ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
23 липня 2012 року № 2а-7730/12/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:
Судді Добрянської Я.І,
відповідно до вимог ст. 183-2 КАС України, без виклику сторін, розглянув в порядку скороченого провадження справу
За позовом Київського міського центру зайнятості
До ОСОБА_1
про стягнення незаконно отриманих коштів у розмірі 11 301,63 грн.
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла позовна заява Київського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про стягнення незаконно отриманих коштів у розмірі 11 301,63 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 07.06.2012 р., відповідно до вимог п.4 ч.1 ст.183-2 КАС України, було відкрито скорочене провадження у справі № 2a-7730/12/2670 та запропоновано відповідачу у строк до 02.07.2012 р. або у десятиденний строк з дня одержання копії ухвали про відкриття скороченого провадження надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.
Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі № 2a-7730/12/2670 була рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення скерована на адресу відповідача, визначену в персональній картці ОСОБА_1, що подавалася відповідачем до Київського міського центру зайнятості, а саме: 1101, АДРЕСА_1.
Відповідно до ч. 8 ст. 35 КАС України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
Однак, судова кореспонденція, що була скерована на адресу відповідача, самостійно визначену останнім у персональній картці, повернулася до суду 18.07.2012 р. із відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання».
Таким чином, ні станом на 02.07.2012 р., ні станом на час розгляду даної справи по суті 23.07.2012 р., жодних заперечень на позовну заяву та/або заяв чи клопотань від відповідача до суду не надходило.
Згідно вимог ч.4 ст.183-2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі. За результатами розгляду справи у скороченому провадженні суддя, оцінивши повідомлені позивачем, відповідачем обставини, за наявності достатніх підстав приймає законне та обґрунтоване судове рішення.
Таким чином, розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
Згідно законодавства України про зайнятість населення до Шевченківського районного центру зайнятості міста Києва, за місцем свого проживання за сприянням у працевлаштуванні звернувся ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, та був зареєстрований 08.04.2009 року, як такий що шукає роботу.
ОСОБА_1 перебував на обліку в Шевченківському районному центрі зайнятості м. Києва з 08.04.2009 р. по 30.11.2009 р.
15.04.2009 року відповідач подав до Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва заяву про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю згідно чинного законодавства України, в якій зазначив інформацію про те, що він не є найманим працівником, як фізична особа-підприємець не зареєстрований, не уклав договір цивільно-правового характеру, та інших передбачених законодавством доходів не отримує.
Статус безробітного ОСОБА_1 надано 15.04.2009 року, відповідно до ст. 2 Закону України «Про зайнятість населення», про що свідчить Наказ Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва № 2855/2004 від 15.04.2009 року.
Частиною 1 статті 22 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття»встановлено, що застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що перебували на початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.
Частиною 3 статті 22 вищезазначеного Закону встановлено, що допомога по безробіттю виплачується з 8 дня після реєстрації застрахованої особи в установленому порядку в державній службі зайнятості.
Пунктом 6.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307, визначено, що допомога по безробіттю призначається на підставі особистої заяви безробітного, довідки (довідок) про середню заробітну плату (дохід) за останнім місцем (декількома місцями) роботи чи служби, трудової книжки, військового квитка, копії цивільно-правового договору, за пред'явленням, у разі наявності, свідоцтва про загальнообов'язкове державне соціальне страхування та паспорта або іншого документа, що посвідчує особу.
Так, як підтверджується наявними матеріалами справи, Наказом Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва № 2855/2004 від 15.04.2009 р. безробітному ОСОБА_1 призначено допомогу по безробіттю застрахованим особам відповідно до п. п. 1,3 ст. 22, п. 1 ст. 23 Закону та п. 2. 1 Порядку з 15.04.2009 року.
ОСОБА_1 до Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва 30.11.2009 року було надано Наказ про працевлаштуванням у ВАТ «Спектр»на посаду прибиральника території у відділ молодшого обслуговування персоналу з 01.12.2009 року.
Згідно п.п.1 та абзацу 9 п.п. 1 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування на підставі подання письмової заяви до центру зайнятості про відмову від його послуг або з дати, зазначеної в заяві.
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного.
Відповідно до п. 21 вищезазначеного Порядку, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, і безробітні, знімаються з обліку згідно з наказом керівника центру зайнятості, що зазначається в картці.
Наказом Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва від 30.11.2009 р. № 9553 ОСОБА_1 припинено виплату допомоги по безробіттю, відповідно до п.п.1 п.1 ст. 31 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», з 01.12.2009 року.
ОСОБА_1 знято з обліку, відповідно до п.п.1 та 2 п.20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 р. № 219, у зв'язку з працевлаштуванням з 01.12.2009 р. (Наказ Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва від 30.11.2009 р. № 9554/6476).
Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п. 4 ст. 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», постанови Кабінету Міністрів України від 26.09.2001 року № 1266 «Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат матеріального за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням», розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до пунктів 2 та 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним (далі - Порядок), затвердженим наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009р. № 60/62 та Постановою правління Пенсійного фонду України від 13.02.2009 р. № 7-1, розслідування згідно з цим Порядком здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Відповідно до ч. 3 ст. 36 Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Так, відповідно до пункту 5 статті 12 Закону, інформації отриманої від Державної податкової адміністрації та відповідно до наказу Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва від 22.12.2009 року № 6766/67, Шевченківським районним центром зайнятості м. Києва було проведено перевірку достовірності даних на підставі первинних документів, про що складено Акт розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 13.01.2010 року № 3.
За результатами перевірки встановлено, що гр. ОСОБА_1 під час перебування на обліку в Шевченківському районному центрі зайнятості м. Києва як безробітний, перебував у трудових відносинах за сумісництвом з ВАТ «Спектр»з 13.12.2007 року по 30.11.2009 року, за виконану роботу отримував дохід та був звільнений за власним бажанням.
Підтвердженням отримання ОСОБА_1 доходів з 15 квітня 2009 року по 30 листопада 2009 року є довідка про доходи гр. ОСОБА_1 № 3 від 13 січня 2010 року, що видана ВАТ «Спектр».
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення», до зайнятого населення відносяться громадяни, які працюють по найму на умовах повного або неповного дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і закордоном, у фізичних осіб; також до зайнятого населення відносяться громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю.
Крім того, з матеріалів справи вбачається, що трудові відносини гр. ОСОБА_1 розпочались раніше, а саме 13.12.2007 року, ніж реєстрація у центрі зайнятості - 08.04.2009 року.
Згідно з бухгалтерським перерахунком Шевченківського районного центру зайнятості м. Києва, сума зайво виплаченого матеріального забезпечення ОСОБА_1 за період з 15.04.2009 р. по 30.11.2009 р. становить - 11 301 грн. 63 коп. (одинадцять тисяч триста одна гривня шістдесят три копійки).
Зважаючи на таке, ОСОБА_1 18.01.2010 р. Шевченківським районним центром зайнятості м. Києва було направлено повідомлення № 123 про необхідність відшкодувати незаконно отримані кошти, однак станом на час розгляду даної справи по суті, таке відшкодування позивачу незаконно отриманих коштів відповідачем здійснено не було.
Згідно п. 2 та п. 3 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Крім того, що підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(Заява про надання статусу безробітного від 15.04.2009 року).
Враховуючи вищезазначене, гр. ОСОБА_1 не мав підстав для отримання статусу безробітного та виплати допомоги по безробіттю.
Відповідно до ст. ст. 7, 16 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», допомога по безробіттю здійснюється за рахунок коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття. Фонд є цільовим централізованим страховим фондом, некомерційною самоврядною організацією. Держава є гарантом забезпечення застрахованих осіб та надання їм відповідних соціальних послуг Фондом.
В результаті не сплати ОСОБА_1 вказаних вище коштів, до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття не надходять кошти спрямовані на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та надання соціальних послуг, що зачіпає інтереси держави.
Відповідно до ст. 39 Закону, спори, що виникають із правовідносин за цим Законом вирішуються в судовому порядку.
Несплата відповідачем вказаної суми наносить суттєвої шкоди державі, так як перешкоджає в повному обсязі, Київському міському центру зайнятості та його структурному підрозділу - Шевченківському районному центру зайнятості м. Києва, забезпечувати соціальний захист громадян шляхом виплати допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги у передбачених законодавством випадках.
Згідно вимог п.4 ч.1 ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, скорочене провадження застосовується в адміністративних справах щодо стягнення грошових сум, які ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження.
Враховуючи, що обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними конкретними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування, суд прийшов до висновку, що в позовній заяві наведені обставини, які підтверджуються достатніми доказами, які свідчать про обґрунтованість позовних вимог. Докази, подані позивачем підтверджують обставини, на які позивач посилається на їх обґрунтування.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Оскільки позивач, як суб'єкт владних повноважень, довів правомірність заявлених позовних вимог, а відповідач жодних заперечень щодо наявності такого боргу суду не надав, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог позивача шляхом стягнення з ОСОБА_1 незаконно отриманих коштів у розмірі 11 301,63 грн.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 69-71, 158-163, ст.183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Стягнути з громадянина ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1, місце реєстрації: 04116, АДРЕСА_1) незаконно отримані кошти у сумі 11 301 грн. 63 коп. (одинадцять тисяч триста одна гривня 63 копійки) на користь Київського міського центру зайнятості.
Стягувач - Київський міський центр зайнятості (01033, м. Київ, вул. Жилянська , 47-б, р/р 37179301900001 Головне Управління Державного Казначейства України у м. Києві, МФО 820019, код 03491091).
Строк і порядок набрання судовим рішенням законної сили встановлені у статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Суддя Я.І.Добрянська