Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
17 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/715/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Циганенка А.І.
при секретарі Зикун Ю.В.
з участю прокурора Новосельцевої О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Леко-Дон» про стягнення фінансових санкцій в сумі 1700 гривень, -
Донецько-Ясинуватський транспортний прокурор ( далі - «прокурор») звернувся до суду з позовною заявою в інтересах Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області (далі - «позивач» або «Інспекія» ) до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Леко-Дон» (далі - «відповідач» або «Компанія Леко-Дон») про стягнення фінансових санкцій. Позов обґрунтований тим, що 05.10.2011 Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області при проведенні перевірки Компанія Леко-Дон» встановлено порушення Закону України «Про автомобільний транспорт» при наданні послуг вантажного автомобільного транспорту. За наслідками перевірки Інспекцією був складений акт та винесена постанова про застосування до Компанія Леко-Дон» фінансових санкцій в розмірі 1700 гривень. До теперішнього часу сума штрафних санкцій не сплачена, тому позивач просить стягнути на користь держбюджету фінансові санкції у розмірі 1700 грн.
В судовому засіданні прокурор підтримала позовні вимоги, просила суд задовольнити позов в повному обсязі.
Представник позивача до судового засідання не прибув, надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач в судове засідання не прибув, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи від нього не надходило. Оскільки належним чином повідомлений відповідач в судове засідання не прибув і не повідомив про причини неявки, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних у справі доказів.
Заслухавши пояснення прокурора, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
На підставі п. 2 ст. 121 Конституції України на органи прокуратури України покладено функції представництва інтересів держави у суді.
Відповідно до ч. 2 ст. 36-1 Закону України «Про прокуратуру» підставою представництва органами прокуратури України в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються у відносинах між ними або державою.
Відповідно до «Положення про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 року № 1190, в редакції постанови від 31 березня 2010 року №287 (далі - Положення), позивач - Головна державна інспекція на автомобільному транспорті є урядовим органом державного управління, що діє у складі Міністерства транспорту та зв'язку України і йому підпорядковується.
Згідно з п. 4 Положення Головавтотрансінспекція відповідно до покладених на неї завдань здійснює державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Головавтотрансінспекція має право перевіряти додержання суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту загального користування, законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом загального користування.
Згідно п. 8 Положення Головавтотрансінспекція для виконання покладених на неї завдань може за погодженням з Міністром транспорту та зв'язку утворювати територіальні органи у межах граничної чисельності працівників Головавтотрансінспекції.
З наведеного випливає, що територіальний орган Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у прийнятті рішення про застосування до суб'єкта підприємницької діяльності фінансових санкцій діє як органи державної виконавчої влади у здійсненні управлінських функцій і, відповідно, як суб'єкт владних повноважень.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Компанія Леко-Дон» зареєстровано в якості юридичної особи та внесено до ЄДРПОУ за номером 36306641.
Відповідно до статті 6 Закону України від 5 квітня 2001 року №2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон №2344-III) державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок.
Статтею 39 Закону №2344-III передбачене, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
05.10.2011 Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області за адресою м. Маріуполь, ДП «Маріупольський морський торгівельний порт» проведено перевірку транспортного засобу марки Renault magnum 440, номерний знак АН 6622НН, що належить ТОВ «Компанія Леко-Дон». За результатами перевірки був складений «Акт № 027485 проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 05.10.2011 (далі за текстом - Акт) (а.с.6). Згідно Акту під час надання послуг з перевезення вантажів ТОВ «Компанія Леко-Дон» не забезпечило водія документами, які передбачені статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме був відсутній дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України з перевищенням вагових обмежень.
31.10.2011 Територіальним управлінням Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області винесена постанова № 143301, якою на підставі абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» до Компанія Леко-Дон» застосовані фінансові санкції у сумі 1700 грн. (а.с.5).
При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів та керувався такими положеннями законодавства.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» від 05.04.2001 №2344-ІІІ, в редакції Закону України від 5 липня 2011 року №3565-VI (далі - Закон № 2344-ІІІ), центральний орган виконавчої влади з питань автомобільного транспорту забезпечує проведення державної політики на автомобільному транспорті через урядові органи державного управління на автомобільному транспорті, службу міжнародних автомобільних перевезень та місцеві органи виконавчої влади і органи місцевого самоврядування. У складі центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту функціонують: урядовий орган державного управління з питань регулювання діяльності автомобільного транспорту; урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті. Урядовий орган державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті здійснює: державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів законодавчо регульованої сфери, що визначають організацію перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
Частиною 4 статті 60 Закону №2344-ІІІ передбачено, що від імені центрального органу виконавчої влади з питань автомобільного транспорту розглядати справи про стягнення у вигляді штрафів за порушення, викладені у цій статті, мають право посадові особи урядового органу державного управління з питань контролю на автомобільному транспорті.
Пунктами 3,4 «Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 листопада 2006 року №1567 (далі - Порядок № 1567) визначено, що органами державного контролю на автомобільному транспорті є Головавтотрансінспекція, її територіальні управління в областях, Автономній Республіці Крим, мм. Києві та Севастополі. Державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок.
Згідно пункту 15 Порядку №1 567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону №2344-ІІІ документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Статтею 48 Закону №2344-III передбачено, що водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Документами для юридичної особи, що здійснює вантажні перевезення на договірних умовах, є для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України. У разі перевезення вантажів з перевищенням габаритних або вагових обмежень, які здійснюються на договірних умовах чи для власних потреб, обов'язковим документом є дозвіл, який дає право на рух автомобільними дорогами України, виданий компетентними уповноваженими органами.
Відповідно до статті 1 Закону №2344-III дозвіл узгодження умов та режимів перевезень це додатковий дозвіл, що видається уповноваженими органами на проїзд великовагового та (або) великогабаритного транспортного засобу.
Згідно абзацу 3 частини 1 статті 60 Закону №2344-ІІІ за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, застосовуються санкції у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Пунктом 21 Порядку №1567 встановлено, що у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт.
Відповідно до абзацу 2 пункту 27 Порядку №1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування фінансових санкцій.
Суд зауважує, що станом на 08.06.2012 набрала законної сили постанова, якою відмовлено у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Леко-Дон» до Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі Територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області про визнання незаконною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій № 143301 від 31.10.2011. Отже, постанова про застосування фінансових санкцій № 143301 від 31.10.2011 є чинною та підлягає виконанню.
З урахуванням встановлених обставин у справі суд прийшов до висновку, що позовні вимоги Донецько-Ясинуватського транспортного прокурора в інтересах держави в особі Головної державної інспекції на автомобільному транспорті Міністерства транспорту та зв'язку України в особі територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті в Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Леко-Дон» про стягнення фінансових санкцій підлягають задоволенню.
Питання розподілу судових витрат слід вирішити у відповідності до ст. 94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11; 17-20; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Леко-Дон» (83005, м.Донецьк, вул. Зубкова, 1а, код ЄДРПОУ 363006641) на користь державного бюджету м. Донецька, ГУДК Донецької області р/р 31112106700002, МФО 834016, ОКПО 239977045, код 21081100 фінансові санкції у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судому засіданні 17 липня 2012 року.
Повний текст постанови складений 20 липня 2012 року.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду в порядку і строки, встановлені ст. 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Циганенко А.І.