Справа № 1570/895/2012
25 червня 2012 року м. Одеса
У залі судових засідань № 25
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
при секретарі судового засідання - Кочмар М.І.
за участю сторін:
представника позивача - Тимошенко Т.Ф. (по довіреності)
представника відповідача - Лупуленко О.П. (по довіреності)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з додатковою відповідальністю «Верстатонормаль»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними, скасування податкового повідомлення-рішення,-
До суду звернулось Товариство з додатковою відповідальністю «Верстатонормаль»з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси щодо прийняття податкового повідомлення-рішення №0000731505/0 від 17.10.2011 року та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0000731505/0 від 17.10.2011 року.
Представник позивача адміністративний позов підтримав, на заявлених вимогах наполягав з підстав, викладених в позовній заяві та письмових поясненнях по справі (аркуші справи 76-78), оскільки у відповідача не було підстав для висновку щодо завищення позивачем бюджетного відшкодування, а тому податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Представник відповідача позовні вимоги не визнав, просив в їх задоволені відмовити з підстав, викладених у письмових запереченнях на позов (аркуші справи 62-64), оскільки у відповідача виявлено розбіжності між податковими зобов'язаннями та податковим кредитом з його контрагентами, про що свідчить база автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, а тому позивачем безпідставно заявлено суму бюджетного відшкодування.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню частково, виходячи з наступного.
Товариство з додатковою відповідальністю «Верстатонормаль»зареєстровано як юридичну особу Виконавчим комітетом Одеської міської ради та підприємство знаходиться на обліку як платник податків в Державній податковій інспекції у Малиновському районі м. Одеси (аркуші справи 7-9, 10).
Позивач є платником податку на додану вартість, що підтверджується Свідоцтвом №100318069 про реєстрацію платника податку на додану вартість (аркуш справи 12).
ДПІ у Малиновському районі м. Одеси 05.10.2011 року проведено камеральну перевірку ТДВ «Верстатонормаль» з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки №67/15-525 від 05.10.2011 року (аркуші справи 22-24).
Зазначеною перевіркою встановлено завищення позивачем суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за серпень 2011 року у розмірі 26808 грн.
ТДВ «Верстатонормаль» скористалось правом на адміністративне оскарження акту перевірки №67/15-525 від 05.10.2011 року, подавши свої заперечення до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси (аркуш справи 25), проте вони були залишенні без задоволення (аркуші справи 26-27), а за результатами проведеної перевірки прийнято податкове повідомлення-рішення №0000731505/0 від 17.10.2011 року (аркуш справи 21).
Зазначеним податковим повідомленням-рішенням позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 26808 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 13404 грн.
Позивачем також було подано скаргу на податкове повідомлення-рішення №0000731505/0 від 17.10.2011 року (аркуші справи 28-30), проте вона була залишена без задоволення (аркуші справи 31-34), а податкове повідомлення-рішення №0000731505/0 від 17.10.2011 року - без змін.
Крім того, ДПІ у Малиновському районі м. Одеси у період з 16.12.2011 року по 19.12.2011 року, тобто під час адміністративного оскарження висновків попередньої перевірки, проведено документальну позапланову виїзну перевірку ТДВ «Верстатонормаль»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року, за результатами якої складено акт перевірки №114 від 19.12.2011 року (аркуші справи 37-41).
Зазначеною перевіркою встановлено порушення ТДВ «Верстатонормаль»п.14.1.18 ст. 14, п.200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, в результаті чого позивачем завищено суму бюджетного відшкодування за серпень 2011 року у розмірі 26808 грн.
Не погодившись з зазначеними в акті перевірки №114 від 19.12.2011 року висновками, позивач оскаржив їх, подавши свої заперечення ( аркуш справи 42), проте вони були залишенні без задоволення, а висновки акту перевірки - без змін (аркуш справи 43).
Відповідно до п. п. 14.1.18 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року бюджетне відшкодування - це відшкодування від'ємного значення податку на додану вартість на підставі підтвердження правомірності суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за результатами перевірки платника, у тому числі автоматичне бюджетне відшкодування у порядку та за критеріями, визначеними у розділі V цього Кодексу.
Згідно із п. 200.1, п. 200.2, п. 200.3 ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду. При позитивному значенні, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету. При від'ємному значенні суми, така сума враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу), а при відсутності податкового боргу - зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.
Відповідно до п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України, якщо в наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з пунктом 200.1 цієї статті, має від'ємне значення, то бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх
податкових періодах постачальникам таких товарів /послуг або до Державного бюджету
України. Залишок від'ємного значення попередніх податкових періодів після бюджетного відшкодування включається до складу сум, що відносяться до податкового кредиту наступного податкового періоду.
Згідно із п. 200.7, п. 200.8 ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації. До декларації додаються розрахунок суми бюджетного відшкодування, а також оригінали митних декларацій (примірників декларанта), що підтверджують вивезення товарів (супутніх послуг) за межі митної території України.
При цьому, відповідно до п. 200.10. ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном отримання податкової декларації, податковий орган проводить камеральну перевірку заявлених у ній даних.
Крім того, п. 200.18. ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року передбачено, що платники податку, які мають право на бюджетне відшкодування відповідно до цієї статті, подали відповідну заяву та відповідають критеріям, визначеним пунктом 200.19 цієї статті, мають право на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Автоматичне бюджетне відшкодування здійснюється за результатами камеральної перевірки, яка проводиться протягом 20 календарних днів, наступних за граничним терміном отримання податкової декларації, та відповідно до вимог, визначених статтею 76 цього Кодексу.
Відповідно до п. 200.19 ст. 200 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 року право на отримання автоматичного бюджетного відшкодування податку має платник податку, який відповідає одночасно таким критеріям: не перебувають у судових процедурах банкрутства; юридичні особи та фізичні особи - підприємці включені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців і до цього реєстру стосовно них не внесено записів про відсутність підтвердження відомостей, відсутність за місцезнаходженням, прийняття рішень про виділ, припинення юридичної особи, підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, визнання повністю або частково недійсними установчих документів чи змін до установчих документів юридичної особи, припинення державної реєстрації юридичної особи чи підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця та стосовно таких осіб відсутні рішення або відомості, на підставі яких проводиться державна реєстрація припинення юридичної особи чи
підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця; здійснюють операції, до яких застосовується нульова ставка сукупно становить не менше 40 відсотків загального обсягу поставок; загальна сума розбіжностей між податковим кредитом, сформованим платником податку за придбаними товарами/послугами та податковими зобов'язаннями його контрагентів, в частині постачання таких товарів/послуг, за даними податкових накладних, що виникла протягом трьох попередніх звітних періодів (кварталу), не перевищує 10 відсотків заявленої платником податків суми бюджетного відшкодування; у яких середня заробітна плата не менше ніж у два з половиною рази перевищує мінімальний встановлений законодавством рівень у кожному з останніх чотирьох звітних податкових періодів (кварталів), встановлених розділом IV цього Кодексу; мають один з наступних критеріїв: або чисельність працівників, які перебувають у трудових відносинах з такими платниками податку, перевищує 20 осіб у кожному з останніх чотирьох звітних податкових періодів (кварталів), встановлених розділом IV цього Кодексу; або має основні фонди для ведення задекларованої діяльності, залишкова балансова вартість яких на звітну дату за даними податкового обліку перевищує суму податку, заявлену до відшкодування за попередні 12 календарних місяців; або рівень визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток до сплати до бюджету (відношення сплаченого податку до обсягів отриманих доходів) є вищим від середнього по галузі в кожному з останніх чотирьох звітних податкових періодів (кварталів), встановлених розділом III цього Кодексу; не мають податкового боргу.
Судом встановлено, що 14.09.2011 року ТДВ «Верстатонормаль»подано до ДПІ у Малиновському районі м. Одеси податкову декларацію з ПДВ за серпень 2011 року разом із заявою про повернення суми бюджетного відшкодування (аркуші справи 13-14, 18), в яких було визначено податковий кредит у сумі 155868 грн. (ряд. 17) та суму, що підлягає бюджетного відшкодування на рахунок платника у банку (р.23, р. 23.1) у розмірі 26808 грн., розрахунок коригування сум податку на додану вартість по податкової декларації з податку на додану вартість, розрахунок суми бюджетного відшкодування, довідку про залишок суми від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду, розшифровки податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів (аркуші справи 15, 16, 17, 19-20).
За результатами камеральної перевірки ТДВ «Верстатонормаль»з питань достовірності нарахування сум бюджетного відшкодування податку на додану вартість на рахунок платника у банку за серпень 2011 року податковими органами встановлено розбіжності між податковим кредитом та податковими зобов'язаннями його контрагентів за даними податкових накладних на суму, яка перевищує 10 відсотків від суми бюджетного відшкодування та невідповідність позивача критеріям, передбаченим п. 200.19 ст. 200 Податкового кодексу України, які дають право ТДВ «Верстатонормаль»на автоматичне відшкодування податку на додану вартість.
Разом з цим, слід зазначити що представник відповідача під час судового розгляду справи не зміг обґрунтувати висновки перевірки та надати відповідні докази на підтвердження обставин, викладених в акті перевірки, хоча суд неодноразово надавав можливість це зробити.
Відповідачем до суду надано витяг з бази автоматичного співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України в обґрунтування наявних розбіжностей, які не дають можливість автоматичного відшкодування податку на додану вартість позивачу, проте зазначена база сформована за звітні періоди 2009-2010 року, а відповідно до п. 200.19 ст. 200 Податкового кодексу України такі розбіжності повинні мати місце протягом попереднього кварталу, а тому вони не могли бути підставою для такого висновку відповідача.
Щодо інших критеріїв, слід зазначити, що відповідно до п. 200.21 ст. 200 Податкового кодексу України у разі невідповідності за висновком органу державної податкової служби платника податку визначеним цією статтею критеріям та відсутності в такого платника права на автоматичне бюджетне відшкодування податку орган державної податкової служби зобов'язаний протягом 17 календарних днів після граничного терміну подачі звітності повідомити платника податку про відповідне рішення та надати детальні пояснення і розрахунки за критеріями, значення яких не дотримано. Відповідне рішення може бути оскаржене платником податку у встановленому порядку. Якщо орган державної податкової служби у встановлений термін не надіслав платнику податку зазначеного повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Крім того, відповідно до п. 201.6 ст. 201 Податкового кодексу України органи державної податкової служби за даними реєстрів виданих та отриманих податкових накладних, наданих в електронному вигляді, повідомляють платника податку про наявність у такому реєстрі розбіжностей з даними контрагентів. При цьому платник податку протягом 10 днів після отримання такого повідомлення має право уточнити податкові зобов'язання без застосування штрафних санкцій, передбачених розділом II цього Кодексу.
Враховуючи зазначені положення Податкового кодексу України, податковий орган повинен був повідомляти позивача про наявні розбіжності та невідповідність позивача критеріям, які надають можливість автоматичного відшкодування податку на додану вартість, проте, оскільки відповідачем не надано доказів направлення такого повідомлення, вважається, що такий платник відповідає критеріям для одержання права на автоматичне бюджетне відшкодування податку.
Відповідач в акті перевірки №114 від 19 грудня 2011 року посилається на наявність ознак ризикового платника податків ТДВ «Верстатонормаль», що позбавляє його права на бюджетне відшкодування податку на додану вартість за серпень 2011 року, проте представник відповідача не міг обґрунтувати та надати докази на підтвердження такого статусу позивача.
В цьому акті перевірки відповідач також посилається на наявні розбіжності з контрагентами, які мали місце протягом 2008-2011 років, хоча відсутність підстав для автоматичного відшкодування ПДВ є розбіжності протягом попередніх трьох місяців.
В акті відповідач посилається на визначення бюджетного відшкодування та на не підтвердження правомірності сум бюджетного відшкодування за результатами перевірки.
Проте, відповідачем в актах перевірки крім відсутності права на автоматичне відшкодування податку на додану вартість та наявності ознак ризикового платника податку не зроблено будь-яких висновків щодо правомірності формування податкового кредиту, не підтвердження податкового кредиту первинними документами з посиланням на конкретних контрагентів, невірного розрахунку суми бюджетного відшкодування, а тому суд вважає правомірним визначення позивачем суми бюджетного відшкодування ПДВ на підставі положень ст. 200 Податкового кодексу України.
Враховуючи викладене, податкове повідомлення рішення №0000731505/0 від 17.10.2011 року, яким позивачу зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 26808 грн. та нараховані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 13404 грн. підлягає скасуванню.
Щодо вимог позивача про визнання неправомірними дій податкового органу щодо прийняття податкового повідомлення-рішення, суд вважає, що ця вимога не підлягає задоволенню враховуючи наявність повноважень у відповідача приймати податкові повідомлення - рішення за результатами перевірок.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Згідно із ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, оскільки позивачем сформовано податковий кредит на підставі ст. 200 Податкового кодексу України, а відповідачем не надано доказів та не обґрунтовано підстави зменшення податкового кредиту, суд вважає, що, позовні вимоги ТДВ «Верстатонормаль» в частині скасування податкового повідомлення рішення обґрунтовані, відповідають вимогам чинного законодавства, у зв'язку з чим підлягають задоволенню.
Судові витрати розподіляються відповідно до приписів ст.94 КАС України.
Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов Товариства з додатковою відповідальністю «Верстатонормаль»до Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси Одеської області Державної податкової служби про визнання протиправними дій Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси щодо прийняття податкового повідомлення-рішення №0000731505/0 від 17.10.2011 року та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0000731505/0 від 17.10.2011 року -задовольнити частково.
Податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Малиновському районі м. Одеси №0000731505/0 від 17.10.2011 року -скасувати.
В іншій частині позовних вимог -відмовити.
Постанова набирає законної сили у порядку ст. 254 КАС України.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подачі в Одеський окружний адміністративний суд апеляційної скарги на постанову протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга на постанову подається до Одеського окружного адміністративного суду, та одночасно її копія надсилається до Одеського апеляційного адміністративного суду.
Повний текст постанови складено та підписано 02 липня 2012 року.
Суддя Л.І. Свида
.