земельною ділянкою по вул. Котлова, 106 у м. Харкові Щурова Л.В. не набула.

Згідно абз. 1 ст. 1 Закону України „Про відходи" відходи -це будь-які речовини, матеріали та предмети, що утворюються у процесі людської діяльності і не мають подальшого використання за місцем утворення чи виявлення та яких їх власник повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення.

Відповідно до п. 3 "Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства", затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього середовища України № 149 від 04.04.2007 р., землі вважаються засміченими, якщо на відкритому ґрунті наявні сторонні предмети і матеріали, сміття без відповідних дозволів, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища. Факт засмічення земель встановлюється уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративні правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт засмічення земель. При виявленні засмічення уповноваженими особами, які здійснюють контроль за додержанням природоохоронного законодавства визначаються на місті обсяги засмічення відходами та інші показники, які необхідні для визначення розмірів шкоди.

Згідно ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані надавати місцевим органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, спеціально уповноваженим органам виконавчої влади у сфері поводження з відходами інформацію про відходи та пов'язану з ним діяльність, у тому числі про випадки несанкціонованого попадання відходів у навколишнє природне середовище та вжиті щодо цього заходи.

Відповідно до ч. 2 ст. 46 Закону України "Про охорону земель" підприємства, установи, організації, а також громадяни, діяльність яких пов'язана з накопичення відходів, зобов'язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об'єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Згідно п.а ст. 32 Закону України "Про відходи" забороняється ведення будь-якої господарської діяльності, пов'язаної з утворенням відходів, без одержання від спеціально уповноважених органів виконавчої влади у сфері поводження з відходами лімітів на обсяги утворення та розміщення відходів.

Відповідно до ст. 55 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" суб'єкти права власності на відходи повинні вживати ефективних заходів для зменшення обсягів утворення відходів, а також для їх утилізації, знешкодження або розміщення. Розміщення відходів дозволяється у межах установлених лімітів з додержанням санітарних і екологічних норм способом, що забезпечує можливість їх подальшого використання як вторинної сировини і безпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людей.

Згідно ст. 17 Закону України "Про відходи" суб'єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов'язані: запобігати утворенню та зменшувати обсяги утворення відходів; не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об'єктах.

Відповідно до ст. 33 Закону України "Про відходи" забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів, у тому числі побутових, у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на територіях природно-заповідного фонду, на землях природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, в межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об'єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров'я людини. Захоронення відходів у надрах допускається у виняткових випадках за результатами спеціальних досліджень з дотриманням стандартів, норм і правил, передбачених законодавством України.

Враховуючи вищенаведене, вбачається, що відповідачем не виконано обов'язків щодо належного контролю за безпечним поводженням з відходами на своїй території, запобігання їх негативному впливу на навколишнє природне середовище і здоров'я людей, а також щодо вжиття відповідних заходів для ліквідації несанкціонованих звалищ відходів.

Відповідно до ст. 43 Закону України "Про відходи" підприємства, установи, організації та громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про відходи, в порядку і розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно ст. 211 Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність за псування земель, їх засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Виходячи з положень ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала; особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Відповідно до частин 4, 5 ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України. Застосування заходів дисциплінарної, адміністративної або кримінальної відповідальності не звільняє винних від компенсації шкоди, заподіяної забрудненням навколишнього природного середовища та погіршенням якості природних ресурсів.

Згідно ст. 69 даного Закону шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації, як правило, в повному обсязі без застосування норм зниження розміру стягнення та незалежно від збору за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів.

Відповідач не надав суду доказів відшкодування заподіяної шкоди або будь-яких заперечень.

Як вбачається з матеріалів справи, доводи відповідача, що засмічена земельна ділянка вибула з користування ПАТ «Харківській електроапаратний завод» на час проведення перевірки та під час розгляду справи не відповідають дійсності та є необгрунтованими, а спричинення шкоди державі є доведеним наявними у справі доказами, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України при задоволенні позовних вимог з відповідача належить стягнути судовий збір у сумі 7085,69 грн. до Державного бюджету України.

Керуючись ст. ст. 1, 2, 12, 15, 22, 33, 43, 44, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Харківський електроапаратний завод" (61017, м. Харків, вул. Котлова, буд. 106, код в ЄДРПОУ 05807629, р/р 260061014392 в ХВ№1 АТ "Регіон-банк", МФО 351254) на користь Держави (місцевого та Державного бюджету) (р/р 33113331700006, МФО 851011, код бюджетної класифікації 24062100, УДКСУ у Ленінському районі м.Харкова, код в ЄДРПОУ 37999696, одержувач - ГУ ДКСУ у Харківській області) шкоду, заподіяну державі внаслідок порушення природоохоронного законодавства, зумовленої засміченням земельної ділянки в сумі 354284,50 грн.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "Харківський електроапаратний завод" (61017, м. Харків, вул. Котлова, буд. 106, код в ЄДРПОУ 05807629, р/р 260061014392 в ХВ№1 АТ "Регіон-банк", МФО 351254) на користь Державного бюджету України (одержувач коштів - УДКС у Дзержинському районі м. Харкова Харківської області (61166, м. Харків, вул. Бакуліна, 18), код одержувача №37999654, р/р №31215206783003 в ГУ ДКСУ у Харківській області, МФО 851011, код бюджетної класифікації 22030001, 03500039, символ звітності 101) судовий збір в сумі 7085,69 грн.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Повне рішення складено 17.09.2012 р.

Суддя Жельне С.Ч.