Справа № 2а-7458/09/1770
19 липня 2012 року 14 год. 55хв. м. Рівне
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Патрикей Ю.В. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:
позивача: представник Остапенко Д.І.,
відповідача: представник Сергійчук Н.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом
Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області
доШпанівського споживчого товариства
про стягнення суми штрафних санкцій,
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області звернулося до суду з позовом до Шпанівського споживчого товариства про стягнення фінансових санкцій у вигляді штрафу в сумі 50360,80 грн.
В судовому засіданні 19.07.2012 судом, за згодою представника позивача, здійснено заміну первинного позивача належним позивачем, яким є Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України у Рівненській області.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі. Пояснив суду, що посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області було проведено перевірку господарської одиниці - кафе "Три дубки", що належить відповідачу, з питань дотримання вимог чинного законодавства при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Під час перевірки виявлено факт здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронно-касовий апарат, не зазначений у ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, що є порушенням вимог ч.18, ч.20 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольним напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР. За результатами перевірки позивачем прийнято рішення про застосування до Шпанівського споживчого товариства фінансових санкцій у вигляді штрафу, передбаченого ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольним напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР, на суму 50360,80 грн., яке надіслано відповідачу. Оскільки у встановлений законодавством строк, відповідачем вказане рішення не виконано та враховуючи положення п.10 Порядку застосування фінансових санкцій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, позивач звернувся до суду з позовом про стягнення з Шпанівського споживчого товариства фінансових санкцій у вигляді штрафу на зазначену суму. Позов просить задовольнити повністю.
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги визнав повністю.
Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини адміністративної справи в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд дійшов висновку, що позову підлягає до задоволення повністю.
Судом встановлено, що 12.06.2009 року посадовими особами Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області проведено перевірку з питань дотримання вимог чинного законодавства при реалізації алкогольних напоїв та тютюнових виробів господарської одиниці - кафе "Три дубки", що розташоване за адресою: с.В.Олексин, вул. Паркова, 2, та належить суб'єкту підприємницької діяльності - Шпанівському споживчому товариству.
В ході проведення перевірки виявлено факт реалізації алкогольних напоїв через електронний контрольно-касовий апарат - "Слог Мікро", заводський №00000636, в той час, як в ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями вказано електронний контрольно-касовий апарат - "Слог Мікро" 01, заводський №00001045.
Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області прийшло до висновку про порушення Шпанівським споживчим товариством вимог ч.18., ч.20 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольним напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР.
Результати перевірки оформлено актом №1702610012-72/32-246від 12.06.2009 року (а.с.4-5). На підставі даного акту перевірки Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області прийнято рішення від 19.06.2009 року №17030112/32 про застосування до Шпанівського споживчого товариства фінансових санкцій, передбачених абз.6 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольним напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 року №481/95-ВР, у вигляді штрафу в розмірі 200% вартості реалізованої продукції, що склало 50360,80 грн. (а.с.7). Вказане рішення отримано Шпанівським споживчим товариством 23.06.2009 року (а.с.8).
Відповідно до ч.10 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), роздрібна торгівля алкогольними напоями або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами підприємницької діяльності всіх форм власності, у тому числі її виробниками, за наявності у них ліцензій.
Згідно з ч.14, ч.16 ст.15 зазначеного Закону (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб'єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов'язковій реєстрації в органі державної податкової служби, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб'єкта господарювання. Ліцензія видається за заявою суб'єкта господарювання, до якої додається копія свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання, засвідчена нотаріально або органом, який видав оригінал документа. Для отримання ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додається довідка податкової служби про реєстрацію електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), що знаходяться у місці торгівлі.
Частинами 18 та 20 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) передбачено, що у заяві про видачу ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями додатково зазначаються перелік електронних контрольно-касових апаратів (книг обліку розрахункових операцій), які знаходяться у місці торгівлі, а також адреса місця торгівлі. У додатку до ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями суб'єктом господарювання зазначається адреса місця торгівлі і вказуються перелік електронних контрольно-касових апаратів та інформація про них: модель, модифікація, заводський номер, виробник, дата виготовлення; реєстраційні номери книг обліку розрахункових операцій, які знаходяться у місці торгівлі.
Частиною 27 ст.15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що у разі зміни відомостей, зазначених у виданій суб'єкту підприємницької діяльності ліцензії (за винятком змін, пов'язаних з реорганізацією суб'єкта підприємницької діяльності), орган, який видав ліцензію, на підставі заяви суб'єкта підприємницької діяльності протягом трьох робочих днів видає суб'єкту підприємницької діяльності ліцензію, оформлену на новому бланку з урахуванням змін.
Наявними у матеріалах справи поясненнями продавця кафе "Три дубки" ОСОБА_3 підтверджується, що з 12.01.2009 року в кафе використовувався електронний контрольно-касовий апарат "Слог Мікро", заводський №00000636, замість зазначеного у ліцензії апарату "Слог Мікро" 01, заводський №00001045, який вийшов з ладу (а.с.6).
За період з 12.01.2009 року по 12.06.2009 року через вказаний електронний контрольно-касовий апарат реалізовано продукції на загальну суму 25180,40 грн., а саме: за січень 2009 року - на суму 3328,02 грн., за лютий 2009 року - на суму 5761,42 грн., за березень 2009 року - на суму 4568,28 грн., за квітень 2009 року - на суму 4813,40 грн., за травень 2009 року - на суму 4701,08 грн., за червень 2009 року - на суму 2008,20 грн., що підтверджується дослідженими під час перевірки контрольно-касовими стрічками електронного контрольно-касового апарату "Слог Мікро", заводський №00000636 та поясненнями продавця кафе "Три дубки" ОСОБА_3 (а.с.4-6).
Відповідно до абз.6 ч.2 ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), до суб'єктів підприємницької діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу у разі роздрібної торгівлі алкогольними напоями через електронний контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій), не зазначений у ліцензії - 200 відсотків вартості реалізованої через такий контрольно-касовий апарат (книгу обліку розрахункових операцій) продукції, але не менше 1000 гривень.
Згідно з ч.1 ст.16 даного Закону, контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Як передбачено пп.2.2. п.2 Положення "Про Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України", затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.02.2007 року №71, що зареєстроване в Міністерстві юстиції України 12.02.2007 року за №116/13383, (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), до основних завдань Департаменту, поряд з іншим, належить здійснення контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів.
Пунктом 6 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790, передбачено, що рішення про застосування фінансових санкцій, приймаються керівником, а у разі його відсутності - заступником керівника органу, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами (Департамент контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації, його регіональні управління та їх територіальні підрозділи, Мінекономіки), чи керівником (його заступником) органів МВС, МОЗ, Державної податкової адміністрації, Держкомстату, Держспоживстандарту у межах їх компетенції, визначеної законодавством.
Таким чином, застосування позивачем до відповідача фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі 50360,80 грн. здійснено згідно вимог чинного законодавства, на підставі та в межах передбачених чинним законодавством повноважень, а також із дотриманням строків для їх застосування, визначених ст.250 Господарського кодексу України від 16.01.2003 року №436-IV.
Крім того, судом встановлено, що обставини правомірності прийнятого позивачем рішення від 19.06.2009 року №17030112/32 про застосування фінансових санкцій були предметом судового розгляду в адміністративній справі №2а-5366/09/1770.
Зокрема, постановою Рівненського окружного адміністративного суду від 02.10.2009 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 17.05.2012 року, позивачу - Шпанівському споживчому товариству в задоволенні позову до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області про визнання нечинним даного рішення про застосування фінансових санкцій відмовлено повністю (а.с.28-32,34-36). Вказані рішення суду є такими, що набрали законної сили.
Відповідно до ч.1 ст.72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Сума фінансових санкцій відповідачем у встановленому порядку не сплачена.
Згідно ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року, в разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій сума штрафу стягується на підставі рішення суду.
Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених ст.17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" №481/95-ВР від 19.12.1995 року, що затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 року №790 передбачено, що у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у Рівненській області протягом 30 днів після його отримання сума санкції стягується на підставі рішення суду.
За наведених обставин, позовні вимоги підтверджені належними та допустимими доказами та підлягають до задоволення повністю.
Судові витрати по справі згідно ч.4 ст.94 КАС України з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 160-163 КАС України, суд, -
Позов задовольнити повністю.
Стягнути з Шпанівського споживчого товариства до Державного бюджету України фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 50360,80 грн.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Шарапа В.М.