31 липня 2012 року Справа № 2а/0370/2129/12
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Лозовського О.А.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби до Державного підприємства «Нововолинський ремонтно-механічний завод» про стягнення податкового боргу в розмірі 161501,19 грн.,
Нововолинська об'єднана державна податкова інспекція Волинської області Державної податкової служби (далі - Нововолинська ОДПІ) звернулася з позовом до Державного підприємства «Нововолинський ремонтно-механічний завод» (далі - ДП «Нововолинський РМЗ») про стягнення податкового боргу в розмірі 161501,19 грн. з рахунків у банках.
Свої вимоги обґрунтовує тим, ДП «Нововолинський РМЗ» зареєстроване розпорядженням виконавчого комітету Нововолинської міської ради 26.11.1998 року за №473, включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, відповідач є платником податків і зборів передбачених статтею 9 Податкового кодексу України (далі - ПК України).
Всупереч вимогам статті 36 ПК України підприємство не виконує свій обов'язок щодо своєчасності та повноти сплати податків та зборів в порядку і строки, визначені цим Кодексом, в зв'язку з чим у відповідача станом 01.06.2012 року існує податковий борг в загальному розмірі 784909,84 грн. Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2012 року задоволено позов Нововолинської ОДПІ про стягнення з рахунків ДП «Нововолинський РМЗ» податкового боргу в розмірі 690139,37 грн., в зв'язку з цим заборгованість, яка підлягає стягненню, станом на 01.06.2012 року становить 161501,19 грн.
Нововолинською ОДПІ у зв'язку з несплатою відповідачем податкового боргу в установлені законом строки вживались заходи щодо стягнення заборгованості шляхом надіслання податкової вимоги №1/2/3162, крім того, майно відповідача передано у податкову заставу, проте, дані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем. Просить суд стягнути з банківських рахунків ДП «Нововолинський РМЗ» податковий борг в сумі 161501,19 грн. на користь держави.
Представник позивача в судове засідання не прибув, позивач на адресу суду надіслав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, заяви про розгляд справи за його відсутності та заперечення на позов не надав, хоча відповідач був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення №4540701135643.
Відповідно до частини 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату час і місце розгляду справи, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
З врахуванням наведеного справу судом розглянуто та вирішено на підставі наявних у ній доказів за відсутності представника відповідача.
Відповідно до частини 6 статті 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи в судовому засіданні, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Ухвалою суду від 31 липня 2012 року відповідно до частини 6 статті 128 КАС України суд ухвалив розгляд справи здійснювати в порядку письмового провадження.
Дослідивши подані суду письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що Держане підприємство «Нововолинський ремонтно-механічний завод» зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності розпорядженням виконавчого комітету Нововолинської міської ради від 26.11.1998 року за №473-р, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію, 01.12.1998 року включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, що підтверджується довідкою Волинського обласного управління статистики №1904 від 01.12.1998 року та перебуває на податковому обліку як платник податків та обов'язкових платежів перед бюджетом, що підтверджується довідкою про взяття на облік платника податку, має відкриті рахунки в банківських установах, що підтверджується реєстраційними відомостями платника податку.
Згідно довідки про суму податкового боргу від 10.07.2012 року №3835/19-009 у відповідача станом на 01.06.2012 року є несплаченою заборгованість, що виникла за період з 13.12.2011 року по 01.06.2012 року та становить 150575,83 грн., в тому числі основний платіж 116745,09 грн., пеня 33830,74 грн. та заборгованість по пені з податку з доходів фізичних осіб за період з 29.07.2011 по 12.12.2011 в сумі 360,63 грн. та пені по податку на додану вартість за період з 13.10.2011 по 12.12.2011 в сумі 10564,76 грн.
З наданого позивачем розрахунку заборгованості ДП «Нововолинський РМЗ» вбачається, що заборгованість по земельному податку виникла за рахунок нарахованих та несплачених сум податкових зобов'язань згідно декларацій №9000191532 від 31.01.2011 року в сумі 6486,45 грн. та № 9006222168 від 17.02.2012 року в сумі 25845,76 грн. Всього нарахування за вказаний період становлять 32432,35 грн., з врахуванням сплати в сумі 100,14 грн. заборгованість, що є несплаченою, складає 32 332,21 грн.
Заборгованість по податку з доходів фізичних осіб виникла в період з 30.01.2012 року по 01.06.2012 року за рахунок визначеної податковим органом в Акті від 10.01.2012 року №16/3/2301/00179000 та не сплаченої відповідачем пені в сумі 33712,89 грн. Всього нарахування за вказаний період становлять 33712,89 грн., крім цього, є несплаченою пеня за період з 29.07.2011 по 12.12.2011 в сумі 360,63 грн., що не увійшла до позовних вимог про стягнення податкового боргу підприємства станом на 12.12.2011 року, згідно рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2012 року. Всього, заборгованість по податку з доходів фізичних осіб, що є несплаченою, за період з 30.01.2012 року по 01.06.2012 року (з урахуванням пені, що не стягувалась за період з 29.07.2011 року по 12.12.2011 року) становить 34073,52 грн. (33712,89 грн. + 360,63 грн.).
Заборгованість по податку на прибуток підприємств державної власності в період з 19.02.2012 року по 01.06.2012 року виникла за рахунок нарахованих та несплачених сум податкових зобов'язань згідно декларацій №9015916858 від 09.02.2012 року в сумі 144,00 грн. та №9025359538 від 10.05.2012 року в сумі 204,00 грн. Всього нарахування за вказаний період становлять 348,00 грн. та пеня 12,60 грн., таким чином заборгованість, що є несплаченою, складає 360,60 грн.
Заборгованість по податку на додану вартість в період з 13.12.2011 року по 01.06.2012 року виникла за рахунок нарахованих та несплачених сум податкових зобов'язань згідно декларацій №9012790278 від 20.12.2011 року в сумі 53329,00 грн., №9013941558 від 19.01.2012 року в сумі 17 886,00 грн., №9007032341 від 01.03.2012 року в сумі 467,00 грн., податкового повідомлення-рішення №0001582301 від 17.01.2012 року в сумі 4187,00 грн., рішення про розстрочення грошового зобов'язання №37 від 28.04.2012 року в сумі 8195,88 грн. та пені в сумі 105,22 грн.
Крім цього, є несплаченою пеня за період з 13.10.2011 року по 12.12.2011 року в сумі 10564,76 грн., що не увійшла до позовних вимог про стягнення податкового боргу підприємства станом на 12.12.2011 року, по якому є рішення Волинського окружного адміністративного суду від 13.01.2012 року.
Всього, заборгованість відповідача по податку на додану вартість за період з 13.12.2011 року по 01.06.2012 року (з урахуванням пені, що не стягувалась за період з 13.10.2011 року по 12.12.2011 року в сумі 10564,76 грн.), що є несплаченою, становить 94 734, 86 грн. (84170,10 грн. + 10 564, 76 грн.).
Таким чином, загальна сума податкового боргу, яка підлягає стягненню за даним позовом становить 161501,19 грн.
Наявність податкового боргу також підтверджується копіями зборотнього боку облікової картки платника податку, наявними в матеріалах справи.
Відповідно до підпунктів 49.18.1, 49.18.2 пункту 49.1 статті 49 ПК України, податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця; календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).
Підпунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до статті 269 Податкового кодексу України (далі - ПК України) платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.
Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, згідно пункту 287.3 статті 287 Кодексу, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю протягом 30 календарних днів, що настають за останній календарним днем податкового (звітного) місяця.
Пунктом 57.3 вказаної статті передбачено, що у разі визначення грошового зобов'язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу (дані перевірки платника податків свідчать про заниження суми його податкових зобов'язань по податку на додану вартість, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках) платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
Сума узгодженого грошового зобов'язання, згідно підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання є податковим боргом.
Згідно підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 Кодексу, після закінчення встановлених цим Кодексом строків погашення узгодженого грошового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Крім цього, відповідно до підпункту 129.1.3 пункту 129.1 вказаної статі нарахування пені розпочинається у день настання строку погашення податкового зобов'язання, визначеного податковим агентом при виплаті (нарахуванні доходів на користь платників податків - фізичних осіб, та/або контролюючим органом під час перевірки такого податкового агента).
Позивач здійснив заходи щодо погашення податкового боргу відповідачем, зокрема, на підставі пункту 59.1 статті 59 ПК України, у зв'язку з несплатою узгодженої суми грошового зобов'язання податковою інспекцією 02.08.2011 року було надіслано податкову вимогу №1/2/6132, його майно відповідно до пункту 88.1 статті 88 Кодексу передано Нововолинською ОДПІ у податкову заставу, про що отримано витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна від 01.06.2012 року за №36317399, проте, вказані заходи не призвели до погашення податкового боргу відповідачем.
Відповідно до пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу від 2 грудня 2010 року №2755-IV платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах встановлених цим кодексом.
Згідно з пунктом 41.5 статті 41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи, щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень.
Відповідно до статті 15.1. Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Пунктом 38.1 статті 38 Податкового кодексу України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Згідно з пунктом 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Оскільки за відповідачем рахується податковий борг, вжиті податковим органом заходи не призвели до його погашення, тому суд дійшов висновку, що позовні вимоги Нововолинської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби підлягають до задоволення.
Керуючись статтями Керуючись статтями 11, 17, 128, 158, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з рахунків Державного підприємства «Нововолинський ремонтно-механічний завод» в банках, обслуговуючих платника податків, на користь держави податковий борг в розмірі 161 501 (сто шістдесят одна тисяча п'ятсот одна) грн. 19 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Головуючий О.А.Лозовський