07 серпня 2012 року 2а-3225/12/1070
Київський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Балаклицького А.І., розглянувши в порядку письмового провадження в м. Києві адміністративну справу
за позовомфізичної особи-підприємця ОСОБА_1
доУправління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області
провизнання дій протиправними та скасування рішень,
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області (надалі - відповідач) про визнання протиправними дій та скасування рішень №194 від 27.01.2012 року та №251 від 31.01.2012 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області безпідставно застосувало до позивача штрафні санкції за несвоєчасну сплату страхових внесків на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV, оскільки з 01 січня 2011 року дана норма права втратила чинність у відповідності до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08 липня 2010 року № 2464-VI. Згідно частини 5 пункту 7 Розділу VІІІ Заключні та Перехідні Положення Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків по діючим видам загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених в період до 1 січня 2011 року, у тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування у відповідності до законодавства, яке діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій.
Відповідач позов не визнав, надав суду письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, що загальнообов'язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами рівності щодо виконання обов'язків стосовно сплати страхових внесків та відповідальності суб'єктів системи пенсійного страхування за порушення норм цього Закону, а також за невиконання чи неналежне виконання покладених на них обов'язків, у зв'язку з чим, відповідач вважає, що позивач повинен нести відповідальність за порушення норм пенсійного законодавства.
У судове засідання, призначене на 07 серпня 2012 року, сторони не з'явились, подали до суду заяви про розгляд справи за їх відсутності.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, якщо всі особи, які беруть участь у справі заявили клопотання про розгляд справи за їх відсутності.
За таких обставин, судом визнано за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_1 зареєстрована як фізична особа-підприємець Яготинською районною державною адміністрацією Київської області 05.07.2000 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року як платник єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
27 січня 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області відносно позивача прийнято рішення № 194 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, згідно з яким до позивача застосовано штраф у розмірі 606,94 грн. та нараховано пеню в розмірі 1168,68 грн.
31 січня 2012 року Управлінням Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області також прийнято рішення № 251 про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, згідно з яким до позивача застосовано штраф у розмірі 1662,75 грн. та нараховано пеню в розмірі 5292,35 грн.
Вказані рішення були прийняті на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-ІV за несвоєчасну сплату страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування за період з 27.03.2009 року по 22.03.2010 року та з 20.11.2006 року по 13.01.2011 року.
Не погоджуючись із рішеннями відповідача про застосування фінансових санкцій, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 року № 121/2001, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства.
Правовідносини, що склалися між сторонами, регулюються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Виключно цим Законом визначається порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків та стягнення заборгованості по внескам.
Так, відповідно до статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" відповідальність за своєчасність, достовірність, повноту нарахування та сплату внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування несе страхувальник-роботодавець.
Згідно з пунктом 2 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка діяла до 01 січня 2011 року, за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно несплачених сум.
Однак, дана норма втратила чинність згідно із Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" з 01 січня 2011 року, тобто, не діяла на дату прийняття Управлінням Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області оскаржуваних рішень.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з пунктами 1, 2 частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.
Отже, так як рішення відповідачем прийняті на час дії Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" за порушення позивачем п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", приписи якої були виключені у зв'язку з прийняттям Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", а також з урахуванням того, що відповідач не довів правомірності прийнятих ним рішень, всупереч вимог ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, суд прийшов до висновку про неправомірність прийняття відповідачем оскаржуваних рішень № 194 від 27.01.2012 року та № 251 від 31.01.2012 року, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись статтею 124 Конституції України, статтями 69, 70, 71, 122, 158-163, 167, 257 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити.
Скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Яготинському районі Київської області № 194 від 27.01.2012 року та № 251 від 31.01.2012 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення, а у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини постанови або прийняття постанови у письмовому провадженні - протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Балаклицький А. І.