Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області
< вул.,буд. > м. < місто > < район > район < область > область < країна > < пошт.індекс >
Справа № 2-а/2220/126/2012
2220/2569/2012
05 липня 2012 року
Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Головко Н.П.,
при секретарі Обезюк І.І.,
з участю представника позивача Ратушного Р.В.,
відповідача ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Шепетівці справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених коштів в сумі 253 грн. 98 коп.,
встановив:
13 червня 2012 року позивач звернувся до суду із позовом до відповідача про повернення надміру сплачених коштів в сумі 253грн. 98коп., посилаючись на те, що відповідачу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. №250, було призначено соціальну допомогу за період з 01.01.2011р. по 31.03.2011р. в розмірі 338,96грн. щомісячно та з 01.04.2011р. по 30.06.2011р. у розмірі 353,95грн щомісячно. Відповідачка ОСОБА_2 отримала дохід у за участь у Шепетівській міській виборчій комісії, однак при подачі декларації про доходи та майновий стан під час оформлення документів для отримання соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, не вказала відповідні відомості про отриманий дохід. Внаслідок неповідомлення відповідачкою про отримання доходу в сумі 253грн. 98коп. позивачем було зайво виплачено кошти в сумі 253,98грн., які ОСОБА_2 в добровільному порядку відмовляється повернути, а тому позивач просить його позов задовольнити.
Представник позивача Ратушний Р.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в тому обсязі, що визначений у позовній заяві. Зазначив, що відповідачка при подачі декларації про доходи приховала інформацію про отримання доходу в жовтні та листопаді 2010 року під час роботи у Шепетівській міській виборчій комісії, у зв'язку з чим їй була нарахована допомога у більшому розмірі, а тому відповідно до Порядку призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, відповідачка зобов'язана повернути кошти, що були їй надміру виплачені. У добровільному порядку відповідачка відмовилась повернути гроші, а тому просив позов задовольнити.
Відповідачка в судовому засіданні заперечила проти позову, зазначивши що вона дійсно працювала у Шепетівській міській виборчій комісії на виборах у 2010 році в день голосування і встановлення підсумків голосування та результатів виборів, за що отримала платню в жовтні 2010р. в сумі 126,98грн. та у листопаді 2010р. в сумі 126,98грн. Під час виконання обов'язків члена виборчої комісії, їм було наголошено про те, що відповідно до п.15 ст. 28 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оплата праці членів виборчої комісії, в т.ч. у день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення будь-яких видів соціальних виплат. Знаючи вказане положення законодавства, при зверненні до Управління праці та соціального захисту населення із заявою про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, склала відповідну декларацію про доходи, до якої не внесла відомостей про отриманий дохід під час роботи у виборчій комісії. При цьому не приховувала вказаний дохід, а не внесла інформацію про нього, оскільки знала, що такий дохід не впливає на наявність права та розмір державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, про що їм було наголошено при роз'ясненні прав та обов'язків члена виборчої комісії.
Заслухавши пояснення сторін та дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні на підставі заяви ОСОБА_2 від 13 січня 2011 року останній було призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім'ї у період з 01.01.2011р. по 31.03.2011р. в розмірі 338,96грн. щомісячно та з 01.04.2011р. по 30.06.2011р. у розмірі 353,95грн щомісячно.
Відповідно до архівної довідки № 350 від 26.12.2011р. про заробітну плату, видану трудовим архівом на підставі особових рахунків за 2010 рік Шепетівської міської виборчої комісії заробітна плата ОСОБА_2 склала у жовтні 2010р. - 126,98грн., у листопаді 2010р. -126,98грн.
Внаслідок отриманої інформації управлінням праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради 11 січня 2012 року проведено перевірку правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги та складено відповідний акт, в якому зазначено, що надміру виплачені кошти в сумі 253,98грн. слід стягнути з заявника ОСОБА_2
11 січня 2012 року позивачем було прийнято рішення-повідомлення № 6 про обсяг надміру виплачених коштів внаслідок подання недостовірної інформації про доходи та майновий стан, яким позбавлено ОСОБА_2 права на призначення державної соціальної допомоги з 01.12.2011р. по 31.05.2012р. та запропоновано до 12.03.2012р. повернути переплачену суму допомоги в розмірі 253,98грн.
Відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї (які з поважних або незалежних від них причин мають середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї;) і які постійно проживають на території України.
Відповідно до ч.4 ст. 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям»якщо сім'єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру, виплата призначеної державної соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п.28 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003р. №250, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім'ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім'ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Таким чином, діюче законодавство, що регулює порядок виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, визначає обов'язок органу праці та соціального захисту населення припинити виплату такої допомоги, визначити обсяг надміру виплачених коштів та встановити строки їх повернення, при умові приховання сім'єю або навмисного подання недостовірних даних про доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.
Проте, згідно п.15 ст. 28 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оплата праці членів виборчої комісії, в т.ч. у день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення будь-яких видів соціальних виплат.
Оскільки оплата праці члена виборчої комісії, в т.ч. у день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів, не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення будь-яких видів соціальних виплат, подання відповідачкою даних про її розмір не могло вплинути на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.
З урахуванням вищенаведеного, суд вважає, що неподання відповідачкою даних про розмір отриманої нею заробітної плати у виборчій комісії, в тому числі у день голосування, дні встановлення підсумків голосування та результатів виборів голосування, яка відповідно до Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення будь-яких видів соціальних виплат , не є підставою для стягнення надміру сплачених коштів, оскільки зазначена обставина не призводять до припинення виплати допомоги в розумінні Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям.
Таким чином, позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради не ґрунтуються на вимогах чинного законодавства, є безпідставними, тому не підлягають задоволенню
Виходячи з наведеного, керуючись ст.ст.2, 11,17,18,158-163,167 КАС України, -
постановив:
В задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Шепетівської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення надміру сплачених коштів в сумі 253 грн. 98 коп. відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі, якщо апеляційну скаргу подають особи, які не були присутніми в судовому засіданні, то апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя