Справа № 2270/2803/12
25 травня 2012 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі судді Ковальчук О.К. розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство №16847" до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій, -
В поданому до суду адміністративному позові позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області № 143776 від 14.03.2012 року про застосування фінансових санкцій в сумі 1700,0 грн. за порушення статтей 39 та 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» та перевезення пасажирів без оформленого паспорта маршруту. Вважає, що зазначена постанова є незаконною, оскільки базується на акті перевірки від 29.02.2012 року, який містить недостовірну інформацію щодо порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт. Вказує, що в день здійснення перевірки в належному позивачеві автомобілі Мерседес Бенц 811, державний номер НОМЕР_1, який здійснював регулярні перевезення пасажирів, були в наявності всі передбачені законом документи, в тому числі копія паспорта автомобільного маршруту, погодженого 08.01.2012 року органом Державтоінспекцї. Крім того, зазначає, що всупереч п.38 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 1567 від 08.11.2006 року, під час проведення перевірки працівники Головавтотрансінспекції не пред"явили водію автобуса завдання на перевірку та не вказали в подорожньому листі дату та місце її проведення.
В судове засідання належним чином повідомлені про дату та час судового розгляду справи позивач та відповідач не з"явились. В надісланих до суду заявах просять суд розглянути справу без їх участі.
Враховуючи наявність клопотань обох сторін, на підставі ч.4 ст.121 КАС України розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження.
Надіславши до суду письмове заперечення проти позову, представник відповідача зазначив, що спірна постанова є законною та обґрунтованою, оскільки факт порушення позивачем вимог Закону України «Про автомобільний транспорт» та перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст. 39 і 48 цього Закону, встановлений перевіркою та відображений в акті від 29.02.2012 року.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв»язку та сукупності, суд встановив наведене нижче.
Позивач - товариство з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство № 16847" зареєстроване Чемеровецькою райдержадміністрацією 29.12.1995 року (Свідоцтво про державну реєстрацію серії А00 №219396).
Постановою № 143776 від 14.03.2012 начальника територіального управління Головавтотрансінпекції у Хмельницькій області, прийнятою на підставі акту проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час перевезень вантажів автомобільним транспортом від 29.02.2012 року, до позивача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 1700 грн. за перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений ст.ст. 39, 48 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Перевіркою встановлено, що позивач 29.02.2012 року здійснював регулярні пасажирські перевезення на міжобласному маршруті без оформленої фотокопії паспорта маршруту.
Акт перевірки від 29.02.2012 року, яким зафіксоване порушення, підписаний водієм транспортного засобу ОСОБА_2 без зауважень. В графі акту "пояснення водія про причини порушень" водій зазначив, що з актом згідний.
Відповідно до ст.39 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення. Такими документами для водія автобуса, який здійснює регулярні пасажирські перевезення є посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, дорожній лист, схема маршруту, розклад руху, інші документи, передбачені законодавством України.
Пунктом 1.3 Порядку розроблення та затвердження паспорта автобусного маршруту, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв"язку України №278 від 07.05.2010 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.06.2010 року за №408/17703, передбачено, що автомобільний перевізник зобов"язаний забезпечити водія автобуса, що здійснює перевезення пасажирів за маршрутом регулярних перевезень, витягом з паспорта маршруту, який виготовляється як фотокопія паспорта, засвідчена печаткою організатора перевезень. Фотокопія з паспорта маршруту або відповідний примірник паспорта пред"являється водієм автобуса під час здійснення перевезень пасажирів для перевірки представникам Головавтотрансінспекції (п.1.4 цього Порядку).
Факт здійснення позивачем регулярних пасажирських перевезень без належним чином оформленої фотокопії паспорта маршруту підтверджений актом перевірки від 29.02.2012 року.
За змістом ст. 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.
Відповідно до п. 4 Положення «Про Головну державну інспекцію на автомобільному транспорті», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2004 р. N 1190), п. 4, п. 5, п. 6 Положення «Про територіальні органи Головної державної інспекції на автомобільному транспорті» затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 16 травня 2005 р. N 207, державний контроль за додержанням суб'єктами господарювання вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів, що регулюють організацію перевезення пасажирів і вантажів здійснює Головавтотрансінспекція та її територіальні органи в областях, Автономній Республіці Крим, містах Києві та Севастополі.
Статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, до автомобільних перевізників застосовується штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Враховуючи викладене, суд вважає, що постанова постанова про застосування фінансових санкцій від 14.03.2012 року є правомірною, прийнятою в межах повноважень, наданих законом, а відтак позовні вимоги про її скасування не підлягають до задоволення.
Керуючись Законом України «Про автомобільний транспорт», ст.ст. 99, 100, 158 - 163, 186, 254 КАС України, суд
В задоволенні адміністративного позову товариства з додатковою відповідальністю "Чемеровецьке автотранспортне підприємство №16847" до територіального управління Головної державної інспекції на автомобільному транспорті у Хмельницькій області про визнання протиправною та скасування постанови про застосування фінансових санкцій від 14.03.2012 року відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Суддя О.К. Ковальчук