Постанова від 11.07.2012 по справі 2а/0570/2078/2012

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 липня 2012 р. Справа № 2а/0570/2078/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови: 11:00

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Толстолуцької М.М.

при секретарі Перовій В.В.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом:

Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька (м. Донецьк)

до першого відповідача

Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктурізація» (м. Київ)

до другого відповідача

Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (м. Макіївка, Донецька область)

про

стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених в розмірі 22 166,55 гривень, -

за участю представників сторін:

від позивача - Бронець І.О. - за довіреністю

від першого відповідача - не з'явився

від другого відповідача - Шеховцова В.В. - за довіреністю

Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області звернулось до суду з позовом до відповідачів про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених в розмірі 38 394,00 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.05.2012 судом було замінено первинного позивача - Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області належним позивачем - Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.

Під час судового розгляду справи позивач Управлінням Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька уточнило позовні вимоги, відповідно до яких просило стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за березень 2008р. у розмірі 22 166,55 гривень.

Представник позивача у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримала та просила задовольнити їх у повному обсязі.

Представник першого відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся судом належним чином, причин неявки суду не повідомив, надав письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просив у задоволенні позову відмовити. Також у запереченнях вказав, що просить розглядати справу за його відсутності. За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника першого відповідача на підставі наявних у справі доказів.

Представник другого відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнала, надала письмові заперечення проти позову, відповідно до яких просила у задоволенні позову відмовити.

Заслухавши пояснення учасників процесу, яків з'явились у судове засідання, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -

ВСТАНОВИВ:

23.04.2008 Управління Пенсійного фонду України у м. Селидове Донецької області звернулось до суду з позовною заявою до Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» «Селидівського управління з ліквідації шахт» про стягнення заборгованості в сумі 38 394,00 гривень, мотивуючи свої вимоги тим, що на відокремленому підрозділі «Селидівське управління з ліквідації шахт» Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» налічується 77 осіб, які мають право на пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», тобто за Списком № 2. «Селидівське управління з ліквідації шахт» повинно було відшкодувати до 25-го числа щомісяця місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, по працівниках підприємства, яким призначено пенсію. Оскільки «Селидівське управління з ліквідації шахт» суму фактичних витрат не сплатило, за ним рахується заборгованість за березень 2008 року у сумі 38 394,00 гривень, яка підтверджується відповідним розрахунком.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.08.2008 у справі було замінено відповідача Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» «Селидівське управління з ліквідації шахт» на Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація».

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 30.10.2008 у задоволенні позову Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області до Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» про стягнення заборгованості з фактичних витрат по виплаті та доставці пільгових пенсій відмовлено.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 03.02.2009 постанова Донецького окружного адміністративного суду від 30.10.2008 залишена без змін.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.01.2012 постанови судів першої та апеляційної інстанцій скасовані, а справа направлена на новий судовий розгляд до суду першої інстанції.

Відповідно до частини п'ятої статті 227 Кодексу адміністративного судочинства України, висновки і мотиви, з яких скасовані рішення, є обов'язковими для суду першої чи апеляційної інстанції при розгляді справи.

Як вбачається з Ухвали Вищого адміністративного суду України від 19.01.2012, в матеріалах справи відсутні дані про те, що Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» виключено з державного реєстру підприємств та організацій України та є ліквідованим, а тому суд прийшов до передчасного висновку, що воно не може нести відповідальність по своїх зобов'язаннях, оскільки з пояснень нового відповідача Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» замінений відповідач на момент розгляду справи знаходився у стані реорганізації.

Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду Толстолуцької М.М. від 20.02.2012 справа прийнята до провадження.

Під час розгляду справи відповідачем - Державним підприємством «Укруглеторфреструктуризація» надані письмові заперечення на позовну заяву, за змістом яких Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 99 від 02.04.2010 було припинено його діяльність шляхом реорганізації - поділу на Державні підприємства «Донвуглереструктуризація», Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація» та «Центрально Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація». Згідно пункту 9 вказаного Наказу, новостворені підприємства є правонаступниками усіх прав та обов'язків, пов'язаних з діяльністю Державного підприємства «Укруглеторфреструктуризація» згідно з розподільчими балансами. Правонаступником за вимогами позивача є Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» (ЄДРПОУ 32442610). Вказаним підприємством згідно розподільчого балансу передано кредиторську заборгованість за пільговими пенсіями та їх доставкою у загальному розмірі 35 274 387,76 гривень. Отже, за позовними вимогами має відповідати Державне підприємство «Донвуглереструктуризація».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2012 до участі у справі в якості другого відповідача залучене Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Другим відповідачем - Державним підприємством «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» надані суду письмові заперечення проти позову, за змістом яких воно не є правонаступником «Селидівського управління з ліквідації шахт», а шахти «№ 2 Новогродівська», «Гірник», «Селидівська», «Красноармійська» були передані виключно на фізичну ліквідацію. Зазначені шахти ліквідувались без правонаступника. Посилаючись на Постанову Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939 «Про затвердження Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості», Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами», просив у задоволенні позову відмовити.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 04.05.2012 замінено позивача у справі Управління Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області на Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька.

Під час судового розгляду справи позивач Управління Пенсійного фонду у Пролетарському районі м. Донецька уточнював позовні вимоги, остаточно зазначивши, що ним відповідно до вимог статті 57 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» було проведено списання сум заборгованості станом на 01.03.2010 шахт Гірник та Новогродівська № 2 у розмірі 11 722,01 гривень. 05.07.2012 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області надано уточнюючий перелік осіб, що працювали на шахтах «№ 2 Новогродівська», «Гірник», «Селидівська», «Красноармійська», з огляду на що позовні вимоги уточнено. Просив стягнути з другого відповідача заборгованість у розмірі 22 166,55 гривень.

У відповідності до статті 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.

Згідно зі статтею 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Пенсійний фонд України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики з питань пенсійного забезпечення та збору, ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування

Стаття 7 Положення визначає, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку територіальні органи.

У відповідності до пункту 5 статті 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Таким чином, позивач - Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього вищевказаними нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 № 384/2011.

Правовідносини, щодо яких виник спір, регулюються нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» та Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

Так, пунктом 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють, зокрема, на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.

Коло осіб, які мають право на пенсію на пільгових умовах, визначено статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зокрема, відповідно до пункту «б» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах.

Згідно абзацу 4 пункту 1 статті 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 26.06.1997 № 400/97-ВР для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, об'єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до абзацу 3 пункту 1 статті 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону встановлюються ставки збору в розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування, визначеного абзацом четвертим пункту 1 статті 2 цього Закону.

Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженою Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663 (далі - Інструкція).

Відповідно до пункту 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах:

- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

Відповідно до пункту 6.4 Інструкції, розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Згідно з пунктом 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

У відповідності до п. 6.3 Інструкції у разі ліквідації або зміни власника підприємства суми зазначених витрат Пенсійному фонду вносять правонаступники.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем заявлені вимоги (з урахуванням уточнення до позову) про стягнення з другого відповідача (в особі Відокремленого підрозділу Донецької обласної дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств») суми заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2, по пенсіонерах, які працювали на шахтах «Селидівська», ДВАТ ДП «Гідрошахта Красноармійська» ДХК «Добропіллявугілля» (далі - шахта «Красноармійська»), «Гірник», № 2 «Новогродівська».

Згідно наданих Управлінням Пенсійного фонду України в м. Селидове Донецької області переліків осіб, що працювали на шахтах, за березень 2008 року, на шахті «Селидівська» працювало 22 особи, на шахті «Красноармійська» - 17 осіб, на шахті «Гірник» - 33 особи, на шахті № 2 «Новогродівська» - 14 осіб.

Сторонами не оспорюється, що вказані шахти входили до складу «Селидівського управління з ліквідації шахт» - відокремленого підрозділу Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», яке виступало первісним відповідачем по даній справі.

Як вбачається з матеріалів справи, Управлінням Пенсійного фонду на адресу «Селидівського управління з ліквідації шахт» відповідно до наведених вище вимог направлялись розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за березень 2008 року.

«Селидівське управління з ліквідації шахт» фактичні витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, позивачу не вносило, в результаті за ним рахувалась заборгованість за березень 2008 року у розмірі 38 394,00 гривень, яку під час судового розгляду позивач уточнив, зазначивши суму в розмірі 22 166,55 гривень.

На думку позивача, вказану суму заборгованості має сплатити саме Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (в особі Донецької обласної дирекції з ліквідації шахт), оскільки воно є правонаступником прав та обов'язків «Селидівського управління з ліквідації шахт».

Суд вважає необґрунтованими зазначені доводи позивача, з огляду на таке.

Відповідно до Переліку шахт і розрізів, торфодобувних підприємств, що підлягають закриттю, що є Додатком № 1 до Програми закриття неперспективних вугільних шахт і розрізів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 28.03.1997 № 280, передбачено закриття у 1996 році шахт «Селидівська» та «Гірник», а у 2000 році - шахти «Красноармійська».

Згідно з Переліком вугледобувних та вуглепереробних підприємств, які передаються для закриття, що є Додатком 10 до Програми «Українське вугілля», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 19.09.2001 № 1205, передбачено передачу на закриття у 2001 році шахти № 2 «Новогродівська».

З матеріалів справи вбачається, що Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 29.12.2007р. № 612 створено Державне підприємство з ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та припинено діяльність Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» (ДП «Донвуглереструктуризація») та інших підприємств шляхом їх реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Наказом ДП «Донвуглереструктуризхація» від 15.02.2008 № 8 «Про припинення діяльності ДП «Донвуглереструктуризація» шляхом реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» припинено діяльність ДП «Донецька обласна дирекція по ліквідації збиткових вугледобувних і вуглепереробних підприємств» і відокремлених підрозділів ДП «Донвуглереструктуризація» (у т.ч. Селидівське управління з ліквідації шахт) шляхом реорганізації - приєднання до ДП «Укрвуглеторфреструктуризація».

Згідно з наказом Державного підприємства «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» від 29 лютого 2008 року № 10 створено Донецьку виконавчу дирекцію з ліквідації шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» без утворення юридичної особи, до складу якої введено, у тому числі, шахти «Селидівська», «Красноармійська», «Гірник», № 2 «Новогродівська».

Відповідно до акту прийому-передачі облікових показників по Відокремленому підрозділу «Селидівське управління з ліквідації шахт» Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» від 21.07.2008, від Управління Пенсійного фонду в м. Селидове Донецької області до Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька передано облікові показники по заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 у розмірі 241 397,65 гривень.

Наказом Міністерства вугільної промисловості України від 02.04.2010 № 99 припинено реорганізацію шляхом приєднання до Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація», у тому числі, Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», а також припинено діяльність Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» шляхом реорганізації - поділу на державні підприємства «Донвуглереструктуризація», «Обласна дирекція «Луганськвуглереструктуризація», та «Центрально-Західна Компанія «Вуглеторфреструктуризація». Пунктом 9 цього Наказу установлено, що новоутворені державні підприємства є правонаступниками усіх прав та обов'язків, пов'язаних з діяльністю Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктуризація» згідно з розподільчими балансами.

Наказом Державного підприємства «Донвуглереструктуризація» № 2 від 14.04.2010 змінена структура управління, а саме - закриті відокремлені підрозділи, у тому числі, Селидівське управління з ліквідації шахт, а також утворені відособлені підрозділи із самостійним балансом без права юридичної особи, зокрема «Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт».

Між Державним підприємством «Укрвуглеторфреструктуризація» та Державним підприємством «Донвуглереструктуризація» було підписано розподільчий баланс та акт приймання-передачі кредиторської та дебіторської заборгованості станом на 01.06.2010. Відповідно до сторінки 2 строфи 75 цього акту, Державне підприємство «Укрвуглеторфреструктуризація» передало, а Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» прийняло кредиторську заборгованість за пільговими пенсіями та їх доставці в загальному розмірі 35 274 387,76 гривень.

Згідно Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.03.2012, відокремленим підрозділом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» є Донецька виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств».

Також зі Спеціального витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 16.03.2012 вбачається, що Державне підприємство «З ліквідації збиткових вугледобувних, вуглепереробних та торфодобувних підприємств «Укрвуглеторфреструктуризація» (ДП «Укрвуглеторфреструктуризація») знаходиться у стані припинення діяльності.

Аналіз вищезазначених документів свідчить про те, що відповідачі ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» та Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» в особі Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» не є правонаступниками шахт «Селидівська», «Красноармійська», «Гірник», № 2 «Новогродівська» щодо обов'язків по відшкодуванню органам Пенсійного фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Зазначені шахти були передані до складу Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» для проведення робіт по їх фізичній ліквідації.

Такий висновок суду підтверджується також Статутом Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств», пунктом 3.9 якого передбачено, що вказане підприємство не є правонаступником прав і обов'язків збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств, що ліквідуються, які пов'язані з їх господарською діяльністю, а також листом Міністерство вугільної промисловості України від 25.11.2010 № 1608/02/03-02, за змістом якого рішення про ліквідацію вугледобувних та вуглепереробних підприємств було прийнято Кабінетом Міністрів України (Постанови від 28.03.1997 № 280, від 19.09.2001 № 1205) і відповідно до Господарського кодексу України зазначені підприємства ліквідуються без правонаступника. Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» призначено Мінвуглепромом замовником і виконавцем робіт, передбачених проектами ліквідації зазначених підприємств, тобто відповідає лише за суворе дотримання вимог проектів ліквідації, які затверджені в установленому порядку.

Пунктом 7 частини 1 статті 106 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (у редакції, чинній на час спірних правовідносин) передбачено, що у разі реорганізації страхувальника зобов'язання із сплати недоїмки покладаються на осіб, до яких відповідно до закону перейшли його права та обов'язки (правонаступників страхувальника, що ліквідується). Зазначена норма стосується сплати недоїмки зі страхових внесків, а не фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Згідно з положеннями пункту 11 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939, фізична ліквідація гірничого підприємства передбачає виконання робіт з демонтажу обладнання та устаткування, ліній електропередачі та технологічного зв'язку, засипання стовбурів, шурфів, свердловин, інших гірничих виробок, руйнування будівель, споруд та здійснення заходів, спрямованих на розв'язання проблем водовідливу. Роботи з фізичної ліквідації гірничого підприємства виконуються відповідно до затвердженого проекту за умови забезпечення захисту територій і водоносних горизонтів від небезпечного впливу, пов'язаного з відновленням рівня ґрунтових вод та гідроекологічної безпеки на діючих підприємствах та прилеглих територіях, де внаслідок попередньої діяльності підприємства і після його фізичної ліквідації погіршується або може погіршитися геологічна та гідроекологічна ситуація.

Отже, оскільки Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» в особі Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт призначено підприємством з виконання робіт із фізичної ліквідації шахт «Селидівська», «Красноармійська», «Гірник», № 2 «Новогродівська», тому Державне підприємство «Донвуглереструктуризація» в особі Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт не може відповідати по зобов'язанням цих шахт перед Пенсійним фондом України, які не охоплюються процедурою фізичної ліквідації.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідно до статті 1 Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами» заборгованість збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, які ліквідуються (далі - підприємств), по податках, зборах та інших обов'язкових платежах до Державного бюджету України та по внесках до державних цільових фондів, передбачених Законом України "Про систему оподаткування" (крім внесків до Пенсійного фонду України), а також по нарахованих відповідно до законодавства України та несплачених пені, фінансових санкціях на цю заборгованість списується за станом на дату прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про ліквідацію таких підприємств з урахуванням пасивів і активів цих підприємств.

Згідно з листом Донецької виконавчої дирекції з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» «Донвуглереструктуризація» на адресу начальника Управління Пенсійного фонду в Пролетарському районі м. Донецька від 22.07.2010 № 1-677, заборгованість з виплати та доставки пільгових пенсій за Списком № 2 по шахті «Селидівська» була списана і становить 0 гривень. Також, відповідно до уточнень позовних вимог, частково була списана заборгованість по шахтам «Гірник» та № 2 «Новогродівська».

Отже, оскільки законодавством прямо передбачене здійснення списання заборгованості збиткових вугледобувних підприємств, а також враховуючи, що така заборгованість на час розгляду справи вже частково списана, то у даному випадку неможливо стверджувати про те, що саме другий відповідач Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» «Донвуглереструктуризація» має здійснювати погашення частини заборгованості, що залишилась не списаною, перед Пенсійним фондом з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Суд зауважує, що Державне підприємство «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» «Донвуглереструктуризація» не є страхувальником за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням як роботодавець по відношенню до осіб, які працювали на підприємствах-боржниках, що ліквідуються, у зв'язку із чим відсутні підстави для стягнення з цього підприємства фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

З огляду на викладене, суд відмовляє у задоволенні позовних вимог Управління Пенсійного фонду України у Пролетарському районі м. Донецька.

На підставі вищевикладеного, ст.ст. 2, 12 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст. 1, 4, 7 Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 6 квітня 2011 року за №384/2011, ст.ст. 2.1, 2.1.1, 6.4, 6.8 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, ст. 1 Закону України «Про порядок списання заборгованості вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості України, що ліквідуються за рішенням Кабінету Міністрів України, перед Державним бюджетом України і місцевими бюджетами та державними цільовими фондами», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663, пунктом 11 Порядку ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств Міністерства вугільної промисловості, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.1997 № 939, керуючись ст.ст. 17-20, 33, 51, 69-72, 86, 94, 128, 158-163, 167, 254 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Управління Пенсійного фонду України в Пролетарському районі м. Донецька до Державного підприємства «Укрвуглеторфреструктурізація», Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій призначених в розмірі 22 166,55 гривень - відмовити.

Постанову ухвалено у нарадчій кімнаті та проголошено її вступну та резолютивну частини 11 липня 2012 року.

Повний текст постанови складений 16 липня 2012 року.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Толстолуцька М.М.