Постанова від 09.10.2006 по справі 34/1-А

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09.10.2006

м.Київ

Справа № 34/1-А

12 год. 15 хв.

За позовом

прокурора Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів

до

Товариства з обмеженою відповідальністю »ТММ-Будкомплект»

про

стягнення штрафних санкцій у сумі 5 439 грн.

Суддя

Сташків Р.Б.

секретар судового засідання

Волуйко Т.В.

Представники:

від позивача -

Дахова О.С. (довіреність № 04-02/84 від 08.08.2006);

від відповідача -

Саєнко Ю.М. (довіреність № 206 від 14.09.2006);

від прокуратури -

П'ятецька І.В. (довіреність № 1-к від 19.09.2006).

Розгляд справи здійснюється за правилами Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) відповідно до пункту 6 Розділу VІІ цього Кодексу.

СУТЬ СПОРУ:

У серпні 2006 року прокурор Святошинського району міста Києва в інтересах держави в особі Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів (далі -Відділення) звернувся до Господарського суду м. Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю »ТММ-Будкомплект» (далі -Товариство) про стягнення 5 439 грн. штрафних санкцій за порушення нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштуванням інвалідів у 2004 році.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Товариство всупереч вимогам статті 19 Закону України »Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» (далі -Закон) працевлаштувало у 2004 році трьох інвалідів замість чотирьох, а тому відповідно до статті 20 вказаного Закону зобов'язано сплатити штрафні санкції за незайняте інвалідом робоче місце із розрахунку середньорічної заробітної плати -5 439 грн., що становить ціну позову.

Відповідач позов не визнав. Свої заперечення проти позову мотивував тим, що у 2004 році Товариством був дотриманий норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів встановлений статтею 19 Закону про захист інвалідів, а саме -було створено 4 робочих місць для працевлаштування інвалідів, що підтверджується звітом по формі № 10-ПІ за 2004 рік. Отже, на думку відповідача, висновок позивача щодо порушення Товариством норм Закону є хибним і не відповідає дійсності.

Крім того, відповідач вказує, що згідно зі статтею 18 Закону про захист інвалідів, працевлаштування інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, органами місцевого самоврядування, громадськими організаціями інвалідів.

Обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця.

Такий обов'язок покладено на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 Закону про захист інвалідів.

Вищевказані органи працевлаштування інвалідів всупереч покладених на них обов'язків не направляли інвалідів до Товариства для працевлаштування і не вживали заходи щодо такого працевлаштування інвалідів, а відповідач власними силами працевлаштував у 2004 році 3-ох інвалідів.

Товариство, посилаючись на положення частини шостої статті 232 Господарського кодексу України (далі -ГК України), згідно з яким нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання, якщо інше не встановлено законом або договором, припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконано, вважає, що застосування позивачем щодо нього штрафних санкцій є неправомірним у зв'язку із пропущенням строків їх нарахування. Також на думку Товариства, позивач пропустив встановлений статтею 250 ГК України строк застосування до нього адміністративно-господарської санкції за порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.

В судовому засіданні 27.09.2006 оголошувалась перерва до 09.10.2006.

Розглянувши подані сторонами документи, дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Частина перша статті 19 Закону встановлює для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання (далі - підприємства) нормативи робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (частина перша статті 19 в редакції із змінами, внесеними згідно із Законами України від 05.06.2003 р. № 910-IV, від 15.06.2004 р. № 1771-IV).

Відповідальність за незабезпечення зазначених нормативів відповідно до частини другої статті 19 цього Закону (стаття 19 в редакції Законів України від 14.10.94 р. № 204/94-ВР, від 05.07.2001 р. № 2606-III) покладається на керівників підприємств. А в разі, коли кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, то відповідальність покладається на підприємства у вигляді щорічної сплати штрафних санкцій, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом (стаття 20 вказаного Закону).

Відповідно до пункту 3 Положення про робоче місце інваліда і про порядок працевлаштування інвалідів (затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1995 року № 314 “Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів»; далі -Положення № 314) робоче місце інваліда вважається створеним, якщо воно відповідає встановленим вимогам робочого місця для інвалідів відповідної нозології, атестоване спеціальною комісією підприємства за участю представників МСЕК, органів Держнаглядохоронпраці, громадських організацій інвалідів і введено в дію шляхом працевлаштування на ньому інваліда.

Виходячи з положень вищевказаних нормативно-правових актів, норматив робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів вважається виконаним, якщо на підприємстві працевлаштована необхідна кількість інвалідів.

Згідно із Звітом Товариства форми № 10-ПІ (поштова-річна) про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2004 рік (далі -Звіт за 2004 рік) середньооблікова чисельність його штатних працівників облікового складу у 2005 році становить 111 осіб. У зв'язку з цим відповідно до положень частини першої статті 19 Закону про захист інвалідів Товариству встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 4-ох. Фактично в Товаристві у 2004 році працювало лише 3-ри інваліда, що підтверджується даними Звіту за 2004 рік.

Аналіз положень Закону дає підстави для висновку про те, що обов'язок підприємства щодо створення робочих місць для інвалідів не супроводжується його обов'язком підбирати і працевлаштовувати інвалідів на створені робочі місця. Такий обов'язок покладається на органи працевлаштування, що перелічені в частині першій статті 18 цього Закону.

Положення № 314 розмежовує обов'язки щодо забезпечення працевлаштування інвалідів між органами працевлаштування інвалідів та підприємствами.

Згідно з цим Положенням

- місцеві органи соціального захисту населення зобов'язані: виявляти інвалідів, які бажають працювати і спроможні реалізувати свої здібності та можливості на підставі індивідуальних програм реабілітації; щомісячно надсилати державній службі зайнятості списки інвалідів, які виявили бажання працювати, із зазначенням професій, спеціальностей; вести інформаційний банк даних про інвалідів, які працюють і бажають працювати (пункт 11);

- державна служба зайнятості зобов'язана: вести облік інвалідів, які звернулися за допомогою у працевлаштуванні; вести облік робочих місць підприємств, на які можуть бути працевлаштовані інваліди; сприяти працевлаштуванню інвалідів, які звернулися з таким проханням, з урахуванням рекомендацій МСЕК; надавати консультації інвалідам з питань працевлаштування, умов і оплати праці, професійної підготовки, підвищення кваліфікації та перепідготовки, можливостей навчання (пункт 12);

- на відділення Фонду соціального захисту інвалідів покладені обов'язки розглядати пропозиції підприємств щодо створення додаткових (понад установлений норматив) робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів та здійснювати контроль за створенням підприємствами робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів (пункт 13).

Відповідно до пункту 14 Положення № 314 підприємства зобов'язані:

- у межах доведеного нормативу створювати за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів;

- щорічно до 1 лютого року, що настає за звітним, подавати відділенням Фонду соціального захисту інвалідів відомості про середню річну заробітну плату на підприємстві, середньооблікову чисельність штатних працівників облікового складу та про кількість працюючих інвалідів;

- визначати види виробництв, цехи та дільниці, де доцільно використовувати працю інвалідів;

- інформувати державну службу зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів;

- створювати для інвалідів умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації, забезпечувати соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством;

- запроваджувати у разі потреби посади інструкторів-перекладачів для роботи з глухими працівниками;

- розробляти і затверджувати інструкцію про робоче місце інваліда.

Пункт п'ятий Положення № 314 передбачає обов'язок підприємства розробляти заходи щодо створення робочих місць для інвалідів, включати їх до колективного договору, інформувати центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів.

Аналіз наведеного вище законодавства про соціальну захищеність інвалідів дає підстави для висновку про те, що на підприємство хоч і не покладається обов'язок працевлаштовувати інвалідів, але покладаються обов'язки створювати (пристосовувати) робочі місця для працевлаштування інвалідів та інформувати про таку кількість створених робочих місць органи працевлаштування інвалідів.

Органи визначені в статті 18 Закону можуть здійснювати заходи з направленні інвалідів на підприємство, лише після виконання підприємством зазначених обов'язків.

Наказом Державного комітету статистики України від 6 липня 1998 року № 244 (далі -Наказ № 244) було затверджено форму статистичної звітності № 3-ПН “Звіт про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) та потребу в працівниках», яка поширюється на всі підприємства, установи та організації, що розташовані на території України, незалежно від форми власності та господарювання, і яка подається підприємствами щомісячно на адресу державної служби зайнятості. Даною формою, зокрема, визначена графа в якій зазначається наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для інвалідів.

З пояснень представника відповідача вбачається, що Товариством зазначені звіти за формою № 3-ПН у 2004 році на адресу державної служби зайнятості не подавались. Зазначена обставина відповідно до частини 3 статті 72 КАС України не потребує доказуванню.

Оскільки органи працевлаштування інвалідів не були повідомленні про наявність в Товаристві вільних робочих місць (вакантних посад) на яких могла використовуватися праця інваліда, то, відповідно, не могли направити туди інвалідів для їх працевлаштування.

Дана обставина є свідченням того, що саме з вини відповідача на його підприємстві не дотримано нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів.

Відповідно до статті 218 ГК України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Учасник господарських відносин відповідає за невиконання або неналежне виконання господарського зобов'язання чи порушення правил здійснення господарської діяльності, якщо не доведе, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення.

Товариством не доведено належними засобами доказування того факту, що ним вжито усіх залежних від нього заходів для виконання нормативу робочих місць встановленого статтею 19 Закону

Товариством не були виконані усі покладені законодавством про соціальну захищеність інвалідів зобов'язання щодо забезпечення працевлаштування інвалідів, зокрема:

- не була розроблена та затверджена інструкція про робоче місце інваліда;

- не інформувалися державна служба зайнятості та місцеві органи соціального захисту населення про вільні робочі місця та вакантні посади, на яких може використовуватися праця інвалідів (обов'язки закріплені в пунктах 5, 14 Положення № 314);

- до колективного договору Товариства не були включені конкретні заходи щодо створення робочих місць для інвалідів (обов'язок закріплений в пункті 5 Положення № 314).

Частиною першою статті 20 Закону про захист інвалідів передбачено, що підприємства, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів штрафні санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом.

Відповідно до нормативу в Товаристві у 2004 році повинно було бути працевлаштоване чотири інваліда, а фактично працювало три.

Згідно із Звітом за 2004 рік середньорічна заробітна плата штатного працівника Товариства становить 5 439 грн., а тому на підставі статті 20 Закону воно повинно сплатити штрафні санкції в сумі 5 439 грн. за одне не зайняте інвалідом робоче місце.

Відповідно до пункту 4 Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів (затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 року № 1767) штрафні санкції сплачуються підприємствами самостійно не пізніше 15 квітня року, що настає за звітним.

Пунктом 11 цього Порядку передбачено, що контроль за своєчасним і повним надходженням штрафних санкцій від підприємств, які не забезпечують нормативу робочих місць, здійснюють відділення Фонду відповідно до законодавства. У разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.

Доказів самостійної сплати зазначеної суми штрафних санкцій Товариством суду не надано, а тому суд задовольняє позов у повному обсязі заявленої вимоги.

Щодо посилань відповідача на пропуск строків застосування адміністративно-господарської санкції, слід зауважити, що відповідно до статті 250 ГК України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Згідно з пунктом 2.1. Інструкції щодо заповнення форми N 10-ПІ поштова -річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів" (затверджена наказом Мінпраці України 29.12.2004 № 338, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 30 грудня 2004 року за N 1671/10270) звіт складається підприємствами щорічно і до 1 лютого, наступного після звітного періоду, подається за місцем державної реєстрації територіальному відділенню Фонду соціального захисту інвалідів.

З матеріалів справи вбачається, що Звіт за 2004 рік Товариство подало до Відділення лише 21.06.2006. Отримати відомості, зокрема, щодо середньооблікової чисельності штатних працівників Товариства, кількості фактично працюючих інвалідів в Товариство, для того щоб визнати норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів з метою здійснення контролю за додержання відповідачем вказаного нормативу, інакше ніж з вказаного звіту Відділення не мало можливості.

Тому саме з цієї дати Відділення дізналося про вчинене відповідачем правопорушення.

З позовом до суду прокурор звернувся 16.08.2006, тобто в межах шестимісячного строку.

Товариство не виконавши норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в повному обсязі, не пізніше 15.04.2005 року повинно було самостійно сплатити суму штрафних санкцій. Таким чином, днем порушення відповідачем встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності слід вважати 16.04.2005. У зв'язку з цим річний строк застосування адміністративно-господарської санкції мав би сплинути 16.04.2006.

Законом України від 06.10.2005 № 2960-IV “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо професійної і трудової реабілітації інвалідів» стаття 20 Закону була викладена в іншій редакції, відповідно до якої до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки, визначені статтею 250 Господарського кодексу України (частина 4 статті 20 Закону).

Даний закон набрав чинності з 20.12.2005, тобто до спливу річного строку на який посилався відповідач.

Правила частини 6 статті 232 ГК України до спірних правовідносин не застосовуються.

Відповідно до частини другої статті 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Згідно з частиною четвертою статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Виходячи з викладеного та керуючись статтями 23, 71, 72, 86, 94, 158-163, 167 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю »ТММ-Будкомплект» (03148, м. Київ, вул. Жмеринська, 22, ідентифікаційний код 31481857, р/р 2600260309001 в ВАТ “ТММ-Банк», МФО 300896) в доход Державного бюджету України (р/р 31212230600001 в УДК у м. Києві, МФО 820019, ідентифікаційний код 24262621, код призначення платежу 50070000) штрафні санкції за невиконання нормативу робочих місць призначених для працевлаштування інвалідів за 2004 рік у сумі 5439 грн. (п'ять тисяч чотириста тридцять дев'ять гривень) 00 коп.

Постанова відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого цим Кодексом, якщо таку заяву не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції заяви про апеляційне оскарження з наступним поданням протягом двадцяти днів апеляційної скарги. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя

Сташків Р.Б.

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 23.10.2006.