Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3
м.Харків
20 липня 2012 р. №2а- 7415/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Мар'єнко Л.М.
при секретарі судового засідання - Принцевській Ю.В.
за участю представника позивача - Каплоух В.О.
представник відповідача - Кального О.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Аква Транс" до Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій неправомірними, -
Позивач, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Аква Транс", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби, в якому просить суд, з урахування заяви про уточнення позовних вимог, визнати неправомірними дії Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічних звірок Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Аква Транс" (код ЄДРПОУ 34469324) за періоди: з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року, результати якої оформлені актом від 18.04.2012 року №159/23-212/34469324; з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року, результати якої оформлені актом від 28.04.2012 року №190/22-207/34469324; з 01.02.2012 року по 29.02.2012 року, результати якої оформлені актом від 19.06.2012 року №380/22-207/34469324.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податковим органом під час проведення вжиття заходів щодо проведення зустрічних звірок порушені приписи Податкового кодексу України та Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. № 1232, а саме податковим органом не досліджувалися первинні документи по взаємовідносинам ТОВ "Фірма Аква Транс" з його контрагентами, у порушення приписів вказаних нормативно-правових актів у податкового органу були відсутні підстави для проведення зустрічних звірок, які встановлені п.2 Порядку від 27.12.2010 р. № 1232, за результатами проведення зустрічної звірки складені не довідки, а акти, що є порушенням Податкового кодексу України.
Представник позивача - Каплоух В.О. у судовому засіданні підтримала позовні вимоги, просила їх задовольнити, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві та заявах про уточнення позовних вимог.
Представник відповідача - Кальний О.В. у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.
Суд вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, письмові докази, долучені до матеріалів справи, встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фірма Аква Транс" зареєстровано виконавчим комітетом Харківської міської ради 04.09.2006 року (а.с.17). Позивач перебував на податковому обліку у ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова з 06.09.2006 року за №2358 (а.с.16), на теперішній час лічиться на обліку в Індустріальній МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС.
18.04.2012 року Індустріальною МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС складено акт №159/23-212/34469324 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Фірма Аква Транс" щодо документального підтвердження господарських відносин із платником податків та зборів ТОВ "Магазин "Інтер'єр", їх реальності та повноти відображення в обліку за період 01.12.2011 року по 31.12.2011 року.
28.04.2012 року Індустріальною МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС складено акт №190/22-207/34469324 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Фірма Аква Транс" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів, їх реальності та повноти відображення в обліку за період 01.01.2012 року по 31.01.2012 року.
Також, 19.06.2012 року Індустріальною МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС складено акт №380/22-207/34469324 про неможливість проведення зустрічної звірки ТОВ "Фірма Аква Транс" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків та зборів, їх реальності та повноти відображення в обліку за період 01.02.2012 року по 29.02.2012 року.
У висновках вказаних актів зазначено про відсутність факту реального вчинення господарських операцій за грудень 2011 року, січень 2012 року, лютий 2012 року. Також в актах зазначено, що що за грудень 2011 року, за січень 2012 року та за лютий 2012 року господарська діяльність ТОВ "Фірма Аква Транс" має наступні ознаки нереальності здійснення:
1. відсутній рух активів, зобов'язань чи власного капіталу у процесі здійснення господарської операції:
відсутні фізичні, технічні та технологічні можливості до вчинення задекларованих господарських операцій:
- відсутній кваліфікований персонал;
- наявність в штаті тільки керівних посад;
- незначний штат працюючих;
- відсутні основні фонди (за умови, що вони необхідні для здійснення операцій), у тому числі транспортні засоби, приміщення для зберігання товарів;
- відсутність ліцензій та інших дозвільних документів, що необхідні для ведення господарської діяльності;
- платник не знаходиться за місцезнаходженням (фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління та обліку);
2. відсутність зв'язку між фактом придбання товарів (послуг), спорудженням основних фондів, імпортом товарів (послуг), понесенням інших витрат і господарською діяльністю платника податку:
- придбання послуг, використання яких, не може мати позитивного впливу на результати господарської діяльності платника податку;
3. у учасників задекларованих господарських операцій відсутній спеціальний податковий статус:
- платник був обізнаний щодо дефектів у правовому статусі його контрагентів.
Відповідно до п.п. 1, 3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень, суди перевіряють, зокрема, чи прийняті вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції -контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань платників податків визначений нормами Податкового кодексу України.
Так, відповідно до п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України передбачено, що органи державної податкової служби мають право з метою отримання податкової інформації проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платників податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Проте, в порушення вищевказаної норми, відповідачем складено не довідки за результатами проведення зустрічних звірок, а акти від 18.04.2012 року №159/23-212/34469324, від 28.04.2012 року №190/22-207/34469324, від 19.06.2012 року №380/22-207/34469324, що не відповідає нормам ПК України.
Таким чином, суд прийшов до висновку, що форма складених за результатами проведених зустрічних звірок документів не відповідає вимогам п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 (далі за текстом -Порядок № 1232).
Відповідно до п.2 Порядку №1232 визначені підстави для проведення зустрічних звірок, а саме встановлено, що зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Отже, аналізуючи вище зазначені положення діючого законодавства, суд приходить до висновку, що діюче податкове законодавство дозволяє податковим органам проводити зустрічну звірку суб'єкта господарювання виключно за наявності хоча б однієї з двох підстав: або, якщо під час перевірки платника податків та зборів (контрагента суб'єкта господарювання) виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій з суб'єктом господарювання, або, якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Відповідачем не надано належних та допустимих доказів щодо наявності у податкового органу сумнівів стосовно факту здійснення операцій позивачем у вигляді актів перевірок його контрагентів. Не надано відповідачем і доказів існування розбіжностей, задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань у ТОВ "Фірма Аква Транс" з платниками податків за періоди: грудень 2011 року - лютий 2012 року.
Суд зазначає, що надані відповідачем висновки щодо наявності ознак фіктивності та відсутності факту реального здійснення господарської діяльності ТОВ «Фірма Аква Транс», складені начальником відділу податкової міліції (а.с. 114-116) не є належним та допустимим доказом наявності підстав для проведення зустрічної звірки, оскільки не є актом перевірки контрагента позивача, під час якого виникли сумніви стосовно факту здійснення таких операцій з суб'єктом господарювання та не є доказом підтвердження існування розбіжностей, задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що відповідач не мав визначених ПК України підстав для вчинення дій по проведенню зустрічних звірок ТОВ "Фірма Аква Транс" з платниками податків за періоди: грудень 2011 року - лютий 2012 року.
Пунктом 3 Порядку №1232 від 27.12.2010 року встановлено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Відповідачем не надано до суду запитів ініціаторів зустрічних звірок ТОВ "Фірма Аква Транс" з платниками податків -органів державної податкової служби, де знаходяться на обліку платники податків, отримання яких передує проведенню зустрічної звірки, відповідно до п. 3 Порядку № 1232 від 27.10.2010 року.
З пояснень представника відповідача, наданих у судовому засіданні, встановлено, що такі запити ініціаторів зустрічних звірок у податкового органу відсутні.
За приписами п. 4 Порядку № 1232 від 27.12.2010 року встановлено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги щодо оформлення запиту визначені п.73.3 ст.73 Податкового кодексу України, відповідно до якого органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
З аналізу запитів ДПІ у Фрунзенському районі м. Харкова від 17.01.2012 року №391/10/15-215 (а.с.25), від 25.01.2012 року №977/10/15-215 (а.с.24), від 03.02.2012 року №1632/10/10-016 (а.с.26), від 12.03.2012 р. №3311/20/212 (а.с.28) та Індустріальної МДПІ м.Харкова Харківської області ДПС від 17.04.2012 року №1059/10/15-313 (а.с.42), від 04.05.2012 року №1653/10/22-415 (а.с.39), від 19.05.2012 року №2418/10/15-313 (а.с.32), 07.05.2012 року №1732/10/22-417 (а.с.33), від 07.05.2012 року №1733/10/22-417 (а.с.36) вбачається, що відповідачем у вказаних запитах не зазначено жодної з підстав, передбачених п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України для направлення таких запитів, що є обов'язковою складовою письмового запиту про подання інформації, необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, а тому ТОВ "Фірма Аква Транс" правомірно скористалося правом, передбаченим у ч. 5 п. 73.3 ст. 3 Податкового кодексу України щодо звільнення від обов'язку надавати відповідь на такий запит, про що позивачем повідомлено відповідача письмово.
Суд зазначає, що відповідно до п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Відповідно до п. п. 6, 7 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постанови Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 р. №1232, у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Системно аналізуючи вищевказані положення, суд зазначає, що зустрічна звірка проводиться лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, а отже й висновки в тому числі щодо для з'ясування реальності господарських відносин та повноти відображення в обліку платника податків можуть бути зроблені та викладені у довідці за результатами проведення зустрічної звірки лише у випадку здійснення співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання.
Проте доказів наявності у податкового органу первинних документів по взаємовідносинам ТОВ "Фірма Аква Транс" з платниками податків за грудень 2011 , січень 2012 року, лютий 2012 року представником відповідача суду не надано, а з вищевказаних актів вбачається, що відповідачем під час їх складення не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання ТОВ "Фірма Аква Транс", оскільки такі документи у відповідача були відсутні.
З аналізу актів про неможливість проведення зустрічних звірок ТОВ "Фірма Аква Транс" за періоди грудень2011 року -лютий 2012 року вбачається, що відповідачем зазначено про те, що платник не знаходить за місцезнаходженням, проте знаходження позивача за податковою адресою м. Харків, вул. Космічна, буд. 21, корпус 1 підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 71-74) договором суборенди нежитлових приміщень від 07.02.2012 року № 07/02/12 від 29 листопада 2010 року з актом прийому-передачі (а.с. 18-21).
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України та Порядком № 1232 від 27.12.2010 року.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно до ч. 2 ст. 71 КАСУ України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок, щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Всупереч наведеним вимогам, відповідач, як суб'єкт владних повноважень не надав до суду достатніх належних та допустимих доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірності його дій щодо проведення зустрічних звірок позивача.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що дії Індустріальної МДПІ м. Харкова Харківської області ДПС по проведенню зустрічних звірок ТОВ "Фірма Аква Транс" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків за період з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року, результати якої оформлені актом від 18.04.2012 року №159/23-212/34469324, з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року, результати якої оформлені актом від 28.04.2012 року №190/22-207/34469324, з 01.02.2012 року по 29.02.2012 року, результати якої оформлені актом від 19.06.2012 року №380/22-207/34469324, вчинені відповідачем безпідставно та необґрунтовано, не у відповідності до чинного законодавства, через що позовні вимоги про визнання таких дій неправомірними підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-14, 71, 94, 160-163, 167, 186 КАС України, суд -
Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Аква Транс" до Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби про визнання дій неправомірними -задовольнити в повному обсязі.
Визнати неправомірними дії Індустріальної міжрайонної державної податкової інспекції м. Харкова Харківської області Державної податкової служби щодо проведення зустрічних звірок Товариства з обмеженою відповідальністю "Фірма Аква Транс" (код ЄДРПОУ 34469324) за періоди:
- з 01.12.2011 року по 31.12.2011 року, результати якої оформлені актом від 18.04.2012 року №159/23-212/34469324;
- з 01.01.2012 року по 31.01.2012 року, результати якої оформлені актом від 28.04.2012 року №190/22-207/34469324;
- з 01.02.2012 року по 29.02.2012 року, результати якої оформлені актом від 19.06.2012 року №380/22-207/34469324.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 27.07.2012 року.
Суддя Л.М.Мар'єнко